Japonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Japonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Japonya vatandaşlığı dünya genelinde rövaşta olan vatandaşlıklar arasında yer almaktadır. Dünyanın en güçlü ekonomi ülkelerinden biri olan Japonya özellikle çalışma sahası yönüyle tercih edilmektedir.

Yaşam standardı birçok devletten çok daha iyi durumda olan Japonya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından da tercih edilmektedir. Ülke genelinde Japon vatandaşı olmak isteyen kişi sayısı yadsınamayacak kadar çoktur.

Gerekli prosedürler yerine getirildiği takdirde Japonya vatandaşı olmak mümkündür. Önemli olan vatandaş olma nedenini doğru şekilde öğrenmektir.

Japonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Japonya vatandaşlığı alabilmek için birkaç alternatif bulunmaktadır. Özellikle çalışma vizesi ve ciddi yatırım bedelleri, vatandaşlığı rahatça almanıza yardımcı olacak yöntemlerdir. Bunun yanında kan bağına ve aile kurumuna düşkün olan Japonya, bu yollarla da vatandaşlık başvurularını kabul edebilmektedir. Japonya göçmenlik şartları tutan hemen herkesin vatandaşlık başvuru hakkı olduğu dile getirilebilmektedir.

İkamet hakkı ve doğum da Japon vatandaşı olmak için düşünülebilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Japonya vatandaşlığı için önce başvuruda bulunmalı daha sonra onay sürecini beklemelisiniz.

Sonrasında ise çağırıldığınız mülakatta sorulan soruları yanıtlamalısınız.  Önemli olan kültürel, tarihi sorulara doğru yanıtları verememeniz durumunda ise vatandaşlığı alabilmeniz mümkün değildir.

Doğumla Japonya Vatandaşlığı

Japonya vatandaşı olma hakkını doğduğu gibi alabilen 2 grup bulunmaktadır. Bunlardan birincisi annesi ve babası Japon olan çocuklardır. İkinci grup ise annesi ve babası bilinmeyen çocuklardır.

Türkiye’den Japonya’ya gidip orada doğum yapmanız, bebeğinizin Japonya vatandaşı olmasını sağlamamaktadır. Bu durumun tek yolu anne ve babanın ölmüş olması veyahut bilinmiyor olmasıdır. Bunun dışında istisnai olarak görülse de anne ve babanın vatansız olması durumunda da bebeğin Japonya vatandaşı olması mümkündür.

Japonya iltica etmek isteyen yabancılara kucak açan bir ülke değildir fakat bir şekilde ülkede bulunan yabancılar, doğumla bebek dünyaya getirirse bebeğin Japonya vatandaşı olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kan Bağı ile Japonya Vatandaşlığı

Japonya vatandaşı olmak isteyen kişilerin 1.derece akrabalarından herhangi biri Japonya vatandaşı ise bu durumda vatandaşlık başvurusunda bulunulması mümkündür. Özellikle anne ya da babasından herhangi biri Japonya vatandaşı olan kişiler öncelikli kabul edilmektedir.

Kişi kendi farklı bir ülkede dünyaya geldiyse annesinin Japonya vatandaşı olması, kan bağı aracılığı ile vatandaşlık almasını mümkün kılabilmektedir. Bunun için kişinin 18 yaşından büyük olması temel koşuldur.

İkamet ile Japonya Vatandaşlığı

Japonya vatandaşlığı alternatiflerinden bir diğeri ikamettir. Ülkede bir sebeple kalmış ve ikamet sürenizi doldurmuşsanız vatandaşlık hakkı talep edebilirsiniz. Bu durum için baraj 5 yıldır. 5 yıl boyunca aralıksız şekilde Japonya’da ikamet etmek mecburiyetiniz bulunmaktadır.

Vasıflı bir işte çalışıyorsanız ikamet sürenizin 5 yıl olması, vatandaşlık hakkınız için yeterlidir. Vasıfız bir işte çalışıyorsanız ikamet sürenizin 7-8 yıla kadar uzatılması mümkündür. Bu durum daha çok kişilere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Evlilik İle Japonya Vatandaşlığı

Yabancı uyruklu kişilerin Japonya vatandaşıyla evlenmesi, vatandaşlık başvurusu için yeterli kabul edilmektedir. Bunun için kişinin kendi ülkesinde kıymış olduğu nikâhın veyahut yapmış olduğu düğünün herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Japonya kurallarına bağlı olarak resmi ve geleneksel düğünlerin yapılması gerekmektedir.

Japonya vatandaşı olan biri ile evlendikten sonra 3 yılın geçmesi gerekmektedir. 3 yılın tamamlanmaması halinde kişinin vatandaşlığı alması söz konusu olmayacaktır. Bu süreçte aile bakanlığı ve göçmenlik dairesi tarafından evlilik sık sık gözetim altında tutulacaktır.

Japonya vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişinin evliliğinin gerçek olduğuna ikna olmalıdır.

Çalışma İzni İle Japonya Vatandaşlığı

Japonya’ya turist olarak gelen kişiler, uzun süre ikamet etmek isterlerse oturma izni almaları gerekir. Oturma izninden önceyse çalışma izni mecburiyeti bulunmaktadır. Japonya’da kaçak çalışmak, ülkeden gönderilmeniz için yeterli bir sebep olacaktır. Bu nedenle iş bulup daha sonra davetiye ve gerekli evraklarla çalışma izninizi almanız gerekmektedir. Japonya’da Türkler ne iş yapar sorusu ise sık sorulan sorular arasındadır.

Yolu bir şekilde Japonya’ya ulaşan Türklerin pek çoğu vasıflı eleman olarak şirketlerde iş bulmaktadır. Bununla beraber Japonya’daki Türk firmaları da çalışacak eleman aramaktadır.

Çoğunluğu hizmet sektöründe çalışan Japon halkın diğer sektörlerde açığının olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla Japonya Türk işçi alımı konusunda tahmin edilenden çok daha zengindir. Çalışma izni aldıktan sonra ülkede ikamet sürenizi doldurabilir daha sonra vatandaşlık talep edebilirsiniz.

Çalışma izni alarak vatandaşlık talebinde bulunmak isteyen kişiler aynı kurumda yaklaşık 3 yıl devamlılık göstermelidir. Sonrasında başvuru onayları daha kolay verilecektir.

Japonya Vatandaşlığı İçin Şartlar

Japonya’da çalışmak istiyorum diyerek Japonya’ya giden ve daha sonra ülke vatandaşı olmak isteyen kişiler bazı şartları yerine getirmek mecburiyetindedir. Bunlardan ilki, kişinin sicilinin temiz olmasıdır.

Herhangi bir konu nedeniyle hüküm giymiş olan kişilerin Japonya vatandaşı olması söz konusu olmamaktadır. Herhangi bir siyasi örgütle iş birliği içerisinde olan, yüz kızartıcı suçlara bulaşmış olan kişiler, vatandaşlık hakkı talep edememektedir.

Japonya vatandaşı olabilmek için bir başka şart, kişinin kendine ve ailesine bakabilecek durumda olmasıdır. Kendisini ve ailesini maddi açıdan sıkıntıya sokmayacak olan kişi bu durumu belgeledikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

Japonya’da maaşlar pek çok ülkeye göre oldukça yüksektir. Çalışma iznini aldıktan sonra geçim sıkıntısı çekilmesi zayıf ihtimaldir.

Japonya Vatandaşlığı İçin Japonca Öğrenilmeli mi?

Japonya vatandaşı olmayı düşünen kişilerin, başvurular sonrasında herhangi bir sıkıntısı olmazsa 30-40 gün içerisinde neticeyi öğrenmeleri mümkündür. Japonya vatandaşlığı için onay alan kişiler, yasal olarak vatandaş olabilmek için son bir adımdan geçmeliler.

Japonya vatandaşlığını yasal olarak elde etmek için mülakatta istenilen cevapları vermeniz gerekmektedir. Her şeyden önce Japoncayı oldukça iyi şekilde bilmeniz önemlidir. İyi derecede Japonca bildiğinize dair geçerli bir evrak göstermeli, sorulan her soruya Japonca cevap verebilmelisiniz. Bunun yanında ülkenin siyasi ve tarihi birikiminden de haberdar olmanız gerekmektedir.

Mülakata çağırılan kişiler, verdikleri cevaplarla ülkenin kendi vatandaşları gibi milliyetçi olacağını göstermelidir. Aksi halde mülakattan geçebilmek çok da mümkün değildir. Mülakatı geçen kişiler ise Japonya vatandaşlık ücretini ödeyerek vatandaşlıklarını elde edebilirler.

Japonya Vatandaşlığı İçin Yasal Yaş Sınırı Kaçtır?

Kendi ülkenizin vatandaşlığını değiştirip Japonya vatandaşlığına geçmeye karar verirseniz bunun için yasal yaş sınırını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Japonya vatandaşı olmak için yasal olarak 21 yaşını doldurmanız önemlidir. Aksi halde yapmış olduğunuz başvurular ciddiye alınmayacaktır.

21 yaşında vatandaşlık talebi için başvuruda bulunan kişilerin kendilerine bakabilecek durumda olmaları esastır. İşlerinin niteliği ve hangi nedenle Japonya vatandaşlığı talebinde bulundukları incelenecektir. 

Japonya Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Japonya’ya ayak bastıktan sonra vize süreniz dolduğunda ülkenize geri dönmeniz gerekmektedir. Kalmayı tercih ederseniz isteğinize bağlı olarak süreli oturma izni alabilirsiniz.

Çalışma iznine bağlı olan süreli oturma izinleri yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında işinize bağlı olarak Japonya süresiz oturum almak için de uygundur. Sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vatandaşlık başvurusunda bulunan ve kabul edilen kişilerin yapması gereken son işlem kendi ülkelerinin vatandaşlıklarından ayrılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan birinin Japonya vatandaşı olabilmesi için kendi ülkesindeki vatandaşlığını iptal ettirmesi gerekmektedir. Japonya çifte vatandaşlığa onay vermemektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. umut dedi ki:

  Cok iyi bir ulke geneli olarak begeniyorum

 2. recep dedi ki:

  hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Lakin bunuda cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdi ben ilk olarak turist olarak gidip orada bir iş bulabilirmiyim bir türkün yanında ve olduki buldum turist vizesini orada çalışma vizesi olarak değiştirebilirmiyim .. teşekkür ederim

  • Yılmaz Aslan dedi ki:

   Hayır Recep. Turist olarak gidip değiştirme şansın yok. Türkiyeye gelip tekrar işlemlerini yaptırman gerekli.

 3. Uğur dedi ki:

  Öncelikle bu yazı için çok teşekkür ediyorum,benim bir sorum olacaktı daha doğrusu yukarıdaki kısımı anlamadım.Ben vizesiz gezi amaçlı japonyaya gitsem ve orada çalışacak iş bulsam,çalışma baş vurusunu orada yapabiliyor muyum,yada gitmeden oradan bir şirkete iş başvurusu yapmış olmam gerekiyor mu ? (Kısaca ben öyle yada böyle 1. Yada 2. Sınıf bir ülkeye avrupa hariç gidip temelli kalmak istiyorum ne yapmam lazım.)

 4. X dedi ki:

  Bi sorum olacak diyelimki Japon kızla Türkiye deevleniyoruz düğünümüzün Japon geleneklerine uygun olduğunu nerden bilebilirler

 5. UĞUR dedi ki:

  Türkiye üzerinden japonya’da iş bulabilir miyim.

 6. isa dedi ki:

  süresiz oturum icin peki kac yil yasamak lazim veya evlenirsem bir japon vatandasi ile kac yil evli kalmam gerek ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir