Japonya’ya Yerleşmek İstiyorum. Japonya’ya Nasıl Yerleşilir?

Türkiye ile Japonya arasında uzun süredir var olan vize muafiyeti,  gerek turistik geziler için gerekse yerleşmek için Japonya’nın tercih edilmesini sağlıyor. Yaklaşık 3 ay vizesiz olarak bulunabileceğiniz Japonya’da uzun süre kalmanız ise vize şartına bağlı kılınmakta.

Japonya’ya gidip yerleşmek isteyenler her şeyden önce hayatlarını tek başlarına idame ettirebileceklerini ispat etmeliler. Maddi kazançları için çalışma vizesi almalı daha sonra uzun süreli oturma vizesine başvuru yapmalılar.

Çalışma vizesi almak isteyenler için de oturma izni almak isteyenler için de belirli kriterler söz konusu.

Öncelikle Japonya vatandaşı olmak istiyorum başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Japonya’ya Yerleşmek Mümkün mü?

Japonya’ya 3 ay boyunca gezmek ve yerleşmek için gidebilirsiniz. Daha sonrasında ise ülke, çalışma vizesini zorunlu kılmaktadır. Çalışma ve oturma izinleri 6 aydan başlayarak süresiz olarak verilebilmektedir. Süresiz verilen oturma izni ise vatandaşlık şartı gerektirmektedir.

Ülkeye gidip yerleşmek ancak vatandaş olmak istemezseniz 6 ay ile 5 yıl arası oturma izni elde edebilirsiniz.

Japonya’ya Yerleşme İzni Nasıl Alınır?

Japonya’ya süreli olarak yerleşmek isterseniz ortak belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Pasaporttan çalışma iznine kadar her belge tamamlandığında Ankara’da bulunan büyükelçiliğe ya da İstanbul’da bulunan konsolosluğa başvuruda bulunmalısınız. Başvurularınız en geç 1 hafta içerisinde neticelenecektir.

İşlemleriniz Türkiye’de onay aldıktan sonra Japonya’da göçmenlik bürosuna gitmelisiniz. Aldığınız vize ile birlikte Adalet Bakanlığı göçmen bürolarında bulunan oturma izni bölümlerine uğrayarak işlemlerinizi yapmalısınız.

Geçici süre ile oturma izni almak kalıcı oturma iznini almaktan biraz daha kolaydır.

Japonya’da Çalışma ve Oturma İzni Almak Zor mu?

Japonya’ya vasıflı ve vasıfsız işçi olmak üzere iki şekilde gidebilirsiniz. Vasıflı işçi olursanız çalışma ve oturma vizesini rahatlıkla alırsınız. Vasıfsız işçi olarak giderseniz gerekli belgelerle beraber işveren mektubuna ihtiyacınız olacaktır.

İşveren, kendi ülkesinde çalıştıracak kişi bulamadığını ispat ettikten sonra size ihtiyacı olduğunu dile getirmelidir. Bu şekilde hazırlanan bir dilekçe ile ülkeye davet edilirsiniz. Japonya’da çalışmak için uygun olduğunuza karar verildikten sonra oturma izni de verilecektir.

Oturma izni başlangıçta 6 aylık verilir. Bir nevi deneme süreci olan 6 ayın sonunda her şeyin yolunda olduğunu kanıtlarsanız süreniz uzatılır. Oturma izni ile çalışma izni birbirine bağlıdır.

Japonya’da çalışmak için oturma iznini almak zorundasınız. Oturmak içinse en fazla 3 ayınız var sonrasında çalışmak zorunda olduğunuz için çalışma izniniz istenecektir.

Japonya’ya Yerleşme Seçenekleri Nelerdir?

Japonya’ya yerleşmek için birkaç seçeneğiniz bulunmakta. Bunlardan ilki çalışma vizeniz. Eğer çalışmak için yeterli süreyi aldıysanız oturma izniniz de uzun süreli olacaktır. Mesleğinize göre farklılık gösterse de en az 6 ay en fazla 5 yıl oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Japonya’ya yerleşmenin bir diğer yolu akrabalık ilişkileridir. Eğer Japon vatandaşı olan akrabanız varsa onların yanında kalmanız mümkündür. Bu durumu aile ve akraba ziyareti olarak tanımladığınızda belli bir süre oturma izni almanız mümkündür ancak bu süre ne yazık ki devamlılık göstermez. Birkaç yıl ziyaret izni aldıysanız muhakkak giriş çıkış yapmanız gerekmektedir.

Japonya’ya Evlenerek Nasıl Yerleşilir?

Japonya’ya evlilikle yerleşmek diğer yerleşme şekillerine nazaran daha kolaydır. Aile kavramına oldukça hassasiyet gösteren Japonya, bu konuda yapılan herhangi bir sahtekârlığı da kabul etmemektedir.

Japonya’ya yerleşmek için sahte evlilik yapmak, ülkede büyük suçlar arasında kabul edilmektedir. Sonucunda ise kişinin ülke dışına gönderilmesi söz konusudur.

Yapacağınız evlilik gerçek bir evlilik olacaksa yerleşmeniz kolay olacaktır. Ülkeye geldikten hemen sonra oturma izni almanız gerekecektir. Sonrasında çalışma iznini alarak oturma izninizi uzatabilirsiniz. Bu süre içinde evlendiğinizde gerçek evlilik söz konusu olduğu için rahatlıkla evlilik yerleşmesi gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik sebebiyle Japonya’ya yerleşenler en az 1 yıl oturma iznine sahip olurlar. Denetlemeler sonrasında evlilik gerçekliği ispat edildiğinde bu izin 3 yıla çıkartılır. Sonrasında denetlemelere bağlı olarak süreniz kalıcı olarak uzatılabilir.

Japonya’ya Okumak için Nasıl Yerleşilir?

Japonya’ya giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her biri yalnızca çalışmak için gitmiyor. Çalışan ziyaretçiler dışında okumak için gidenler de mevcut. Herhangi bir üniversitede okumak isteyenler ya da yüksek lisans doktora yapmak isteyenler Japonya’ya gidebilirler.

Japonya’ya yerleşip orada okumayı düşünenler için vize, uygunluk sertifikası, kabul mektubu, pasaport, fotoğraf yeterli olacaktır. İş için gidenlere nazaran eğitim için gidenlerin işlemleri çok daha kolay çözümlenmektedir. Birçok üniversite, bu süreçte öğrenciye destek olmaktadır.

Ankara ya da İstanbul’dan başvuruda bulunduğunuzda gereken evrakların içinde muhakkak kabul mektubuz da bulunmalıdır.

Japonya’ya Kalıcı Yerleşim Mümkün mü?

Japonya’ya kısa süreli ziyaretler vizesiz yapılabilmektedir fakat siz uzun süreli kalmayı tercih ediyorsanız prosedürleri yerine getirmelisiniz. Oturma izninizi almanız durumunda dahi en uzun kalma süreniz 5 yıl olacaktır. Sonrasında ülkeden çıkıp tekrar giriş yamanız gerekecektir.

Japonya’da uzun süreli kalmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Okumak ve çalışmak bunlar arasında en çok tercih edilendir. Bunun dışında yerleşime en uygun seçenek evliliktir.

3 ihtimalden herhangi biri size uygun değilse bu durumda vatandaşlığı göz önünde bulundurabilirsiniz. Japonya’da dilediğiniz kadar kalabilmenin en net yolu vatandaşlıktır.

Çalışma, evlilik ya da okuma seçenekleri ile vatandaşlık almak oldukça farklıdır. Vatandaşlığı alabilmeniz için dil kriterinden sosyal uyum kriterine kadar pek çok barajı aşmanız gerekir.

Ülke sınırları içine giriş çıkış yapmak istemiyorsanız kalıcı yerleşim için Japon vatandaşı olmalısınız. Japonya çift vatandaşlığı kabul etmediği için vatandaşlık değiştirirken iki kez düşünmeniz gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. DURMUŞ dedi ki:

  BEN 9 SENE ÖNCE JAPONYADAN DÖNÜŞ YAPTIM AMA TEKRAR GİTMEK İSTİYORUM BEN 6 SENE JAPONYADA CEZA EVİNDE YATTIM BU YÜZDEN BİRAZ ZOR GİBİ EĞER MÜMKÜNSE YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 2. Efkan Efekan dedi ki:

  Anlaşılan Durmuş yapılmaması gereken birşeyler deneyip bir şekilde cezavine girmeyi başarmış ve tekrar denemek istiyor, Japonyadaki cezaevini beğendi herhalde.

 3. C diver dedi ki:

  Gitmek çalışmak istiyorum sanayi dalgıcıyım nasıl yapabilirim

  • Hasan dedi ki:

   Yorumunu yeni gördüm de japonya ya gidebildin mi sanayi dalgıcı olarak bende o şekilde gitmek istiyorum.

 4. Bapir can dedi ki:

  vala bende cg motorcuyum iyi motor kulanırım hazırlarım sen nasıl yapmayı ögrenince banada haber ver 😀 😀 amk kim gidebilmişki sana söylesin giden götünün zoruyla gidiyor 😀 türkler oraya gitse oranın annası aglar 😀

 5. gencer dedi ki:

  hiç vasfı olmayan insan gidemiyo mu arkadaşlar?? ben lise mezunuyum ve her hangi bi iş de ustalığım yok..şansım sizce yok mudur??

 6. Anime dedi ki:

  Japonyada evlilik yapıp kalan bir arkadaşım var ama ayrıntıları tam bilmiyorum.
  Evlenip ardından japonyada doktor olarak çalışmak istiyorum. Yakındoğu üniversitesinden mezun oldum. Mümkün mü?

 7. hakan dedi ki:

  tayyip gör bunları ülkeden kaçmak isteyen çok 🙂

 8. Bushido dedi ki:

  Hiç bir vasfım yok,lise terkim,ama uzak doğu yemekleri ve geleneklerini seviyorum.Ben temelli olarak en kolay nasıl kalırım.Oraya gidip direkt olarak vatandaşlık istesem,bazı ülkelerdeki bene dil ve ülkeye adaptasyon için iş imkanı veriliyor mu. ?

 9. MY dedi ki:

  2 ay önce 3.kez bu ülkeye giriş yaptım.Pasaportunu ve gidiş dönüş uçak biletini al,mümkünse buradan bir japon arkadaş edin gelmeden önce,yada cebine yüklü miktar paranı koy otel pansiyon rezervasyonunu gelmeden önce hallet.Allah işini rast getirsin