Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Paylaş

Dünyanın ikinci büyük ülkesi Kanada’dır. 10 eyalet, 3 bölgeden oluşmaktadır. Yaklaşık her yıl ortalama 250.000 göçmen kabul ettiği bilinmektedir.

Göçmenlik ile alakalı yasal düzenlemeler, Kanada Federal Hükümeti (KFH) çatısı altında toplanır ve bütün bölge ve eyaletler birbirinden bağımsız göçmen kabul anlaşmaları düzenler.

Her bölge ve eyalet kendi ekonomik ihtiyacı doğrultusunda çeşitli mesleki gruplarda göçmenlik kategorisi geliştirir. Öncelikli olarak başvuru sahibi hangi kategorinin kendisi için uygun olduğunu iyi tahlil etmelidir.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Kurumu 2015 tarihinden itibaren ‘Ekspress Entry (Ekspres Giriş)’ sistemini devreye sokmuştur. Bu sistem, adayların iş deneyimi, dil, eğitim, yetenek ve diğer konulardaki özelliklerini puanlar, yapılan başvurularla oranlayıp öncelik belirler. Ayrıca sistem içerisinde Kanada iş ilanları paylaşılmakta olup, potansiyel iş verenler uygun adaylara rahatça ulaşabilmektedir. Bu sayede başvurular daha hızlı sonuçlandırılmaktadır.

Ekspres Giriş Sistemi İşleyişi

Kanada Ekspres Giriş sistemi kapsamında yapılan başvurular ilgili tarafından incelenmesi için bir veri tabanına giriş yapılacaktır. Sistem 5 bölüme ayrılabilir:

 1. Adaylar yeteneklerini ve özelliklerini belirleyen çevrimiçi özgeçmiş ile Ekspres Giriş profili oluşturabilirler. Tüm profiller İngilizce veya Fransızca dil yeterlilikleri, eğitimleri, meslekleri ve diğer özellikleriyle puanlama sistemine göre sıralanacaktır.
 2. Kanadalı işverenden iş teklifi almadan önce programa başvuruda bulunan adayların Kanada İş Bankasına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. İş Bankası, adayların referanslarını gönderebileceği ve Kanadalı işverenlerin uygun niteliklere sahip adaylara ulaşabileceği bir alandır.
 3. Sistemdeki profiller değerlendirildikten sonra, kriterlere uygun adaylar aday havuzuna yerleştirilecektir.
 4. İş Bankası aracılığı ile Kanadalı işverenler tarafından seçilen başvurular olur ise başvuru sahiplerine ‘Başvuru Davetiyesi’ düzenlenecek ve kalıcı ikametgâha başvuru için 60 gün kazanacaktır.
 5. Seçilmiş aday Federal Nitelikli Çalışan Programı, Federal Nitelikli İşçi Göçmen Programı, Kanada Deneyim Sınıfı, Eyalet Aday Programları aracılığı ile kalıcı ikametgâh için başvuruda bulunabilir. Başvuru süreci çevrimiçi olarak düzenlenecektir.

Aday başvuru davetiyesi aldıktan sonra, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Departmanı bu başvuruları 6 ay ya da daha kısa bir sürede işleme almayı vaat eder.

Farklı Başvuru Yolları

Bu sistem haricinde de Göçmenlik Başvurusu mümkündür. Bunun için herhangi bir aracı kurum bulma mecburiyetiniz yok. Kanada Devleti tarafından belirlenen Göçmenlik Puanlamasını,  özelliklerinize göre belirleyip puanı yakalayabildiğiniz takdirde Kanada Konsolosluğundan kendi adınıza başvuruda bulunabilirsiniz.

Göçmenlik Puanlaması

10 farklı uygunluktan 75 ve üzeri puan almanız gerekmektedir.

Yaş Puanlaması

 • 18 yaş altı – 48 yaş üstü: 0 puan
 • 18-47 yaş arası: 4 puan
 • 21-45 yaş arası: 10 puan

Eğitim Puanlaması

 • Ortaokul Mezunu: 5 puan
 • Lise Mezunu: 10 puan
 • Üniversite Mezunu: 20 puan
 • 3 Yıllık Meslek Okulu: 20 puan
 • 2 Yıllık Ön Lisans Mezunu: 15 puan
 • Master-Doktora Yapmış Olmak: 25 puan

Nitelikli Göçmenlik için en az üniversite mezunu olmak mecburidir. Bazı meslek gruplarında iki yıllık yüksekokul kabul edilse de mühendislik özel eğitim gerektiren gruplarda 4 yıllık üniversite mezunu şartı aranmaktadır.

Mesleki Eğitim Puanlaması

 • Petrol mühendisi 17 puan aynı rafineri de çalışan işçi 2 puan
 • Kanada’da önceden iş ayarlamak: 10 puan

Kanada, 2015 yılında yaptığı değişikliklerle her meslek dalından yapılan başvuruyu kabul etmektedir. Fakat eyaletlerin ihtiyaçlarına göre meslek grupları farklı puanlandırılmıştır.

Mesleki Tecrübe Puanlaması

 • En az 1 yıl çalışmış olmak: 10 puan
 • 2 yıl çalışmış olmak: 15 puan
 • 3 yıl çalışmış olmak: 20 puan
 • 4 yıl çalışmış olmak: 25 puan

Yabancı Dil Puanlaması

 • İngilizce ve Fransızca bilmek: 20 puan
 • İki dilden birini ana diliniz gibi bilmek: 16 puan
 • Orta derece yabancı dil bilmek: 12 puan

Nitelikli Göçmenlik için, Kanada’nın resmi dilleri İngilizce veya Fransızca’yı iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu bilginin puanlanması için Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Birimi tarafından geçerliliği olan sınavlardan birine girerek ispatlanması gerekmektedir.

Eşinizin de İngilizce veya Fransızca’yı iyi bilmesi puanınıza ek sağlayacaktır.

Kişisel Uyum Puanlaması

Kanada’nın yaşam tarzına uyumlu ve motivasyona sahip olmak: 57 puan

Akrabalık Puanlaması

 • Birinci dereceden akrabanızın olması: 5 puan
 • Eşinizin yüksek lisans mezunu olması: 5 puan
 • Eşinizin lisans mezunu olması: 4 puan

ÖNEMLİ: Kanada Devleti her başvuru sahibine katılım puanı olarak 8 puan veriyor.

Göçmen Başvurusunda bulunan adayın geçmişinde Kanada’da almış olduğu tam zamanlı eğitim ya da iş deneyimi değerlendirmede ek puan sağlar.

Nitelikli Göçmenlik Programı

Kanada Göçmenlik başvurunuzun kabul edilmesiyle Kanada’ya yerleşip ömür boyu orada kalıp çalışma hakkını elde etmiş olursunuz. Seçme ve seçilme hakkı dışında, sosyal tüm haklara sahip olup, sağlık ve eğitim hizmetlerinden aileniz ile birlikte yararlanabilirsiniz.

Göçmenlik Programı İle Kanada Vatandaşı Olunabilir Mi?

Kanada Göçmenlik Programı ile Kanada’ya yerleşip 3 yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık hakkı için başvuruda bulunabilir, seçme ve seçilme haklarından da yaralanabilirsiniz. Ayrıca Kanada pasaportuna sahip olarak Dünya’nın yaklaşık 170 ülkesini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Kanada’da Çalışmak İçin Avantajlı Olan Meslekler

Kanada, 2015 yılında yapmış olduğu değişikliklerle her meslek grubunun göçmenlik başvurusuna açıktır. Fakat Kanada da ağırlıklı olarak iş gücü açığı finans, mühendislik, öğretim görevlileri, ana okul uzmanları ve sağlık alanlarında bulunmaktadır.

Bu meslek gruplarında yer alıyorsanız kabul etme ihtimaliniz daha da artmış olacaktır. Fakat Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Birimi tarafından kabul gören yabancı dil sınavından 100 üzerinden en az 67 puan almanız gerekmektedir.

Diğer bir göçmenlik programında ise spor alanında başarılı olmuş, derece yapmış ya da bu tarz sporcuların eğitmenliğini üstlenmiş kişilerde başvuru da bulunabilirler.

Kanada Göçmenlik Programı Avantajları

Kanada gelişmişlik seviyesi ile birlikte dünyanın en huzurlu ve yaşanılabilir ülke sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. Ekonomisi en güçlü ülkelerden biridir. Verilen eğitimler ücretsizdir. Üstelik de İngilizce konuşulan ülkeler arasında en iyi eğitim Kanada tarafından verilmektedir. Bu Göçmenlik Programı ile Kanada’ya yerleştiğiniz takdirde çocuğunuz da bu eğitim sisteminden faydalanıp Kanada vatandaşlarıyla aynı eğitim hakkına sahip olacaktır.

Başvuru sahibine yapılan puanlama ve yerleştirme sistemi, kişinin düzeyine göre iş bulmasına ve standardına uygun hayat yaşamasına olanak sağlar.

Kanada Göçmenlik Programının bir diğer güzel yanı ise iş hayatının herhangi bir alanına kısıtlama getirmeyip eşit şartlarda yaklaşmasıdır. Başvuru sahibi, iş kurma ya da serbest çalışma gibi iş imkânlarına sahip olur.

Sağlık hizmetlerinden Kanada’ya yerleştiğiniz anda ücretsiz olarak yararlanma hakkına sahip olursunuz. Başvuru sahibinin işsizlik ya da sağlık problemleri dolayısıyla yaşadığı sorunlar karşısında Kanada Hükümeti’nden alabileceği birçok destek bulunmaktadır.

Bilmeniz Gereken Diğer Bilgiler

Kanada Göçmenlik Programına başvurmak için herhangi bir aracı bulmak mecburiyetinde değilsiniz. Göçmenlik Puanlamasından aldığınız puanlarla yeterli sayıyı bulduğunuz takdirde Kanada Konsolosluğu’ndan başvurunuzu tek başınıza yapabilirsiniz.

Kanada sosyal açıdan her ne kadar refah bir ülke olsa da vergi bakımından oldukça pahalı bir ülkedir.

Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce veya Fransızca dillerinden ikisini de bilmiyorsanız, dil eğitimi için gerekli kurumlara başvurabilirsiniz. Eğitiminizi aldıktan sonra Kanada’da var olan şirketlerin herhangi birinden davetiye talep edebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Mehmet dedi ki:

  Benim puanların basvuru için yetiyor. ben kendi ulkeme gidemiyorum ve suan 3. sınıf bir ulkede yasıyorum. ve çok zorlanıyorum. kanadaya nasıl basvuru yapabilirim.. detaylarıda yazabilrim..

 2. yasar Aydın dedi ki:

  merhaba meslek sahibiyim iş makinaları Operatörü,

  emekliyim . kanada da çalışmak istiyorum ne yapabilirim.

 3. Hakan dedi ki:

  Ben gemici, esim cocuk bakimi ogretmeni, oglum kamu yon mezunu Kanada’ya yerlesebilirmiyiz?

 4. Metin Aslan dedi ki:

  Merhaba; ben istanbul İETT işletmeleri bünyesinde şehir içi yolcu otobüsü şoförüyüm. Aynı zamanda istanbul Beyoğlu Galatasaray taksi de 4 yıl taksi şoförlüğü, Tekirdağ tuğla a.ş de 4 yıl kamyon şoförlüğü deneyimim var. Yaşım 36 İngilizcem yetersiz ama az düzeyde konuşabiliyorum. Başvuruda bulunsam değerlendirilir mi acaba?
  İyi günler dilerim..

 5. besim mustafa köroglu dedi ki:

  ben tır şöförüyüm meslegimde uzman olup emekliyim kanadada tır şöförü aranıyor diye duydum degerlendirmek istedim cocuklarda amerikada nasıl kanadaya baş vurabilirim tır şöförlüğü için saygılar

 6. Sedat dedi ki:

  Kanada vatandaşlığı başvuru formunu yeminli tercümana çevirtmeli miyim? Çeviri ingilizce mi olmalı?

 7. Nurcan Ateş dedi ki:

  Kanada göçmenlik başvurusu yapmak istiyorum. Türkçe öğretmeniyim. Başvurum kabul edilir mi? İlla öğretmenlik yapmak istemiyorum. Tercümanlık, hatta işçilik bile yapabilirim.

 8. Tuba dedi ki:

  Nurcan ateş sorunuza cevap bulabildiniz mi.

 9. Mahir dedi ki:

  Ben bayan kuaförüyüm kanadayı cok seviyorum ve hayalimdeki ülke orası ve orda yaşamak istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir