Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Kanada Oturma İzni Nasıl Alınır?

Kanada Oturma İzni Nasıl Alınır?

Kanada Oturma İzni Nasıl Alınır?

Kanada oturma izni dünya genelinde en çok talep edilen oturma izinlerinden bir tanesidir.

Oturma izni başvurusunda bulunacağınız ülke Kanada ise bu durumda prosedürlere oldukça hâkim olmalısınız çünkü prosedür konusunda son derece katı ve kuralcı bir ülkedir.

Kanada’nın yaşam kalitesi son derece yüksek olduğu için binlerce kişi ülkeye seyahat etmeyi, burada kalıp yaşamını devam ettirmeyi istemektedir

Her ülke gibi Kanada’nın da kendine has bazı kuralları vardır. Her isteyen basit şekilde gelip yerleşemediği için kurallara hâkim olmak ve kurallar doğrultusunda oturma izni başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Kanada Oturma İzni

Kanada’da oturma izni almanın birçok ülkeye kıyasla çok daha zor olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Zor olanı aşabilmek için yapılması gerekenleri iyi bilmek ve sürece hâkim olmak önemlidir.

Kişi oturma izni başvurusu yapmak konusunda acemi ise biraz zorlanabilir fakat başvuru yapılan kurumda doğru yönlendirme yapıldığı sürece herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Başvuru yapılan kurumu bilmek ve doğru adrese gitmek zaman kazandıracaktır. Arkasından evrak teslim süreci başlayacak ve birkaç dakika içerisinde tüm bilgiler edinilecektir.

Başvuru yapılmak istendiği zaman eksik ya da hatalı bilgi sunulmaması halinde olumlu dönüt alınması çok da zor olmayacaktır.

Kanada Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Kanada oturma izni başvurusu nereye yapılır sorusu sık sık sorulmaktadır çünkü birçok kişi başvurunun Türkiye’den mi yoksa Kanada’dan mı yapıldığını öğrenmeyi amaç edinmektedir.

Kanada başvurularınız için yetkili olan kurum yine Kanada’da bulunmaktadır. Kanada oturma iznine ihtiyacı olan kişiler Göç Dairesi ile görüşmekte ve işlemlerini Göçmenlik ve Mülteci Kurulu ile gerçekleştirmektedir.

Kanada’da yer alan bu kurum sizin için süreci tanımlamakta ve adım adım nasıl ilerleyeceğinizi net şekilde duyurmaktadır.

Başvurularınızı Türkiye’de bulunan herhangi bir kurumla yapmanıza gerek yoktur.

Kanada Göç Dairesi bu konuyla bizzat ilgilenmekte ve sizin de şahsi olarak ilgilenmeniz şartını koşmaktadır. Bireysel bir hazırlık yapmanız, sizinle başvuru yapacak kişilerin de yanınızda olması büyük bir önem taşımaktadır.

Kanada Nitelikli İşçi Oturma İzni

Nitelikli işçi oturma izni başlığı Kanada’da sık duyulur çünkü ülkeye gelen kişilerin büyük çoğunluğu iş amacıyla gelmektedir.   Kanada oturma iznini alabilmek için kaliteli bir işe sahip olmak sağlam bir referansa sahip olmak demektir.

Nitelikli işçi olarak başvuru yapan kişiler her şeyden önce eğitim durumları, sahip oldukları diller, yaşları, kültürleri üzerinden değerlendirilmektedirler.

İş deneyimi ve Kanada’ya adapte olup olmama durumu da oturma izni almak için önemli kabul edilmektedir. Kişi bu başvuruyu yaptığı zaman yetkili kişiler onu puanlamaktadırlar. Tüm değerlendirme kriterleri gözden geçirilmekte ve 0 ile 100 puan arasında puan verilmektedir.

Geçer puan alınabilmesi ise oturma izni almak anlamına gelmektedir. Nitelikli işçi olarak onay almak isteyenlerin en az 67-70 puan alması gerekmektedir.

İş Adamı Kategorisinde Kanada Oturma İzni Nasıl Alınır?

Kanada’da çalışmak amacı olan ancak kendi işinin sahibi olmayı dileyen kişiler iş adamı olarak anılmaktadırlar. Kanada’da iş adamı vasfıyla oturma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler 3 sınıfta değerlendirilmektedirler.

Yatırımcılar bu kategorilerin en üst düzey sınıfıdır. Oturma izni almaları diğer ikisine kıyasla biraz daha kolaydır. Girişimciler ve serbest meslek sahipleri de diğer iş adamı kategorisinde olan kişilerdir.

Kişi yatırım olarak en az 400.000 Kanada doları harcarsa oturma izni alması son derece basit olacaktır. Girişimcilerin harcaması gereken para ise 300.000 Kanada doları olarak belirlenmektedir. Ayrıca iş konusunda deneyimli olduklarını ve istihdam sağlayacaklarını da kanıtlamaları gerekmektedir.

Serbest meslek olarak iş adamı vasfına sahip olan kişilerin en azından kendilerine istihdam sağlayacak kadar çalışmaları ve ülke için kültürel, sportif faaliyetlere destek çıkacakları bir iş açmaları istenmektedir.

Kanada’da Şehir Adayı Olarak Oturma İzni Almak

Kanada oturma izni ekşi sözlükte de sık sık anılan izinlerdendir. Hemen hiçbir ülkede bulunmayan şehir adayı uygulaması, Kanada’da çok profesyonel şekilde uygulanmaktadır. Bu uygulamada aklınızda var olan Kanada şehrine başvuru yapıyorsunuz şehrin göçmenlik bürosu ile iletişime geçiyorsunuz.

Yetkililer sizin için onay verirlerse genel başvurunuza onay çıkıyor ve istediğiniz Kanada şehrinde oturma iznini almış oluyorsunuz.

Şehir adaylığı ile oturma izni almayı düşünen kişilerin bilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır o da vatandaşlıktır.

Kişi, şehir üzerinden oturma izni almak isterse onay alması halinde vatandaşlığa da başvuru yapmak zorundadır. Oturma iznine onay çıktıktan sonra vatandaşlık için başvuru yapmak zorunlu kılınmaktadır.

Kanada’da Aile Yardımıyla Oturma İzni Alınabilir mi?

Aile birleşimiyle oturma izni almak başlığı sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde Kanada’ya gelen kişilerin %35’inden fazlasının Kanada’da bulunan akrabaları aracılığıyla oturma izni aldığı görülmektedir.

Oturma izni alırken akraba ya da aile yardımı almak son derece önemlidir çünkü bu sayede kişinin bulunduğu süre boyunca zor durumda kalmadan yaşaması mümkün olmaktadır.

Aile yardımıyla oturma izni alma durumu Kanada’da biraz farklıdır. Kişi aile birleşimi sayesinde bu ayrıcalığı tadacaksa ailenin en az 5 ila 10 yıl kadar kefil olması, yardımcı olmaya gönüllü olması şartı aranmaktadır. Aile, kişinin Kanada’da bulunduğu süre boyunca yanında olacağına dair rızasını şart koşmaktadır.

Kanada Oturma İzni İçin Québec-Seçilmiş Göçmenlik Kategorisi

Québec-seçilmiş göçmenlik kategorisi ayrı bir değerlendirilmeye tabi tutulan oturma izni kategorisidir. Bu kategori üzerinden başvuru yapmayı düşünen kişiler iş adamı, daimi ya da geçici işçi, aile ya da sponsorlu mülteci olmak durumundadır.

Quebec Eyaleti göçmenlik şartlarını karşılayan kişileri kendi seçmekte ve özel bir değerlendirme sonucu kabul etmektedir. Eyalette yaşamayı düşünen kişiler, özel değerlendirme yapıldığını akıllarında bulundurmalılar.

Kanada Oturma İzni Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kanada göçmenlik başvurusu 2019 yılında da yoğun şekilde gerçekleşmiştir. Siz de başvuru yapanlardan biri olmak isterseniz en sakin olduğu dönemi seçmeye gayret etmelisiniz.

Süreç yoğun geçtiğinde başvuruların daha geç değerlendirildiği ve çok sonra bildirildiği görülmektedir.

Çoğu zaman 10 iş günü içerisinde sonuçlanan oturma izni başvuruları yoğunluk söz konusu olduğu zaman 15 ila 20 gün kadar gecikmektedir.

Gecikme durumu sizin için sorun olacaksa başvurularınızı daha erken yapmaya biraz daha erken adım atmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Oturma izni başvurusu en geç 1 ay içerisinde belli olmaktadır ancak yoğunluğun az olduğu günlerde 7 iş gününde tarafınıza net bir sonuç ulaştırılmaktadır.

Kanada Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Eşim kanada vatandaşı ben de olmak istiyorum diyenlerden, çalışmak için oturma izni istiyorum diyenlere kadar birçok kişi oturma izni başvurusunda bulunmaktadır.

Başvuru yapmak istediğiniz ülke Kanada ise bu durumda pasaportunuzun, vizenizin ve kimliğinizin orijinali ile fotokopisini yetkilere teslim etmeniz gerekmektedir.

Beraberinde banka hesap dokümanı, üzerinize kayıtlı mal varsa tapusu, evliyseniz evlilik cüzdanı, biyometrik fotoğraf, sabıka kaydı ve sağlık raporu da muhakkak dosyada yerini almak durumundadır.

Seyahat sağlık sigortası, çalışan olarak gidilecekse davet mektubu, son 3 ayın sigorta dokümanı da istenen belgeler arasında yerini almaktadır. Kanada oturma izni için belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir