Kazakistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kazakistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Kazakistan vatandaşlığı Kazakistan’ın ülkemiz kültürüne yakın bir kültürü olduğundan dolayı yurt dışında yaşamak ve farklı bir ülkenin vatandaşı olmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Kazakistan devletinin bir parçası olmak, ülke vatandaşları arasında yer almak isteyenler bunun için gerekli prosedür işlemlerini tamamlamalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak farklı nedenlere dayalı olarak Kazakistan vatandaşlığına geçmeyi düşünenler, doğru adımlarla bu istediklerini elde edebilirler.

Başvurularınızı yaptıktan sonra Kazakistan vatandaşlığı onayı almanız oldukça kolaylaşacaktır. Bu süreçte prosedürleri çiğnemeyecek herhangi bir yasal sorun oluşturmayacak şekilde davranmak önemlidir.

Kazakistan, yasalar konusunda keskin kurallara sahiptir. Dolayısıyla vatandaşlarından biri olabilmek için bu yasaları bilmeli, bağlı olarak yaşamalısınız.

Kazakistan Vatandaşı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Kazakistan’da yaşayan bir Kazak olabilmek için birtakım yollar bulunmaktadır. Bu yolları keşfetmeniz ve ispatlayabilmeniz durumunda siz de kolayca vatandaşlık elde edebilirsiniz. Bu süreçte işleri ağır ilerleten aynı zamanda zorlayıcı bir sürece maruz bırakan Kazakistan, eksiksiz detay istemektedir.

Kazak olabilmenin en hızlı yolu kan bağıdır. Bu bağ sayesinde çok daha rahat başvuru yapabilir, kan bağından faydalanarak vatandaşlık elde edebilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda Kazakistan vatandaşlığını alan kişilerin büyük çoğunluğu bu bağ sayesinde almaktadır.

Kan Bağı ile Kazakistan Vatandaşlığı Almak

Kan bağı ile Kazakistan vatandaşlığı almak demek anne ya da babadan herhangi birinin Kazak olması demektir. Siz dünyanın herhangi bir yerinde dünyaya gelebilirsiniz. Bunun yanında anne ya da babanızdan biri Kazakistan’da doğmuş bu ülkenin vatandaşlığını almışsa zaman kaybetmeden vatandaşlık başvurusunda bulunmanız mümkündür.

Anne ve baba kan bağı ile vatandaşlık almak, aile bütünlüğünü zorunlu kılmamaktadır. İkisi boşanmış dahi olsalar, kan bağını ispatlamış olmanız halinde vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için teslim edilmesi gereken belgeler listesine kan bağınızı gösteren belgeyi de ilave etmeli, o şekilde teslim etmelisiniz.

Kazakistan’da Doğumla Vatandaşlık Almak

Birçok kişi, vatandaşlık başvurularını reşit olduktan sonra yapar. Hangi ülkede yaşamak istediğine bu yaştan sonra karar verir.

Değerlendirme sürecinde gözden geçirilen ülkeler arasında şartları en uygun olanlar belirlenir. Başvuru sürecinde ise özellikle eli güçlendirecek kanıtlar aranır.

Kazakistan vatandaşlığı için başvurmak isteyen kişiler bu kanıtlardan biri olarak doğumu tercih edebilir. Kazakistan’da dünyaya geldiyseniz bunu ispat edebilmeniz halinde vatandaşlık almanız bir hayli kolay olacaktır.

Teslim edilmesi gereken evrakların arasında doğum belgenizi de bulundurursanız vatandaşlığı bir nebze de olsa garantilemiş olursunuz.

Kazakistan vatandaşı olmak için sadece burada doğup reşit olana kadar burada yaşamaya gerek yoktur. Doğduktan sonra ülkeden ayrılmış olan kişiler de başvuru haklarını korumaktadırlar.

Evlendikten Sonra Kazakistan Vatandaşlığı Almak

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Kazak bir eşle evlenmek isteyen kişiler ilk olarak yasal süreci düşünmektedirler. Türkiye’de evlenmiş olmak, Kazakistan vatandaşlığı aldırır mı, ülkede ikamet etmek mümkün mü gibi pek çok soru merak edilmektedir. Bu tarz sorulara cevap bulmak biraz araştırma gerektirmektedir zira Kazakistan’da yasal süreç biraz daha karmaşık ilerlemektedir.
  • Evlenerek Kazak vatandaşı olmak isteyen kişiler bunun için evliliklerinin gerçek olması gerektiğini bilmeliler. Evliliğinizi yalnızca vatandaşlık için yaparsanız yetkili kurumlarca fark edilmesi hiç de zor olmayacaktır.
  • Vatandaşlık alabilmek için aynı adreste ikamet etmek ve ülke sınırları içerisinde en az 3 yıl kalmak gerekmektedir. Bu sayede vatandaşlık başvurusunun gerçek anlamda değerlendirilmesi söz konusu olacaktır.

Kazakistan Vatandaşlığına Engel Hastalıklar

Kazakistan, vatandaşlık için başvuru yapan kişilerde bazı özel şartlar aramaktadır. Bu şartları göz önünde bulundururken önce uzun süreli ikamet izni almak gerektiği unutulmamalıdır.

Oturma iznini alırken karşılaşılan sorunlardan en önemlisi de yasal engellerdir. Özellikle hastalıklar konusunda belli kriterlere sahip olan ülke, bazı kişilerin ülkede ikamet etmesine izin vermemektedir.

Bağımlılık sıkıntısı olan kişilerin, zihinsel bozukluğu olan bireylerin Kazakistan vatandaşlığı alması söz konusu olmamaktadır. Tüberküloz hastalığı ve bunun yanında Hansen hastalığı olan bireyler de ülkede oturma izni alamamakta, vatandaşlık başvurusunu gerçekleştirememektedir.

Akut bulaşıcı herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu durumda başvurularınız için tedavi edilmeniz gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra cinsel yollarla bulaşan herhangi bir hastalık söz konusu ise vatandaşlık almanız mümkün olmamaktadır.

Kazakistan Vatandaşlığı Almak İçin Şartlar 

Kazakistan vatandaşlığını alıp Kazak olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her şeyden önce bazı şartları yerine getirmeleri gerektiğini bilmeliler.

Her ülkede olduğu gibi Kazakistan’da da bazı yasalar ve kurallar bulunmaktadır. Vatandaşların bu kurallara uyması, temkinli şekilde hareket etmesi son derece önemlidir.

Kazakistan vatandaşlığı alabilmek için aranan temel şartlardan ilki ülke güvenliğini tehdit edecek bir yapıya sahip olmamaktır. Ülkenin güvenliğini riske atacak kişilerin uzun süreli oturma izni dahi alması mümkün değildir.

Yüz kızartıcı suçlar nedeniyle sabıka kaydı bulunan kişiler de Kazak olamamaktadır. Bununla beraber terör örgütlerinde rol almış şahısların vatandaşlık kriterlerine uymadığı bilinmektedir.

Ülke vatandaşlarından biri olabilmeniz için kendinize ve ailenize bakabiliyor olmanız gerekmektedir. Kendine bakamayacak şekilde olan kişiler, geçinip para kazanamayacak olanlar ülke vatandaşlığına kabul edilmemektedir.

Kazakistan Vatandaşlığı İçin Hangi Evraklar Teslim Edilmeli?

Kazakistan vatandaşlığına geçiş için atılması gereken adımlardan bir tanesi de evrak teslimidir. Bu konuda her yıl farklı prosedürler eklendiği ve teslim edilmesi gereken evrakların değişikliğe uğradığı bilinmektedir. Başvurunuz esnasında ilgili kuruma danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Teslim edilmesi gereken evrakların başında ait olduğunuz ülke vatandaşlığını gösteren nüfus cüzdanı gerekmektedir. Bununla beraber sağlık raporunuz, çalışabilir belgeniz de istenmektedir.

Türkiye’de ikamet ediyorsanız çalıştığınız adres ve son 3 yılın maaş bordrosu istenmektedir. Kazakistan’da ikamet ediyorsanız çalıştığınız adresin ikametgâhı, ne kadar süredir çalıştığınızı gösteren evrak da gerekmektedir.

Teslim edilmesi gereken evraklar hangi yolla vatandaşlık istediğinize göre değişmektedir. Evliyseniz evlilik cüzdanınız ve eşinizin belgeleri istenmektedir. Doğum yoluyla vatandaşlık talebiniz olacaksa doğum belgeniz ve akrabalık ilişkilerinizi ispat eden evrakları göstermeniz gerekmektedir.

Kazakistan Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kazakistan vatandaşı olmak niyetindeyseniz her şeyden önce başvuru yapacağınız adresi iyi bilmelisiniz. Konuyla ilgilenmeyen kurumlara danışmak yalnızca zaman kaybetmenize neden olacaktır. Vatandaşlık başvurularınız için nerede ikamet ettiğiniz çok önemlidir.

Türkiye’de ikamet ediyorsanız bu durumda Kazakistan Büyükelçiliği, vatandaşlık başvurularınızı alabilir. Başkonsolosluk da bu konuyla ilgili olan kurumlardan bir tanesidir.

Kazakistan’da ikamet edip vatandaşlık başvurusu yapmak isteyenler önce bağlı oldukları valiliğe daha sonra içişleri bakanlığına müracaat etmelidir.

Kazakistan Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kazakistan vatandaşlığı başvurusu yapmak isteyen kişilerin pek çoğu bu konuyla ilgilenen danışman firmalara gitmektedir. Firmalar tüm evrakları sizin adınıza toplar ve kısa süre içerisinde sizin adınıza başvurunuzu yapar. Siz işlemlerinizi kendiniz yapmak niyetindeyseniz bu da mümkündür.

Başvuru için öncelikle ilgili kurumdan randevu almalısınız. Randevu gününüz geldiğinde gidip görüşmeli gerekli evrakları teslim etmelisiniz. Sonrasında inceleme başlatılacaktır. Daha sonraki çağırılışınızda görüşme ve bir nevi mülakat yapılmaktadır. Geçmeniz halinde vatandaşlığınız için onay beklenecektir.

Kazakistan’da Çifte Vatandaşlık Suç mu?

Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem de Kazakistan vatandaşı olmak isteyen kişilerin aklında her zaman çifte vatandaşlık yatmaktadır. Ne var ki yapılan düzenlemeler sonucunda Kazakistan’da çifte vatandaşlık adına herhangi bir olumlu sonuç bulunmamaktadır. Üstelik çifte vatandaşlığı daha önce almış olan kişilerin de yasal suç işlediği düşünülmektedir. Bu sebeple başvurularınızı yaparken kendi ülkenizin vatandaşlığından ayrılmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir