Kenya Vizesi Nasıl Alınır?

Kenya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Kenya vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için mecburi vizeler arasında yer almaktadır. Kenya’ya ziyarette bulunmak isteyen vatandaşlar önce Kenya vizesini temin etmeli daha sonra seyahatleri için gerekli planlamaları yapmalılar.

Kenya seyahatine çıkabilmek için öncelikle gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu durumda evrakların eksiksiz teslimi, bilgilerin doğru şekilde sunulması ve her şeyden önemlisi pasaportun seyahate uygun olması önemlidir.

Tüm kurallar eksiksiz şekilde yerine getirildiği takdirde, Kenya vizenizi kısa süre içerisinde alabilmeniz mümkündür.

Kenya Vizesi Nasıl Alınır?

Kenya vize 2018 yılında da eski kurallarla aynı şekilde zorunlu tutulmaya devam edecektir. Yapılan anlaşmalara göre vize alabilmek için 2 alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerden bir tanesi e-vize uygulamasıyla elektronik vize almak, diğeri ise ülke sınırlarına giriş yaptıktan sonra vize almaktır.

Seyahat edecek olan kişi Kenya vize politikası gereği 2 vize alternatiften bir tanesini seçmek zorundadır. Aksi halde havaalanından geri döndürülmeniz mümkündür.

İlk vizeyi alabilmek için yapmanız gereken internet üzerinden vize adresini ziyaret etmektir. Adres üzerinde, doldurmanız gereken formları doldurmalı daha sonra onaylayıp vize başvuru sürecini başlatmalısınız.

Yapmanız gereken bu işlemde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bilgilerinizi doğru girmenizdir. Aksi halde vize onayı alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Kenya Elektronik Vize Nasıl Alınır?

Kenya ile ilgili en merak edilen sorulardan biri Kenya’ya vize var mı sorusudur. Kenya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya göre elektronik vize alan tüm vatandaşlar, iki ülke arasında rahatlıkla seyahat edebilme hakkına sahiptir. Dolayısıyla öncelikle elektronik vizeyi temin etmeniz gerekmektedir.

Adrese giriş yaptığınızda önce kendi adınıza hesap oluşturmanız gerekmektedir. Adınıza hesap oluşturduktan sonra başvuru formunu tıklamalısınız. Bu noktada hangi vize türünü tercih ettiğiniz de önemlidir.

Vize türüne bağlı olarak elinizdeki belgeler de değişecektir. Hangi vize türü için başvuruda bulunmak isterseniz tıklamalısınız. Sonrasında gereken ödemeyi yapıp bekleme sürecini başlatmalısınız.

Elektronik vize sürecinin sonunda onay alma durumunuz söz konusu olursa belgenin çıktısını almalısınız. Çıktıyı aldıktan sonra havaalanı kontrollerinde herhangi bir sıkıntı yaşamanız söz konusu olmayacaktır.

Kenya Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Türk vatandaşlarına Kenya vizesi uygulanması, gerekli prosedürleri yerine getirmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu durumda vize için iki alternatiften bir tanesinin tercih edilmesi önemlidir.

Kişi elektronik vize almışsa ülkeye girişinde herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır. Elektronik vize almamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kapıda vize almak zorundadır.

Havaalanına geldiğinizde görevliler size vizeniz olup olmadığı soracaktır. Havaalanından alacağınızı dile getirdiğinizde elinize başvuru formu vereceklerdir. Başvuru formunu doldurduktan hemen sonra parmak izi ve retina taraması için özel bir odaya alınmasınız gerekecektir. Son işlemler de yapıldığında Kenya vizesi ücreti ödemeniz istenecektir. Ödemeyi yaptıktan sonra yolculuğunuz için herhangi bir engel kalmayacaktır.

Kenya Vize Türleri Nelerdir?

Türkiye Kenya vize uyguluyor mu sorusunun cevabının evet olduğunu öğrenen vatandaşlar, seyahatlerinde vize almaları gerektiğini unutmamalılar.

Kenya ziyaretinde bulunmak istediğinizde öncelikle hangi vize türünden alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. İster havaalanından vize talep edin ister elektronik ortamdan vize alın fark etmez. Önemli olan vize türünü belirleyip ona göre başvuruda bulunmaktadır.

Kenya’ya yolculuk yapmak istediğinizde, 2 çeşit vize türü olduğunu unutmamalısınız. Bunlardan ilki, tek girişli vize diğeri ise çok girişli vizedir. Kişi yolculuk türüne bağlı olarak bu ikisinden birini tercih etmek durumundadır.

Kenya Tek Girişli Vize Nasıl Alınır?

Kenya’ya seyahat edebilmek için tek girişli vize almak isterseniz seyahatinizin en fazla bir girişlik olabileceğini bilmelisiniz. Tek girişli vize alabilmek için Kenya vize işlemlerinin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun için elektronik vize başvurusunda vize türünün tek girişlik yazdığından emin olmalısınız.

Tek girişli vize için gereken en temel evrak en az 6 aylık kullanım süresi bulunan pasaporttur. Pasaportunuzun herhangi bir sayfasında eksik, yırtılma durumu söz konusu olursa seyahat hakkınızı kaybedersiniz.

Pasaportla ilgili bilinmesi gereken bir başka detay, Kenya yeşil pasaport vize uygulamasının da artık herkesle aynı olmasıdır. Bu yüzden yeşil pasaport sahipleri de herkesin yerine getirdiği kuralları yerine getirmek mecburiyetindedir.

Kenya Tek Girişli Vize İçin Gereken Evraklar

Kenya yolculuğunuz için vize başvurusu yaparken tek girişli vize talebiniz olacaksa evraklarınızı yanınıza almanız gerekmektedir. Havaalanında yapılacak olan kontrollerde pasaportunuzun, doldurulmuş vize formunuzun, 2 adet fotoğrafınızın dosyanın içerisinde olması önemlidir.

Gerekli evraklardan bir diğeri rezervasyon evraklarıdır. Hangi otelde kalacaksanız rezervasyon belgesini elinizin altında bulundurmalısınız. Bunun yanında dönüş biletleri, vize ücreti, elektronik vize başvuru belgeniz de teslim edilecek belgeler arasında yer almalıdır.

Kenya Çoklu Giriş Vizesi Nasıl Alınır?

Kenya seyahatinizi birkaç kez giriş çıkış yapmak üzerine düzenlemişseniz çoklu giriş vizesi almanız çok daha sağlıklı olacaktır. Kenya vizesi için gerekli evrakları bu vizeniz doğrultusunda bir araya getirmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle çoklu elektronik vize belgesi temin etmelisiniz.

Çoklu giriş vizesinde kişinin elektronik vize belgesi almadan ülkeye giriş yapabilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle gerekli evraklarla beraber belgenin de yanınızda olması önemlidir. Bunlarla beraber kişinin pasaportunun da kullanıma hazır olması gerekmektedir. En az 6 aylık kullanım süresi bulunan ve en az 2 yaprağı boş olan bir pasaportla vize alabilmeniz mümkündür.

Kenya Çoklu Giriş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kenya seyahati yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yanlarında kimlikleri ve pasaportları ile havaalanına girmelidir. Bununla beraber teslim edilmesi gereken evraklarını da eksiksiz şekilde teslim etmeliler.

Gereken evraklar arasında; pasaport,  davetiye, mektup, 4 adet fotoğraf ve vize başvuru ücreti bulunmalıdır. Gereken evrakları eksiksiz şekilde bir araya getirdikten sonra onay almanız söz konusu olursa ekstra çoklu vize ücreti ödeyeceğinizi bilmelisiniz.

Vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri davetiye veyahut mektuptur. Ülkeye çoklu vize ile giriş yapabilmeniz için şirket veyahut herhangi bir organizasyonla davet edilmiş olmanız gerekmektedir.

Kenya’da bulunan bir şirketten davet alırsanız, Kenya vize formunu doğru şekilde doldurursanız vizeyi almamanız söz konusu değildir.

Kenya Vize Ücretleri Ne Kadar?

Kenya seyahatiniz için Kenya Konsolosluğuna gitmeden elektronik ortamda başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için sisteme kayıt olmalı ve ödemenizi yapmalısınız. Tek girişli vize almak isteyen kişilerin, vize ücreti olarak 50 dolar civarında ödeme yaptığı bilinmektedir.

Çoklu giriş vizesi almak isteyen vatandaşlar ise önce 15-20 dolar daha sonra 100 dolar civarında vize ücreti ödemektedir.

Kenya Vizesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler                                         

Kenya’ya seyahat edecek olanların aklında bulundurması gereken ilk detay aşıdır. Kenya zorunlu aşı uygulaması ile ülkeye gelen turistlerin can güvenliğini kontrol altında tutmaktadır. Aşı vurulan ve vurulduğuna dair belgesini yanında taşıyan kişiler, vize alım sürecinde herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmamaktadır.

Vize alırken fotoğraflarınızın biometrik olmasına özen göstermeli, biometrik yerine vesikalık fotoğraf getirmemelisiniz. Ayrıca vize ücretlerinin her yıl değişken olabildiğini unutmamalı, ücreti havaalanında ödeyecekseniz yanınızda yeterli miktarda para ile havaalanına gelmelisiniz. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için belgelerinizin ve bilgilerinizin eksiksiz şekilde hazır olduğundan emin olmalısınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir