Yeşil Pasaport Almak – Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Yeşil Pasaport Almak - Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Paylaş

Yeşil pasaport almak birçok kişinin aklında yer alan ancak ne şekilde alınacağını öğrenemediği adımlardandır.

Pasaportlarla ilgili bilgi kirliliği olması, kişilerin kafa karışıklığı yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

Özgürce gezmek isteyen hemen hemen tüm insanların hayali yeşil pasaport olabilir. Çoğu dünya ülkesine vize almadan girmeyi sağlayan bu pasaport hem maddi olarak hem de özgürce gezme fırsatı sunması ile büyük avantajlara sebep olmaktadır.

Yeşil pasaport sahibi olmayabilirsiniz ama kimler yeşil pasaport alabilir sorusunun cevabını öğrendiğinizde, belki de alabilecek kişilerin kriterlerine siz de uyabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport nedir sorusunu soran birçok kişi, pasaportun nasıl alındığını ne gibi avantajlara sahip olduğunu da merak etmektedir. Yeşil pasaport

genel olarak 5 yıl ve üzerinde seyahat edebilmeye yardımcı olan belgedir. Ülkeler arasında sık gezen biriyseniz kısa süreli pasaportlardan ziyade uzun süreli pasaportları tercih etmelisiniz.

Uzun süreli pasaportlarla istediğiniz şekilde seyahat edebilir, prosedürlere çok da takılmadan dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Kimlere yeşil pasaport verilir, kimler yeşil pasaport alamaz soruları da son derece önemli sorulardır çünkü herkes başvuru yapabileceğini düşünebilir. Ne var ki yeşil pasaport toplumun belli bir kesimine hitap etmektedir.

Yeşil Pasaport Kime Verilir?

Yeşil pasaport başvurusu yapmak isteyen kişiler devlet memuru olmak durumundadır. Genel olarak devlet memuru yeşil pasaport alır denir ancak bu çok ucu açık bir ifadedir.

Tüm devlet memurlarının yeşil pasaport alabilmesi mümkün değildir. Öncesinde bir eleme yapılmakta ve yalnızca belli kesime pasaport alma hakkı tanınmaktadır.

Yeşil pasaportun devlet memurlarının yalnızca %4’lük kısmına verildiği görülmektedir. %4’lük kesimde olursanız pasaportu dilediğiniz gibi alıp kullanabilirsiniz.

Kamu Görevlileri ve Sözleşmeli Devlet Memurları

Devlette çalışan memurların zaman içerisinde memuriyet dereceleri artmaktadır. Buna bağlı olarak yeşil pasaport almak gibi haklar elde ederler.

Sözleşmeli veya kadrolu çalışıp çalışmamanız bir şeyi değiştirmemektedir. Eğer 1,2 veya 3.dereceden kadro karşılığı çalışıyorsanız sizin de yeşil pasaport almaya hakkınız bulunmaktadır.

Öğretmenler Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Öğretmenler yeşil pasaport alabilir mi sorusu binlerce öğretmen tarafından sorulmaktadır.

Devlet memuru sınıfında yer alan öğretmenler de seyahatleri için avantaj taşıyan yeşil pasaportu almak isterler.

Göreve 9 derece 1 kademe olarak başlayan öğretmenler, en yüksek derece olan 1’e ulaşmaya çalışırlar.

Olumlu olarak sicil arttıran öğretmenlerin kademeleri zaman içerisinde yükselir. Kademe yükselmesi, pasaport alımını da doğrudan etkilemektedir.

Derece arttırmak ve istenilen seviyeye gelmek zaman ve emek isteyen bir durumdur. Yeşil pasaport almak isteyen bir öğretmenin istenilen seviyeye gelebilmesi yaklaşık olarak 15 yılı bulmaktadır.

15 yılın sonunda 3.seviyeye gelinmiş olmakta ve kişi o zaman yeşil pasaport için başvuru yapabilmektedir.

Emekliler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Eğer çalıştığınız süre boyunca yeşil pasaport almaya hak kazanmış iseniz veya çalışırken yeşil pasaportunuz var ise sonrasında bu hakkınızı kaybetmezsiniz. Yani hayatınız boyunca yeşil pasaport kullanmaya devam edebilirsiniz.

Belediye Başkanları, Eski Bakanlar ve TBMM Eski Üyeleri

Kimler yeşil pasaport alabilir sorusunun en çok tartışma yaratan cevaplarından birisi de belediye başkanlarıdır.

Belediye Başkanları normalde görev süreleri bittiğinde bordo pasaporta dönerler fakat eğer 1.dereceden emekli olurlarsa yeşil pasaport kullanımına devam ederler.

Eski Bakanlar ve TBMM üyeleri görevleri sırasında kullandıkları siyah pasaportun yerini görevleri bittiğinde yeşil pasaporta bırakırlar.

Yeşil Pasaport Alabilen Aile Üyeleri Kimlerdir?

En önemli sorulardan bir tanesi de aile üyeleri arasından kimler yeşil pasaport alabilirdir.

18 yaşına kadarki çocuklar, anne veya babalarına bağlı olarak yeşil pasaport alabilirler. 18 ile 25 yaş arası öğrenimine devam eden ve çalışmayan çocuklar yeşil pasaport alma hakkına sahiptirler. Önemli olan tek nokta okuduklarına dair belge göstermeleridir.

Bir koşula bağlı olunmaksızın tüm eşler yeşil pasaport alabilirler.

Yeşil Pasaport Ne Kadar Kullanılır?

Yeşil pasaport kullanım süresi dendiği zaman akla birkaç fikir gelebilir. Birçok kişi kullanım süresi hakkında yanlış fikre sahiptir.

Yeşil pasaport almak istediğiniz zaman başvurunuzu yapmalı daha sonra onay ya da ret cevabı beklemelisiniz. Cevabınızı aldıktan sonra kullanım süresi boyunca yeşil pasaportlu olabilirsiniz.

Yeşil pasaport kullanım süresi en az 6 ay olabilmektedir. Başvuru anında sürenin belirlenmesi mümkün olduğu için bu noktanın unutulmaması önemlidir.

En az 6 ay olan pasaportu daha uzun süre kullanmak isterseniz bu durumda 5 yıla kadar pasaport sahibi olabilirsiniz. 5 yılı doldurduktan sonra yeniden başvuru yapmanız gerektiğini aklınızda bulundurmanız önemlidir.

Yeşil pasaportun kullanım süresi zaman zaman değişkenlik gösterebilmektedir. Alt ve üst sınırlarında değişimler İçişleri Bakanlığı tarafından belirlendiği için takipte kalmanız yararlı olacaktır.

Yeşil Pasaport Almanın Avantajları                 

Yeşil pasaportun avantajları arasında yer alan ilk madde harçtan muaf olmaktır. Pasaport harcı ödemek birçok kişinin şikâyetçi olduğu durumlardan bir tanesidir.

Diğer pasaportlardan herhangi birini almanız gerektiğinde özel pasaport harcı ödemek durumunda kalırsınız. Yeşil pasaport sahibi olduğunuzdaysa hiçbir şekilde pasaport harcı ödemek zorunda kalmazsınız.

Yeşil pasaport sahibi olduğunuz zaman sizden istenen tek bedel defter bedelidir. Defter bedelini yatırdıktan sonra pasaport almanız çok da maliyetli bir durum olmayacaktır.

Yeşil pasaportun bir başka avantajı ise vizesiz giriş avantajı sunmasıdır. Vizenizin olmasına gerek kalmadan dilediğiniz gibi giriş yapabilmenize yardım etmektedir.

Vizesiz seyahat, ciddi anlamda külfetten kurtulmak demektir çünkü vize prosedürleri oldukça ağır ve zahmetlidir.

Yeşil Pasaport İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yeşil pasaport nasıl alınır 2019 yılında da sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Dünyaya yapılan seyahatlerin artması, vize muafiyetlerinin çoğalması birçok kişinin seyahat isteği duymasına neden olmaktadır.

Gezip görmek isteyenler kadar farklı amaçlarla yurt dışına çıkması gereken kişiler de bulunmaktadır. Yeşil pasaport da bu amaçla kullanılan belgelerden bir tanesidir.

Yeşil pasaport sahibi olmak isteyen kişiler bu amaçla öncelikle yetkili kuruma başvuru yapmak durumundadır. Online olarak da yapılabilen başvurular bizzat yapıldığında il nüfus müdürlüklerine yapılmalıdır.

Şehrinizde bulunan İl Nüfus Müdürlüğüne gidip yeşil pasaport için başvuru yapmak istediğinizi dile getirebilirsiniz.

Online başvuru yapmak isterseniz bu durumda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil pasaport başvurusu yapmak isteyen kişiler bu başvuruyu yaparken dilekçe yazmak durumundadırlar. İçişleri Bakanlığı’na yönelik yazılmış olan bu dilekçe ile ilk adım atılmış olmaktadır.

Çalışmaya devam ediyorsanız bu dilekçeyi önce çalıştığınız kuruma yönelik yazmanız daha sonra İçişleri Bakanlığı’na hitap etmeniz gerekmektedir.

Dilekçenizi yazdıktan sonra gerekli evrakları bir araya getirmeniz ve arkasından dosyalayarak yetkili kuruma vermeniz icap etmektedir.

Evraklarda herhangi bir eksik ya da hata olması halinde pasaporta onay alabilmenize mümkünatı yoktur. Dolayısıyla önce evrakları eksiksiz öğrenmeli arkasından gereken belge hangisi ise onları toplamalı, sonucu beklemelisiniz.

Yeşil Pasaporta Vekâletle Başvuru Yapılır mı?

Pasaport başvurusunda bulunmak isteyen kişiler her şeyden önce başvurularını bireysel olarak yapmaları gerektiğini bilmeliler. Resmi kurumlara yapılan bu başvuru vize başvurusu gibi firmalar aracılığıyla yapılamaz.

Kişinin firmalar olmadan bireysel şekilde hazırlanması, evraklarını bir araya getirerek pasaport başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bireysel başvuruda bulunmayan yetişkinlerin başvuruları ciddiye alınmamaktadır.

18 yaşından küçük olan kişilerin vize başvurularını aileleri ile yapması, muvafakatname kullanılması temel şartlar arasında yer almaktadır.

Yeşil Pasaport İçin Gereken Evraklar

Pasaport için gerekli belgeler dendiği zaman akla ilk olarak sınıfınız gelmelidir. Çalışan kişiler için başvuru sürecinde önemli olan belge imza sirküleridir.

Kişinin çalıştığı kurumun il, bölge ya da genel müdürlüğünde hazırlanmış imza sirküsü teslim edilmesi gerekmektedir.

Emekli olan kişilerin yeşil pasaport alabilmeleri için kesinlikle emekli oldukları tarihten sonrasını gösteren belgeye ihtiyaçları vardır. Kadroyu gösteren belge ile yeşil pasaport başvurusu yapılabilmektedir.

18 yaşından küçük olup yeşil pasaport alması gereken kişilerin ebeveynleri tarafından verilmiş muvafakatnameye ihtiyaçları olmaktadır. Aranan belgeler arasında nüfus cüzdanı fotokopisi ve 1 adet biyometrik fotoğraf da bulunmak durumundadır.

Yeşil Pasaport Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil pasaport almak isteyen kişi her şeyden önce dikkatli olmak durumundadır. Evraklarında eksik ya da hata bulunması halinde pasaportu alabilmesi mümkün değildir.

Evraklarla beraber şartların sağlandığından da emin olunmalıdır. Kişi, yeşil pasaporttan yararlanabilenler sınıfına girmiyorsa bu durumda pasaportu alabilmesine de imkân yoktur.

Özellikle yakın ülkelere yapılacak seyahatler için istenen yeşil pasaport 25 yaşından küçük çocuklara alınırken engelli olanlara da alınabilmektedir.

Engelli çocuklarda kesinlikle yaş gözetilmemektedir. Yaşları kaç olursa olsun bakıma muhtaç oldukları için yeşil pasaport alma hakları bulunmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. sibiryali dedi ki:

    merhabalar ben rus ve turk vatandas olursam yesil pasaport alma hakkim varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir