Kırgızistan Vize Var mı? Kırgızistan Vizesi Nasıl Alınır?

Kırgızistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Kırgızistan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından en çok temin edilen vizelerden bir tanesidir. Kırgızistan’a yolculuk yapmak isteyen vatandaşların en merak ettiği soru vize istenip istenmediğidir.

Yapılan karşılıklı anlaşmalar sonucunda, Kırgızistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında karşılıklı olarak vize muafiyeti başlatılmıştır.

Kırgızistan Türkiye vize süresi 2018 yılında da gözden geçirilmiş ve seyahat etmek isteyenlerin 30 gün vizesiz hak elde etmesi üzerine anlaşılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup bordo, gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi olan tüm vatandaşlar 30 gün süre ile vizesiz Kırgızistan seyahatinde bulunabilirler.

Ülkede, vizesiz kalış süresinden çok daha fazla kalmak isteyenler ise bu durumda vize temin etmek mecburiyetindedir.

Kırgızistan Vizesi Nasıl Alınır?

Kırgızistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 günden daha uzun süre ikamet edeceklerse zaman kaybetmeden vizelerini almalılar.

Vize alabilmek için öncelikle hangi vize türünü tercih etmek istediklerine karar vermeliler. Ziyaretinizin amacına bağlı olarak vize türünüze karar verdikten sonra vize başvurusunu yapabilmeniz mümkündür.

Vize başvurusu yaparken öncelikle Ankara Büyükelçilikten randevu almanız gerekmektedir. Görüşme sonrasında gereken evrakların listesini alıp bir sonraki randevuya kadar evrakları temin etmelisiniz.

Prosedür işlemlerini yerine getirmeniz durumunda, sıkıntısız şekilde vizenizi alabilirsiniz. Eksik herhangi bir evrakın olmaması, bilgilerin doğru şekilde doldurulmuş olması Kırgızistan vizesi için yeterli olacaktır.

Kırgızistan Vize Türleri Nelerdir?

Türklerden vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Kırgızistan’a farklı amaçlarla yolculuklar yapabilirsiniz. Yolculuklarınız, 1 aydan daha uzun sürecekse bu durumda amacınıza uygun vize temin etmeniz oldukça önemlidir.

Öğrenci vizesi, Kırgızistan seyahatlerinde en çok tercih edilen vize türlerinden bir tanesidir. İki ülke arasında öğrenci transferi oldukça yoğundur.

Öğrenci vizesinin hemen arkasından turistik vize gelmektedir. Turistik gezi amacıyla Kırgızistan’a yolculuk yapmak isterseniz bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Bunlarla beraber ziyaret vizesi de diğer bir tercih edilen vize türü olarak bilinmektedir.

Vize türleri için başvuru yaparken kimliğiniz üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.  Bunun için ev hanımları ev hanımı vizesi, işverenler işveren, öğrenciler öğrenci vizesi almaktadır. Dolayısıyla her vize türünde farklı evraklarla yerine getirilmesi gereken birtakım prosedürler sizleri beklemektedir.

İşverenler İçin Kırgızistan Vizesi Gerekli Evrakları

Bir iş yeri veyahut bir şirket sahibi olarak işveren kategorisinde yer alıyorsanız Kırgızistan vizesini bu alandan almanız gerekmektedir. Bunun için başvuruda bulunurken yapmanız gereken kendi alanınıza özel evrakları bir araya getirmektedir.

Kırgızistan vize işlemleri için işverenlerin şirketin antetli kâğıdına kaşeli imzalı dilekçe yazması gerekmektedir. Vize talebi olarak bilinen bu başvuruda seyahatinizin tüm detaylarına yer veriyor olmanız gerekmektedir. Neden yapıldığı, ne kadar süreceği, nerede kalınacağı ve ne zaman dönüleceği en önemli detaylardır.

Başvuru dilekçesi haricinde kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri ve uçak biletlerinizin rezervasyon detaylarını da evraklarınızın arasında bulundurmalısınız. Ayrıca yeni çekilmiş, rötuşlanmamış ve arka fonu beyaz olan 2 adet biometrik fotoğraf da dosyada yerini almalıdır. Tüm bunların dışında ticari bir firma yetkilisi olarak gidiyorsanız karşınızdaki kişiden aldığınız davetiyeyi de dosyada bulundurmalısınız.

Çalışanlar İçin Kırgızistan Vizesi Gerekli Evrakları

Herhangi bir iş yerinde çalışan ve Kırgızistan’a seyahat etmek isteyen kişiler, gidiş amaçlarına göre vize almalılar. Çalışan vasfıyla yolculuk yapacak olanlar, şirketlerinin antetli kâğıdına yazılmış imzalı ve kaşeli vize başvuru dilekçesi teslim etmeliler. Teslim edilen dilekçenin dışında davet aldığınız firmanın davet belgesi de elinizin altında olmalıdır.

Şirkette çalıştığınıza dair bilgi evrakınız ve pasaportunuz da vize için gereken evraklar listesinde yer almaktadır. Pasaportunuzun, vize bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay süresi olduğundan emin olmalısınız.

Pasaportunuz yeşil ise yeşil pasaport vize işlemleri düzenlemeler geçirdiği için evraklarda farklılıklar olabilir. Kurum sizden ekstra evrak isteme hakkına sahiptir.

Öğrenciler İçin Kırgızistan Vizesi Gerekli Evrakları

Öğrenci olarak Kırgızistan’a yolculuk yapmak isterseniz öncelikle öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Öğrenci vizesi için öğrenci belgesi teslim edilmesi gereken en önemli evraktır. Üniversiteyi yeni kazanmış olan öğrencilerin ÖSYM sonuç belgeleri de öğrenci belgesi yerine geçmektedir.

Öğrenci belgesinin dışında teslim edilmesi gereken bir başka evrak pasaporttur. Pasaportunuzun yapraklarının sağlam olması en az 2 yaprağının boş olması temel şarttır. Ayrıca 1 adet vesikalık fotoğraf da teslim edilmesi gerekenler listesinde yerini almalıdır. Bununla beraber ödendiğine dair Kırgızistan vize ücreti belgesi de elinizin altında olmalıdır.

Kırgızistan Emekli Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kırgızistan yolculuğu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları emekli ise bu durumda emekli vizesi almaları gerekmektedir. Emekli vizesi alabilmek için teslim edilmesi gereken evraklardan en önemlisi emeklilik belgesidir. Emekli olduğunuzu kanıtlayan bu belge hangi kurumdan emekli olduğunuzu belirtiyor olmalıdır.

Emekli vizesi için gerekli bir başka evrak pasaporttur. Ayrıca 2 adet fotoğraf, kimlik, rezervasyon belgeleri ve sağlık sigortası da teslim edilmesi gereken evraklar listesinde yer almaktadır.

Kırgızistan Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kırgızistan yolculuğu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize çeşitlerinden biri olan ziyaret vizesini tercih edebilirler. Ziyaret vizesi, birinci dereceden akrabası Kırgızistan’da bulunan kişiler için verilen bir vizedir.

Ziyaretinizi gerçekleştirebilmek ve vizenizi alabilmek için öncelikle davetiyenizi teslim etmeniz gerekmektedir. Gerekli evraklardan bir diğeri pasaport ve kalacağınız adresin ikametgâhıdır. Ayrıca akrabalarınızın bilgileri de istenen belgeler arasında yer alacaktır.

Kırgızistan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kırgızistan’ı iki ülke arasında yolculuk yaparken aktarma için tercih edenler transit vize almak mecburiyetindedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye üzerinden farklı bir ülkeye giderken Kırgızistan’da kalırlarsa bu durumda transit vizelerini göstermek zorundadırlar.

Transit vize alabilmek için özellikle uçak ve otel rezervasyon belgelerinizin elinizin altında olması gerekmektedir. Bununla beraber pasaportunuz ve transit vize ücretinizin ödendiğine dair belgeniz de elinizin altında olmalıdır. Ayrıca 30 bin Euro değerinde sağlık sigortanızın da vize için gerekli belgelerden biri olduğunu unutmamalısınız.

Kırgızistan Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Kırgızistan bordo, gri, siyah pasaporta vize muafiyeti bulunan bir ülkedir. Bununla beraber yeşil pasaporta vize isteyen ülkeler 2018 yılında değişmiş ve vize uygulaması yeşil pasaportlu vatandaşlar için de devre dışı kalmıştır. Bu durumda 1 ay ülkede kalabilmeniz mümkündür. Bunun haricinde vize gerektiren durumlarda özel başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kırgızistan vize türlerinden herhangi birine başvuruda bulunmak isteyen kişiler, başvurularını Ankara Büyükelçiliğine yapmak mecburiyetindedir. Başvuruların şahsi olarak kişinin kendi tarafından yapılması ve öncesinde randevu alınması özellikle önemlidir.

Kırgızistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Kırgızistan vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizeyi alabilmek için iki yol tercih edebilirler. Birinci yol kendilerine yol gösterecek bir firma ile anlaşmaktır. Anlaşma sonucunda firmaya da ücret ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bir başka alternatif ise kişilerin kendilerinin başvuru yapmasıdır. Bu durumda yalnızca vize başvuru ücreti ödenmesi gerekmektedir. 40 dolar ücretle vize başvuruları yapılmaktadır ancak onay alınması durumunda her yıl değişen hizmet ücreti olduğu da unutulmamalıdır. Yanınızda yeterli miktarda parayla başvuru yapmanız, vize işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

  1. zekeriya ergüder dedi ki:

    emekliyim kırgızistanda nasıl yaşıya bilirim

  2. zekeriya ergüder dedi ki:

    cevabınızı bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir