Kısa Süreli Schengen Vizesi Kaç Gün?

Schengen ülkelerini ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken Schengen vizesinin farklı türleri bulunur. Ziyaret amacınız ve sürenizi göz önünde bulundurarak almanız gereken vize tipini belirleyebilirsiniz. Kısa süreli Schengen vizesi, en çok alınan vizelerin başında yer alır.

Kısa Süreli Schengen Vizesi Kaç Gün?

Kısa süreli Schengen vizesi 180 günlük bir vizedir. Ancak bu sürenin tamamında Schengen ülkelerinde bulunmanız mümkün değildir. 180 günün 90 gününde Schengen ülkelerinde konaklayabilirsiniz.

Schengen ülkelerinde 180 gün içerisinde 90 günden fazla konaklamak istiyorsanız uzun süreli Schengen vizesi almanız ya da süreniz dolduğunda vizenizi yenilemeniz gerekmektedir.

Schengen Vize Türleri

Schengen bölgesine seyahat etmek için alabileceğiniz A ve C vizeleri bulunur. A vizesi transit vize olarak da adlandırılır. Schengen bölgesinde yer almayan bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken Schengen ülkelerinden aktarma yapacaksanız A vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize havaalanı transit vizesidir ve bekleme süresinde havaalanından çıkmanız mümkün değildir.

C tipi Schengen vizesi ise Schengen ülkelerinde konaklayabilmenizi mümkün kılan kısa süreli bir vizedir.

Schengen Tek Girişli Kısa Süreli Vize

Schengen kısa süreli vize türlerinden birisi olan tek girişli vize pek çok kişi tarafından tek bir ülkeye seyahat edebilmek olarak düşünülür. Ancak durum böyle değildir. Schengen bölgesinden ayrılmanız durumunda tekrar giriş yapamamanız durumunu ilave eder. Bu süreçte doğrudan Schengen ülkeleri arasında seyahat edebilirsiniz. Ancak aktarma için Schengen bölgesine dahil olmayan bir ülkeye iniş yaparsanız sıkıntı yaşarsınız.

Schengen tek girişli kısa süreli vize için de süre 180 gün ile sınırlıdır. Ancak bu sürenin 90 gününü Schengen ülkelerinde geçirebilirsiniz.

Schengen Çift Girişli Kısa Süreli Vize

Schengen çift girişli vize de kısa süreli Schengen vizelerinden birisidir. Bu vize 180 gün ile sınırlıdır. Ancak Schengen bölgesine 2 kere girip çıkma hakkınız olur. 90 gün aktif olarak Schengen ülkelerinde kalma hakkına sahip olursunuz. Bu 90 günü iki kere de kullanabilirsiniz.

Schengen Çok Girişli Kısa Süreli Vize

Çok girişli kısa süreli Schengen vizesi aldığınızda Schengen ülkelerine dilediğiniz kadar girip çıkabilir ya da Schengen ülkesi olmayan ülkeler üzerinden aktarma yapabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmanızı söz konusu değildir.

180 gün içerisinde maksimum 90 gün Schengen ülkelerinde kalmak şartıyla dilediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

Kısa Süreli Schengen Vizesi Uzatılır mı?

Kısa süreli Schengen vizesini uzatmak normal şartlarda mümkün değildir. Ancak hastalık gibi ekstrem durumlarda mümkündür ve son derece katı şartlar söz konusudur.

Eğer kısa süreli Schengen vizenizin süresi az kaldıysa ve seyahate çıkacaksanız yeni bir vize için başvuru yapmanız gerekecektir. Böylece eski vizeniz iptal olur ve yeni vizenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kısa Süreli Schengen Vizesi Kaç Gün? Kısa Süreli Schengen Vizesi Kaç Gün? için yorumda bulun

    Kısa Süreli Schengen Vizesi Kaç Gün? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kısa Süreli Schengen Vizesi Kaç Gün? için ilk yorumu yapabilirsin.