Kuzey Kıbrıs (KKTC) Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye ile bir o kadar yakın olmasına rağmen, çifte vatandaşlık işlemlerinde seçicilik ve zor şartlar Türkleri de kapsamaktadır.

KKTC’nin çifte vatandaşlık kriterleri düzenli olarak incelenmekte ve yenilenmektedir. Bu nedenle çifte vatandaşlık başvurusu yapacağınız zaman güncel bilgilerden haberdar olmak için yetkililerden bilgi almak en doğrusu olacaktır.

Türkiye de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de çifte vatandaşlığa izin verdiğinden her iki vatandaşlığa dahil olmanız mümkün. Dilerseniz doğrudan KKTC vatandaşlığı da talep edebilir ve Türk vatandaşlığınızdan vazgeçebilirsiniz.

KKTC çifte vatandaşlık işlemleri zor bir süreci kapsadığından hazırlık aşamasında özenli olunmalıdır. Kişinin şartları sağlıyor olması önemli bir kriterdir.

Herhangi bir şartı sağlamıyorsanız; gözden kaçar ya da dikkate alınmaz diye düşünmemelisiniz. Bunlar başvurunuzun kesin olarak reddedilmesine neden olur ve yeniden başvuru yapmanız daha da zorlaşır.

Kıbrıs Çifte Vatandaşlığı için Şartlar

Kıbrıs çifte vatandaşlığı için sağlıyor olmanız belirli şartlar vardır. Doğrudan başvurular için ve özel durumlarla başvurular için genel şartlar vardır.

Adli sicilin temiz olması, kişinin sağlıklı olması ve bunu ispatlaması, Kıbrıs’ta yaşayabilecek ve geçinebilecek durumunun olması önemli şartlardır. Bu şartlardan birini bile sağlamıyorsanız başvurunuzun olumlu sonuçlanması için pek umutlanmamalısınız.

Kıbrıs çifte vatandaşlığı için özel durumlar varsa buna göre belirlenen şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Evlilik yoluyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden çifte vatandaşlık alacaksanız; başvurudan önce evliliğin gerçekleşmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Doğum ve aile bağı ile başvuru söz konusuysa doğum ve kan bağını ispat edebilecek durumda olmanız gerekmektedir. Aile bağında birinci derece akrabalar, anne ya da babadan birisi doğuştan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmalı ya da sonradan vatandaşlık almış olmalıdır.

Kıbrıs Çifte Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Kıbrıs çifte vatandaşlığı için gerekli belgeleri en az 3 nüsha olacak şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Dil farklı olmadığından aslında çeviriye gerek yok ama İngilizce de konuşulduğu için dilerseniz önlem amaçlı tüm belgelerin İngilizce çevirili örneklerini de dosyanıza koyabilirsiniz.

Çifte vatandaşlık için nüfus kayıt belgeniz, kimlik belgenizin fotokopisi, sağlık raporunuz, 4 adet biometrik fotoğrafınız, adli sicil belgeniz, gelir durumunuzu gösteren belge, gelir belgeniz yoksa bankada paranızın olduğunu ve Kıbrıs’ta yaşayabileceğinizi ispat etmek için banka makbuzu, yetkililerce verilen başvuru formu hazır edilmiş olmalıdır.

Bu belgelere ilaveten özel bir durumla çifte vatandaşlığa başvuruyorsanız; diğer belgeleri de hazırlamalısınız. Doğum ve aile bağı söz konusuysa doğum belgesi, aile fertlerinin nüfus kayıt belgeleri de dosyaya eklenmelidir.

Evlilik yoluyla yapılan başvurularda çiftlerin nüfus kayıt belgeleri ve evlilik cüzdanlarının fotokopisi de ilave edilmelidir. Tüm bu belgeleri hazırlamış olmanıza rağmen yetkililer bazen ek belge ve ispat edilebilecek ek bilgiler isteyebilirler.

KKTC Kıbrıs Çifte Vatandaşlık Avantajları, Şartları, Gerekli Belgeler ve Başvuru Süreci

KKTC Kıbrıs Çifte Vatandaşlık Avantajları, Şartları, Gerekli Belgeler ve Başvuru Süreci

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

KKTC’den çifte vatandaşlık almanın evlilik, doğum, aile bağı ya da doğrudan başvuru gibi klasik yolları vardır. Bunlara ilaveten bakanlar kurulu kararıyla istisnai olarak, yasa yoluyla ya da evlatlık alınarak da Kıbrıs çifte vatandaşlığı alınabilmektedir.

Bu başvuru türlerinin her birinde kendine has şartlar bulunduğundan; bu şartları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.

Aile Bağı ile KKTC Çifte Vatandaşlığı

Doğuştan Kıbrıslı ya da sonradan Kıbrıs vatandaşlığı almış anne ya da babadan dünyaya gelen çocuklar doğdukları anda Kuzey Kıbrıs Türk Vatandaşlığına kabul edilebilir.

Çocuk Kıbrıs sınırlarında ya da başka bir ülkede dünyaya gelmiş olabilir. Çocuklar isterse reşit olunca onlara sunulacak seçim hakkını da kullanabilirler.

Eğer doğuştan Kıbrıs vatandaşlığına kaydedilen çocuk reşit olunca vatandaşlıktan çıkmak isterse de vatandaşlıktan çıkma istediğini elçilik ya da konsolosluklara bildirmelidir.

Yasa Yoluyla KKTC Çifte Vatandaşlığı

KKTC yasaları gereği 15 Kasım 1983 yılından itibaren Kıbrıs’ta yaşamını süren kişiler, başka bir şart aranmaksızın KKTC’den vatandaşlık alabilirler.

Kararın anayasa ile bağlanmış olmasından dolayı değiştirilmesi pek mümkün görünmüyor. Karar değişse bile vatandaşlar sonradan vatandaşlıktan çıkarılmayacaktır.

Evlatlık Alınma Yoluyla KKTC Çifte Vatandaşlığı

Standart prosedürlerle yapılan evlatlık alma işlemlerinde KKTC çifte vatandaşlığı hakkı kullanılmamaktadır. Kıbrıslı ailenin evlatlık alacağı çocuk şartları sağlıyorsa KKTC vatandaşlığına kabul edilir.

Evlatlık alınan çocuğun yaşı küçük olmalı, yaşayacak bir vatanının olmaması, kan bağı olan anne ve babasının olmaması ya da varlığının bilinmemesi gerekmektedir. Bu şartlar bir çocuk evlatlık alındığında kendine vatandaşlık verilmektedir.

Doğum Yoluyla KKTC Çifte Vatandaşlığı

Anne ya da baba doğuştan Kıbrıslı değilse ya da KKTC vatandaşı değilse bile çocuk Kıbrıs sınırları içinde dünyaya gelmişse vatandaşlığa kabul edilecektir. Ayrıca Kıbrıs sınırları içinde tespit edilmiş, sahipsiz ve terk edilmiş çocuklar da ailelerince bir ispat yapılmadığı müddetçe KKTC vatandaşı kabul edilmektedir.

Bakanlık Kararı ile KKTC Çifte Vatandaşlığı

Yaşı reşit olan ve başvurmadan önce KKTC’de 5 yıl yasal olarak yaşamış olan kişiler vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler. Bu kişilerin iyi ahlaklı olması, vatandaşlık isteğini ispat edebilmesi, sağlık bakımından risk taşımaması önemlidir.

5 yıllık ikamette 40 günlük kesintiler göz ardı edilecektir. Bu kişiler KKTC vatandaşlığını isterse çifte vatandaşlık olarak da tercih edebilir.

Evlilik Yoluyla KKTC Çifte Vatandaşlığı

Evlilikle KKTC çifte vatandaşlığı diğer yollara nispeten daha kolay seçeneklerden birisidir. KKTC vatandaşı olan biriyle evlenmiş yabancı vatandaşlık talebinde bulunabilir.

KKTC vatandaşlığına hakkı olan ama alamadan vefat etmiş bir kişiyle evlenen yabancılar da eğer eşiyle evliliklerinin bir yıl ve üzeri sürede devam ettiğini ispat ederlerse Kıbrıs çifte vatandaşlığını almaya hak kazanırlar. Aynı durum Kıbrıslı eşi ölmüş yabancılar için de geçerlidir.

Bakanlar Kurulu Tarafından İstisnai Olarak Verilen KKTC Çifte Vatandaşlığı

Bir takım özel durumlarda, KKTC Bakanlar Kurulu, kişilere vatandaşlık ya da çifte vatandaşlık verebilmektedir. Bu kişiler Bakanlık önerisiyle vatandaşlığa alınmaktadır.

Önceden Kıbrıs vatandaşı olduğu halde bir nedenle vatandaşlığını kaybetmiş kişilerin doğmuş ve reşit olmuş çocukları bu haktan faydalanabilirler. Ülkede birçok alanda yatırım yapan, hizmet veren, ülkeye katkısı olan kişiler de Bakanlık kararı ile KKTC vatandaşlığına kabul edilir.

Bu tür vatandaşlık alımlarında Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili maddeler de yer almaktadır. Barış harekatına katılmış kişilerin çocukları, eşleri, anne ve babaları Kıbrıs vatandaşı kabul edilmektedir. Bunun için Barış harekatına katılan şehit ile kan bağını ispat etmek yeterlidir.

KKTC Çifte Vatandaşlık Başvuru Süreci

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, çifte vatandaşlık başvuru sürecini başlattıktan sonra yetkililerden gelecek haberi beklemelisiniz. Başvurunuz olumlu ya da olumsuz sonuçlandığında sizinle iletişime geçilecek ve gerekli bilgiler verilecektir.

Sonuç için iletişimden önce yetkililer sizinle mülakat yapmak isteyebilir. İnceleme süreci devam ederken yine aranabilirsiniz ve yetkili kişiler sizden ek belge talep edebilir. Başvurunun inceleme süresi başvuru durumunuza, yetkili birimin yoğunluğuna göre değişebilir.

Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra vatandaşlık alma işlemleriniz hızlıca ilerleyecektir. Başvurunuz askıya alındıysa ve sizden evrak bekleniyorsa hızlı davranarak süreyi hızlandırabilirsiniz.

Düzeltilebilecek bir şartı sağlamadığınız için başvurunuz reddedildiyse şartları düzenlediğinizde yeniden başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz kesin olarak reddedilmişse yeniden başvuru yapmanız gereksiz olacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. özcan güvenç dedi ki:

  açıkmiyorlamalarınız için teşekkür ederim.bu evrakları tamamladıktan sonra nereye başvuru yapacağımızı söylemiyorsunuz

  • Serap dedi ki:

   Ben ve eşim KKTC vatandaşı değiliz. Burada askeri personel eşim. Oğlum KKTC’de doğdu doğum yolu ile vatandaşlık alabilir mi

 2. Cigdem dedi ki:

  Kktc vadandasligina basvuru yapildikdan sonra guvenlik sureci ne kadar surmekdedir?

 3. Mehmet KILIÇ dedi ki:

  Merhaba benim babam Kıbrıs gazisi Kıbrıs vatandaşlığı almak istiyorum bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekli teşekkürler.