Konsolosluktan Vize Kaç Günde Gelir?

Konsolosluktan vizelerin kaç günde geldiğini merak eden kişiler, yurt dışı seyahatlerinin zamanlamasını ayarlama konusunda bir hayli özen göstermek zorundalar.

Gidilecek ülkeye bağlı olarak istenen vizenin konsolosluktan çıkması haftaları bulabiliyor bu yüzden de seyahat edecek kişiler her şeyi hesaba katarak planlarını yapmak zorundalar.

Vize için randevu alıp başvuru yapılması esnasında çoğu konsolosluk vize için mali durum, sağlık durumu, iş durumu gibi belgelerin yanında uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi evrakları zorunlu tutuyor. Bu durumda vatandaşlar önce seyahat ayarlamalarını yapıp daha sonra vizeye başvurmak durumunda kalıyorlar.

Vize başvurusu ilgili ülkenin konsolosluğundan alınan randevu neticesinde yüz yüze alınabildiği gibi bazı ülkeler seyahat edecek kişilerin online başvuru kanalıyla vize başvurusu yapabilmelerine izin vermektedir. Peki, vizenin onaylanması ve teslim edilmesi ne kadar sürer?

Amerikan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika’ya iş, seyahat gibi nedenlerle yolculuk yapmanız gerekiyor, bu yüzden de vize başvurusunda bulunacaksınız. Konsolosluğa başvurduktan sonra vizenizin onaylanmasının ve size ulaşmasının ne kadar zaman alacağını merak etmek en doğal hakkınız.

Genellikle 10-15 günde vizeniz elinize ulaşır ancak başvuracağınız vize türüne göre sürelerde değişiklik olmaktadır.

Eğer B1/B2 (turizm ve ticari amaçlı) Amerika vizesine başvurduysanız 10-15 gün sonrasına, F1 ya da J1 (Amerika öğrenci ve staj vizeleri) vizesine başvuru yaptıysanız 1 hafta sonrasına, E2 (yatırımcı vizesi) gizi özel vizelere başvurduysanız 2 ay sonrasına randevu verilmektedir. Randevu günü içerisinde vizenizin onaylanıp onaylanmadığı tarafınıza bildirilmektedir ve 3 iş günü içerisinde adresinize PTT aracılığıyla postalanmaktadır.

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen vizesi, Schengen bölgesine giren ülkelere gitmek istediğiniz zaman alınır ve vizenin çıkma zamanı ülkeden ülkeye göre ve konsolosluğun yoğunluk durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ortalama 15 günde çıkan Schengen vizesi, 4 ile 20 gün arasında değişiklik gösterebilir bu nedenle de seyahat planlarını yapan vatandaşlar vize için başvuruyu risk almadan 1-1.5 ay erken yaparlarsa sıkıntı yaşamazlar.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesiyle Büyük Britanya ülkelerine seyahat etmeniz mümkün ancak seyahat planınızı yaparken vizenin elinize ulaşma süresini mutlaka ama mutlaka hesaba katmanız gerekiyor.

Konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak süreler değişiklik gösterse de başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 21 iş günü içerisinde neticelenip tarafınıza gönderiliyor. Yine de önlem almakta ve erken başvuru yapmakta fayda var.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada vizesine başvurunuz ve parmak iziniz alındıktan sonra konsolosluğun yoğunluk derecesine paralel olarak 1 ile 3 hafta arasında çıkarak tarafınıza gönderilmektedir. Eğer Amerika vizesine sahipseniz 5 gün gibi kısa bir süre içerisinde Kanada vizesine sahip olabilirsiniz.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin’e yeni bir kültürü tanımak için gitmeye karar kılmış kişiler ya da iş, sağlık, eğitim, ticaret sebepleriyle Çin’e yolculuk yapacak kişiler Çin vizesi için başvuruda bulunmaktalar.

Başvurduğunuz gün itibariyle ekstrem durumlar olmadıkça ortalama 7 iş günü içerisinde vizeniz çıkıyor ve tarafınıza iletiliyor. Birkaç hafta öncesinden başvurarak işinizi sağlama almanızda yarar var.

Dubai Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai vizesi en kısa sürede çıkan vizelerden bir tanesi. Konsolosluk yoğunluğu çok değilse 1 ile 4 gün arasında vizeniz sonuçlanmakta ve tarafınıza gönderilmektedir. Süre vize türüne ve konsolos yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Vize başvurusunda bulunurken belgelerinizin eksiksiz ve tam olması hem vizeyi alma sürenizi hem de cebinizi etkileyecektir. Eksik ya da yanlış belgelerin olduğu tespit edildiğinde vizeniz onaylanmayacaktır ve neticede hem zaman kaybınız olacaktır hem de yatırdığınız vize harcını geri alma gibi bir şansınız olmayacaktır. 

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Konsolosluktan Vize Kaç Günde Gelir? Konsolosluktan Vize Kaç Günde Gelir? için yorumda bulun

    Konsolosluktan Vize Kaç Günde Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Konsolosluktan Vize Kaç Günde Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.