Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Konsolosluktan vize randevusu nasıl alınır? sorusu, yurtdışına seyahat planı yapan kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Seyahat edilecek ülkenin konsolosluğundan alınabilen vize, yolculukları etkileyen ve titizlikle işlemleri yapılmadığı taktirde sıkıntılara yol açabilecek bir belgedir.

Yurt dışına gideceklerin merak ettikleri bazı sorular mevcut. Vize randevusu konsolosluktan nasıl alınır? Tamamlanması gereken evraklar nelerdir?

Vize başvurunuzu, eğer Türkiye’de gideceğiniz ülkenin birden fazla konsolosluğu var ise ikametgâh adresinize en yakın olan konsolosluktan yapmanız gerekmektedir. Bunu hangi ülkeye gidecekseniz o ülkenin konsolosluğunun web sayfasından öğrenebilir ya da ilgili konsolosluğa telefon yoluyla ulaşarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Vize Randevusu Nereden Nasıl Alınır?

Randevusunu almak istediğiniz vizeyi hangi ülke için alacağınıza bağlı olarak başvuru mecraları farklılıklar gösterir. Bazı ülkeler direkt konsolosluklarının web sitesi üzerinden randevu alma bölümüne yönlendirirken bazıları başvuru için birebir bazı belge ve formlarla konsolosluğa müracaat etmenizi ister.

Amerikan Vizesi İçin Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika, Meksika gibi ülkelere gitmek için Amerikan vizesi almanız gerekmektedir. Başvurularınızı ABD Büyükelçilikleri konsolosluğundan yapabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan konsolosluklardan vize randevusu alıp gereken belgelerle beraber başvurunuzu yapabilirsiniz.

Amerikan Vizesi randevunuzu ABD Büyük Elçiliği ve Türkiye’deki Konsolosluklar web sitesi üzerinden randevu sistemiyle alabilirsiniz.

Amerikan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Amerikan vizesi almak için gereken belgeler almak istediğiniz vize türüne göre değişebilmektedir. Örneğin turistik amaçla gidiyorsanız başka, iş için gidiyorsanız başka tür vize almalısınız. Buna bağlı olarak da istenilen belgelerde farklılıklar olması normaldir. Bu yüzden Amerikan Vizesi başvurusunda bulunurken ilk önce hangi vize tipine başvuracağınıza karar vermelisiniz.

Vizeden vizeye istenen evraklarda değişiklikler olsa da temel evraklar tüm vizeler için geçerlidir:

 • Elektronik olarak doldurulmuş DS160 formunun barkotlu onay sayfası çıktısını internetten indirerek çıktısını almanız gerekmektedir.
 • Pasaportunuzun aslını ilgili kuruma vermelisiniz. Pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır ve seyahatinizin biteceği tarihten en az 3 ay sonrasında da geçerliliğini koruması gerekmektedir.
 • Eski ve yeni tüm pasaportlarınızın fotokopileri
 • Kimlik kartının ön ve arka yüzlerinin fotokopisi
 • Hangi ulaşım aracını kullanacaksanız onun rezervasyonu/bileti
 • 6 ay içinde çektirilmiş biometrik fotoğraf
 • Konaklayacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri
 • Çalışma durumunuza ilişkin evraklar. Eğer seyahati siz karşılamıyorsanız karşılayan kişinin de çalışma evrakları gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Schengen vizesi Almanya, Avustralya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İspanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, İzlanda, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, İsviçre, İsveç, Norveç, Danimarka, Portekiz, Polonya, Lihtenştayn ülkelerinin içinde bulunduğu Schengen olarak adlandırılan bölge ülkelerine giderken veya bu ülkeler arasında geçiş yaparken ihtiyacınız olan vize türüdür.

Schengen ülkeleri arasında yalnızca kimlik ya da pasaportla geçiş yapabilirsiniz ve bu ülkelerde 90 gün kadar kalabilirsiniz.

Schengen ülkeleri Avrupa Birliği üyeleridir ancak Avrupa birliği üyesi olsa da Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler arasında İrlanda, İngiltere, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs sayılabilir.

Elektronik başvurunun yanında gidilecek olan Schengen ülkesinin konsolosluğundan e-randevu sistemiyle randevu almanız ve gerekli belgeleri toplamanız durumunda konsolosluklardan vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İstenilen belgeler ülkeden ülkeye değişse de temelde ve genel olarak aynı belgeler istenmektedir.

 • Schengen vize randevusu alacağınız web sitesinde bulunan başvuru formu
 • Schengen vize ölçüleri ile uyumlu istenilen sayıda fotoğraf
 • Hala geçerliliği olan ve gidiiş dönüş zaman diliminde ve sonrasında da geçerliliğini koruyacak güncel pasaport
 • İlgili ülkeye gideceğinize ve orada konaklayacağınıza dair otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Gideceğiniz ülke için yeterli mali kaynağınız var mı anlaşılması için banka hesabı bilgileri
 • İkametgâh adresi, önlü arkalı nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopileri
 • Eğer çalışıyorsanız çalıştığınız kuruma ait belgeler (İş veren mektubu, işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu, 4A hizmet dökümü, faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası)

İngiltere Vizesi İçin Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi, Birleşik Krallık’ a seyahat etmek isteyen Bordo Pasaport, Yeşil Pasaport ve Gri Pasaport sahibi kişilerin alması gereken vizedir. Bu vizeyle İngiltere, İrlanda, Galler ve İskoçya ülkelerini ziyaret edebilirsiniz. Turist, öğrenci, çalışma ve yerleşim olmak üzere çeşitli İngiltere vizeleri mevcuttur.

İngiltere vizesi almak için ilk önce Visa4UK internet adresine tarayıcınız üzerinden ulaşarak hesap açmanız gerekir. Hesap açtıktan sonra vize ücretini yatırınız. Artık randevu alabilirsiniz.

Vize başvuru merkezine istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Vize Başvuru Merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Gaziantep’ de bulunmaktadır.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • 6 aya kadar geçerli güncel pasaport ve varsa eski pasaportlar
 • 6 ay içinde çekilmiş arka planı beyaz Biyometrik fotoğraf
 • Mali durum açısından yeterli olup olmadığınızı kayıt altında tutmak ve ona göre vizenizi onaylamak için istenen son 6 ayın banka dekontları ve vize ücretinin yatırıldığına dair dekont
 • Mali durumunuzun yurt dışı seyahati ve konaklaması için yeterli olduğunun kanıtlanması amacıyla gelir bordrosu
 • Büyük Britanya Büyükelçiliğinin web sitesinden bulabileceğiniz online başvuru formunuzun ve randevu bildirimiziniz çıktıları
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonu ile ilgili kanıtlayıcı belgeler
 • İş için gidiyorsanız gideceğiniz şirketten gelen davet mektubu
 • İş ve öğrenim durumunuza göre istenecek diğer belgeler

Kanada Vizesi İçin Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kanada vizesiyle Kanada’ya gitmeniz, Kanada’dan ABD’ye oradan da tekrar Kanada’ya seyahat etmeniz mümkün.

İnternette Kanada Başkonsolosluğu’nun sitesinden edinebileceğiniz başvuru formlarını doldurup istenilen belgeleri toparlamanız halinde Kanada Konsolosluğu’nun yetkili vize başvuru merkezine bu evrakları vererek başvuru işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Vize harcını da yatırdıktan sonra size verilecek olan takip numarası ile online olarak vizenizin durumunu takip edebilirsiniz.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Islak imza ile birlikte Kanada Büyükelçiliği’ne yazılmış olan vize talep dilekçesi
 • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve 1 yıl geçerli olan güncel pasaport
 • Sağlıklı olduğunuza dair sağlık belgeleriniz
 • Kanada’dayken tüm masraflarınızı karşılayabilecek durumda olmalısınız. Bu yüzden mali durumunuzla ilgili birtakım belgeler istenmektedir. (3 aylık banka özeti, kira geliri, tapu ve araç ruhsatı belgeleri)
 • Arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi ve evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Kanada Büyükelçiliği internet sitesinde ya da internetteki vize başvuru sitelerinde yer alabilecek olan vize başvuru formunu eksiksiz doldurarak konsolosluğa iletmelisiniz.
 • Ailenizin durumuyla ilgili bilgileri içeren aile bilgi formu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini de içermeli)
 • Konsolosluğun belirlediği sayıya göre istenilen miktarda biometrik fotoğraf
 • Çalışma alanına ilişkin kişinin bağlı olduğu kuruma ve pozisyonuna göre değişen belgeler

Çin Vizesi İçin Konsolosluktan Randevu Nasıl Alınır?

Çin vizesi, T.C. vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahatleri için gerekli olan vize türüdür.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği web sitesini ziyaret ederek başvuru için paylaşılan linke tıklayın. Bu sizi COVA (China Online Visa Application) sitesine yönlendirecektir. Buradan randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çin Vizesi Online Başvuru Formu ve Teyit Formu’ nu indirip çıktısını aldıktan sonra almak istediğiniz vize türüne uygun olarak toplamanız gereken evraklarla randevu saatinde konsolosluğa giderek evraklarıyla beraber parmak izini vermelidir. Daha sonra vize ücretini ödeyerek vizesinin onaylanmasını beklemelidir.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği resmi sayfasından vize türleri ve belgelerle ilgili daha kapsamlı bilgi edinmeniz mümkün.

Dubai Vizesi İçin Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Dubai Konsolosluğu, umuma mahsus (bordo) pasaportlu olanlardan vize talep etmektedir. Diğer pasaport türlerine sahip olan T.C. vatandaşlarının Dubai vizesine başvurmaları gerekmemektedir.

Ankara’da bulunan Dubai Büyükelçiliği ve İstanbul’da bulunan Dubai Başkonsolosluğu’nda vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dubai Konsolosluğu sitesinden online şekilde başvurmanız da mümkünken randevu alarak konsoloslukta da vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

İstenilen belgeleri konsolosluğa iletmeniz neticesinde vize işlemleriniz onaylanırsa Dubai’ye seyahat edebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır? Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır? için yorumda bulun

  Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Konsolosluktan Vize Randevusu Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.