Kosova Vize İstiyor Mu? Kosova Vizesi Nasıl Alınır?

Kosova Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Kosova vizesi, kişilerin Kosova yolculuklarında temin edebilecekleri prosedür işlemlerinden bir tanesidir.

Kosova’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli belgeleri bir araya getirip seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Bu noktada kişilerin seyahat amaçlarına göre vize temin etmeleri gerekmektedir.

Vize almak için pasaportunuzun türüne, seyahatinizin amacına göre vize alternatifinize, gerekli belgelere dikkat edildiğini unutmamalısınız. Uzun süreli konaklamalarda vize mecburiyeti bulunduran Kosova, seyahat etmek isteyen vatandaşlar için muafiyet fırsatı da sunmaktadır.

Kosova Vizesi Muafiyeti

Gerek turistik gezi amacıyla gerek iş seyahatleri gerçekleştirmek niyetiyle Kosova’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kalış sürelerine bağlı olarak vize alabilirler.

Ülkede 90 günden daha az kalabilme durumunuz varsa muafiyetten yararlanabilirsiniz. Yapılan karşılıklı anlaşmalar gereği her iki ülke vatandaşları da 3 ay süreli vize muafiyetini değerlendirebilmektedirler.

Kosova’ya gitmek istediğinizde vize almak mecburiyetiniz yalnızca uzun süreli durumlarda geçerlidir. Bu noktada önce seyahat nedeninize dayalı bir vize seçmeli daha sonra başvuruda bulunmalısınız.

Kosova Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Kosova’ya seyahat etmek isteyen kişiler Kosova vizesi nasıl alınır sorusunu sormaktadır. Kosova vizesi alabilmek için öncelikle seyahat sürenizin 90 günden uzun olması gerektiğini bilmelisiniz. 90 günden daha kısa olan seyahatlerde muafiyetle rahatça seyahat edebilirsiniz.

Kosova seyahatini gerçekleştirmek isteyen kişiler öncelikle Kosova Büyükelçiliğine giderek başvurularını gerçekleştirmektedir. Bu esnada hangi vize türünü istediğinize de karar vermiş olmanız gerekmektedir.

Seyahatinizin amacına bağlı olarak vize türlerinden herhangi birini seçebilirsiniz. Aynı şekilde mesleğiniz de vize çeşitlerinden seçim yapabilme şansı tanımaktadır.

Vize türüne karar verdikten sonra başvuru evrakları hakkında bilgi edinip bir sonraki görüşmeye kadar evrakları bir araya getirmelisiniz. Toparlanan evraklarla beraber görüşmenize gidip inceleme sürecini başlatabilirsiniz. Herhangi bir aksilik olmaması durumunda vizenize onay verilecektir.

Kosova Vize Türleri

Kosova seyahatinde bulunmak için Kosova vizesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle vize türlerine göre seçim yapmak zorundadır. Bu noktada hem seyahat amacınız hem de mesleki durumunuz size yardımcı olacaktır.

Kosova vize türleri temelde 3’e ayrılmaktadır. Ticari vize almak isteyen kişiler, işveren ticari vizesi veyahut çalışan ticari vizesi alabilmektedirler. Bunun yanında turistik vize almak isteyen kişiler; öğrenci, ev hanımı, emekli olarak turistik vize alabilirler.

Çalışan ve işveren turistik vizesi, aile ziyareti turistik vizesi de bulunmaktadır. Kosova turistik vize, vize türleri arasında en çok tercih edilendir.

Son vize türü ise transit vizedir. İki ülke arasında seyahat edebilmek için Kosova’ya uğraması gereken kişiler, gerekli görülmesi halinde transit vize alabilirler ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vize muafiyeti olduğu için transit vizeye ihtiyaç yoktur.

Kosova Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kosova vizesi gerekli belgeler temin edilmeden alınamaz. Bu nedenle eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış olan belgelerin teslim edilmesi önemlidir. Bu noktada tüm vize türleri için ortak olan belgeler bulunmaktadır.

Kişinin pasaportu bu evraklar arasında en önemli olandır. Kullanmış olduğunuz pasaport, seyahatiniz bittikten sonra en az 6 ay kadar geçerliliğini muhafaza etmek zorundadır. Aynı zamanda en az 2 yaprağının boş olması, zarar görmemiş temiz kullanılmış olması da önemlidir.

Kosova seyahati gerçekleştirmek isteyen kişiler, pasaportlarının yanında; kimliklerini, evlilerse evlilik cüzdanını, 2 adet biyografik fotoğraflarını, vize ücretlerini bulundurmak mecburiyetindedir. Bununla beraber tüm vize türlerinin evrakları arasında seyahat belgeleri de yer almaktadır.

Seyahat ile ilgili; seyahat sağlık sigortası, uçak gidiş ve dönüş rezervasyonları, otel konaklama rezervasyon belgeleri de teslim edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. Tüm bu evraklara ilave olarak başvuru formunuzun da eksiksiz şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.

Kosova Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Kosova ticari vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle hangi vizeyi almaları gerektiğine karar vermeliler. Bu noktada tercih edilebilecek 2 alternatif bulunmaktadır. İşveren ticari vizesi veyahut çalışan ticari vizesinden biri seçilmelidir.

İşveren olarak ticari vize almak isterseniz; şirketinizin ticaret odası faaliyet raporu, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, varsa şirkete gönderilmiş bir davet, vergi levhası fotokopisi ve imza sirküsü teslim edilmelidir. Ayrıca şirketin antetli kâğıdına yazılı olan başvuru dilekçesi de teslim edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Çalışan olarak ticari vize almak isterseniz; şirkette çalışmaya başladığınız dönem için SGK giriş belgesi, son 3 ayın hizmet dokümanı, son 3 ayın maaş bordosu, şirketteki görevinizi tanımlayan belge teslim etmeniz istenecektir.

Kosova Turistik Vize İçin Gereken Evraklar

Kosova’ya seyahat edebilmek için 90 gün vize muafiyetini değerlendirebilirsiniz. Daha uzun süre kalmak isterseniz gerekli evrakları teslim edip vize almanız gerekmektedir. Bunun için kapsamlı turist vizesini alabilirsiniz.

Tüm vize türleri için ortak olan evraklara ilave olarak vize türünüze bağlı evrakları da ilave etmelisiniz. Öğrenciyseniz okuduğunuz okulun öğrenci belgesini, giriş çıkış tarihinizi, mezunsanız mezuniyet belgenizi teslim etmeniz gerekmektedir.

Emekli olarak turistik vize almak isterseniz emekliliğinizi belgeleyen son SGK çıkış tarihiniz, üzerinize kayıtlı tapu veyahut ruhsat fotokopisi teslim etmelisiniz.

Ev hanımı olarak seyahat etmek isterseniz ortak belgelere ilave olarak varsa kendi mal varlığınızı ispat etmeniz gerekmektedir.

Kosova Vizesi Ne Zaman Alınabilir?

Kosova vizesi için başvuruda bulunan kişiler gerekli belgeleri teslim etmeleri halinde 15 gün içerisinde vizelerini teslim alabilirler. Bu tarih özel günlerde, bayramlarda, kültürel aktivitelerin yoğun olduğu dönemlerde uzayabilmektedir. Bu sebeple seyahatinizden en az 30 gün önce başvuruda bulunursanız vizenizi sorunsuz şekilde teslim alabilirsiniz.

90 günlük vize muafiyetinden yararlanmayan kişiler daha uzun süre kalmak için bilgileri doğru, evrakları eksiksiz şekilde teslim etmek mecburiyetindedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. meryem çetin dedi ki:

    Merhaba öcelikle bu fırsatı tanıdığınız için teşekkür ederim. Sitede okuduğum kadarıyla bir konuda detaylı bilgi alamadım. Öncelikle gidiş dönüş bileti derken 4 yıllık bir ünv hayatı olacaksa 4. yıl sonrası için mi alması gerekir.Bir de banka hesaplarında bulun ması gereken para ibaresinde şöyle yer alıyor kalacakları süre içinde günlük para bulundurulması gerekiyor diye bu konular hakkında kısaca bilgi verir misiniz. Son olarak da Bulgaristan, Kosova, Ukrayna , Makedonya için alınacak vize türü eğitim için turistik vize midir. Şimdiden çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir