Küba Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır?

Küba Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Nasıl Alınır?

Paylaş

Küba çifte vatandaşlık ve vatandaşlık hakkını sonradan kazanmanın tek yolu doğumdur. Doğum yolu dışında Küba’dan vatandaşlık almanın zor olsa da bir yolu evliliktir.

Küba, talep edenlere vatandaşlık vermek yerine daimî oturma izni sağlamaktadır. Daimî oturma izni ile Küba vatandaşlarının yaralandığı haklardan yararlanarak ülkede yaşayabilirsiniz.

Sadece kimliğinizde vatandaşlık hanesiyle ilgili bir değişiklik olmaz. Küba ülkede doğan çocuklara vatandaşlık hakkını tanımaktadır ama Küba ile hiçbir bağı olmayan kişilerin doğrudan başvurarak çifte vatandaşlık almasına olanak yoktur.

Küba vatandaşlık hakkı tanımamasına karşın ülkeye ilgi oldukça büyüktür. Küba sınıf farkı olmaması, sosyal imkanların fazla olması, eğitim ve sağlık gibi değerli hizmetlerin ücretsiz olması gibi özellikleriyle yaşanılası ülke kabul edilmiştir.

Küba’da halkın neredeyse tamamı okur yazar durumdadır. Dolayısıyla çok sayıda kişi özgür, sosyal ve kaliteli bu ülkede yaşamak için talepte bulunmaktadır.

Küba’da yaşamanın çifte vatandaşlık ya da vatandaşlık yolu kısıtlı olduğundan daimî oturma izninden faydalanarak ülkede yaşamanın yoluna bakılmalıdır. Üstelik daimî oturma izni, vatandaşlık kazanımlarını sağlamakla birlikte, vergi ödeme yükümlülüğü getirmediğinden daha avantajlı kabul edilmektedir. Yine de gerek çifte vatandaşlık gerekse daimî oturma iznini Küba’dan almak oldukça güçtür.

Küba Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Şartlar

Küba çifte vatandaşlığı için şartlar oldukça ağırdır ve bu haktan yalnızca istisnai durumda olan kişiler faydalanabilir.

Çifte vatandaşlık almak için Küba’da doğmuş olmak, Küba vatandaşı olan bir ebeveyne sahip olmak ya da Küba vatandaşı kişiyle evlilik bağı kurmak gerekmektedir. Bunun dışında doğrudan başvurularda olabilmekte ama kabul edilme sayısı çok az miktarda kalmaktadır.

Doğrudan başvurularda ülkeye faydalı olabileceğinizi, eğitim ve çalışma durumlarınızı ispat edebilmeniz gerekecektir.

Çalışma durumunuzu ispat edemezseniz, gelir belgeniz tatmin edici değilse Küba para birimi CUC ile 50.000 CUC değerinde teminat göstermeniz istenebilir.

Yetkililere teminatınızı gösterdikten sonra çalışma ve gelir durumunuz ikinci planda kalacağından başvuru sürecinde daha rahat olabilirsiniz.

Teminatınızın banka bilgilerini, mülkse tapu ve ipotek işlemlerini eksik yapmalısınız. Bunun için başvuru sürecinde yetkilere danışarak izlemeniz gereken yolu öğrenebilirsiniz.

Küba Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Küba çifte vatandaşlığı için olan istisnai durumlardan faydalanacaksanız; gerekli şartları sağladığınızdan eminseniz, belgelerinizi hazırlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunuz için gerekli belgeler başvuru türünüze göre değişiklik gösterebilir. Başvuru dosyası için belgeleri en az 3’er kopya olmak üzere hazırlamanız faydanıza olacaktır. Ayrıca belgelerin anadiliniz dışında İspanyolca olarak çevrilmiş kopyalarını da hazır etmeyi unutmamalısınız.

Çevirili belgeler, yeminli tercümanlar tarafından hazırlanmış olmalıdır.

Küba Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor Mu? Avantajları, Başvuru, Şartlar ve Gerekli Belgeler

Küba Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor Mu? Avantajları, Başvuru, Şartlar ve Gerekli Belgeler

Doğum Yoluyla Küba Çifte Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Doğum yoluyla Küba vatandaşlığı alacak kişiler, doğum belgesi, ailenin nüfus kayıt belgeleri, kan bağının ispatını gösterir hastane belgesi ve başvuru formu dosyanızda yer almalıdır.

Belgeler yine hem Türkçe hem İspanyolca olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Evlilik Yoluyla Küba Çifte Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Evlilik yoluyla Küba çifte vatandaşlığı almak için evlilik gerçekleştikten sonra hemen başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken başvuru formunu, evli kişilerin nüfus kayıt belgeleri, evlilik cüzdanı, pasaportlar, çiftlerin her birine ait 4’er fotoğraf başvuru dosyanızın içine koymalısınız.

Evlilik gerçekleşmeden başvuruda bulunmamanız önemlidir çünkü belgeler içerisinde evlilik cüzdanının mutlaka bulunması gerekiyor.

Küba Çifte Vatandaşlık Başvuru Süreci

Küba çifte vatandaşlığı için başvuru süreci, başvuru dosyanızı vermenizle başlayacaktır. Başvuru dosyanızı göçmenlik bürosuna verdiğinizde sonucu beklemeye başlayabilirsiniz.

Sonuç olumlu ya da olumsuz olursa mutlaka tarafınızla iletişime geçilecektir. Başvurunuz incelenirken yetkililerce eksik ya da yanlış bir belge görülürse yine sizinle iletişime geçip bazı ek belgeler talep edebilirler.

Başvurunuzun ne kadar sürede sonuçlanacağı değişkendir. Göçmenlik bürosunun yoğunluğuna, başvuru dosyanızın durumuna ya da resmî tatil günlerine göre süreler değişiklik gösterebilir.

Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa işlemler ve mülakat için yetkililerle görüşmeye gitmelisiniz. Başvurunuz askıya alındıysa yani ek belgeler talep edilmişse inceleme süresi tekrar başlayabilir.

Yetkililer başvurunuzu kesin olarak reddetmişse şartları sağlamadığınız için reddedilmişsiniz. Değiştirebileceğiniz şartlarsa, gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yeniden başvurabilirsiniz.

Şartların değişme durumu yoksa yeniden başvurmanız gereksiz olacaktır.

Küba Daimî Oturma İzni Nedir?

Küba’nın vatandaşlık vermemesine karşın başvuran kişilere daimî oturma izni verildiği biliniyor. Küba, daimî oturma izni verirken de seçici ve dikkatli davranmaktadır.

Daimî oturma izni aslında vatandaşlığa göre daha avantajlı bir durumdur. Daimî oturma izni ile Küba’da yaşayan kişiler vatandaşlık almış olmasalar bile yerli halkın sahip olduğu tüm haklara sahip olabilmektedir.

Küba’ya daimî oturma izni ile gidenler, ülkede çalışabilir, yaşayabilir, yatırım yapabilirler. Daimî oturma izninin Küba vatandaşlığına göre en önemli avantajı vatandaşlar vergi öderken daimî oturma izni ile ülkede bulunan kişilerin vergiden muaf olmasıdır.

Daimî oturma izni ile Küba’da olanlar ev ya da başka bir mülk alabilir, ticaret yapabilirler.

Küba Daimî Oturma İzni Şartları Nelerdir?

Küba’dan daimî oturma izni almak için akrabalık, aile ilişkisi aranmaktadır. Birinci derece akrabalar daimî oturma izni alınmasında çokça etkilidir.

Akrabalığınızı teyit ettikten sonra ikametinizi ve işinizi ayarlarsanız; yetkililer sizi uğraştırmadan daimî oturma izninizi verecektir. Daimî oturma izninin bir diğer şartı ise evliliktir. Küba vatandaşı ya da sonradan Küba vatandaşlığı almış kişiyle evlilik yapmanız halinde daimî oturma izni alabilmenizin yolu açılır.

Daimî oturma izni için ayrıca yasal geçmişinizin temiz olması, Küba’da geçirdiğiniz süreçte bir suça karışmamış olmanız gibi şartlar aranmaktadır.

Kendi başlarına başvuru yapacak yetişkin bireyler için yaş sınırı ise 18’dir. 18 yaşından küçük kişilerin başvurusu için yanlarında yasal ebeveynlerinin bulunması gerekir.

Küba’dan daimî oturma izni almak için dil bilme şartı yoktur. Ancak İspanyolca bildiğinizi ispat eden bir kurs belgesini başvuru dosyasına ekleyebilirseniz artı puan kazanmış olursunuz.

Dil bilmeniz yasal prosedür için gerekli olmasa da Küba çifte vatandaşlığı ya da daimî oturma izni için niyetlendiyseniz öncesinde dil öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Yetkililer çalışma ve gelir durumunuzdan emin olamazlarsa başvuru süresi kapsamında kendini güvende tutmanızı sağlayacak bir miktar parayı teminat göstermenizi isteyebilir.

Küba para birimi CUC, Türk lirası karşısında değerlidir ve yaklaşık 3 TL’ye denk gelmektedir. Bu kapsamda 50.000 CUC teminat ile teminat şartını yerine getirmeniz mümkündür.

Küba Daimî Oturma İzni için Gerekli Belgeler

Daimî oturma iznini alabilmek için Küba yetkililerine eksiksiz ve doğru bilgilerle dolu bir başvuru dosyası sunmalısınız. Yetkililere ikamet belgenizi, nüfus bilgilerinizi, pasaportunuzu, adli sicil belgenizi, sağlık raporunuzu sunmalısınız.

Eğer doğum veya aile bağı gibi durumlar varsa doğum belgesi, kan bağını gösterir belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir. Evlilik ile başvuru yapılan durumlarda evlilik cüzdanı, kişilerin her birinin nüfus kayıt örnekleri başvuru dosyasına eklenmelidir.

Küba’da Evlilikle Daimî Oturma İzni

Evlilikle daimî oturma izni almak, vatandaşlık almak gibi bir alternatif kabul edilebilir. Evliliğinizin gerçekliğini yetkililere ispat etmezseniz bu yolla vatandaşlık ve daimî oturma izni almanız olanaksızdır.

Yetkililer şüphe duyarsa başvurunuzu askıya alabilir ve mülakatlara devam edebilir. Mülakatlar evliliğin ispati ve başvurunuzun gidişatı için çok önemlidir. Mülakatları İspanyolca olarak sürdürebilirsiniz daha avantajlı olabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir