Küba Vize İstiyor Mu? Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Mi?

Paylaş

Küba vizesi nasıl alınır, vizeyi almak için neler yapılmalı soruları seyahat etmek isteyen kişiler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Bir Kuzey Amerika ülkesi olan Küba, gezginlerin oldukça merak ettiği ülkeler arasında yer almaktadır.

Doğal güzelliklerini duyan ve gören herkes ülkeyi yakından tanımak için seyahat etme arzusu duymaktadır. Bunun içinse Küba vize istiyor mu, Küba vizesi nasıl alınır, Küba’ya giden Amerika’ya gidemiyor mu soruları sıklıkla sorulmaktadır.

Küba hakkında en çok sorulan sorular arasında prosedürler yer almaktadır çünkü Amerika ile sorun yaşamamak adına her adımı doğru şekilde atmak büyük bir önem taşımaktadır.

Küba seyahati öncesinde her detayı ayrıntısıyla bilmek avantaj sağlayacaktır.

Küba Vize İstiyor Mu?

Küba vizeli mi sorusunun cevabı evettir çünkü Küba, normal pasaportu olan Türkiye vatandaşlarından vize istemektedir.

Kişiler sahip oldukları pasaportları kontrol edip vizenin onlara zorunlu olup olmadığını iyi bilmeliler. Birçok kişi bordo pasaportu olduğu için Küba vizesinden muaf olduğuna inanmaktadır ancak bu son derece yanlış bir fikirdir. 

Pasaport rengi bordo olan kişiler de diğerleri gibi vize almak zorundadırlar. Bu sayede rahatlıkla giriş yapıp istedikleri gibi seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Yeşil Pasaport Sahipleri Küba Vizesinden Muaf mı?

Küba’nın vize uyguladığı ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Türkiye Cumhuriyeti olup yeşil pasaport dışında diğer pasaportlara sahip olan kişiler vizelerini almak zorundadırlar. Bu şartla ülkeye giriş yapabilmektedirler. Bununla beraber kişinin yeşil pasaportu var ise bu pasaportla muaf şekilde seyahatini tamamlayabilmesi son derece normal kabul edilmektedir.

Yeşil pasaportunuz var ise; vize almadan 3 ay boyunca Küba’da kalabiliyorsunuz. 6 ayınızın 3 ayını, yeşil pasaport ile Küba’da geçirmeniz mümkün. 180 gün içerisinden seçtiğiniz 90 günü Küba seyahatine ayırabilirsiniz.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesi almak zor mu, Amerika vizesi engel olur mu soruları sıkça sorulmaktadır.

Vize almanın herhangi bir zorluğu yoktur aksine evrakları eksiksiz tamamlayan, başvurusunu doğru şekilde tamamlayan herkesin Küba vizesi alabilmesi kolay olmaktadır.

Önce resmi kurumdan randevu alıp vize başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Daha sonra sizden istenen evrakları teslim etmeniz beklenmektedir.

Evrakları doldururken herhangi bir yanlış ifade kullanmadığınızdan emin olmanız önemlidir. Ayrıca size dair sorulan sorulara yanlış cevaplar vermemeniz de son derece dikkat gerektirmektedir.

Doğru şekilde hazırlamış olduğunuz evrakları teslim ettiğinizde Küba vize başvurusunu tamamlamış olursunuz. Sonrasında inceleme yapılacak ve size sonuç bildirilecektir.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

 • Küba vize başvuru formu doğru olarak doldurulmalı ve bilgileri doğrulamak için gerekli belgeler eklenmelidir.  Başvuru formunu doğru doldurmanız vizenizin onay ya da ret cevabı alması üzerinde çok etkili olacaktır. Bu nedenle dikkat etmeniz önerilmektedir.
 • 6 aydan fazla süresi bulunan ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuz da gerekli bir başka evraktır. Pasaportunuzda en az 2 yaprak daha boş kalmış olmalı ve herhangi bir yaprağında eksilme ya da yırtılma durumu bulunmamalıdır.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş ve net olarak tanınabildiğiniz 1 adet biyometrik fotoğraf da gerekli evraklar dosyasında yerini almalıdır. Fotoğrafların boyutları 4,5X6 cm olmalıdır.
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisini de muhakkak dosyada bulundurmanız önerilmektedir.
 • Vize sağlık sigortası yaptırıp dosyada belge olarak bulundurmanız önemlidir.

Küba Vizesi İçin Rezervasyon Belgesi Şart mı?

Küba uçak bileti aldıktan sonra bu biletin gidiş ve dönüş olduğu, yetkililer tarafından görülmek istenecektir.

Yetkililer, ülkenize geri döneceğinizden emin olabilmek için uçağınızın dönüş biletini almanızı isteyecektir. Bu bakımdan henüz başvuru sürecindeyken ne zaman döneceğinize karar vermiş olmanız önemlidir.

İstenen belgelerden bir diğeri otel rezervasyon belgesidir. Nerede kalacağınızın bilinmesi adına bu belgeler önemlidir.

Giriş tarihinizi belirten bu belge kaç gün ikamet edecekseniz o kadar süreli olarak hesaplanmalıdır. Küba’ya nasıl yerleşilir, arkadaşımda mı kalsam otelde mi derseniz vize için otel çok daha büyük bir avantaj olacaktır.

Küba Vizesi İçin Davetiye Şart mı?

Küba ticari vizesi için istenilen belgelerden bir diğeri de davetiyedir. Ticari vize daha çok iş için yapıldığından kişilerin iş daveti almış olması gerekmektedir.

Bir toplantı, seminer, konferans gibi nedenlerle Küba vize davetiyesi almanız istenmektedir. Bu davetlere iştirak etme niyetiyle Küba’ya gelecekseniz davet mektubunuz da evrak dosyasının içerisinde yerini almalıdır.

küba'nın vize uyguladığı ülkeler - küba vizesi almak zor mu

küba’nın vize uyguladığı ülkeler – küba vizesi almak zor mu

Ayrıca Küba ticari vize için şirket bilgileri de son derece önemlidir. Vergi levhasından imza sirkülerine kadar her evrakın muhakkak dosyada yerini almış olması gerekmektedir.

Küba Turistik Vizesi

Küba turistik vizesi vize türleri arasında en çok tercih edilendir. Ülke genelinde Küba’ya seyahat eden her 5 kişiden 4 tanesi turistik vize ile seyahat etmektedir.

Diğer 2 vize türüne göre turistik vizeyi temin etmek biraz daha kolay olmaktadır. Bu bakımdan vize için gerekli belgeleri bilmek ve zaman kaybetmeden bu belgeleri teslim etmek gerekmektedir.

Turistik vize için gereken evraklar diğer 2 vize türü için de geçerli olduğundan temel kriterler aynı olmaktadır. Turistik vize aldıktan sonra ülkenin herhangi bir yerini dilediğiniz gibi gezebilmeniz mümkündür.

Küba Ticari Vizesi

Küba ticari vizesi, iş seyahati için Küba’yı tercih edenlerin vizesidir. Bu vizeyi alabilmek için ya işveren ya da çalışan olmak gerekmektedir. Bu durumu ispat etmeniz halinde vizenizi dilediğiniz gibi başvuru yaparak alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Ticari vize çoğu zaman etkinlikler için alınmaktadır. Uluslararası sahada toplantılar, görüşmeler, seminer ya da sempozyumlar söz konusu olduğu zaman ticari vize başvurusu yapılmaktadır. Bununla beraber ülkede yeni bir işyeri açmak niyetinde olanlar da ticari vize başvurusunda bulunabilmektedirler.

Küba Ziyaret Vizesi

Küba’ya daha önce gitmiş ve yerleşmiş olan herhangi bir akrabanız varsa ziyaret vizesi için başvuru hakkınız var demektir.

Küba’da akrabası ya da ailesi bulunan kişiler, yasal olarak vize başvurusunda bulunarak ziyaretlerine gidebilmektedirler. Bunu özellikle başvuru adresinde belirtmek gerekmektedir çünkü bu sayede izin alınabilmektedir.

Akraba ve aile dışında arkadaş ziyaretleri de ziyaret vizesi dâhilinde olmaktadır ancak çoğu zamana ile durumunun daha öncelikli olduğu görülmektedir.

Küba Vizesi Ne Kadar Geçerli?

Küba vizesi için başvuru yapan kişiler, vize ile uzun süre kalmayı düşünmektedirler.

Küba vizesi 6 aylık olarak çıkmakta olup bu 6 ayın 30 günü için izin verilmektedir.

Ülkenin herhangi bir yerine seyahat etmeniz gerektiği zaman 30 günlük bir planlama yaparak dilediğiniz gibi işlerini gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır.

Bununla beraber yeşil pasaportu olan kişiler muaf oldukları için vize almadan diledikleri gibi kalabilmektedirler. Yeşil pasaportunuz yoksa Küba’da en fazla 1 ay kalabileceğinizi unutmamalı, planlamanızı buna göre yapmalısınız.

Küba Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Küba vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler, başvurularını Türkiye’de tek bir adrese yapabilmektedirler.

Küba Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilen başvuruların yalnızca Ankara’da yapıldığı görülmektedir. Bu adres dışında herhangi bir adrese başvuru yapmamalı aynı zamanda internet üzerinden başvuru yapıldığına yönelik dile getirilen ifadeler de ciddiye alınmamalıdır.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba’ya seyahat etmeden hemen önce vize başvurularını yaparken zamanlamayı çok iyi ayarlamanız gerekir.

Geç kalmanız, aksaklık yaşanması halinde seyahat planınızın bozulması manasına gelebilir. Bu durumda erkenci davranmak çok daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Küba vize işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Ortalama 3 gün içerisinde vize işlemleri halloluyor olsa da 1-2 hafta öncesinden vize işlemlerini başlatmanız avantajınıza olacaktır.

Özellikle yoğunluğun fazla olduğu yaz tatili sezonunda erkenci davranmak fayda sağlayacaktır. En geç 5 iş günü içerisinde vizenizin sonucunu alabilseniz de gecikme olmaması adına tedbirli olmak mantıklıdır.

Küba Vizesi Kimlere Verilmez?

Küba vizesi almak isteyen ancak vize başvurusu reddedilen kişiler, nedenini merak edebilmektedir.

Çoğu zaman eksik evrak sunma sebebiyle reddedilen başvurular bununla beraber yanlış beyanda bulunmaya da dayandırılabilmektedir.

Özellikle kişisel bilgilerin yanlış verilmesi çok büyük problemlere neden olabilmektedir.

Küba vizesi alamayacak olan kişiler ayrıca sağlık sıkıntısı olan kişilerdir. Sağlık raporunda seyahat etmeye elverişli olmadığı tespit edilen ya da bulaşıcı hastalığı bulunan kişiler hiçbir şekilde vize onayı alamamaktadırlar. Bunların yanı sıra kişinin sabıka kaydının kötü durumda olması da vize alması açısından engel teşkil etmektedir.

Herhangi bir nedene dayalı olarak hüküm giyen kişilerin, vize alabilmesi mümkün değildir.

Küba Vizesi Alan Amerika Vizesi Alamıyor Mu?

ABD, Küba’ya giden kişileri ülkesine almayacağı ile ilgili bir açıklamada bulunmuştur. Ancak Küba vizesi pasaporta işlenmeyip haricen verilmektedir.

Pasaportunuzda damga bulunmadığı için Amerika’ya girmenizin önünüze geçmeyecektir. Ancak pasaportunuza damga vurdurmamanız gerektiğini unutmayın.

Küba’ya giden ulaşım yollarından bir tanesi Amerika üzerinden geçmektedir ve birçok kişi bu yolu tercih etmektedir. Bu yolun tercih edilmesi kimi zaman Amerika’da polisle sıkıntı yaşamaya sebebiyet verebilmektedir çünkü kontroller sırasında Küba vizeniz olsa dahi vizenin geçerliliği konusunda sizi zor durumda bırakmaları mümkün olabilmektedir. Bu duruma hazırlıklı gitmek, seyahatinizin keyifli geçmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Detaylı bilgi için Küba’ya giden Amerika vizesi alabilir mi? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Küba Vize Ücreti Ne Kadar?

Küba’ya yolculuğa çıkmak isteyen kişiler bu adımı atabilmek için öncesinde yasal aşamayı atlatmalılar. Bu yasal aşamada bazı harcamalar olacağını bilmek, hazırlıklı olmak bakımından büyük önem taşımaktadır.

Başvuru sürecinde sizleri bekleyen ilk harcama vize ücreti olmaktadır. Küba için yatırmanız gereken ücret bugün için 195 TL’dir.

Tek bir kişinin 30 günlük vize masrafı olan bu ücret gideceğiniz kişi sayısına ve kalacağınız güne göre değişkenlik göstermektedir.

Vize ücretini yatırmadan başvurular onay almadığı için önce başvurunuzu yapıp arkasından hemen ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Yatırma işlemini kurumun size verdiği evrakla yapıp arkasından dekont aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Bu sayede Küba vize ücretini kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Her şeyin yolunda gitmesi halinde onay alıp seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. tumer ongel dedi ki:

  yesil pasaport sahibiyim evvelce amerikaya birkac defa gittim 10 yillik vizem var su anda cuba ya gitmeyi dusunuyorum ayrica vize almam gerekiyormu pasaportumdaki amerin vizemin sakincasi varmi turk vatandasiyim. ne gibi islem yapmam gerekli

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Tümer Bey;
   Yeşil pasaport için Küba vizesi gerekmiyor; ancak kimi zaman geçiş esnasında sorun yaşanabiliyor. İmkanınız varsa riske atmamakta fayda var.
   Amerika’ya gitmeniz sorun yaratmaz. Tam tersi durumda sorun oluyor.

 2. Ayten dedi ki:

  Kübaya gitmeyi çok istiyorum ama Küba’ya girenlerin Amerika’ya giremediğini okudum. Ondan teddirginim.

 3. hasan dedi ki:

  yanlız cüba yı görmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir