Letonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? 

Letonya vatandaşlığı nasıl alınır - gerekli şartlar ve belgeler - Letonyada ev almak

Paylaş

Letonya vatandaşlığı nasıl alınır, Letonya vatandaşı olmak için yapılması gerekenler nelerdir soruları sık sık sorulmaktadır.  Merak edilen bu soru özellikle Avrupa Birliği vatandaşı olmak isteyen kişiler için önemlidir.

Letonya doğrudan AB ülkesi vatandaşlığı elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu avantajı doğru şekilde değerlendirebilmek için Letonya vatandaşlığı almanın yollarının iyi bilinmesi gerekir.

Halk arasında özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ile ilgili en sık kullanılan ifade vatandaşlık almak çok kolay şeklinde olmaktadır.

Letonya vatandaşı olmak isteyen bir kişi birkaç gün içinde vatandaşlık alabilecek kadar basit bir tabloda yer almaz. Aksine birtakım prosedürleri yerine getirmek oldukça önemlidir. Üstelik kriterlere uyup uymadığınız da büyük önem taşımaktadır.

Letonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? 

 • Letonya vatandaşlık 2018 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi belli bir düzende gerçekleştirilmektedir. Bunun için başvuru yapacak kişinin öncelikle şartlara uyup uymadığına göz gezdirmesi gerekmektedir.
 • Şartlara uyması halinde başvurusunu yapmak için yetkili kuruma gitmesi istenmektedir.
 • Yetkili kurumda özellikle dil detaylarına, evraklara ekstra dikkat edildiği unutulmamalıdır.
 • Evrak tesliminin arkasından inceleme süreci başlatılacak ve kişi yetkili kurumdan haber bekleyecektir.
 • Bir süre sonra onay alındığı veyahut reddedildiği başvuru yapan kişiye bildirilecektir.

Letonya Vatandaşlığı Şartları

Türklere kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında anılan ancak pek de doğru olmayan ülkelerden biri de Letonya’dır. Ülke herhangi bir millete ayrıcalık tanımadan bazı şartlar öne sürmektedir. Bu şartların yerine gelmesi halinde başvurular olumlu anlamda değerlendirilmeye başlanacaktır.

Letonya oturma izni alan ve sonrasında vatandaşlık isteyen kişilerin her şeyden önce kendilerine bakabilecek maddi imkânlarının olması gerekmektedir. Bu bakımdan çalışan bir kişi olarak başvuru yapılırsa iş detayları sunulmalıdır.

Aynı şekilde öğrenci olan kişiler de kendilerine düzenli bir gelir geldiğini göstermek durumundadır.

İkamet Şartıyla Letonya Vatandaşı Olmak

Letonya’da oturma izni alan bir kişi bu oturma iznini 5 yıl boyunca kullanırsa vatandaşlık için uygun kriteri yerine getirmiş olmaktadır. 5 yıl boyunca arka arkaya Letonya’da kalmanız halinde herhangi bir çıkış yapmadan oturmanız gerekmektedir.

Birçok kişi ikamet süresi boyunca farklı ülkelere gitmeme gibi bir kanıya kapılmaktadır. Başka ülkelere gidip birkaç ay ya da yıl geri dönmeyen kişilerin vatandaşlık başvuruları kabul edilmemektedir. Bu açıdan süreye dikkat etmek büyük bir önem gerektirmektedir.

Kişi bu süreci en fazla 1 yıl dışarıda kalarak geçirebilmektedir. 5 yıl içerisinde toplamda 1 yıldan uzun süre dışarıda kalmanız, vatandaşlık almanız için büyük bir engeldir.

5 yıllık oturma izni kapsamında yurt dışı olarak tanımlanan adresler AB ülkeleri dışındadır. Bu bakımdan 1 yılı AB ülkelerinin dışında geçirmeye hakkınız bulunmaktadır.

Letonya vatandaşlığı - letonya vatandaşı ile evlilik - letonya çifte vatandaşlık

Letonya vatandaşlığı – letonya vatandaşı ile evlilik – letonya çifte vatandaşlık

Letonya Vatandaşlığı İçin Dil Bilmek Şart mı?

Letonya’da yaşam hayali kuran ve bu hayali süslemek için vatandaşlık almayı isteyen kişiler her şeyden önce doğru adımları atmak zorundadır.

Letonya vatandaşlığına sahip olabilmek için sizden istenen temel şartlardan biri de dile sahip olmanızdır. Kendinizi ifade edebileceğiniz, iş sahasında herhangi bir sorun yaşamadan dili istediğiniz gibi kullanabileceğiniz konumda olmanız istenmektedir.

Letonya vatandaşlığını alabilmek için Letonca dilinin kursuna gitmek ve bu eğitimi belgelemek size büyük bir artı kazandıracaktır. İnceleme sürecinde bu belgenin de bulunması daha kolay vatandaşlık almanıza yardımcı olacaktır.

Evlilikle Letonya Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Letonya pahalı mı, orada yaşamak için evlenebilir miyim ya da vatandaşlık için evlilik suç mu soruları binlerce kişi tarafından merak edilmektedir.

Uzun süredir var olan evlilikle vatandaşlık durumu birçok ülkede kullanılan hilelerden biridir. Oranın vatandaşlarından biriyle evlenmeniz ve vatandaşlık alabilmeniz mümkündür ancak her ülke aynı denetlemelerden geçirmemektedir.

Letonya evlilik konusunda katı kurallara sahip ülkelerden biridir. Vatandaşlık için evlilik yapılmasına karşın zorunlu engellemeler bulundurmaktadır. Bunlardan biri kişinin gerçekten evlendiğine dair kanıt için aynı ortamda yaşamasıdır. Aynı evde birkaç yıl yaşamadan evlilik yoluyla vatandaşlık alabilmeniz pek de kolay olmayacaktır.

Letonya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

 • Letonya vatandaşlığında gerekli belgelerden ilki sağlık sigortası poliçesidir. En az 1 yıllık olan bu poliçe muhakkak dosyada yerini almak durumundadır.
 • Letonya geçici oturma izi belgesi de evraklarda bulunmalıdır çünkü konaklama ve çalışma sürecinizin yasal olarak devam ettiği görülmelidir.
 • Pasaportunuza dikkat edecek olan kontrol kurumu, kullanım süresi daha 6 ay olan bir pasaport görmek isteyecektir. Bununla beraber pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmadığından da emin olmanız gerekmektedir.
 • Evlilik yoluyla vatandaşlık talebi olanların evlilik onay belgesini de evrakların arasında bulundurması gerekmektedir.
 • Nerede ikamet edilecek ise ikametgâh adresi ve açık adres detayları yazılı bir evrakla dosyaya konmalıdır. Aynı şekilde çalışılan kurumun detayları, iş pozisyonu ve adres bilgileri evrak olarak çıkarılıp teslim edilmelidir.
 • Kişinin daha önce almış olduğu dil eğitimi kursları varsa sertifikaları da işine yarayacaktır.
 • Biometrik fotoğraf, sabıka kaydı da diğer gerekli belgeler arasında yerini almaktadır.

Letonya Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Letonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği, vatandaşlık için başvuru yapmayı düşünen kişilere yardımcı olmaktadır. Vatandaşlık için harekete geçmek istediğinizde öncelikle bu kuruma başvuruda bulunmanız istenmektedir.

Kurumda başvuru sürecinin tamamı hakkında detaylı bilgi edinebilir aynı zamanda doğru adreste doğru adımları atabilirsiniz.

Letonya vatandaşlığı için büyükelçiliğe randevu alarak gitmeniz gerekmektedir. Randevusuz gitmeniz halinde kabul edilmeniz mümkün olmayacaktır. Bununla beraber hem bilgi edinmek hem de evrak teslim etmek için gittiğiniz zaman yalnızca kendiniz gitmek durumundasınız.

Başkalarının gitmesi ya da sizi temsilen bir acente ile anlaşmanız onay almanızı zorlaştırabilmektedir. Kişisel olarak başvurunuzu yapmanız süreç için büyük önem taşımaktadır.

Letonya Vatandaşlığı Başvurusu Ücretli mi?

Letonya vatandaşı olmak isteyen kişiler bu sürece adım attıklarında birçok şey için masraf yapacaklarını iyi bilmeliler. Bu masraflardan bir tanesi de hizmet bedeli ya da dosya bedeli olarak isimlendirilen ücretlendirmedir. Bu ücretlendirmeyi karşılayabilmeniz halinde dosyanız açılmakta ve başvurunuz değerlendirme sürecine alınmaktadır.

Birçok kişi vatandaşlık onaylanırsa ücret verileceğini düşünmektedir ancak vatandaşlık onayı alın ya da almayın başvuru ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Ücret, düzenli olarak her yıl değiştiği için sabit bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir. Bunun için başvuru döneminde güncel fiyatlandırmalara bakmak önemlidir.

Letonya Vatandaşlığı Başvuruları Ne Zaman Belli Olur?

Letonya vatandaşlığı için başvuru yapan kişi bu başvuru sürecinin uzun olacağını iyi bilmelidir. Her şeyden önce randevu aldıktan sonra en erken 5-6 ay içerisinde sıra geldiği unutulmamalıdır. Bu da vatandaşlık için en az 1 yılı gözden çıkarmanız anlamına gelmektedir.

Ülkede ikamet ediyorsanız oturma izninizi korumaya özen göstermelisiniz.

Letonya vatandaşlığını alabilmek için 1 yıl önceden başvurularınızı yapmalı daha sonra sürecin sonlanmasını beklemelisiniz.

Letonya Çifte Vatandaşlığa Onay Verir mi?

Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetmek istemeyen hem de Letonya vatandaşı olmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bu durumda iki ülkenin de bu tarz bir konuda onay verip vermediğine göz gezdirmek gerekmektedir.

Letonya da Türkiye Cumhuriyeti gibi çifte vatandaşlık konusunda sorun yaratmayan ülkelerden biridir. Başvurularınızı gerçekleştirirken çifte vatandaşlık başlığı altında gerçekleştirmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir