Lihtenştayn Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Lihtenştayn küçük yüz ölçümü ile bilinen ve ülkemizde oldukça ilgi çeken bir ülke. Lihtenştayn vatandaşı olmak konusundaki ayrıntılar da kalabalıktan ve stresten yorulan Türkler tarafından sıkça soruluyor.

Lihtenştayn Ren nehrinin doğusunda, İsviçre-Avusturya arasında bulunan ve prenslikle yönetilen bir ülkedir. Yüz ölçümünün 160 km² olduğu bu küçük ülkenin üçte ikisi yeşil alanlardan oluşmakta olup; nüfusu yaklaşık 37 bindir.

Alplerde bulunmasına karşılık ılık bir iklime sahiptir. Ancak kışları yine de soğuk geçmektedir. Bu yüzden kayak tercih edilen spor dalı olmuştur 2. Dünya savaşından sonra sanayide gelişme göstermiştir.

Halk esasen Alman kökenlidir. Nüfusun en yoğun olduğu şehir olan Vaduz‘da Türk nüfusu yaklaşık 850 civarındadır. İsviçre, Alman ve İtalyan vatandaşları çoğunluktadır.

Birçoğu İsviçre vatandaşı olup iş için ikamet edenler, günlük giriş ve çıkış yapmaktadır. Ülkenin bu kadar çok göçmen almasındaki birinci neden gelişen sanayiye genç nüfusun azlığıdır. Ayrıca okuryazarlığın 100% olduğu Lihtenştayn’a çalışmak için gelen göçmen sayısı günden güne artmaktadır.

Lihtenştayn’da Yönetim

Lihtenştayn demokratik ve parlamenter anayasaya bağlıdır. Bu durum 1921 anayasasıyla resmileşmiştir. Prens ve halk müşterek egemenlik kurup ülkeyi yönetmektedir.

Parlamento halk tarafından seçilir ve 25 milletvekilinden oluşur. Hükümet ise 5 üyeden oluşur ve prens tayin eder. Yabancı uyruklu insanların yerel ve parlamento seçimlerinde seçme hakkı yoktur.

Lihtenştayn ‘da Ekonomik Ve Kültürel Yaşam

Ülkenin ihraç ettiği makine ve aletler, teknoloji ürünleri, ölçüm cihazları, iş makinaları, kimyasal ürünler, boya ve mürekkep, dişçilik için gerekli malzemeler dışında ithal ettiği mensucat ve giyim eşyası, optik ve tıbbi aletler ile demir ve çelik mevcuttur.

Lihtenştayn’dan ülkemize yapılan yatırımların toplamı ise 85 milyon Doları bulurken; Türkiye’de yaşayan yatırımcıların Lihtenştayn’a yaptığı yatırım 68 milyon dolardır.

Vaduz ülkenin başkenti olup kültürel anlamda turistik merkezidir. Ayrıca prenslik ve 25 kişiden oluşan parlamentosu yine bu şehirde bulunmaktadır.

Yaş ortalamasının 38 olduğu ülkede yaşam süresi 78,8’dir. İşsizlik oranı 2,4 tür. Ülkenin devlet lideri prenstir ve geniş yetkileri elinde barındırmaktadır.

Gümrük anlaşması neticesinde ülkede İsviçre frangı geçerlidir. Lihtenştayn toplam 9 olimpiyat madalyası kazanmıştır, bu madalyaların hepsi de Alp disiplini kayak branşında kazanılmıştır. Halkın kış sporlarına ilgisi oldukça fazladır ve 21km uzunluğunda kayak pistine sahiptir

Lihtenştayn Vatandaşı Olmanın Avantajları

Gelişen sanayisi ve ihracat düzeyinin nüfusa göre yüksek olduğu Lihtenştayn’da işsizlik gibi bir sorun bulunmamaktadır. En büyük göç alma sebebi de zaten budur.

Yüzölçümünün oldukça küçük olduğu ülkede şehirlerarası mesafe azdır. Bu nedenle trafik kaosu yaşamayacağınız, oldukça sakin şehirlere sahiptir. Her ne kadar sanayileşen bir ülke olsa da,  yeşil alanları ülkenin üçte ikisini oluşturmaktadır.

Bol oksijene sahip olması yaşam kalitesini diğer sanayi ülkelerine oranla artmıştır. Okuryazar oranının 100% olması Lihtenştayn da bilincin ve kültürün yüksek olduğunu ,bu nedenle suç oranının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de ülkede polis sayısı çok azdır.

Geceleri huzurla uyuyup, gündüzleri güvenle yaşayabileceğiniz bu ülkede nüfusun yarısından fazlası sporla ilgilenmektedir. Yirmi beş milletvekilli parlamentoya sahip Lihtenştayn Avrupa İnsan Hakları anlaşmasını imzalamıştır.

Tüm sosyal haklarınızın ve yaşam şartlarınızın üst düzeyde korunması anlamına gelmektedir. Ordusu yoktur çünkü başta İsviçre olmak üzere diğer komşu ülkeler tarafından korunmaktadır. Böylelikle askere gitmek gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Eğitime verdikleri önem doğrultusunda, okulları ve üniversiteleri oldukça üst düzeydedir. Diğer pek çok ülkeyle kıyasladığımızda, Lihtenştayn’da yaşamın ve imkanların daha yüksek olması vatandaşlık için başvuracak olanlara oldukça  cazip gelmeye başlamıştır.

Lihtenştayn’da Yaşam

 • Genelde tüm işyerleri 8.00 -09.00 dan 18.00 a kadar açıktır. Resmi tatil günlerinde temel ihtiyaçların karşılanabileceği dükkânlar ve mağazalar açık bulunmaktadır.
 • Karma bir vatandaş yapısına sahip olduğu için yeme içe kültürünün de karışık olduğu ülkede, her kesime ve etnik gruba hitap eden gıdalar bulunmaktadır.
 • Sakin bir ülke olduğu için çevreyi rahatsız edecek davranış ve gürültüden oldukça kaçınılarak yaşanılmaktadır.
 • Ulaşım yerel otobüs ağlarıyla yapılmaktadır. Ülkede havaalanı olmadığından en yakın 2 saatlik mesafededir.
 • Hemen hemen her ödeme banka yoluyla yapılmaktadır. Dolayısıyla ilk olarak bir hesap açtırılmalıdır.
 • AB dışında alınan ehliyetler trafik şubesi tarafından ayrı ayrı kontrol edilir. Genel bir test sürüşünden sonra ülkede geçerli olan ehliyet tanzim edilir.
 • Ev kiraları çok yüksektir. Ekonomik açıdan düşük çok az konut vardır. Düşük gelirli vatandaşlara devlet kira yardımında bulunur. Kira yardımı alabilmek için toplu konut idaresine başvurulmaktadır.
 • Ülkedeki çocukların çoğu kreşe gitmektedir. Yabancı uyruklu insanların çocuklarının bir yıl kreşe gitmeleri zorunludur.
 • Mecburi eğitim süresi 9 yıl olup; sonrasında yeteneğe bağlı olarak çeşitli branşlarda okullara yerleştirilir.
 • En büyük bayramı 15 ağustosta kutlanan prenslik bayramıdır. Vaduz çarşısında çeşitli eğlenceler, şenlikler düzenlenir. Havai fişek gösterilerini izlemeye gelen halk büyük coşkuyla bayramını kutlar.
 • Nüfusun çoğunluğu katoliktir.
 • Yabancı uyruklu vatandaşlara zorunlu din dersi verilmemektedir.
 • Lihtenştayn, Schengen sahasına sahiptir. Diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlara kapıda vize alma imkânı sağlanmamaktadır. Bu nedenle, ikamet edilen ülkedeki İsviçre temsilciliğinden Schengen vizesi almaları gerekmektedir.
 • Ülkede ikamet eden herkes zorunlu olarak sağlık sigortasına kayıtlı olmak zorunludur. Çeşitli ilave sigortalarda katkı paylarının değişik oranlarıyla sunulmaktadır. Ancak yıllık sağlık giderlerinin belirli bir kısmını sizden kesmektedir. Genellikle dişçi masraflarınız sigorta tarafından karşılanmaz.
 • Geçimini sağlayacak gelire sahip olmayanlar için devlet sosyal yardım parası ödemektedir ve kira yardımı yapmaktadır.
 • Yetişkinler için sosyal aktivitelerin olduğu devlete bağlı kuruluşlar bulunmaktadır. Özellikle kişinin gelişim ve ruhsal durumuna ağırlık verilerek yapılan aktivitelerdir.

Lihtenştayn Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Öncelikle 16 yaşını doldurmuş her insan Lihtenştayn vatandaşlığına başvurabilir. Başvuru dâhilinde istenen şartlar uygun görüldüğünde vatandaşlığı onaylanır. İşte bu şartlar;

 • Vatandaşlık için başvuru yapıldığında oturma iznine ya da yerleşim iznine sahip olmak
 • En az 8 yıl Lihtenştayn’ da yaşamış olmak.
 • İyi derecede Almanca biliyor olmak. Almanca düzeyinizi belirtmek amaçlı kurs ya da okul diploması işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Ülkenin geçmiş ve yakın tarihini bilmek, ayrıca hukuk ve toplumsal bilgilerine sahip olmak avantaj sağlayacaktır.
 • Lihtenştayn’da suç oranı yok denecek kadar az olduğu için vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan kişilerin sabıka kayıtlarının temiz olması gerekmektedir. İnfazın tecil edilmiş olması kaydıyla 6 ayı geçmemiş hapis cezaları engel oluşturmamaktadır.
 • Geçimini sağlayabilecek durumda olup; herhangi bir işte çalışıyor olmak.23 yaşında altında yapılan başvurularda işsizlik ve geçim koşulları aranmadan vatandaşlık hakkı değerlendirilir.
 • Ülkede yatırım amaçlı bir işletme açmak.
 • Anayasanın gerekliliklerini yerine getirmek.
 • Daha önce bağlı olduğu ülkenin vatandaşlığından çıkmış olmak. Eğer kendi istediği doğrultusunda çıkamıyor ise bu şart aranmamaktadır. AB vatandaşlığına bağlı herhangi bir ülkenin vatandaşı olması durumunda da bu şart geçerli değildir.
 • Ülkede ne kadar kalırsanız kalın hiçbir şekilde sınır dışı edilmemek.
 • 30 yıl boyunca ülkede ikamet edenler vatandaşlığa geçebilmektedir.
 • 30 yıl beklemeden vatandaş olmak isteyenler ise belediyede oy hakkına sahip olan kişiler tarafından değerlendirilip; kişinin vatandaşlık hakkına sahip olması göz önüne alınarak oylama sonucunda kazanabilirler. Mevcut olan vatandaşlıktan vazgeçilmesi şartı geçerlidir.
 • Başvuruda bulunan kişinin birinci dereceden yakınları(karısı ya da kocası, çocukları) 8 yıl oturma şartı aranmadan vatandaşlık hakkı kazanırlar.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Murat Çalışkan dedi ki:

  Merhaba,
  8 yıl Lihtenştayn’da yaşamış olmak dışında tüm şartları sağlıyorum. Eşim, oğlum ve kızım ile Lihtenştayn vatandaşlığı nasıl sağlayabilirim? Burada yaşamak ve buranın vatandaşlığına geçmek istiyoruz. Ne yapmamız gerek?

 2. Mustafa YÜKSEL dedi ki:

  Mrb, Eşim ve Ben Lise mezunuyuz bir oğlum var birde kızım ülkenize yerleşmek istiyoruz.ve aynı zamanda çalışmak ve çocukların eğitimini karşılamak.bizlere nasıl yardımcı olabilirisiniz.nereden başlamalıyız..0 532 760 67 15

 3. GÜrbüz dedi ki:

  Merhaba. lihtenştayn iltica kabul ediyor mu? Almanya’da kaçak çalışıyorum. Göçmenlik şartları ağır değilse kaçak giriş yapmayı düşünüyorum.

 4. Zehra dedi ki:

  Merhaba, oğlum ve ailesi Lihtenştayn yerleşmek istiyor,şuan Türkiye,de yaşıyorlar ev alsalar oturum alabilirlermi?

 5. BURAK dedi ki:

  eşimde bende yüksek okul mezunuyuz ikimizde iyi derecede İngilizce bilmekteyiz eşim adidas lojistik müdürü ben de cpa ve cıa sahibi mali müşavirim oğlumuzu bu güzel memlekette yetiştirmek istiyoruz.

 6. tuna dedi ki:

  8 yıl yaşama şartı demişsiniz fakat sondan önceki madde de 30 yıl yaşamak gerektiği yazıyor ben 8 yıl orda yaşasam vatandaşlık alabilir miyim 2. sorum lise mezunuyum almanca iyi biliyorum oturma ve çalışma izni alabilir miyim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir