Litvanya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya oturma izni nasıl alınır, oturma iznini alabilmek için izlenmesi gereken yol nedir sorusu hemen herkesçe merak edilmektedir.

Son dönemlerin yıldızı parlayan ülkelerinden biri olan Litvanya, merak edilen ve araştırılan ülkeler arasında yer almaktadır.

Özellikle teknolojik yatırımlarla adından sıkça söz ettirmekte ve birçok kişinin de çalışma alanına sahip olmasını sağlamaktadır.

Yalnızca kendi vatandaşlarına değil dünyanın pek çok ülkesinden gelen yabancı vatandaşlara da çalışma hakkı tanıyan Litvanya buna dayalı olarak oturma izni de vermektedir.

Ülkede ikamet edebilmek için oturma izni alınması gerekmekte buna dayalı olarak çalışmaya başlanması mümkün olmaktadır.

Litvanya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya’ya taşınmak istiyorum diyenlerden biriyseniz bunun için öncelikle ülkeye giriş çıkışlar hakkında fikir edinmelisiniz.

Vizenizi alıp seyahat için geldikten sonra daha uzun süre kalmayı düşünebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken ilk iş oturma izni almaktır. Oturma izni alabilmek için birtakım prosedürleri yerine getirmeniz ve yasal olarak evrak teslimi gerçekleştirmeniz istenmektedir.

Evraklarınızı teslim ettikten sonra geri döneceğinizin garantisini verirseniz Litvanya oturma izni konusunda sorun yaratmayacaktır.

Arkasından ne kadar süre kalmak isterseniz dilediğiniz gibi kalmakta da özgürsünüz. Bu konuda doğru adımı atmaya özen göstermeli, evraklarınızı ve bilgilerinizi eksiksiz sunmalısınız.

Litvanya Oturma İzni Yatırımla Alınır mı?

Litvanya yatırım konusunda herhangi bir sıkıntı çıkarmayan ülkelerdendir.

Ekonomik açıdan güçlenerek büyüse de gerçekten iyi bir meblağ söz konusu olduğunda karşılığında kolaylıkla oturma izni vermektedir. Bu noktada yatırımın izne dönüşmesi genellikle şirket kurmaya yönelik olmaktadır.

Kişi, Litvanya’da şirket kurmak istediği zaman bu konuda herhangi bir engel oluşturmadan oturma izni de verilebilmektedir.

Yatırım yoluyla oturma izni almanın temel şartı ise 40 bin Euro değerinde günlük yatırım bedeli bulundurmaktır.

Firma hesabında her gün 40 bin Euro bedel gösterebilecek bir firmanın oturma izni alması çok kısa sürmektedir. Bunun yanında oturma izni alabilmek için yatırım yolunu seçenlerin birçok alternatifleri olduğunu söylemek de mümkündür.

Litvanya’da Yatırımla Oturma İzni Kimlere Verilir?

Litvanya oturma izni 2018 yılında en çok tercih edilen izinler arasında yer almaktadır. Her geçen yıl biraz daha talep gören oturma izni için yatırım en doğru alternatiflerden bir tanesidir.

Yatırım yoluyla oturma izni almak isteyen kişiler bunun için ortaklı işleri tercih edebilirler. Ortaklı iş kurmak niyetinde olunduğunda oturma izni güvencesi verilebilmektedir.

Litvanya’da şube açmayı düşünen kişilere de oturma izni verilmektedir. Türkiye’de iş yeri zincirine sahip olan bir şubesini de Litvanya’da açmayı düşünen kişiler, oturma izni konusunda sıkıntı yaşamamaktadırlar.

Litvanya Oturma İzni Almak, Yatırım, Evlilik ve Çalışma Yolu ile Litvanya Oturumu Almak

Litvanya Oturma İzni Almak, Yatırım, Evlilik ve Çalışma Yolu ile Litvanya Oturumu Almak

Geliri Litvanya’da belirlenen minimum düzeyin üstünde olan yatırımcılar, iş yerlerinin ne kadar kazandığını belirttikten sonra oturma izni için adım atabilirler. Tüm bunlarla beraber kendisi bir firma açmak yerine Litvanya’da bulunan bir firmaya yatırım yapmak isteyen kişiler de oturma izni alma konusunda sorun yaşamazlar.

Litvanya Oturma İzni Evlilikle Verilir mi?

Litvanya’da evlenmek gibi bir niyeti olan kişiler eşlerinin Litvanya vatandaşı olması halinde oturma izni konusunda sorun yaşamazlar.

Birçok kişi yabancı bir ülkede evlendiğinde oturma izni alabileceğine inanır ancak bu pek doğru bir bilgi değildir. Litvanya vatandaşı ile dünya evine girmediğiniz sürede doğrudan oturma izni alabilmeniz pek de kolay değildir.

Evlilikle oturma izni almak kolaydır çünkü ülke aile birliği gerekçesi ile kendi vatandaşına yardımcı olmaktadır.

Gerçek bir evlilik yapmanız halinde ülkede oturma izni de çalışma izni de kolaylıkla temin edilebilecektir.

Litvanya’da Çalışınca Oturma İzni Alınır mı?

Litvanya’ya taşınmak gibi bir düşünceniz varsa bunun için önce ülkede iş bulmanız gerekmektedir. İş konusunu çözüme ulaştırmadan hiçbir şekilde oturma izni verilmediğini iyi bilmelisiniz.

Oturma izni için önce işinizi bulmanız gerekmektedir ki bu durum iş yerinizin de başvuru yapmasıyla mümkündür.

İş yeri niçin sizi çalıştırmak istediğini izah edecek ondan sonra sizin için başvuruda bulunacaktır. Arkasından çalışma izni alınacak ve sizin başvuru yapmanız beklenecektir.

İşiniz hazır olduktan sonra çalışma izni kolayca çıkar. Çalışma izninin ardından oturma izni verme konusunda çok büyük bir engel çıkarılması mümkün olmayacaktır.

Litvanya Oturma İzni Kimlere Verilir?

Litvanya vatandaşlığı isteyen ancak öncesinde oturma izni ile süresini doldurmayı düşünen kişiler oturma izni alabilmektedirler. Bu süreçte oturma izninin verildiği en önemli grup fizyolojik ve psikolojik sağlığı yerinde olan kişilerden oluşmaktadır.

Sağlıklı olduğunuzu sağlık raporu ile ispat etmeli daha sonra başvurunuzu yapmalısınız.

Litvanya oturma izni için adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir.

Daha önce herhangi bir suç nedeniyle hüküm giyme durumunuz söz konusu ise oturma iznini alabilmeniz mümkün olmamaktadır. Tüm bunlarla beraber reşit olmak da temel zorunluluklar arasında yerini almaktadır. Bu kişilerin oturma izni için başvuru hakları bulunmaktadır.

Litvanya Oturma İzni Şartları

Litvanya vizesi nasıl alınır sorusu kadar sık sorulan sorulardan biri de oturma iznidir. Oturma izni nasıl alınır, neler yapılması gerekir dendiğinde akla ilk olarak şartlar gelmelidir.

Kişi, şartları yerine getirmesi halinde oturma iznine hak kazanmaktadır.

İlk şart kendinize ve ailenize bakabilecek kadar gelir elde ediyor olmanızdır.

Ülkede bakıma muhtaç, yardım isteyen kişi sayısının artması engellenmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle henüz iş bulmadan doğrudan oturma izni almanıza izin verilmemektedir.

Oturma izni hususunda vatandaşlık kadar olmasa da dil konusunda bilgili olmanız önemlidir.

Kendinizi anlatabileceğiniz kadar dile hâkim olursanız oturma iznini almanız çok da zor olmayacaktır.

Litvanya Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Litvanya oturma izni için istenen evrakların başında pasaportunuz gelmektedir.

Pasaport olmadan ülkeye giriş yapabilmeniz mümkün değildir. En az 2 yaprağının boş kalması gereken pasaport aynı zamanda 10 yıldan daha eski olmamalıdır.

Litvanya oturma izni için nerede kalacağınıza dair ikametgâh adresinizi ve çalışacağınız yerin detaylı bilgilerini de vermeniz gerekmektedir. Bunlarla beraber İngilizceye tercüme ettiriliş noter onaylı sicil belgesi ve sağlık raporu da istenen evraklardandır.

Sağlık sigortası, banka hesap dokümanı, yatırım yapılacaksa yatırım deklarasyonu da evrak dosyasında yerini almak durumundadır.

Kişinin evlilik durumu söz konusu ise evlilik cüzdanı ve eşinin evrakları da mutlaka teslim edilmelidir.

Litvanya Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Türkiye’deyken Litvanya oturma izni için başvuru yapmak isterseniz bu durumda sizin muhatabınız doğrudan Litvanya Konsolosluğu olacaktır.

Konsoloslukta herhangi bir zorlanma yaşamadan başvurunuzu yapabilmeniz ve arkasından belgelerinizi teslim etmeniz mümkündür. Bunun yanında nereye başvuru yapılır, nasıl yapılır endişesi duymadan doğrudan konsolosluk ile bu soruna çözüm bulabilmeniz de mümkün olmaktadır.

Litvanya Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Oturma ve çalışma izni için başvuru yapan kişiler çoğu zaman tereddüt etmektedirler. Geç kalır mıyım, işlemler ne kadar sürer gibi kaygılar duyabilmektedirler.

Litvanya oturma izni için başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 1 ay içerisinde oturma izni neticesini öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir eksiklik ya da yanlış bilgi sunmadığınız sürece çok ciddi bir gecikmenin olması mümkün değildir. Yoğun bir döneme denk gelmemeniz durumunda oturma izni almak çok da zor değildir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fuat dedi ki:

    Öncelikle kolay gelsin benim sorum şu cevap verirseniz çok sevinirim .
    Benim 1/yıllık d mult litvanya calışma vizem var ve şuan litvanyada çalışıyorum ben bu vizemle diger avrupa ülkelerine kısa süreli seyahatler yapabilme hakkına sahipmiyim .