Lüksemburg Pahalı Bir Ülke Mi? Lüksemburg’dan Hediyelik Ne Almalı?

Paylaş

Lüksemburg’a gideceksiniz; ancak ne kadar pahalı? Ne kadar para harcarsınız? Oraya gittiğinizde hediyelik ne alıp dönmelisiniz? öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Lüksemburg Para Birimi Nedir? Pahalı Bir Ülke Midir?

Lüksemburg’un para birimi her Avrupa Birliği ülkesinde olduğu gibi euro’dur. Ülke çok zengin ve refah seviyesi son derece yüksek olduğu için kesinlikle ucuz bir ülke değildir.

Özellikle sebze-meyve gibi besinler Türkiye ile kıyaslanacak olursa son derece pahalıdır. Bir kilo üzüm için 20 euro (ortalama 60 Türk lirası) ödemek mümkündür. Bunun yanı sıra ulaşım, alkol, sigara ve eğlence nispeten ucuzdur.

Lüksemburg’un bu denli zengin olmasının en büyük nedeni hiç şüphesiz sahip olduğu büyük dünya bankalarıdır. Tüm dünyanın zengin insanlarının gelip paralarını yatırdıkları bir ülkedir. Bir İsviçre kadar tanınmamış olsa da bankacılık sektörü dendiğinde akla gelen ilk isimlerdendir.

İkinci sebebi ise demir madenleridir. Evet, küçük bir ülke olabilir fakat zamanında özellikle Fransa’dan gelen işçiler sayesinde demir madenleri çok fazla gelişmiş ve dünyanın en büyük demir şirketleri Lüksemburg’dan çıkmıştır.

Günümüzde Lüksemburg’u son dönemlerde daha da zenginleştiren ve teknolojinin hızla yaygınlaşması ile geliştirmeye devam edecek olan en önemli etken ise hiç şüphesiz internettir.

Lüksemburg Ebay, Paypal, Amazon ve daha pek çok devasa internet şirketinin merkezlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Ülke nüfusunun neredeyse tamamı bu şirketlerde çalışarak geçimini sağlamaktadır.

Özellikle Skype gibi dünyada neredeyse herkes tarafından kullanılan, milyarlarca kullanıcısı olan firmaların Lüksemburg’da bulunması ülkeyi gitgide zengin hale getirmektedir.

Lüksemburg’dan Alınabilecek Hediyelik Eşya Önerileri

Lüksemburg'dan Ne Alınır?

Lüksemburg’dan Ne Alınır?

Lüksemburg’un kendine has sayılabilecek çok enteresan bir figürü bulunmamaktadır. Elbette her ülkede olduğu gibi yöresel bazı küçük eşyalar, magnetler, biblolar vardır fakat gelen insanların aldıkları en temel şey genel olarak sigara ve içkidir.

Tütün ürünlerinin, alkolün ve benzinin inanılmaz derecede ucuz olması nedeniyle çevre ülkelerden sırf depo doldurmak için bile Lüksemburg’a uğrayan insanlar bulunmaktadır.

Alkol veya sigara alışverişi yapacak olanların dikkat etmesi gereken asıl konu, öyle herhangi bir yerden değil nehrin arka sokağındaki yan yana olan ve sırf alkol satışı gerçekleştiren dev mağazalardan yapmalarıdır.

Özellikle o mağazalar sırf bu iş için çalıştıklarından dolayı, fiyatlar oldukça düşüktür. Türkiye’nin dörtte biri fiyatına satılan ürünler, freeshop’tan çok daha ucuza gelmektedir.

Çevre ülkelere dair daha fazla ürün bulabileceğiniz Lüksemuburg’da kaliteli çikolatalar ve dünyaca ünlü markaların şubelerinden yapılacak alış verişler de farklı hediye opsiyonları olabilir. Ama unutmamak gerekir ki bu tarz ürünler Lüksemburg’da oldukça yüksek fiyatlıdır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir