Lüksemburg Oturma İzni

Lüksemburg Oturma İzni

Paylaş

Lüksemburg oturma izni, Avrupa Birliği vatandaşları için ayrı işlerken AB üyesi olmayan ülkeler için çok farklı işlemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Lüksemburg’a yerleşmeyi uman kişiler bu süreci detaylı şekilde öğrenmek durumundadır. Aksi halde oturma izni almak da sonrasında ülkede yaşamak da mümkün olmamaktadır.

Lüksemburg birçok kişi için gezilmesi gereken yerler listesinde anılmaktadır.

Gezip görmenin yanı sıra ülkede eğitim almak, aile kurmak, çalışmak gibi nedenlerle de seyahat eden kişiler olabilmektedir. Böyle durumlarda ne seyahat gibi kısa süre ne de vatandaşlık gibi uzun süre gerekmemektedir. Kişinin oturma izni başvurusunda bulunması yeterli olmaktadır.

Lüksemburg Oturma İzni Veriyor mu?

Lüksemburg oturma izni nasıl alınır sorusundan önce oturma izni veriyor mu sorusu sık sorulmaktadır.

Lüksemburg’da bir süre ikamet etmek isteyen kişiler için oturma izni uygulaması bulunmaktadır.

Kişi, oturma izni için başvuruda bulunduğunda gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığına dikkat edilmektedir. Bu açıdan şartların ne olduğuna, hangi durumda verildiğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lüksemburg oturma izni konusunda çok sıkı bir ülkedir. Özellikle AB vatandaşı olmayanlara sıkı bir prosedür uygulamadır. Bu açıdan başvuru sürecinizde yanlış bir adım atmadığınızdan emin olmanız gerekir. Böylece oturma izni almanız daha kolay olacaktır.

Lüksemburg Oturma İzni Nasıl Alınır?

Lüksemburg çalışma izni gibi oturma izni de sıklıkla talep edilmektedir.

Kişi, oturma izni almak istediği zaman öncelikle yetkili kuruma başvuru yapmalı ve hangi nedene dayalı olarak oturma izni talep ettiğini dile getirmelidir.

Sonrasında yetkili kurum bir sonraki görüşmede teslim etmek üzere evrak listesini sunacak ve planlamayı yapacaktır.

Lüksemburg oturma izni almak için evrakları bir araya getirip teslim etmek sonrasında inceleme sürecini beklemek gerekmektedir.

İnceleme sürecinin ardından oturma izninize onay verilmesi durumunda süreç boyunca dilediğiniz gibi ülkede ikamet edebilmeniz mümkündür.

Aile Birleşimi İçin Lüksemburg Oturma İzni Almak

Lüksemburg’a nasıl gidilir sorusuna verilen cevaplardan bir tanesi de evliliktir.

Lüksemburg vatandaşı olan biri ile dünya evine girdiğiniz zaman oturma izni almanız tahmin ettiğinizden çok daha kısa sürecektir. Bu nedenle sahte evliliklerin de her geçen gün arttığı tespit edilmektedir.

Lüksemburg Oturma İzni Nasıl Alınır?

Lüksemburg Oturma İzni Nasıl Alınır?

Aile birleşimi her ülkede olduğu gibi Lüksemburg’da da oturma iznine onay almaktadır. Bu süreçte birkaç inceleme yapılmakta ve evrak talep edilmektedir.

Evliliğin yalnızca kendi ülkenizde değil Lüksemburg’da da gerçekleşmiş olması aranan temel şartlardan bir tanesidir. Bunun dışında gerçek bir evlilik yapıldığına dair kesin kanıtların olması gerekmektedir. Ancak bu sayede oturma iznini alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Yatırımla Lüksemburg Oturma İzni Almak

Lüksemburg yatırımla oturum izni konusunda 2017 yılı sonrası büyük değişimler meydana getirmiştir.

Yapılan değişikliklerin sonucunda yatırımla oturma izni almak isteyen kişiler AB vatandaşı olmasalar da onay alabilmektedirler. Bu açıdan Lüksemburg oturma izni için birikiminizi kullanabilirsiniz.

Yatırım yapmak isteyen kişi, ülkeye girmeden önce Lüksemburg Ekonomi Bakanlığı’na yatırım dosyasını göndermeli ve yatırım yapmak istediğini dile getirmelidir. Bunun sonrasında yatırımın kabul edilmesinin ardından Göçmenlik Bürosu kişi arar ve sürecin başlatılmasını sağlar.

Bu noktada evraklar teslim edilir ve yatırım için 12 ay tanınır. 12 içerisinde yatırım gerçekten yapılırsa sorunsuz şekilde oturma izni verilmeye devam eder.

Süre sonunda yatırım gerçekleşmez ya da yarım bırakılırsa oturma izni de devre dışı bırakılır.

Doğumla Lüksemburg Oturma İzni Alınır mı?

Lüksemburg ekonomisi yatırımla oturma izni vermek için uygundur ancak birçok kişi yatırımla oturma izni alamamaktadır. Bu durumda kan bağından yararlanmanın da avantajı olabilmektedir.

Genel olarak Lüksemburg vatandaşı olan anne ve babanın çocukları için yapılan bu başvuru olumlu sonuç almaktadır.

Yurt dışında dünyaya gelen ve Lüksemburg vatandaşı olmayan çocuklar, doğum yoluyla Lüksemburg oturma izni alabilmektedirler.

Bir süre oturma izni kullandıktan sonra vatandaşlık için de başvuru hakkı tanıyan kan bağı, anne ve babanın ikisinin de Lüksemburg vatandaşı olmasını zorunlu kılmaktadır. Aksi halde oturma izninin reddedilmesi mümkündür.

Eğitimle Lüksemburg Oturma İzni Alınır mı?

Lüksemburg vize sahibi olarak ülkeyi gezip gören birçok kişi memnun kalmaktadır.

Gezenlerin büyük çoğunluğu ülkede oturma izni almanın yollarını aramaktadır. Bu yollardan bir tanesi de eğitimdir.

Ülkede lisans ya da yüksek lisans eğitimi almanız halinde oturma iznini almanız da son derece kolay olmaktadır.

Lüksemburg’da yaşamak amacındaysanız üniversitelere başvuru yapabilir, notlarınızla kabul edilebilirsiniz.

Notlarınız, dil donanımınız ve denkliği sağlamanız halinde eğitim için oturma izni almanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Lüksemburg Oturma İzni Almanın Şartları

Lüksemburg iltica konusunda sert kurallara sahip olsa da oturma izni şartlarını yerine getiren kişiler, onay almakta zorlanmamaktadır. Bunun için olabildiğince detaylı bir dosya hazırlamanız önerilmektedir.

Lüksemburg oturma izni için aranan şartlardan ilki 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bunun arkasından kişinin kendine bakabilecek kadar parasının olması gerekmektedir.

Banka hesabında yeterli miktarda para olmayan hiç kimsenin oturma izni onayı alması mümkün değildir.

Aranan şartlardan bir diğeri fiziksel ve psikolojik sağlığın yerinde olmasıdır. Bu sayede ancak oturma izninin verilebilmesi mümkün olmaktadır.

Lüksemburg Oturma İzni Almak İçin Dil Şart mı?

Lüksemburg dili konusunda kendine güvenen ve şartları yerine getiren kişilerden onay almaktadır.

Oturma izni almak için başvuru yapıyorsanız aranan dil şartını da yerine getirmeniz gerekmektedir.

Ülke, vatandaşlıkta olduğu gibi Almanca, İngilizce ve yerel Lüksemburg dili şartı istemez ancak oturma izni için bu 3 dilden bir tanesini çok iyi bilmeniz gerekir.

Kendinizi anlatabilecek durumda olmamanız halinde başvuru sürecinden onay alabilmenizin de mümkünatı olmamaktadır.

Oturma izni başvurusunda herhangi bir dil mülakatı yapılmaz fakat evrak teslimde ya da başvuru aşamasında yetkililer tarafından dil donanımınız sınanır. Kendinizi anlatamamanız halinde onay almanız çok zor olur.

Lüksemburg Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

  • Lüksemburg’a yerleşmek niyetinde olanlar, oturma izni için öncelikle sebebi dile getiren dilekçelerini hazırlamalılar.
  • Aile birleşimi sebebi söz konusu ise evlilik cüzdanı, 2 kişinin de kimliği, sabıka kaydı, hesap dokümanları teslim edilmelidir.
  • Eğitim için oturma izni alınıyorsa bu durumda denklik belgesi, kabul mektubu, lise diploması mutlaka sunulmalıdır.
  • Yatırım aracılığıyla oturma izni alınacaksa bu durumda yatırım dosyası, banka dokümanı, kişisel mal ve mülk tapu evrakları mutlaka evraklar arasında bulunmalıdır.
  • Kimlik, son 3 ayda çekilmiş fotoğraf, sabıka kaydı ve sağlık raporu da mutlaka sunulması gereken belgeler arasında yerini almaktadır.

Lüksemburg Oturma İzni Reddedilebilir mi?

Lüksemburg için oturma izni almak isterseniz olumlu olumsuz sonuçlara kendinizi hazırlamalısınız.

Kişi oturma izni başvurusunda herhangi bir evrakı yanlış sunması, eksik bilgi vermesi gibi sebeplerle oturma izninin reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Onay alanlarla reddedilenler kıyaslandığında, reddedilmelerin de ciddi oranda çok olduğu görülmektedir. Bu açıdan baştan savma yapmamak, başvuru sürecine olabildiğince özen göstermek önemlidir.

Lüksemburg oturma izni başvurusunu tercih ederseniz profesyonel bir ekiple de yapabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğunda zorlanmadan dosya hazırlayabilir herhangi bir hataya mahal vermeden oturma iznini kolaylıkla alabilirsiniz. Profesyonel ekipler belli bir ücret karşılığında yardımı olabilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir