Lüksemburg Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Lüksemburg Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Lüksemburg vatandaşlığı nasıl alınır, başvuru yapmak için süreç nasıl takip edilmeli gibi merak edilen pek çok detay bulunmaktadır. Farklı bir ülkenin vatandaşı olmak istediğinizde süreci en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz son derece önemlidir. Aksi halde herhangi bir aksaklık vatandaşlık başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Lüksemburg Gezi Notları

Lüksemburg’da iş olanakları, çalışma koşulları ve ülkenin refah yaşantısı pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Bu koşullarla yaşamayı düşünen binlerce kişi önce çalışma izni ile gidip denemekte daha sonra vatandaşlık için başvuruda bulunmaktadır.

Lüksemburg’a yerleşmek için oturma izni almanız yeterlidir ancak vatandaşlık olmadan pek çok haktan mahrum bırakıldığınızı da bilmeniz gerekmektedir.

Lüksemburg Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Lüksemburg’da çalışmak istiyorum diyenlerden biriyseniz bunun için uzun soluklu çalışma için vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vatandaşlık için başvurmak istediğinizde süreci kısaltacak ve kolayca vatandaşlık almanızı sağlayacak herhangi bir uygulama olmadığını bilmelisiniz. Önce randevunuzu almalı daha sonra evraklarınızı teslim etmek için yetkili kuruma gitmelisiniz.

Evraklarınızı teslim ettikten sonra inceleme süreci başlatılacak ve arkasından kurum sizi mülakata çağıracaktır. Mülakatta olumlu bir izlenim bırakmanız halinde vatandaşlık için onay almanız mümkün olacaktır. Bu sürecin belli bir zaman istediğini aklınızda bulundurmalısınız ancak bu sayede vatandaşlık almanız mümkün olabilir.

Lüksemburg Vatandaşlığı İçin İkamet Şartı

Herhangi bir kişinin Lüksemburg vatandaşlığı için başvuruda bulunabilmesi ancak ikamet süresine bağlıdır. Kısa süre içerisinde vatandaşlık almak mümkün olmadığı için öncesinde ikamet süresinin doldurulmuş olması büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlık alabilmek için ikamet süresinin 7 yıl olduğu bildirilmektedir.

Lüksemburg’da yaşam süreniz yasal olarak 7 yılı doldurduktan sonra vatandaşlık için başvurmaya hakkınız var demektir. Bahsedilen 7 yılın arka arkaya geçirilmesi son derece önemlidir. Kesik kesik araya birkaç yıl girmiş ikametler, vatandaşlık için geçerli kabul edilmemektedir.

Lüksemburg Vatandaşlığı İçin Kan Bağı

Lüksemburg vatandaşı olmak için uygun şartları arıyorsanız bunun için kan bağı alternatifini de düşünebilirsiniz. Ülke içerisinde doğmuş olan çocuklar başvuru yapılması halinde ülke vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında yetişkin birinin vatandaşlık için başvuru yapması da kan bağı ile mümkündür.

Anne ya da babanızdan herhangi biri Lüksemburg vatandaşı ise siz de vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Bu durum doğrudan vatandaş olmanızı sağlamaz ancak başvuru sürecinde pek çok kişiden önce onay almanıza yardımcı olabilir.

Vatandaşlığı alabilmeniz için anne ya da babanızdan herhangi birinin sağ olması, evraklarının hala elinde olması gerekmektedir. Bu sayede başvuru aşamasında belgeleri göstererek rahatlıkla başvurunuzu tamamlamanız mümkün olabilmektedir.

Evlilikle Lüksemburg Vatandaşlığı Alınır mı?

Aile birleşimi oturma izni için yeterli olabildiği gibi vatandaşlık için de yeterli olmaktadır. Bunun yanında bazı kuralları olduğu da unutulmamalıdır. Kişilerin vatandaşlık alabilmeleri için evlilik de iyi bir alternatif olabilmektedir ancak şartlarına uyum sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Kişinin evlilik yoluyla vatandaşlık alabilmesi için eşinin Lüksemburg vatandaşı olması gerekmektedir. Bununla beraber gerçek bir evlilik yapması ve birkaç yıl boyunca tüm denetlemelerden onay alması mecburidir.

Evliliğin gerçek olması son derece önemlidir. Denetlemelerde yalnızca vatandaşlık için evlilik yapıldığı öğrenilirse bu durumda kişinin sınır dışı edilmesi kararı alınmaktadır.

Lüksemburg Vatandaşlığı - Şartlar - Gerekli Belgeler - Çifte Vatandşalık - Lüksemburg Vatandaşı Olmanın Avantajları

Lüksemburg Vatandaşlığı – Şartlar – Gerekli Belgeler – Çifte Vatandşalık – Lüksemburg Vatandaşı Olmanın Avantajları

Lüksemburg Vatandaşı Olmak İçin Dil Zorunlu mu?

Lüksemburg nüfus bakımından göz korkutacak bir ülke değildir ancak ülkede çok fazla yabancı olduğu dikkat çekmektedir. Bu karmaşanın içinde asimilasyon olmaması için kişilerin ülke dilini bilmeleri mecburidir.

Vatandaşlık için başvuru yapan kişilere, ülkede geçerli olan 3 dilden bir tanesini bilme şartı sunulmaktadır.

Lüksemburg dili 3 alternatif olduğu için vatandaşlık için başvururken dili iyi düzeyde biliyor olmanız çok büyük fayda sağlayacaktır. Dili bilmeyen, konuşurken kendini ifade edemeyen kişilere onay verilmediği iyi bilinmektedir.

Lüksemburg Vatandaşlığı İçin Kursa Gitmek Zorunlu mu?

Lüksemburg’da yapılan uygulamalardan bir tanesi vatandaşlık kurslarıdır. Kişinin bu kurslara katılması mecburi olduğu için kurslar süreklilik göstermektedir.

Dünyanın neresinden gelirseniz gelin Lüksemburg vatandaşı olmak istiyorsanız kursa gitme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu zorunluluğa uyum sağlamak ve başvuruda bulunmak için kurslar büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

Lüksemburg vatandaşlığı için kursa gittiğinizde ülke kültürü ile ilgili genel bilgiler, çalışma ve iş sahası kuralları, dil desteği ve bununla beraber toplum kuralları aktarılmaktadır.

Toplum kurallarını doğru ve eksiksiz şekilde öğrendiğinizde mülakatlardan geçmeniz de çok kolay olmaktadır. Bu bakımdan alınan yoklamalarda vatandaşlık kursuna gitmiş olduğunuz görünmelidir.

Lüksemburg Vatandaşlığı Şartları Nelerdir?

Lüksemburg vatandaşlık şartları arasından dikkatinizi ilk çeken yaş kuralı olmalıdır. Kişinin 18 yaşından büyük olması, vatandaşlık başvurusu için temel detaylardan bir tanesidir.

Reşit olan her birey ülke vatandaşlığı için başvuru yapmaya hak kazanmaktadır. Bununla beraber aranan bir başka şart kendi geçimini sağlayabilecek durumda olmasıdır.

Kişinin çalışması ya da herhangi bir kaynaktan düzenli olarak gelir elde etmesi büyük önem taşımaktadır. Bu sayede vatandaşlık için başvuru yapıldığında ülke standartlarını bozacak herhangi bir detayın olmadığı dikkat çekecektir.

Kişinin iyi bir itibarının olması da vatandaşlık için büyük önem taşımaktadır. Hakkınızda yapılan araştırmalarda sabıka kaydınız kirli çıkarsa, yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymişseniz vatandaşlığı alabilmeniz pek de mümkün olmayacaktır.

Lüksemburg Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

  • Lüksemburg vatandaşlığı gerekli evraklar listesinde gözünüze ilk çarpan pasaport olacaktır. 10 yıldan daha eski olmaması gereken pasaportunuz son seyahatinizden sonra 6 ay daha kullanılabilir olmalıdır.
  • Vatandaşlık isterken çalıştığınız kurumdan son birkaç ayın maaş bordrosunu almış olmanız gerekmektedir.
  • Aileniz de sizinle beraber olacaksa onların kimlik bilgileri de elinizin altında olmalıdır.
  • Bir Schengen ülkesi olan Lüksemburg sahip olunan Schengen vizesiyle seyahat izni vermektedir. Bu vizeye sahip olarak evraklar arasında bulundurmanız gerekmektedir.
  • Sağlık raporu ve adli sicil kaydı da gerekli belgelerden 2 tanesidir.
  • Kişinin dil bildiğine dair sahip olduğu herhangi bir belge de istenmektedir.
  • Ülkede nerede ikamet edilecekse bu adresin detaylı bilgileri yetkili kuruma teslim edilmelidir.

Lüksemburg Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Lüksemburg vatandaşı olmak isteyen kişiler, vatandaşlık için konsolosluğa başvuruda bulunabilmektedir. İstanbul fahri konsolosluk bu konuda en sık ziyaret edilen adreslerden biri olarak bilinmektedir. Bununla beraber İzmir’de ikamet eden kişiler, İzmir fahri konsolosluğa da başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir.

Fahri konsoloslukların yanı sıra büyükelçilik de vatandaşlık başvurularını alan, değerlendiren Lüksemburg yetkililerine yönlendiren kurumlardan bir tanesidir.

Lüksemburg Çifte Vatandaşlığa Onay Veriyor mu?

Lüksemburg vatandaşlığı için başvuruda bulunan birçok kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından vazgeçmek zorunda olup olmadığını merak etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti çifte vatandaşlık konusunda herhangi bir problem yaratmamaktadır. Bu açıdan Lüksemburg çifte vatandaşlığı onaylarsa iki ülkenin vatandaşı olmanızda herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Lüksemburg çifte vatandaşlık için onay veren bir ülkedir. Başvurularınızı bu doğrultuda yaptığınızda vatandaşlığı almanız zor olmayacaktır.

Vatandaşlık için başvuru yaptıktan hemen sonra inceleme süreci başlatılacaktır. Pek çok kişi sürecin çok uzun süreceğine inanmaktadır ancak işlerin yoğunluğu az ise bu dönemde vatandaşlık başvuruları kolayca onaylanmaktadır.

Reddedilmesi durumunda ise çifte vatandaşlığınızın reddedildiğine dair mail bilgisi verilecektir. Nedeni kurumun açıklama gereği duyması halinde tarafınıza bildirilecektir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir