Macaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Macaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Macaristan vatandaşlığı, son dönemlerde sıkç talep edilen vatandaşlıklar arasında yer almaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinden vatandaşlık başvurusu alan ülke, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından da talep görmektedir.

Yaşam koşulları ve imkânları ile vatandaşlarının yaşamlarına özen gösteren ülke, bu ve benzeri nedenlerden ötürü tercih edilmektedir.

Macaristan da diğer yabancı ülkeler gibi vatandaşlık konusunda birtakım şartlar sunmaktadır. Şartları yerine getiren ve prosedür işlemlerini eksiksiz şekilde tamamlayan kişilerin başvuruları ele alınmakta kısa süre içerisinde yanıt bulmaktadır.

Macaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve Macaristan vatandaşı olmak isteyen kişiler, ülkeye dair her detayı öğrenmek mecburiyetindedirler.

Dillerinden kültürel oluşumlarına kadar Macaristan’a dair her şeyi bilmeleri gerekmektedir. Bu şekilde prosedür işlemlerini yerine getirdikten sonra onay alınması yüksek ihtimaldir.

Macaristan vatandaşlığı için oturma izni, evlilik, ticaret, çocuk sahibi olma gibi nedenlerle başvuruda bulunmanız mümkündür. Vatandaşlık için elinizde geçerli bir neden olmadığı takdirde onay almanız pek de mümkün olmayacaktır. Bu nedenle tüm koşulları irdelemeli, sizin için en uygun olanı tercih etmelisiniz.

İkamet İle Macaristan Vatandaşlığı

Macaristan sınırlarına adım attığınızda kalmaya karar verirseniz zaman kaybetmeden oturma izni için başvuruda bulunmalısınız. Oturma iznini aldıktan sonra ülkede süreli şekilde ikamet edebilirsiniz. Bu süreç ilerlerken Macaristan vatandaşı olmak istediğinize karar verirseniz bu durumda ikamet sürecini uzatmanız gerekmektedir.

Macaristan vatandaşı olabilmek için yasal ikamet süresi 8 yıldır. 8 yıl boyunca yasal olarak, kurallara uygun şekilde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Bu 8 yıl boyunca yalnızca ikamet edip boş durmamalı, çalışma izninizi de almalısınız.

Vatandaşlık için başvuruda bulunduğunuzda 8 yılın sonunda çalışma izniniz, onay şansınızı arttıracaktır. 8 yılın uzun bir süre olduğunu düşünenler ise farklı yollarla vatandaşlık arayışına başlamalıdır.

Yatırım İle Macaristan Vatandaşlığı

Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliğine dâhil olmuş, 2013 yılından itibaren AB sınırları dışından yatırımcı göçü almaya başlamıştır. Maddi açıdan yatırım gücünü karşılayabileceğinize inandığınız takdirde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yatırım yoluyla Macaristan vatandaşı olmak isteyen kişiler, küçük işletmelerden ziyade daha büyük firmalara sahiplik yapmalıdır. Yatırım oranınız ne kadar yüksek olursa vatandaşlık şansınız da o kadar fazla olacaktır.

Yatırım yaptığınızda öncelikle süresiz oturma hakkı elde edecek daha sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabileceksiniz.

Yatırım sonrasında 6 hafta içerisinde oturma izninizi almış olmanız mümkündür. Vatandaşlık içinse 7 yıl ikamet etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Yatırımla vatandaşlık elde etmek de ikamet yoluyla vatandaşlık elde etmekle aynı süreye denk gelmektedir. Farkı ise süresiz oturma izninizde devlet güvencesinde olmanızdır.

Macaristan’da yatırım yapan ve vatandaşlık bekleyen kişiler yalnızca kendileri değil aileleri ile rahat koşullarda ağırlanırlar. Sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanır, vatandaşların sahip oldukları birtakım haklara sahip olurlar.

Evlilik ile Macaristan Vatandaşlığı

Macaristan vatandaşlığı elde edebilmek için evlilik yolu da sık sık tercih edilmektedir. Pek çok ülkeye nazaran evlilik konusunda daha katı olan Macaristan, bazı şartların yerine getirilmesini zorunlu kılmaktadır.

Evlendikten sonra 2 yıl içerisinde Macaristan’da ikamet ettiyseniz 2 yıl sonra vatandaşlığınıza onay verilmesi mümkündür. Yetişkin eş için 4 yıllık oturma süresi vatandaşlık için kabul edilirken, çocuklar için 3 yıllık oturma iznin zorunluluğu bulunmaktadır.

Çocuğunuz 6 yaşından küçükse bu durumda, yaşının yarısı kadar ülkede yaşamış olmalıdır.

Evlilik yoluyla Macaristan vatandaşlığı alabilmek için dil yeterliliğinin alınmış olması gerekmektedir. Eşin ve varsa çocukların bu konuda yetiştirilmesi mecburidir. Aksi halde onay verilmesi söz konusu olmayacaktır.

Doğumla Macaristan Vatandaşlığı

Annesi veyahut babası Macaristan vatandaşı olan çocukların, ülke sınırları içerisinde doğması halinde Macaristan vatandaşı olacağı bilinmektedir. Anne veyahut babadan birinin Macar olması, kan ilkesi koşulları gereğince çocuğun da resmen Macaristan vatandaşı olmasını sağlayacaktır.

Anne ve babadan herhangi biri, Macaristan vatandaşı olmadığı halde bebek Macaristan sınırları içerisinde dünyaya gelirse durum farklıdır. Çocuğun Macaristan vatandaşı olabilmesi için anne ya da babadan biri 8 yıl ülkede ikamet ediyor olmalıdır. Bununla beraber 3 yıl süresiz oturma iznine sahip olunması halinde de bebeğin Macaristan vatandaşı olması kabul edilmektedir.

Macaristan Vatandaşlığı İçin Koşullar Nelerdir?

Macaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin her şeyden önce sabıkalarına bakılmaktadır. Daha önce hüküm giymiş herhangi bir yabancı ülke vatandaşının kabul edilmesi söz konusu değildir. Bunun yanında Macaristan’a sığınma talep eden kişiler için durum farklılık gösterebilmektedir.

Macaristan vatandaşı olabilmek için en fazla 6 aya kadar ceza almış olabilirsiniz. Sonrası kabul edilirliğinizi engellemektedir.

Vatandaşlık için gerekli olan şartlardan biri kişinin kendine bakabilmesidir. Kendine bakabilen, yardım almayan kişilerin başvuruları gözden geçirilebilmektedir. Kendi kendine bakabilme durumu 23 yaş ve üzeri için geçerlidir.

Vatandaşlık sürecinde dikkat çeken bir başka koşul, kişinin kendi ülkesinden sınır dışı edilmemiş olmasıdır. Aynı şekilde herhangi bir yabancı ülkeden sınır dışı edilmemiş olmak temel şartlar arasında yer almaktadır.

Macaristan Vatandaşlığı İçin Dil Zorunluluğu

Macaristan vatandaşı olmak isteyen kişilerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlardan bir tanesi de dil eğitimidir. Kişinin Macarcayı iyi derecede biliyor olması önemlidir. Tüm evraklar teslim edildikten sonra kabul edilmeniz halinde mülakata çağırılmanız söz konusudur.

Mülakatta sorulan sorular içerisinde ilk başlık dil eğitimine dayanmaktadır. İyi derecede Macar dili bilen kişilerin mülakatı geçme şansı da bir hayli yüksektir.

Macaristan Vatandaşlığı İçin Anayasal Bilgi

Macaristan başvuruları sırasında, mülakata çağırılanlar arasında yer alırsanız ülke hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle ülke kanunları, anayasa detayları, haklarınız ve ödevleriniz mülakat esnasında size sorulacak önemli sorulardır.

Macaristan vatandaşlığını almak istediğinizde anayasal düzene bağlılık belgesini de imzalamış olmanız gerekmektedir. Anayasal düzene bağlılık imzası attığınızda, sorulan sorulara cevap verdiğinizde vatandaşlık için uygun olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Macaristan Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Macaristan çifte vatandaşlık veren ülkelerden biridir ancak bunun için özel koşulların oluşması gerekmektedir. Hemen herkesin başvuruda bulunabilmesi söz konusu olmamaktadır. Bunun için temel şartın doğum olduğu bilinmektedir.

Doğumdan gelen çifte vatandaşlık, annenin farklı babanın farklı vatandaşlıkta olmasına dayanmaktadır. Anne ya da babadan biri Macaristan vatandaşı diğeri farklı bir vatandaşlığa sahipse bu durumda çocuk çifte vatandaşlık hakkına sahip olmaktadır.

İsteğe Bağlı Çifte Vatandaşlık Mümkün mü?

Hem kendi ülkenizin vatandaşı olup hem de Macaristan vatandaşı olmak isterseniz çok özel duruma sahip olmanız gerekmektedir. Bunun dışında izin alınması mümkün değildir. Ayrıcalıklı durum ise kendi ülkenizde göreceğiniz maddi kayıptır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından ayrıldığında maddi açıdan büyük bir kayba uğrayacak olan kişilerin, bu durumu dilekçe ile bildirmeleri gerekmektedir. Kayıpları büyük olacak olan kişilere tolerans sağlanmaktadır.

Macaristan Vatandaşlığı İçin Türk Vatandaşlığından Ayrılmak

Macaristan vatandaşı olabilmek için kendi ülkenizin vatandaşlığından çıkmış olmanız gerekmektedir. Özellikle tüm koşulları geçen ve vatandaşlık için onay alan kişilere kısa bir süre mühlet tanınmaktadır.

Kişi kendi ülkesinin vatandaşı olmaktan çıktıktan sonra yasal olarak Macaristan vatandaşı kabulü görmektedir.

Henüz reşit olmayan bireylerin ise 18 yaşından 23 yaşına kadar seçim yapması gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Gürkan dedi ki:

    Macaristan vatandaşlık başvurusu için Ankarada kiminle görüşebilir. Çorumluyum ve yıllardır Ankarada yaşıyorum. 2 üniversite bitirdim. Eşim de doktorasını yaptı. Macar vatandaşlığı almak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir