Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından en çok alınan vizelerden bir tanesidir. Schengen bölgesi ülkelerinden biri olan Macaristan, ülkeye gelen yabancılara iki vize alternatifi sunmaktadır. Macaristan vizesine sahip olmayan kişiler, Schengen vizesine sahipse giriş yapabilmektedir.

Macaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle vize başvurularını yapmalı daha sonra evraklarını tamamlayıp onay sürecini beklemelidir. Bilgilerinizin eksik olmaması, evraklarınızın doğru şekilde doldurulmuş olması vizenin onay sürecini hızlandıracaktır.

Macaristan Vizesi Kimler İçin Muaftır?

Macaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize sorununu çözmesi, seyahat edebilmeleri için son derece önemlidir. Bunun için öncelikle pasaport türlerine bağlı olarak vize işlemlerine göz gezdirilmelidir.

Pasaportu gri, siyah ve yeşil olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Macaristan vizesi almak zorunda değildir. Vize muafiyeti ile seyahat edebilme şanslarını kullanabilirler.

Bordo pasaport sahibi olan kişiler ise vize ile giriş yapmak mecburiyetindedir. Umuma mahsus pasaportu olan vatandaşların seyahatlerinden kısa bir süre önce vize işlemlerini yaptırması, seyahat edebilmeleri için önemlidir.

Macaristan Vize Türleri

Macaristan’a yolculuk yapmak isteyen kişilerin en sık sorduğu soru, Macaristan’a vize gerekiyor mu sorusudur. Umuma mahsus pasaport hamili kişilerin Macaristan vizesi alması mecburidir. Alacağınız vize ise seyahat amacınıza göre türlere ayrılmaktadır.

Ulusal bir diğer adıyla uzun süreli Macaristan vizesinin yanı sıra Schengen vizesi de Macaristan’a giriş sağlayan vizelerdir. Bunlarla beraber turistik, ticari, ziyaret vizesi de en çok tercih edilen vize türleri arasında yer almaktadır.

Kültürel amaçlı vize, eğitim vizesi, resmi, sağlık sebepli vize ve spor amacıyla alınan vizeler de bulunmaktadır. Ayrıca AB vatandaşı biri ile evli olan kişilerin vizesi de ayrı olarak vize türleri arasında yer almaktadır. Yolculuk amacınıza göre vize türlerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Macaristan Schengen Vizesi

Siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri için Macaristan vizesiz gidilebilen bir ülkedir. Bordo pasaport sahipleri ise isteklerine bağlı olarak Schengen vizesi alabilirler. Macaristan’a ayrılan Schengen vizesi, A ve C tipi olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

A tipi Schengen vizesi, transit vize ismiyle de bilinmektedir.  Başka bir ülkeye seyahat etmek isteyen yolcular, yolculuklarını kısaltmak adına Macaristan’dan transit geçmek isterlerse A tipi Schengen vizesi almak mecburiyetindedirler. Bu şekilde Macaristan vizesi ile Almanya’ya gidebilir miyim tarzında sorulan sorulara da cevap bulunabilmektedir.

C tipi Schengen vizesi ise 90 güne kadar konaklama sağlayan vizedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Macaristan’a gitmek isteyen kişiler Schengen vizesine sahip değilse, Macaristan için C tipi Schengen vizesi alma şanslarını kullanabilirler.

Macaristan Turistik Vizesi

Macaristan’a yolculuk yapmak isteyen binlerce kişinin amacı çoğunlukla turistik seyahat olmaktadır. Ülkede tatil yapmak, turistik ve tarihsel bir geziye katılmak gibi amaçlar taşınmaktadır.

Turistik seyahat ile beraber birkaç gün kalıp dönmek isteyenler, Macaristan turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Macaristan vize muafiyeti bulunmayan kişilerin turistik seyahat için bu vizeden faydalanmaları mümkündür.

Macaristan Eğitim Vizesi

Macaristan’a seyahat edecek olan kişilerin büyük çoğunluğu turist olarak gitmektedir. Hemen sonrasında ise en yoğun yolculuk nedeni eğitimdir. Macaristan eğitim vizesi öğrenci olduğunu ispatlayan kişiler için verilebilen bir vizedir. Eğitimine Macaristan’da devam etmek isteyen veyahut herhangi bir seminer, konferans ile kısa bir eğitim alacak olan kişiler bu vize türünü tercih edebilmektedir.

Macaristan Evlilik Vizesi

Macaristan’a seyahat etmek isteyen kişiler, AB vatandaşı olan biri ile evlilerse bu durumda seyahatleri biraz daha kolay gerçekleşmektedir. Öncelikle vize başvurularında Macaristan evlilik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bununla beraber evliliklerinin verdiği tek yönlü avantajı kullanarak vizelerini birkaç gün içerisinde alabilmeleri mümkündür.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Macaristan vizesi gerekli belgeleri, alınacak olan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Bununla beraber ortak ve net şekilde temin edilmesi gereken belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden ilki ve en önemlisi doldurulması gereken vize formudur. Vize başvuru formunda yer alan tüm bilgileri doğru şekilde girdiyseniz vizenize onay almanız son derece kolay olacaktır.

Vize formunun yanında teslim edilmesi gereken bir başka belge pasaporttur. Pasaportunuzun tüm kurallara uyması oldukça önemlidir. Bununla beraber 35/45 mm büyüklüğünde çekilmiş olan 2 adet vesikalık fotoğraf de teslim edilmelidir. Macaristan vizesi fotoğraf ölçüleri de dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Otel rezervasyonu, uçak rezervasyon belgesi, varsa davetiye de teslim edilmesi gereken başvuru evrakları arasında yer almaktadır.

Macaristan Vizesi İçin Pasaport Kriteri

Macaristan vizesi almak isteyen kişiler, pasaport konusunda oldukça dikkatli davranmalıdır. Bunun temel nedeni pasaportun vizeyi belirleyen en önemli unsur olmasıdır. Macaristan vizesi almak kolay mı sorusunun cevabı evraklarınızı doğru şekilde teslim ederseniz, evet olacaktır.

Pasaportunuzun en az 90 günlük kullanım süresi olması gerektiğini unutmamalısınız. Seyahatinizin gerçekleştiği tarihten sonra 3 ay daha kullanılabilir durumda olmalıdır. Üzerinde herhangi bir yırtık, parçalanma gibi bir durum olursa pasaportunuz onay almanıza engel olacaktır. Eksik yaprakların bulunmaması ve en az 2 yaprağının boş kalması son derece önemlidir.

Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurusu yaparken özellikle başvuru formu konusunda hassas olmalıdır.

Macaristan vizesi başvuru formu içerisinde şahsınıza ait bilgilerin yer aldığı özel bir formdur. Pek çok detay bulunan ve yüzeysel olarak geçiştirilmemesi gereken bu sorular doğru şekilde doldurulmalıdır. Çok sorulan Macaristan vize başvuru formu nasıl doldurulur sorusunun cevabı önemlidir.

Formu siyah tükenmez kalemle, tane tane yazarak doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca hiçbir bilginin eksik ve yanlış olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. İnceleme sürecinde bu bilgilerden yanlış olanın fark edilmesi uzun sürmeyecektir.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vizesi ücreti başvuru sürecinde vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Bununla beraber her yıla bağlı farklılıklar olduğu da bilinmektedir. Vize başvuru ücreti 60 Euro olarak bilinmekte, buna ilave olarak 20-25 Euro hizmet ücreti istenmektedir.

Başvuruyu yaptığınız aracı firmanıza bağlı olarak fiyat konusunda farklılıklar yaşayabilirsiniz. Ücret ne kadar olursa olsun ödemenizi Euro şeklinde yapmanız gerekmektedir.

Macaristan Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Macaristan vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler, seyahatlerinden en geç 15 gün öncesinde başvurularını gerçekleştirmeliler. En erken ise 2 ay öncesinde yapılabilen başvurularda herhangi bir aksilik olması ihtimaline karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Onay sürecinin hızlı olduğu bilinse de konsoloslukta çalışan kişiye, sisteme ve evraklarda oluşabilen eksikliklere karşı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlar için en geç 15-20 gün öncesinden başvurunun yapılması önemlidir.

Macaristan Vizesi Onay Süreci

Vize başvurusu sonrasında en sık sorulan sorulardan biri de Macaristan vizesi kaç günde çıkar sorusudur. Her şeyin yolunda gitmesi halinde vize sonucunuzu 1 hafta içerisinde alabilmeniz mümkündür. Bu süre seyahat tarihinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle resmi tatillerde ve bayramlarda onay sürecinin sarktığı görülebilmektedir.

Seyahatinizden 1 ay öncesinde vize başvurunuzu yaparsanız 20 gün kadar bekletilebilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Sonrasında vizenize onay alıp yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Vize talebinizin reddedilme ihtimaline karşın 8 gün içerisinde itiraz edebilme şansınız bulunmaktadır.

Etiketler:

“Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?” hakkında 1 yorum

  1. Macaristan’a vize almak kolay mı? Daha önceden şengen vizesi almıştım. İşime yarar mı? Tecrübeli arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir