Macau’da Mutlaka Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Paylaş

Largo Do Senodo – Senato Meydanı

Largo Do Senodo, Macau’nun en sade, şık, Portekiz ve barok tarzı binalar ile çevrelenen, görkemli, kare şeklinde ve oldukça işlek ana merkezlerinden birisidir.

Giyim mağazaları, antika pazarları, eczaneler, atıştırmalık tezgâhları ve dar sokaklarda bulunan takı tezgahlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgeye gittiğinizde özellikle alanın kare şeklindeki mimarisine dikkat etmeniz gerekir. Sokakların birbirlerine ve bu alana bağlanma şekli oldukça enteresandır.

Sokakların içerisindeki takı dükkânları hem kendiniz hem de sevdikleriniz için pek çok hediyelik eşya çeşitliliği sunar. Özellikle parıltılı ve gösterişli şeyler seviyorsanız bu bölge tam size göre olabilir.

Takı alışverişi sırasında dikkat etmeniz gereken şey, her fiyattan ürün bulabilecek olmanızdır. Lisanslı bir marka olmadığı sürece pahalı ürün ve gerçek mücevher alışverişi yapmamaya dikkat etmeniz gerekir.

Pek çok değişik kültüre dair yiyecek çeşidi de barındıran bu bölgede özellikle Portekiz yemeklerini sevenler için inanılmaz alternatifler bulunmaktadır.

Yöresel pek çok gıdayı bu bölgede deneyebilirsiniz. Domuz etinin yemeklerde çok kullanıldığını ve hemen hemen her türlü et yemeğinde bulunduğunu bilerek yiyecek seçimlerinizi yapın ve yemeden önce mutlaka içinde olup olmadığını sorun.

Ruins of the Church of St Paul – St.Paul Kilisesi’nin Kalıntıları

Macau’nun en değerli simgesi, 17. Yüzyılın en önemli Cizvit kiliselerinden birisi olan St. Paul kilisesinin kalıntılarıdır.

Etkili bir şekilde ‘taş vaaz’ adı verilen törenlerin yapıldığı ve yoksullar için bir yardım merkezi olan bu kilise, okuma – yazma bilmeyenlere yardımcı olmak ve Hıristiyanlığı yaymak amacıyla Asya’da dev bir Hıristiyan merkezi kurmak için yapılmıştır.

Pek çok gravür ve işleme ile süslenen bu yapı uzun yıllar boyunca pek çok azize ev sahipliği yapmıştır.

İtalyan bir tasarımcı tarafından dizayn edilen bu kilise, 1602 yılında Hıristiyan sürgünler ve Çinli ustalar tarafından tamamlanmıştır. 1762 yılına kadar kilise olarak görev yapmış sonrasında ise askeri üs olarak kullanılmıştır.

1835 yılında askeri kışlada çıkan bir yangın şu an görünen kalıntılar dışında her şeyi yok etmiştir. Üst kısmında güneş, ay ve yıldızlar şeklinde taş oymalar bulunmaktadır. Bu oymalar ile Kutsal Ruh temsil edilmektedir. Hıristiyan kültürünün en önemli figürlerinden birisi olan bebek İsa ve çarmıha gerilme ile ilgili taş oymalar da bulunmaktadır.

Çin kültürü için çok ayrı bir yeri olan Krizantem çiçeği de bu figürlerde sık sık kullanılmıştır. 3 katmandan oluşan bu çiçek Meryem Ana’yı, melekleri ve cennetsel bedeni sembolize eder.

Japon kültürünü temsil adına da şakayık kullanılmıştır. Pek çok ejderha figürünü de barındıran bu kültür mirası Macau’da en çok görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Guia Şapel’i

Guia Şapeli enfes manzarası ile tanınmaktadır. Konum olarak Macau yarımadasının en üst kısmında bulunduğu için tüm şehri panaromik bir açıdan izleme fırsatı sunar.

Üst kısmında Cahapel of Our Lady of Guia bulunur. Şapel 1622 yılında inşa edilmiş ve tamamen %100 orijinal Çin malzemeleri ile üretilmiştir.

Hala Asya’nın en önemleri fresklerinin bulunduğu noktalardan birisidir. Şapel’in yan tarafında Çin kıyılarında 1865 yılında inşa edilmiş olan 15m. uzunluğunda, son derece modern bir deniz feneri bulunmaktadır. Fakat fener halkın girişine kapalı durumdadır.

Şapel’den yukarıya doğru yürümeye devam ederseniz karşınıza kocaman bir teleferik yolu çıkacaktır. Bu teleferik ile Macau’nun en büyük doğa parkı olan Flora Gardens (Flora Bahçeleri)’a rahatlıkla varabilirsiniz.

St. Joseph Kilisesi

Genellikle turistler tarafından pek ilgi çekmeyen bu kilise aslında görsel olarak en ilginç yapılardan birisidir. Çünkü kilisenin mimarisi 3-4 farklı kültürün etkisini taşımaktadır. Bu mimariyi tanımlamak için uzmanlar “Tropikal Barok” tabirini kullanmaktadırlar.

Kiliseyi bu kadar ilginç yapan şey, 1758 yılında yapılan ve şu an halka açık olmayan kısmıdır. Bu kısım sarı ve beyaz renkli cephelere sahiptir. Sarı ve beyaz kesinlikle o dönem beraber kullanılan renklerden değildir ve üstelik kilisenin giriş bölümü tarağa benzeyen yapısı ile aynı bir Avrupa mimarisini andırmaktadır.

Kilise sadece Avrupa tarzı olsa belki ilginç bulunmayacaktır ama çatısı tamamen Çin motifleri ile doludur. Özellikle eski kubbesi ve Çin malzemeleri ile yapı stilinin kullanılması kiliseyi çok farklı bir yere koymaktadır.

Mandarin’in Evi

Macau’ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de hiç şüphesiz devasa boyuttaki bir yapı olan Mandarin’in Evi’dir. Bu evi gördükten sonra sanki bir saraya girmiş gibi hissedebilirsiniz.

1869 yılında yapılan bu ev ünlü yazar ve tüccar olan Zheng Guanying’in atalarının evi olarak gösterilir. Evin inşaatı Zheng Guanying babası olan Zheng Wenrui tarafından başlatılmış ve ev daha sonra Zheng kardeşler tarafından genişletilmiştir.

Evin mimarisi çeşitli tarzlarda tasarlanan pek çok farklı binadan oluşmaktadır.  Ev, 4000 metrekarelik bir alanı kaplar. Tüm alanda yaklaşık olarak 60 oda bulunmaktadır.

Odaların içlerinde özellikle Çin kültürünün etkisini görmek mümkündür. Macau’da bu ölçekte başka bir ev olmadığı için mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Mandarin’in Evi’ne hafta sonları yapılan turlar ile gidebilir ve rehberin anlatımı eşliğinde gezebilirsiniz.

Macau Sanat Müzesi

Macau’da bulunan en büyük müze olan bu 5 katlı müze, Macau ve Çin’de yaşamış tüm ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. George Chhinnery gibi Western tarzında pek çok ürün veren ünlü ressamlar ve heykeltıraşlar için özel bölümler bulunmaktadır.

Macau’daki en önemli sanat dalları arasında sayılan seramik ve taş oymacılığına dair de pek çok eser bulunmaktadır. Özellikle Guangdong tarafından yapılan kaligrafi eserleri ve Shiwan tarafından yapılan taş sütunlar müzenin en önemli parçalarını oluşturmaktadır.

Müzede ayrıca 19. yüzyılda yapılan ve Asya’dan gelen tüm Western tabloları bulunmaktadır. çağdaş Macasene sanatının en güzel örnekleri yine bu müze de yer almaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir