Mali Vize İstiyor Mu? Mali Vizesi Nasıl Alınır?

Mali Vize İstiyor Mu? Mali Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Mali vizesi nasıl alınır, Mali’ye gidebilmek için özel bir şey yapmaya gerek var mı sorusu merak edenler tarafından araştırılmaktadır.

Çöl tatili, gezinti ve ziyaret amacıyla Mali’yi görmek istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli unsur yasal prosedürlerdir.

İki ülke arasına vizeden pasaporta kadar imzalanmış olan her konuyu detaylı şekilde bilmek önemlidir. Bu sayede seyahat öncesinde ve sonrasında herhangi bir aksaklık yaşanmasının önüne geçilebilecektir.

Mali vize istiyor mu, seyahat için hangi evraklara ihtiyacım olur sorularını doğru kaynaktan öğrenmek önemlidir.

Başvurunuzu kendiniz yapacaksanız özellikle dikkatli olmanız önerilmektedir. Aksi halde eksik ve yanlış evrak teslimi nedeniyle sıkıntı yaşamanız mümkündür.

Mali Vize İstiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti ile Mali arasında imzalanan vize protokolüne göre Mali’ye seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlar, diplomatik pasaport sahibi olurlarsa vizeden muaf tutulmaktadırlar. Aynı haklar, Mali vatandaşları için de geçerlidir.

Muafiyet hakkı bulunanlar için seyahat süresi 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı tutulmaktadır. Bu 90 gün içerisinde vize almadan dilediğiniz gibi seyahat edebilme özgürlüğünüzü değerlendirebilirsiniz. Bunun yanında daha uzun süreli seyahat düşünüyorsanız bu durumda vize almak zorundasınız. Ayrıca diğer pasaport sahiplerinin de vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Mali vize evraklarında herhangi bir hatanız eksiğiniz olmadığı sürece sıkıntısız şekilde vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Mali Vizesi Nasıl Alınır?

Mali’ye uzun süreli olarak seyahat etmeyi düşünen kişilerin bu seyahat için vize almaları zorunludur.

Umumi, hususi ve hizmet pasaportuna sahip olan her birey vizesi için gerekli başvuruları yapmak durumundadır.

Yetkili kuruma başvuru yaptığınızda önce sizden gerekli belgeleri isteyecektir. Gerekli evrakları toparlamanız için yeterince süreniz olacaktır. Daha sonra bir araya getirmiş olduğunuz evrakları güzel şekilde teslim edip değerlendirme yapılması sağlanacaktır.

Arkasından onay ya da ret cevabı tarafınıza bildirilecektir. Mali konsolosluğu bu konuda oldukça sıkı kurallara sahiptir. Bu sebeple temkinli olmanız önerilmektedir.

Mali Vizesi Gerekli Belgeler - Nereye Başvuru Yapılır - Kaç Günde Çıkar?

Mali Vizesi Gerekli Belgeler – Nereye Başvuru Yapılır – Kaç Günde Çıkar?

Mali Vize Çeşitleri

Mali turistik vizesi, Mali’ye seyahat eden kişilerin %90 oranında tercih ettiği vize türüdür. Ülkeye çoğu zaman gezip görmek için gidilmekte ve uzun süreli kalınabilmektedir.

Diplomatik pasaport yerine diğer pasaportları olan kişiler de turistik vize ile seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Turistik vize dışında Mali’den alabileceğiniz bir diğer vize çeşidi de ticari vizedir. Mali ticari vizesi de çoğu zaman iş için alınmış olan vizedir. Ülkede bir süre kalmaya niyeti olan ve bu süre içerisinde çalışmayı düşünen kişiler, ticari vizeyi almak durumundadır.

Yasal olarak bu vize olmadan çalıştığınız tespit edilirse ülkeden uzaklaştırılmanız sağlanmaktadır.

Sonrasında ülkeye girişleriniz de engellenmektedir. Bu nedenle yasal gereklilikleri yerine getirdikten sonra çalışmaya başlayabilmeniz mümkündür.

Mali Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Mali vizesi evrakları arasında temin edilmesi gereken en önemli evrak pasaporttur. En az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaportunuzu aldıktan sonra evrakların arasına yerleştirmelisiniz. Bu esnada pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve arasında herhangi bir yaprağın yırtık ya da eksik bulunmaması gerektiğini unutmamalısınız.
  • Mali vize evraklarından bir diğeri vize talep dilekçesidir. Vize talep edebilmek için yetkili kuruma hitaben yazmış olduğunuz bir dilekçe bulunmalıdır.
  • 2 adet fotoğraf da Mali vizesi için gerekli olan evraklardandır.
  • Nüfuz cüzdanı fotokopinizi de bu evraklar arasında bulundurmaya gayret göstermelisiniz. Ayrıca sabıka kaydı ve sağlık raporu da istenebilmektedir.

Mali Ticari Vizesi Şirket Evrakları

Mali’ye ticari ziyarette bulunacaksanız ticari vize alabilirsiniz. Alacağınız bu vize ile ülkede iş için bulunduğunuzu da kanıtlamış olursunuz. Bu vizeyi temin edebilmek için yetkili kurum sizden şirkete dair evraklar talep edecektir. Bu evrakları teslim etmeniz halinde ancak o zaman vizenizi teslim alabilirsiniz.

Mali ticari vizesi şirket evrakları olarak talep edilen evraklar arasında; vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet raporları, fotokopileri yer almaktadır. Bu evraklar gerçek bir iş üzerine çalıştığınızı göstermesi bakımından son derece önemlidir.

Mali Vizesi İçin Rezervasyon Belgesi Gerekli mi?

Mali vize başvuru formundan sonra en önemli bir başka evrak ise rezervasyon evraklarıdır. Bu evraklar turistik vize için zorunlu iken ticari vize için şart koşulmamaktadır. Bu bakımdan turistik amaçla gitmek isterseniz rezervasyon evraklarınızı muhakkak bulundurmalısınız.

Rezervasyon biletlerinden kasıt uçak biletidir. Uçakla gidiş ve dönüş biletinizi birlikte dosyada bulundurmalısınız.

Yalnızca gidiş biletinin olması, kabul edilmemesi anlamına gelmektedir. Bununla beraber otel rezervasyon belgeniz de dosyadaki yerini almalıdır.

Ülkeye giriş yaptıktan sonra yerinizin belli olması oldukça önemli bir detaydır.

Mali Vizesi İçin Davetiye Gerekli mi?

Gine vizesi kadar sıklıkla tercih edilen Mali vizeleri de özellikle ticari amaçla kullanılabilmektedir.

İş yeri açmak ya da herhangi bir iş yerinde çalışan olmak için ülkeye giriş yapmayı düşünen kişiler her şeyden önce Mali vizesini temin etmeliler.

Ticari vize alabilmek için gerekli olan evrakları sunduklarında işleri çok daha kolay olabilir.

Teslim edilmesi gereken evraklardan bir diğeri de davetiyedir. Ticari vize alacak olan kişilerin davetiye teslim etmesi zorunlu olmaktadır. Bu bakımdan Mali vizesi alabilmek için davetiyenin gönderilmesini istemeniz önemlidir.

Aldığınız davetiye onaylı olması şartıyla geçerli kabul edilmektedir. Evrak dosyasına bu şekilde yerleştirilebilmektedir.

Mali Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Mali vize başvurusu için gidilmesi gereken yetkili kurum Ankara Büyükelçiliği olarak bilinmektedir.

Çankaya’da bulunan büyükelçilik, vize çeşitleri için yapılan başvuruları almakta, değerlendirip kişilere geri dönüş yapmaktadır.

Ankara Büyükelçiliği dışında bir de İstanbul Fahri Konsolosluğu da vize başvurusunda bulunanları kabul etmektedir.

Bulunduğunuz şehir hangisine daha yakınsa ona gidip başvurularınızı yapabilirsiniz. Bunun için randevu almayı ihmal etmemelisiniz çünkü randevusuz gitmeniz halinde hiçbir şekilde görüşebilmeniz mümkün olmayacaktır.

Mali Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mali Büyükelçiliği Ankara ya da konsolosluğu İstanbul üzerinden işlemler yapılabilmektedir. Bu noktada başvuru sürecinde herhangi bir aksilik çıkmaması adına temkinli olmaya gayret göstermelisiniz.

Özellikle evraklarda yanlış verilen herhangi bir bilginin tespit edilmesi, vizenin anında reddedilmesine sebep olmaktadır. Bunun yanında tüm evrakları eksik olmadan teslim ettiğinizden de emin olmanız istenmektedir. Bu sayede vizeyi alabilir, dilediğiniz gibi seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mali vizesi başvurusunda her şeyin yolunda gitmesi halinde vizeyi 5 iş günü içerisinde öğrenebilmeniz mümkündür.

Olumlu ya da olumsuz fark etmeksizin tarafınıza bilgi verilecektir. Çoğu zaman mail yoluyla bilgi verilmekle beraber zaman zaman telefonla da bilgilendirme yapıldığı görülmektedir.

Mali Vize Ücreti Ne Kadar?

Mali vizesi almak isteyen kişiler bunun için öncelikle bir bütçe ayırmak durumundadır. Hem yanınızda harcayabileceğiniz kadar para olmalı hem de süreci tamamlayabilecek kadar paranız bulunmalıdır.

Özellikle evraklar ve teslim sürecinde hizmet bedeli olarak bir miktar vize ücreti ödendiği bilinmektedir.

Vize ücreti her yıl değişmektedir. Bu nedenle eski bilgilere göre hareket etmek yerine ücreti öğrendikten sonra hareket etmek daha sağlıklı kabul edilmektedir.

Sonrasında maddi gecikmeler ya da aksaklıklar nedeniyle vize konusunda olumsuzluk yaşamanız sorun teşkil edebilecektir.

Bugün için Mali vize ücretinin 170 ile 200 Dolar arasında olduğu bilinmektedir. Başvuru yaparken bu meblağlar arasında ödeme yapacağınızı unutmamalısınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir