Malta Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl Malta Vatandaşı Olunur?

Malta vatandaşı olmak istiyorum. Nasıl Malta vatandaşı olunur? sorularına cevap olarak hazırladığımız yazımızda Malta vatandaşı olmanın farklı yolları ve adımları üzerinde durduk.

Paylaş

Malta 2004 yılında Avrupa Birliği üyeliğine geçmiş ve böylelikle birçok avantaja sahip olmuştur. Malta Vatandaşlık Programı koşullarını sağlayan kişiler vatandaşlıklarını hızla alabilmektedir. Bu program kapsamında vatandaşlık almak isteyenlere yatırım yapma koşulu getirilmiştir.

2013 yılında yürürlüğe giren Malta vatandaşlık Kanunu ile yabancıların Malta’da yatırım yapmak yoluyla vatandaşlık alabilmesinin önü açılmıştır.

Yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı programından şartları yerine getirerek faydalanacak kişilerin aileleri de yararlanabilir. Başvuru yapan kişinin eşi, çocukları, anne, babası, büyükannesi ve büyükbabası da vatandaşlık almaya hak kazanabilecektir.

Yatırım yoluyla yapılan başvurularda oturma izni şartı aranmayacaktır.

Malta Vatandaşlığı Kazanmanın İlk Adımı

Malta vatandaşlığı kazanabilmenin ilk adımı oturma izni alabilmekten geçmektedir. Yatırıma bağlı olarak verilen oturma izninden sonra vatandaşlık yolu açılmış olacaktır. Bu şekilde vatandaşlık alabilen kişiler Malta vatandaşları ve Avrupa Birliği vatandaşlarıyla aynı hak ve özgürlüklere sahip olacaktır.

Oturma izni verilirken bakılacak şartlar, başvuru yapan kişinin hangi ülkenin vatandaşlı olduğuna göre değişecektir.

Malta Vatandaşlığında Gelir Önemli mi?

Vatandaşlık yolunu açacak oturma iznine başvuracaklar; Malta’da iyi bir işte düzenli bir gelir elde edecek şekilde çalışıyor olmalıdır. Bu şart fiziksel engeli olmayan kişilerin başvurularına geçerlidir ve çok nettir.

Çalışan olmadan uzun süreli oturma izni alabilmenin tek yolu ise öğrencilik durumudur. Çalışan kişilerin gelirlerinin kendilerini ya da beraberinde vatandaşlık başvurusunda bulunacağı aile bireylerini geçindirerek düzeyde olması önemlidir.

Öğrencilik Yoluyla Malta Vatandaşlığı Kazanılması

Reşit olan ve Malta’da eğitim alan öğrencilere en uzun oturum izni verilmektedir. Reşit olmayan öğrencilere vasisi ile birlikte Malta’da oturum izni verilmektedir. Bu şekilde adaya giriş yapıp burada zorlanmadan yaşayanlar, istikrarlı bir düzene sahip olanlar, eğitim ve konaklama masraflarını karşılamakta zorlanmayanlar Malta’da 5 yıl kesintisiz olarak yaşadıktan sonra daimi ikamet ve vatandaşlık için başvurabilirler. Bu şartlardaki kişilerin, 5 yıllık süre içinde 6 aydan uzun süre Malta dışında kalmamaları gerekir.

Türk Vatandaşlarına Özgü Vatandaşlık Koşulları

Türk vatandaşlarının Malta’da çalışabilmesi için öncelikle çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Malta’da özellikle finansal hizmetler ve bilgi teknolojileri alanlarında istihdam açığı mevcuttur. Bu alanda kendini geliştirmiş olanların oturum ve çalışma izni alması daha kolay olacaktır.

İzin alındıktan sonra çalışan kişinin 6 ay içinde Malta’da en az 100.000 Euro sermaye yatırımı yapması gerekir. 5 yıl kesintisiz oturma izni ile Malta’da yaşadıktan sonra düzen kuran kişiler, Malta vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Ulusal Kalkınmaya Katkı ve Sosyal Yardım ile Malta Vatandaşlığı

18 yaşını doldurmuş ve bilgi formundaki koşulları yerine getirmiş kişiler, yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı alabilirler. Vatandaşlık hakkının kazanılabilmesi için kişinin 650.000 Euro değerinde yatırım yapması gerekmektedir.

Başvuru yapmadan önce 1 yıl kadar Malta’da yaşamış olmak vatandaşlık almak konusunda avantaj sağlayacaktır. Tüm şartlar sağlanıp başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra kişi yurttaşlık yemini etmelidir.

Yabancının eş ve çocuklarının Malta vatandaşı olabilmesi için 25.000 Euro değerinde katkı yapması gerekir. Yaşları 18 ila 26 yaş arasında olan bekar çocukların her biri için 50.000 Euro değerinde destek yapması gerekir.

Gayrimenkul Satın Alarak Malta Vatandaşı Olmak

Yatırım yoluyla Malta vatandaşlığına başvurmanın bir diğer yolu buradan mülk satın almak ya da kiralamaktır. Satın alınacak gayrimenkulün 350.000 Euro değerinde olması önemlidir.

Kiralanacaksa senelik 16.000 Euro olacak şekilde toplamda 5 yıl devam edecek yatırım yapılmalıdır. Gayrimenkul şartını yerine getiren kişiler Malta vatandaşlığını alabilir.

Bono/Hisse Yatırımı ile Malta Vatandaşlığı

Başvuru yapacak olan kişi, Malta Devleti tarafından 5 yıllık süre ile korunması onaylanmış olan hisse ve bonolara belirli aralıklarla, her sene en az 150.000 Euro değerinde yatırım yapmalıdır.

Yatırımcılar, yatırımlarını, Malta Hükümeti’nin belirlemiş olduğu hisselere yapmak zorundadır. Bu tür bir yolla vatandaş olabilmek için 18 yaşı doldurmak, genel başvuru şartlarını karşılamak, yapılacak yatırımı taahhüt etmek koşulları aranmaktadır.

Evlilik Yoluyla Malta Vatandaşlığı Almak

Yabancı kişiler, Malta vatandaşlarıyla evlenerek Malta vatandaşı olmaya hak kazanabilirler. Çiftlerin bunun için bir dizi şartı yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bekar olduğuna dair belge, nüfus kayıt örneği, doğum kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopi ve asılları, 4 adet fotoğraf mutlaka yanınızda olmalıdır. Malta, evlilikle başlayan vatandaşlık süreçlerinde çok detaylı şartlar talep etmemektedir.

Malta Vatandaşlığı Almak Ne Kadar Sürer?

Malta vatandaşlığı almak için başlatılan süreç ortalama olarak 1 yıl kadar sürmektedir. Başvuru hazırlığı ortalama 2 ay, tahkikat süreci ortalama 4 ay, yatırım yapılması yaklaşık 7 ay, vatandaşlık sertifikasının alınması yaklaşık 11 ay sürmektedir. Yani bu süreç toplamda 1 seneye tekabül edecektir. Belirtilen süreler yaklaşık olarak tahmin edilmiş sürelerdir. Başvuru yapan kişiye göre, başvuru türüne göre süreler değişebilecektir.

Malta Vatandaşı Olmanın Avantajları

Malta vatandaşı olduktan sonra Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilir; başvuru ile Schengen ikamet statüsü alabilirsiniz. AB ülkeleri vatandaşlarının sağlık alanındaki haklarından Malta vatandaşı olanlar da yararlanabilmektedir.

İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkeleri de vizesiz olarak gidip görebilirsiniz. Vatandaşlık programının kapsamı geniştir. Uygun olması halinde kişi aile bireylerini de Malta’ya getirebilir.

Malta çifte vatandaşlığa izin veren devletlerden bir tanesidir. Yani önceden dahil olduğunuz vatandaşlığı iptal etmek zorunda değilsiniz. Malta vatandaşlarına vergilendirme konusunda da birçok avantaj sağlamaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Banu Turan dedi ki:

  Sabancilar malta vatandaşı olmuş, biz hala ülkede yaşamaya devam. Zenginler ülkeden ufak ufak kaçıyor.

 2. Şükrü Bozkurt dedi ki:

  Malta vatandaşlığı kaç para? Ne kadar net paramız olursa vatandaşlık alabiliriz? Başka şartlar var mI?

 3. Sevgi Köse dedi ki:

  Malta vatandaşlık koşulları değişti mi? Yoksa 5 yıl öncesi ile aynı mı? Dil okuluna gidip orada kalabilir miyim?

 4. mehmet Ozcan dedi ki:

  merhaba,
  malta vatandaşlık alınması konusunda danışmanlık yapıyorsanız lütfen yazınız.

 5. Aynur Arslan dedi ki:

  Son zamanlarda herkes Malta vatandaşlığı alıyor. Nedenini anlayamadım. Malta vatandaşlığı neden alınır? Nasıl bir avantajı var?

 6. Gaye dedi ki:

  Malta’ya iltica etmek mümkün mü? Çok büyük bir ülke değil ama Türkiye’den iltica kabul ediyor mu?

 7. Sude Özer dedi ki:

  Malta’ya nasıl yerleşilir? İlla vatandaşlık gerekli mi? Bir açığı yok mu? Eşim Bulgaristan vatandaşı. Ben bunun bir avantajını yaşar mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir