Mayotte Vizesi Nasıl Alınır?

Mayotte vizesi nasıl alınır? Vize muafiyeti var mı? Vizesi Mayotte seyahati yapılır mı? Vize almak için gerekli evraklar neler? Vize ücreti ve çıkış süresi ne kadar? gibi Mayotte vizesi almak istiyorum diyen herkesin aklında olan soruları sizin için cevapladık. Merak ettiğiniz farklı sorular için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Mayotte Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Mayotte vizesi her yıl yüzlerce turistin tercih ettiği vizelerden biridir. Bunun nedeni Mayotte’nin en favori adalardan biri olmasıdır. Çoğunlukla tatil dönemlerinde popülerliği artan adanın oldukça göz doldurucu bir doğası bulunmaktadır. Bu nedenle dünyanın her yerinden turist ağırladığı gibi Türkiye’den de turist ağırlamaktadır.

Mayotte ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan protokol gereği her iki ülke vatandaşları da seyahat edebilmek için vize almak mecburiyetindedir.

Vize seyahat öncesinde temin edilmeli, seyahat sırasında yaşanabilecek sorunlar önlenmelidir. Bu noktada başvurularınızı zamanında yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yapıp evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ederseniz Mayotte vizesi almanıza herhangi bir durum engel olamaz.

Mayotte Vizesi Nasıl Alınır?

Mayotte vizesi nasıl alınır, sorusu üzerine araştırma yaparken karşınıza ilk olarak pasaport detayları çıkacaktır. Hangi kategoride pasaporta sahip olduğunuz vize alırken oldukça önemlidir. Bununla beraber vize türünüz de bir o kadar önemlidir.

Hangi vizeye sahip olmak istediğinize karar vermek için seyahat amacınızı gözden geçirmelisiniz. Bir aile ziyareti ile turistik gezinin vizeleri aynı değildir. Bu nedenle neden seyahat ettiğinizi başvuru anında dilekçe ile belirtmeniz gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunurken kendi mesleğiniz hakkında bilgi vermeniz de önemlidir. Emekli birinin aldığı turistik vize, öğrenci olan birinin vizesiyle aynı olmamaktadır. Dolayısıyla vize almak istiyorsanız başvuru anında tüm detayları eksiksiz şekilde sunmalısınız.

Mayotte Vizesine Nasıl Başvurulur?

Mayotte vizesine başvuruda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle büyükelçilikten randevu almak zorundadır.

Mayotte’nin tüm vize işlemleriyle ilgilenen adres ise Fransa Büyükelçiliği’dir. Bu nedenle adaya gidebilmek için Fransa Büyükelçiliği’nden randevu almak gerekmektedir.

Randevu almadan gitmeniz, görüşmenizi sağlamayacaktır. Bu nedenle önce randevu alıp daha sonra ilk görüşmede gerekli evraklar listesini alabilirsiniz.

Gerekli evraklar listesini aldıktan sonra bir sonraki görüşmeye kadar evrakları toparlamalısınız. Herhangi bir evrakın eksik olmaması oldukça önemlidir. Sonrasında evrakları bir araya getirip bir sonraki görüşmeye gitmelisiniz.

Başvurunuzu yapıp daha sonra inceleme süresi başlatmalısınız. Onaylanma süreci tamamlandığında ticari vize veyahut turistik vizenizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Mayotte Vize Türleri

Mayotte vize türleri, seyahatinizi hangi amaçla yaptığınıza göre değişecektir. Yapılan her 3 yolculuktan 2’si turistik gezi amacıyla olsa da iş için Mayotte seyahatine çıkan yolcular da olabilmektedir.

İş seyahatiniz için ticari vize almanız gerekmektedir. Ticari vizeyi alabilmek için işveren veyahut çalışan vasfında olmanız önemlidir. Çalışan olarak seyahat etmekle, işveren olarak seyahat etmek farklıdır çünkü teslim etmeniz gereken belgeler de değişkenlik gösterecektir.

Mayotte vizesi için tercih edebileceğiniz vize türlerinden biri Mayotte turistik vizesidir. Mayotte turistik vizesi; öğrenci, emekli, ev hanımı, çalışan ve işveren kişiler için farklılık göstermektedir. Vize türü bu nedenle oldukça önemlidir.

Mayotte Vizesi İçin Gereken Belgeler

Mayotte vizesi alması gereken kişilerin eksiksiz ve doğru şekilde istenen evrakları teslim etmesi gerekmektedir. Evrak teslim ederken öncelikle tüm vize türleri için ortak olan belgeleri bir araya getirmelisiniz. Bunun için ilk belge pasaporttur.

Pasaportunuzun seyahat sonrasında da 6 ay kadar geçerliliğinin olması gerekmektedir. Ayrıca seyahatinizde en az 2 yaprağının boş kalması,  yırtık ve yıpranmış olmaması son derece önemlidir.

Vizenizi alabilmek için teslim etmeniz gereken evraklar arasında; 2 adet biometrik fotoğraf, başvuru formu, vize ücreti ve kimliğiniz de bulunmalıdır.

Hemen tüm vize çeşitlerinde bulunan seyahat sağlık sigortası ve rezervasyon belgeleri de dosyadaki yerini almalıdır. Seyahat rezervasyonlarınız içerisinde uçak ya da gemi gidiş dönüş biletleriniz, otel ve konaklama rezervasyon belgeleriniz yer almalıdır.

Mayotte Turistik Vizesi

Mayotte turistik vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle başvurularında bunu dile getirmelidir. Hangi mesleki grupta yer alınıyorsa ona göre adım atılmalıdır.

Öğrenci olarak turistik vize almak isterseniz öğrenci belgeniz, okula giriş ve çıkış belgeniz, mezunsanız mezuniyet belgeniz, reşit değilseniz ebeveyn onayınız elinizin altında olmalıdır.

Turistik vize alabilecek bir başka grup emeklilerdir. Emekliliğinizi ispat eden belgeniz ve son birkaç ayın maaş dokümanını gerekli evraklar arasında yerleştirmelisiniz. Ayrıca ülkeye geri döneceğinize dair kanıt isteyen büyükelçiliğe varsa tapu veyahut ruhsat gösterebilirsiniz.

Turistik vize alabilmek için çalışıyor olmanıza gerek yoktur. Ev hanımı olarak da Mayotte turistik vizesini alabilirsiniz.

Mayotte Ticari Vizesi

Mayotte vizelerinden bir diğeri ticari vizedir. Ticari vize alabilmek için çalışan veyahut işveren olmanız gerekmektedir. Çalışan olarak ticari vize almak isterseniz öncelikle çalıştığınıza dair belgelerinizi bir araya getirmelisiniz.

Son 3 aya dair maaş bordronuz, SGK giriş belgeniz ve varsa aldığınız iş davetini göstermelisiniz.

Mayotte ticari vizesi alabilmek için bir başka seçenek de işveren olmaktır. İşveren olarak; şirketinizin ticaret odası faaliyet raporu, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi bulundurması gerekmektedir. Ayrıca işveren olarak çalıştırdığınız kişilere dair dosyalar dokümanlar da gerekli görülürse büyükelçilikçe istenebilmektedir.

Mayotte Vizesi Ne Kadar Sürede Alınabilir?

Mayotte vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerinden en geç 20 gün öncesinden başvuruda bulunmak zorundadır.

20 gün önce başvuruda bulunmanız gecikme sıkıntısı olursa çözüm üretilmesine yetecektir. Bilhassa bayramlarda, tatillerde ve özel günlerde yoğun olunması halinde vize onaylama süreci uzayabilmektedir.

Vizeyi alabileceğiniz gün sayısı 30 güne kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunması, erken adım atılması kısa süre içerisinde vizenin temin edilmesine yardımcı olacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir