Mısır Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Mısır Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Mısır vatandaşlığı almak isteyenler, ülkede yaşanan karışıklıklara rağmen halka verilen hakların genişletilmesiyle vatandaşlık için harekete geçmişlerdir.

Mısır vatandaşlık işlemlerinde önceden başvuran kişinin uyruğu, etnik kökeni önemliydi. Günümüzde Mısır vatandaşlık işlemlerinde bu tür detaylara bakılmadan belirli şartların yerine getirilmiş olmasına dikkat ediliyor. Artık Mısır uyruğunda olmayanlar da daha kolay bir şekilde Mısır’dan vatandaşlık alabiliyor.

Şartların yerine getirilmesi, başvuru durumuyla da yakından ilgili oluyor. Hangi yolla vatandaşlık başvurusu yapıldığı, yerine getirilmesi gereken şartlar üzerinde değişikliğe neden olabiliyor. Elbette bazı temel şartlar da değişiklik olmuyor.

Mısır vatandaşlığı alınmasında öncelik vize ile başlar ve süreç oturma izni, çalışma izni ve neticede vatandaşlık olarak devam eder. Vatandaşlık almak için uzun süre beklerken ülke 5-10 yıla kadar oturma izni verdiğinden sorun yaşamazsınız.

İlginizi Çekebilir: Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’dan vatandaşlık almadan önce ülkeyi vize alarak ziyaret etmeniz; iş fırsatlarına, günlük yaşama bir göz atmanız önemlidir. Vatandaşlık almak büyük bir olaydır ve eski vatandaşlığınızla ilişiğinizi kesmek zorunda da kalabilirsiniz. Bu nedenle başvuru öncesinde yeterli miktarda düşündüğünüzden de emin olmalı; kararınızda çok net olmalısınız.

Mısır uygun gördüğü insanlara çifte vatandaşlık alma hakkı da tanıyan Arap ülkelerinden bir tanesidir. Çifte vatandaşlık konusunda hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülkenin şartlarının da uygun olması gerektiğini unutmamalısınız.

Çifte vatandaşlık hakkı aldığınız da vatandaşı olduğunuz ülkenin şartları  gereği  vatandaşlıktan n çıkmanız gerekirse Mısır’a doğrudan vatandaşlık için başvuruda bulunmalısınız.

Mısır Vatandaşlık Şartları

Mısır vatandaşlığı için başvuru yaptığınız sırada şartları yerine getirmiş durumdaysanız başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali elbette daha yüksek.

Eğer vatandaşlık başvuru sırasında Mısır’da yasal olarak ikamet ediyorsanız; farklı şartlarla da karşılaşabilirsiniz. Mısır’da vatandaş olmak için temel şartları yerine getirdikten sonra özel durumunuz varsa bu konudaki şartları da detaylı olarak araştırmanızda fayda var.

Mısır’da Yaşayanlar için Mısır Vatandaşlık Şartları

Mısır vatandaşlığına başvuruda bulunabilmek için en öncelikli olarak yaşınızın 18 yaşın üzerinde olması şartına dikkat etmelisiniz. 18 yaşından küçük çocuklarda aile bireyleriyle birlikte başvuru söz konusudur ve işleyiş tamamen farklıdır.

Hali hazırda yasal olarak Mısır’da yaşıyorsanız ve ülkede kesintisiz olarak 5 yıl ikamet etmişseniz; vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Mısır’dan ara ara çıkışlar yapmışsanız ülkedeki ikamet sürenizin en az 6 yıl olmasına dikkat etmelisiniz.

İkamet süresiyle ilgili net bilgiler için Mısır Konsolosluğu ya da Mısır’da bulunan Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi’ne ulaşabilirsiniz.

Mısır’da Yaşamayanlar için Mısır Vatandaşlığı Şartları

Mısır’da yaşamayan kişiler Mısır vatandaşlığına başvurmak için farklı bir başvuru türünden yararlanmanız gerekiyor.

Aile yoluyla, evlilik yoluyla, yatırım yoluyla vatandaşlık başvurularında ikamet şartları değişiklik göstermektedir. Bu başvuru türlerinde ikamet şartı aranmaksızın başvuru türüne göre farklı şartlara bakılmaktadır.

Mısır vatandaşlığı başvurusunda ülkede ikamet ediyor olun ya da olmayın yasal anlamda temiz bir geçmişe sahip olmanız, ahlaklı olmanız önemlidir.

Mısır Vatandaşlığı Gerekli Belgeler ve Şartlar - Avantajları - Mısır Çifte Vatandaşlık

Mısır Vatandaşlığı Gerekli Belgeler ve Şartlar – Avantajları – Mısır Çifte Vatandaşlık

Mısır Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Mısır vatandaşlığı için gerekli belgeler, zorunlu ve başvuru durumuna göre özel belgeler şeklinde ayrılabilir. Zorunlu belgeler başvuru türü ne olursa olsun başvuran kişinin durumuna göre başvuru dosyasında bulunması gereken belgelerdir.

Sonraki aşamada kişinin evlilik yoluyla mı aile bağıyla mı başvuru yaptığına göre istenen belgeler çeşitlenecektir. Başvuru aşamasına hazırlık yaparken tüm belgelerin tarihlerinin güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca başvuruda her ihtimali düşünerek belgelerden 3’er adet hazırlamanız yararınıza olabilir.

Başvuru aşamasındaki belgeler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle başvuru yapmayı düşündüğünüz tarihlerde güncel bilgileri almak için yetkili yerlerle iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Mısır Vatandaşlık Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Mısır vatandaşlığı için başvuru yapacak olanlar 10 yıldan eski olmayan pasaportlarını da başvuru sırasında yanlarında bulundurmalılar. Başvuruyu yapan kişinin ailesinin bilgilerinin de göründüğü nüfus kayıt örneği, yasal geçmişin temiz olduğunu gösteren belge, kişinin kimlik bilgilerinin bulunduğu belge başvuruda hazır edilmiş olmalıdır.

Başvuran kişi evliyse ve vatandaşlığa kabul edildiğinde eşini ve çocuklarını da yanında götürecekse ailedeki bu kişilerin de kimlik bilgilerini, pasaportlarını hazır etmesi gerekir.

Mısır Vatandaşlık Başvurusu için Özel Belgeler

Vatandaşlık almak için başvuru yapacak kişilerin özel bir durumları varsa yeni aile, evlilik, yatırım gibi sebeplerle vatandaşlık başvurusu yapılıyorsa bazı ek belgelerin de hazırlanması gerekir.

Mısır vatandaşı olan biriyle evlenerek vatandaşlık başvurusu yapıyorsanız; evlilik belgeniz, eşin pasaportu ve kimlik bilgilerini gösterir belge hazırlanmalıdır. Aile bağı ile Mısır vatandaşı olunacaksa yani anne ya da baba Mısır vatandaşı olduğu için başvuru yapılacaksa doğum belgesi, ebeveynlerin kimlik bilgileri, nüfus kayıtları gerekli olacaktır.

İş amacıyla ülkeye gidip vatandaşlık almak niyetindeyseniz; işe yönelik her türlü bilgi belgeyi, sermayenizi gösterir belgeyi, kazanç durumunuzu ispat edebilecek belgeleri başvuru dosyanıza ilave etmelisiniz.

Hazırlanacak tüm belgeleri fazla fazla ve hem Türkçe hem de Mısır’ın resmi dili Arapça çevirisiyle hazırlamanız işinizi kolaylaştırır.

Mısır Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Mısır vatandaşlığı almak için doğrudan başvuru dışında çalışma izni yoluyla, evlilikle, doğum ve aile bağıyla vatandaşlık almak gibi alternatifler bulunuyor.

Oturma izni ya da çalışma izniniz olduğunda ülkede yasal olarak kalabilirsiniz ama Mısır vatandaşlarının sahip olduğu birçok haktan mahrum olursunuz.

Eğer bu ülkeye yerleşmeyi düşünüyorsanız ve burada kalmak için kararlıysanız; vatandaşlık başvurusunu yaparak süreci başlatabilirsiniz. Aksi halde daha uzun yıllar bazı haklardan mahrum olarak oturma izni ile yaşamaya devam etmeniz gerekir.

Evlilik ile Mısır Vatandaşlığı

Mısır vatandaşı olan biriyle evlilik bağı ile bir araya geliyorsanız ya da uzun yıllar önce gelmişseniz Mısır vatandaşlığı için ülkeye başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer uzun yıllar evliyseniz ve 5 yıl kadar bir süre de Mısır’da yaşamışsanız vatandaşlık almanız daha kolay olacaktır. Ancak evlilik yeniyse ve Mısır’a yeni gidiyorsanız; yetkililer evliliğinizin gerçekliğini görmek, sizin ülkede bir süre yaşamanızı beklemek için başvurunuzu askıya alabilir.

Çalışma İzni Yoluyla Mısır Vatandaşlığı

Mısır’a iş için gidecekseniz birkaç seneyi ülkede çalışarak geçirirseniz vatandaşlık almak için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca zaten uzun zamandır Mısır’daysanız ve çalışma izni kapsamında ülkede ikamet ediyorsanız da vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahipsiniz.

Sadece çalışma izniyle ülkede kalarak mahrum olduğunuz hakları vatandaşlık alarak edinebilirsiniz.

Oturma İzni Yoluyla Mısır Vatandaşlığı

Herhangi bir sebeple ülkeye gittiğinizde uzun süre kalacaksanız oturma izninizi almış olmanız gerekiyor. Bu durumda oturma izniyle beraber ülkede 5 yılı tamamladıktan sonra doğrudan vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Oturma iznini sürekli yeniletmek yerine eğer ülkede yaşamayı düşünüyorsanız; vatandaşlık başvurusuna bulunmanız daha makuldür.

Doğum ve Aile Bağı ile Mısır Vatandaşlığı

Anne ya da babası olan ama vatandaşlığı Mısır olmayan bireyler sonraki yıllarda Mısır vatandaşı olmak isterse başvuruda bulunabilir. Ayrıca yeni doğmuş bebeklerde ebeveynlerinden birisi Mısır vatandaşı ise Mısır vatandaşı olarak kabul edilebiliyor.

Vatandaşlık işlemi doğumdan uzun yıllar sonra yapılacaksa başvuru belgelerini hazırlayarak süreci başlatabilirsiniz. Doğum ve aile bağı türündeki başvurularda doğum belgesi, ebeveynlerin doğum belgesi ve nüfus kayıtlarını gösterir belgeler mutlaka başvuru dosyasında yer almalıdır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir