Mısır Vizesi Almak Zor Mu? Kolay Mı?

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Mısır vizesi, Mısır seyahatine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınmaktadır. Mısır ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan protokol gereğince her iki ülkenin vatandaşları ziyaretlerini gerçekleştirebilmek için vize uygulamasına dâhil olmak zorundadır.

Vize alabilmek için başvuru yapmalı daha sonra inceleme sürecinin tamamlanmasını beklemelisiniz. Bu noktada eksik veyahut yalan bilgi veren herhangi birinin vizeyi alabilmesi pek de mümkün değildir.

Özellikle Mısır vize başvuru formu oldukça önemlidir. Dolayısıyla evraklarınızı doldururken bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Mısır Vizesi Muafiyeti

Mısır vizesi almak isteyen kişiler, vize konusunda güncel bilgiler elde etmek mecburiyetindedir. Bunun temel nedeni Mısır ile yaşanan siyasi gelişmeler, vize politikasını da sık sık etkilemektedir. En sık değişen vize protokollerinden biri olduğu için Mısır vizesi alırken doğru bilgi edindiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mısır vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 45 yaşın üzerinde ise tüm vize prosedürlerini uygulamaktan kurtulabilir. Aynı şekilde yeşil pasaport sahipleri de vize sürecinde kapıda vize alarak prosedürleri yerine getirmek zorunda olmayan kişilerdir. Mısır vizesi kapıda alındığında birkaç belge göstermek yeterli olmaktadır.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler öncelikle telefonla Mısır vizesi randevusu almalıdır. Randevunuzu aldıktan sonra saat 9.30 ile 11.45 arasında kuruma gidebilmeniz mümkündür.

Görüşmeye gitmek istediğinizde acele etmeniz gerekebilir çünkü birçok firma vize almak isteyen kişilerin dosyasıyla erkenden görüşmelere gitmektedir. Şahsen başvuru yapmak isteyen kişiler beklememek için erken gitmelidir.

Başvurunuzu yaptığınızda sizden istenen evraklar dile getirilecektir. Evraklarınızı toparlayıp teslim etmeniz gerektiğinde başvuru yaptığınızı gösteren küçük bir kâğıt teslim edilmektedir. Sonrasında inceleme süreci başlamaktadır.

İnceleme süreci sona erdiğinde kişiye mail ile onay alıp almadığı bildirilmektedir. Daha sonra verilen başvuru kâğıdı ile gidildiğinde vize teslim edilmektedir.

Mısır Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Mısır vizesi için gerekli belgeler listesine göz gezdirdiğinizde ilk olarak başvuru formu dikkatinizi çekecektir. Başvuru formunu doldururken yapmanız gereken doğru ve eksiksiz bilgi sunmaktadır.

Size ayrılmış olan tüm alanları doldurmanız, Mısır’da konaklayacağınız adresten ziyaret nedeninize kadar her detayı yazmanız gerekmektedir. Mısır vizesi başvuru formunun hemen arkasından pasaport gelmektedir.

Pasaportunuzun seyahatiniz sonrasında 6 ay geçerliliğinin olması, en fazla 10 yıldır kullanılıyor olması gerekmektedir. Bununla beraber yapraklarından herhangi birinde eksik veyahut yırtık bulunmaması önemlidir. Pasaportun en az 2 yaprağının boş bırakılması da kullanılabilmesi için gereklidir.

Vize için gereken diğer belgeler arasında; 2 adet biometrik fotoğraf, vize talebini belirten dilekçe, otel ve uçak rezervasyonu, kimlik fotokopisi yer almaktadır. Bunlarla beraber pasaportun, kimlik bilgilerini bulundurduğu sayfaların fotokopisi de teslim edilecek belgeler arasındadır.

Mısır Vize Türleri

Mısır vize türleri arasında en çok tercih edilen turistik vize olmaktadır. Dünyanın hemen her yerinden turist ağırlayan ülke, Türkiye’den de turistik vize ile seyahat eden kişileri ağırlamaktadır.

Turistik vize dışında ticari vize de bir o kadar tercih edilmektedir. Türkiye ile Mısır arasında imzalan iş anlaşmaları oldukça yoğun şekilde sürmektedir. Dolayısıyla her iki ülke arasında da iş seyahatlerinin sıklıkla gerçekleştiği bilinmektedir.

Mısır vizesi almak isteyen kişiler aynı zamanda öğrenci ve aile ziyareti vizesi de alabilmektedir. Her bir vize türü kendi içinde farklı evraklardan oluşmaktadır. Dolayısıyla vize türüne karar verdiğinizde başvurunuz esnasında teslim etmeniz gereken evraklar da değişkenlik göstermektedir.

Mısır Öğrenci Vizesi

Mısır vizesi almak isteyen kişilerin ciddiye alınabilir bir kısmı da öğrencidir. Öğrenciler özellikle eğitimlerini sürdürmek için üniversite veyahut üniversite sonrası devam amacıyla Mısır’ı tercih etmektedir.

Mısır Konsolosluğu’na öğrenci olarak gidildiğinin belirtilmesi, evrakların bu şekilde toparlanması oldukça önemlidir. Öğrenci olarak seyahat etmek isteyen kişiler; öğrenci belgesi, diploma, transkript, kabul edildikleri okuldan davet mektubu, 18 yaşından küçük olunması halinde ebeveyn onay belgesi sunması gerekmektedir.

Mısır Ticari Vizesi

Mısır ticari vizesini almak isteyen kişiler, vizelerine sahip olabilmek için ticari amaçlı davetiye almak zorundadır. Tüm ortak belgelere ilave olarak davet mektubunu da sunmaları gerekmektedir.

Davet mektubunda seyahat edecek olan kişinin karşı şirket tarafından çağırıldığı belirtilmelidir. Ayrıca içeriğinde yer alan kişisel bilgiler, seyahat nedeni, masrafları kimin karşılayacağı gibi detaylar da tertipli şekilde yazılmalıdır.

Mısır ticari vizesi alabilmek için davet mektubu zorunludur. Bu sebeple sizi davet eden şirketin antetli kâğıdına yazılı, imzalı ve kaşeli bir davet mektubu alıp, teslim etmeniz gerekmektedir.

Mısır Aile Ziyareti Vizesi

Mısır seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin seyahat nedeni aile ziyareti ise bu durumda evrakları buna göre düzenlemeleri gerekmektedir. Genel evraklara ilave olarak davet mektubu alınması önemlidir.

Sizi Mısır’a davet eden kişiler davet mektubunun yanı sıra akraba veyahut aile bağlarını ispat edecek noter tasdikli evrak da göndermelidirler. Bu 2 evrak teslim edildiğinde aile ziyareti vizesi almak çok daha kolaydır.

Aile ziyareti vizesi alan kişiler de değer kişiler gibi seyahatleri boyunca pasaportlarını yanlarında taşımaları gerektiğini unutmamalıdır.

Mısır Vizesi Kaç Günde Alınır?

Mısır vizesi almak isteyen kişiler, İstanbul’da bulunan Mısır Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Tüm illerden başvuru kabul eden konsolosluğun aksine Ankara’da bulunan Mısır Büyükelçiliği yalnızca Ankara’dan başvuru kabul etmektedir. Başvurunuzu bu 2 ilden birine yapabilirsiniz.

Vize başvuru sonuçları yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Gecikmeler olması halinde 20 güne kadar uzayabilmektedir. Seyahat öncesi bu duruma dikkat edilerek başvuru yapılması önemlidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Yunus Doğan dedi ki:

    Mısır yeşil pasaporta vize istiyor mu? Şirket bir süreliğine bizi Mısır’a gönderecek. Ön bilgi almak istedim.

  2. Adem Taş dedi ki:

    Mısır vizesi danışmanlık ile alındığı zaman sonuçlar daha kesin olur mu? Yoksa kendim başvuru yapsam da aynı şey mi? Danışmanlık firmaları tam olarak ne işe yarıyor?

  3. Kazım Acar Uyurkan dedi ki:

    Bundan bir kaç yıl önce gitmiştim. Genel olarak fena bir gezi değildi ama beklentimin çok altında kaldı. Kahire şehrindeki trafik sorununu başka yerde görmedim. Korna sesleri insanı çok rahatsız ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir