Moğolistan Vizesi Nasıl Alınır?

Moğolistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Moğolistan vizesi nasıl alınır, vize almak için hangi belgeleri teslim etmek gerekir gibi birçok sorunun cevabı merak edilmektedir.

Moğolistan bugün Türkiye ile köklü bağları bulunan ülkelerden bir tanesidir.

Türk kültürel bağları açısından ülkenin binlerce kişiyi ağırladığı özellikle Türklerin ziyaretlerde bulunduğu bilinmektedir.

Moğolistan’a gitmek için başvuru formu doldurmak, gerekli adreslere başvuruları yapmak ve bu doğrultuda seyahat planı oluşturmak mümkündür.

Ülkenin yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yaptığı ve dünya genelinde merak edilen ülkeler arasında yer aldığı görülmektedir.

Siz de Moğolistan ziyaretinde bulunmak isterseniz bunun için önce gerekli prosedürleri yerine getirmeli daha sonra seyahatinizi gerçekleştirmelisiniz.

Moğolistan Vize İstiyor mu?

Moğolistan vize istiyor mu, ülkeye gidebilmek için hangi vizeyi almak gerekir sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Moğolistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya göre iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak ziyaretlerinde vize temin etmek zorunda değildir.

90 günün 30 günü vizesiz şekilde ülkeye gidebilmek, gezip görebilmek mümkün olmaktadır.

Seyahatleriniz 1 aydan daha uzun süreli olacaksa bu durumda vize almanız zorunludur.

Vizesiz seyahat edip daha sonra ülkede daha fazla kaldığınız öğrenildiğinde cezası olmakta ve sınır dışı edilmektesiniz. Bu sebeple kalma sürenizi önceden bilip buna göre hareket etmeniz daha güvenli olacaktır.

Moğolistan Vizesi Nasıl Alınır?

Moğolistan vize var mı sorusunun cevabı hayırdır ancak ülkede 30 gün kalmanın yetersiz olacağını düşünenler için vize almak son derece önemlidir.

Vize almadan seyahat edebilmek yasal olarak suçtur. Böyle bir şey yaşamamak adına önce vize alabilmek için başvuru yapmak arkasından süreci yakından takip etmek gerekmektedir.

Vize başvurusu için yetkili kurumdan randevu alıp gerekli evrakları teslim etmeniz istenmektedir.

Moğalistan Vizesi - Gerekli Belgeler - Şartlar - Moğalistan Vize Ücreti

Moğalistan Vizesi – Gerekli Belgeler – Şartlar – Moğalistan Vize Ücreti

Gerekli evraklarda herhangi bir eksik ya da hata yoksa bu durumda kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür. Sonrasında onaylanması halinde yetkili kurum size haber verecek ve vizenizi almanız mümkün olacaktır.

Reddedilmesi halinde ise nedenlerini araştırıp tekrar başvuruda bulunmak son derece önemlidir.

Moğolistan Vize Çeşitleri

Moğolistan turistik vizesi, vize çeşitlerinden biri olarak tercih edilmektedir.

Ülkeyi ziyaret edenlere kısaca göz gezdirdiğiniz zaman gezmek ve görmek amacıyla ziyaretlerde bulundukları görülmektedir. Bununla beraber turistik vizeyi 30 günden uzun süre ülkeyi tanımak için, tarihi değerlerini ve kültürel birikimini bulabilmek için de tercih etmek mümkündür.

Moğolistan vize çeşitleri arasında yer alan bir diğeri ticari vizedir. Moğolistan ticari vizesi temel 2 vize türünden bir tanesidir.

Özellikle iş için ülkeye gelmek durumunda olan kişiler bu vizeyi temin etmektedirler.

Moğolistan ticari vizesi ülkeler arasında iş yapan şirket çalışanları veyahut iş bulan Türkiye vatandaşları için verilmektedir. Burada bir iş yeri ile anlaşmış olan kişiler kolaylıkla bu vizeyi alabilmektedirler.

Moğolistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Moğolistan vizesi başvuru formu, ülkeyi ziyaret edecek kişilerin doldurması gereken bir evraktır. Başvuru yaptığınız zaman yetkili kurumda bu formu doldurup teslim etmeniz istenmektedir. Bununla beraber başvuru dilekçesi de verilmektedir. Vize için başvuru dilekçesi yazıp kuruma teslim edilmelidir.
  • Moğolistan’a nasıl giderim diye düşünüyorsanız pasaportunuzun buna hazır olması gerekmektedir. En az 6 ay daha kullanım süresi bulunan pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında pasaportta aranan bir başka özellik en az 2 yaprağının boş olmasıdır. Yapraklarda eksik ya da yırtık olursa geçerliliğinin olmadığını bilmelisiniz.
  • Moğolistan vizesi kalktığı için sevinenlerden biriyseniz uzun süreli ikametlerinizde vize almanız gerektiğini unutmamalısınız. Vize için gereken evraklardan biri de ülkede ne kadar kalacağınızı ispatlamaktır. Bir kez girdiğinizde çıkmayacağınızı düşünmeleri, vize almanıza engeldir. Bunun için ikamet adresinizi belgeli şekilde bildirmeniz beklenmektedir.
  • Moğolistan’a yerleşmekten ziyade gidip kısa sürede içerisinde döneceğim diyorsanız uçak gidiş, dönüş biletlerinizi de evraklar arasına yerleştirmelisiniz.

Moğolistan Vizesi İçin Davetiye Gerekir mi?

Moğolistan’a ziyarette bulunmak isteyen kişiler bunun için vize temin etmeliler. Vize temin edebilmek içinse davetiye olması esastır.

Davetiye şartı, ülkeye iş için gelenlerin teslim etmesini gerektirmektedir. Bu bakımdan ülkede herhangi bir iş yeri ile görüşme yapmak niyetindeyseniz davetiyenizi hazırlamalısınız.

Karşınızdaki kişi, sizi neden işe aldığını izah eden bir evrak göndermelidir. Bununla beraber sizi ülkeye davet eden belgede, pozisyonunuzdan alacağınız maaşa kadar birçok detayın yer verildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu evrakı teslim edilmesi gereken evraklar dosyasına yerleştirmeniz istenmektedir.

Moğolistan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Moğolistan Büyükelçiliği, yapılmak istenen vize başvurularını alıp değerlendiren bir kurumdur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Moğolistan’a gitmek istedikleri zaman Ankara’da bulunan büyükelçiliğe giderek başvuruda bulunabilmektedirler. Bu sayede işlemler yetkili kurum tarafından yürütülebilmektedir.

Ankara’da bulunan büyükelçiliğe gidebilmek için fırsatı olmayan kişiler bunun yerine İstanbul ya da İzmir’de bulunan fahri konsoloslukları tercih edebilmektedirler. Bu adresler de başvuru yapabilecek adreslerdir.

Moğolistan’ın Türkiye’de yer alan fahri konsoloslukları bununla sınırlı değildir. Antalya, Kayseri, Bursa ve Eskişehir illerinde de fahri konsolosluklar yer almaktadır. Hangi şehre daha yakınsanız giderek kolaylıkla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Moğolistan Vize Başvurusu Kişisel Yapılmak Zorunda mı?

Moğolistan seyahatine çıkmak isteyen kişilerin dikkat ettiği unsurlardan biri de başvuru sürecinde yalnız olup olmama konusudur.

Tüm süreç boyunca yanlış bir adım atmak, vizeyi alamamak anlamına gelebilmektedir. Dolayısıyla temkinli olup hareket etmek çok daha mantıklı olacaktır. Bunun için birçok kişi kendi başına olmaktansa acente ile iş yapmayı tercih etmektedir.

Vize temin etme sürecinde bu konuda uzman olan bir ekipten yardım almak faydalı olabilmektedir çünkü birçok evrak temin etmek, zamanında yetiştirmek, teslim için beklemek acentelerin kolaylıkla üstesinden gelebildiği bir süreçtir. Bu süreçte yalnız olmak istemezseniz Moğolistan vize başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Moğolistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Moğolistan vizesine başvuruda bulunan kişiler, vizenin çıkabilme sürecini hesaba katarak hareket etmeliler. Vize nasıl olsa hemen çıkar diye düşünüp son günlere bırakmak oldukça tehlikelidir.

Moğolistan Büyükelçiliği çok yoğun olsa da başvuru için fahri konsoloslukları tercih edebilirsiniz. Bu adreslerde dilediğiniz gibi rahat zaman diliminde başvuru yapabilmek mümkündür. Bununla beraber her halükarda vize başvurunuzu en az 15 gün önceden yapmanız önerilmektedir.

15 gün öncesinden başvuru yaptığınız zaman gecikmeler olsa da seyahat planınızda aksaklık söz konusu olmayacaktır.

Moğolistan vizesinin 5 ila 7 iş günü içerisinde verildiği bilinmektedir. Vize için başvuru yapan kişiler reddedilmemesi halinde en geç 10 gün içerisinde vizelerine sahip olabilmektedirler.

Moğolistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Moğolistan vize ücreti, vizenizin niteliğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Turistik vize ile ülkeye gitmek isteyen ve 1 ay daha kalmak isteyen kişiler, ceplerinden 100 Euro çıkarmak durumundadır.

7 iş günü içerisinde 100 Euro ile vize alabilmek mümkündür ancak ben 2 iş günü içinde almak istiyorum diyorsanız bu durumda aynı vizeyi 150 Euro ile alabilirsiniz. Bu durum sürecin biraz daha hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır.

6 ay kalmak için vize talebi olan kişiler vize ücreti olarak 150 Euro vermektedirler. Aynı şekilde vizelerini 7 iş günü içerisinde alabilmektedirler. Bunun yerine daha hızlı almayı isterlerse 250 Euro vermeleri gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir