Moldova Oturma İzni Nasıl Alınır?

Moldova oturma izni nasıl alınır, oturma izni aldıktan sonra ülkede ne kadar kalınır gibi birçok soru sorulabilmektedir.

Moldova oturma izni için yapılması gereken ilk iş şartlara ayak uydurup uydurmadığınıza göz gezdirmektir.

Şartları yerine getirmeniz durumunda oturma izni almanızla ilgili herhangi bir sorun da kalmamış olacaktır.

Oturma izni için en çok talep gören ülkelerden biri de Moldova’dır. Özgür, disiplinli, rahat ve kaliteli yaşam standartlarına sahip olması Moldova halkının mutlu olmasını sağlamaktadır. Bu tarz bir yaşam isteyen kişiler için Moldova oturma izni büyük oranda yardımcı olacak bir yöntemdir.

Moldova Oturma İzni Nasıl Alınır?

Moldova çalışma izni ile oturma izni konusunda son derece keskin kurallara sahiptir.

Kişinin oturma izni alabilmesi için öncelikle hangi koşullarda oturma izni verildiğini bilmesi gerekmektedir.

Moldova bu konuda belli kategoriler oluşturmuş ve kişilerin buna bağlı olarak başvuru yapmasını uygun bulmuştur.

Oturma izni için kendi kategorinizi seçtikten hemen sonra yapmanız gereken ilk iş gerekli evrakları öğrenmektir.

Hangi belgelerin nereye teslim edilmesi gerektiğini öğrendikten sonra sorunsuz şekilde oturma iznini alabilmeniz mümkündür. Bu süreçte eksik bilgi ya da evrak vermemeniz avantaj elde etmenizi sağlayacaktır.

Gecikmeler, reddedilmeler göz önüne getirildiğinde genellikle evrak hatası söz konusu olduğu bilinmektedir.

Moldova’ya Yatırım Yaparak Oturma İzni Alınır mı?

Moldova’dan ev almak gibi bir niyeti olan kişiler bunu yatırım kaynaklı yapabilirler.

Doğrudan gayrimenkul yatırımı olan bu işlem, kişinin yatırımla oturma izni almasına da yardımcı olmaktadır.

Ülkenin herhangi bir yerinde ciddiye alınabilir bir meblağ ile gayrimenkul satın alanlar oturma izni için birkaç adım daha atabilirler. Bununla beraber oturma izni sağlayan bir başka yatırım da iş yeri açmaktır.

İş yeri açmak, yatırım bağlamak da ülkenin oturma izni için sizi ön sıralara taşıması manasına gelmektedir.

Aile Birleşimi İle Moldova Oturma İzni Alınır mı?

Moldova’da evlilik söz konusu olduğu zaman oturma izni de kendiliğinden doğmaktadır. Oturma izni kategorilerinden biri olan aile birleşimi, kişilerin kolayca izin almasını sağlamaktadır.

Moldova Oturma İzni Almak İstiyorum. Şartlar ve Gerekli Belgeler

Moldova Oturma İzni Almak İstiyorum. Şartlar ve Gerekli Belgeler

Oturma izni için evlilik yapmak sağlıklı bir karar değildir ancak gerçek bir evlilik söz konusu ise işlerinizin çok kolay ilerleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Aile birleşimi Moldova sınırları içerisinde resmi olarak gerçekleşmek durumundadır. Kişiler evlendikleri gibi başvuruda bulunduklarında önce geçici ikamet hakkı elde etmektedirler.

Geçici ikamet hakkının arkasından kalıcı oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Moldova’da Evlilikle Kalıcı Oturma İzni Nasıl Alınır?

Moldova vatandaşı ile evlilik gerçekleştirdikten hemen sonra oturma izni için başvuru yapmalısınız. Bu başvuruyu yaparken diğer yandan kendinize ve ailenize bakabilecek bir işinizin olması gerekmektedir.

Oturma iznine ilaveten çalışma izni konusuna da özen göstermeniz önerilmektedir. Bu süreç başladıktan sonra yaklaşık 3 yıl kadar geçici oturma izninizi yenilemeniz gerekmektedir.

Geçici oturma izninizi 3 yılın sonunda kalıcı oturma iznine döndürebilirsiniz. Bu durum 3 yıllık gerçek evlilikler için geçerlidir. Aksi halde herhangi bir izin alabilmenizin yolu bulunmamaktadır.

Din ve İnsani Yardımla Moldova Oturma İzni Alınabilir mi?

Moldova pasaportu nasıl alınır sorusundan sonra en çok merak edilen soru oturma izni üzerine yapılmaktadır.

Kişinin oturma izni alabilmesi için belli başlı kategorilere göre hareket etmesi gerekmektedir. Bu kategorilerden bir tanesi de dini ve insani yardım adı altında açılan kategoridir.

Belli periyodlar halinde dünyanın pek çok kurum ve vakfından yardım ekiplerini ağırlayan Moldova bu ekiplerden bir kısmının kalıcı olmasına izin vermektedir.

Türkiye’den bu amaçla Moldova’ya giden kişiler geçici oturma izni aldıktan sonra istedikleri gibi ülkede oturabilmektedirler. Bu açıdan bu kategoride yer almak büyük bir avantaj kazandırabilmektedir.

Moldova Oturma İzni Kimlere Verilir?

Moldova göçmenlik konusunda olumlu adımlar atan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu bakımdan ülke genelinde göçmenler için oturma izni verilmesi son derece olumlu karşılanmaktadır.

Geçici şekilde ikamet izni almak isteyenler için göçmenlik kategorisi en doğru kategori olarak bilinmektedir.

Ülkeye gelen ve burada iş arayan, yaşamayı planlayan kişiler bu kategori üzerinden oturma izni başvurusunda bulunabilmektedirler.

Çoğu zaman bir kurumun yöneticisi ya da kurucusu olan kişiler de göçmenlik kategorisinden yararlanırlar çünkü en hızlı oturma izni bu kategori üzerinden verilmektedir.

Moldova’ya göçmenlikle gelmek oturma izni konusunda olumlu sonuç almaya yardımcı olmaktadır.

Tedavi İçin Moldova’ya Gelenlere Oturma İzni Verilir mi?

Moldova vatandaşlığı gibi bir niyeti olmasa da sağlık sorunları nedeniyle ülkeyi ziyaret eden binlerce kişinin olduğu çok iyi bilinmektedir.

Her yıl bu kategoriden pek çok kişinin başvuru yaptığı ülke, oturma izni konusunda çok büyük sorun çıkarmamaktadır.

Herhangi bir hastalık için tedavi amacıyla Moldova’ya giden kişiler durumlarını sağlık raporu ve doktor onayı ile ispat etmek durumundadır. Bunun yanında Moldova’daki kabul belgesini de teslim etmeleri halinde oturma iznini almaları mümkündür. Bu oturma izni geçici oturma izni olarak bilinmektedir.

Tedavinin sürecine bağlı olarak uzatılması durumu söz konusu olabilmektedir.

Moldova Oturma İzni Yenilenebilir mi?

Moldova vizesi, pasaportu ve vatandaşlık işlemleri sürecinde prosedürleri takip etmek çok önemlidir.

Kişi oturma iznini aldıktan sonra nasıl olsa aldım deyip kenara çekilmemeli aksine bir sonraki adımın nasıl işleyeceğini öğrenmelidir.

Moldova oturma iznini almış olan birinin geçici oturma izni 1 yıllıktır. 1 yıl içerisinde ülkede ikamet eden kişiler, süre sona erdiğinde oturma izinlerini yenilemek durumundadırlar. Aksi halde onay almaları ve sonraki yıllarda oturmaya devam etmeleri mümkün olmamaktadır.

Moldova Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Moldova’ya yerleşmek istiyorum diyenlerden biriyseniz evraklarınızı yetkili kuruma teslim etmek durumundasınız. Bu evraklar arasında pasaport en önemlisi olarak kabul edilmektedir.

10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun 2 adet boş yaprağının kaldığından emin olmalısınız.

Pasaport dışında arkası beyaz fonda 2 adet biometrik fotoğraf çekilmeli ve Moldova’da nerede çalışacaksanız yaptığınız iş sözleşmesini de dosyaya koymalısınız.

Çalışma Bakanlığı tarafından onay verilmiş ülkeye geri dönüş taahhütnamesi, geçici çalışma izni belgesi ve dilekçe de dosyadaki yerini almalıdır. Bunlarla beraber kişinin son 3 ay içerisinde çalıştığına dair çalışma dokümanı, kabul mektubu da gerekmektedir.

İş kurma üzerine oturma izni alınacaksa bu durumda ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve şirketin imza sirküleri de mutlaka teslim edilmelidir. Ayrıca iş yerinizin vergi levhası fotokopisi de istenen belgeler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra varsa kişi üzerine kayıtlı mal mülk tapu fotokopileri de istenmektedir.

Moldova Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Moldova oturma izni başvurusunda bulunmak isteyen kişiler bunun için doğrudan Moldova kurumları ile iletişime geçmelidir.

Kişi bireysel olarak başvurusunu yapmalı ve kalan süresi dolmadan 30 gün içerisinde başvurusunu tamamlamalıdır.

Oturma izni için başvuru yapılması gereken kurum İçişleri Bakanlığı Göç ve Sığınma Bürosu olarak bilinmektedir.

Göç ve Sığınma Bürosu yabancı başvurularla doğrudan ilgilenen ve hangi kategoride başvuru yapılırsa değerlendirmeyi yapan kurumdur.

Onay ve ret durumuna İçişleri Bakanlığı karar vermekte ve bu kurum aracılığıyla tarafınıza bilgi sunulmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bulent dedi ki:

    Eşim.moldovali ve orda moldovada evlendik.kendim.icin alile birleşiminde oturum.alcam.ama.18yasindan. oğlum.var onada oturum.alabilirmiyim bakacak.kimsem.iz yok.turkiyede ne yapmaliyim