Moldova Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Moldova Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Moldova vatandaşlığı nasıl alınır ve gerekli şartlar nedir merak ediyorsanız; sizi oldukça zor bir sürecin beklediğini bilmelisiniz.

Vatandaşlık kanunu oldukça sıkı olan Moldova, son yıllarda Avrupa Birliğine girme ihtimalinin de olmasıyla birlikte özellikle yatırım yaparak vatandaşlık almak konusunda dikkat çekmektedir. Ancak hangi yolla başvuru yapacak olursanız olun; kabul şartlarının zor olduğunu ve vatandaşlık için yıllarca beklemeniz gerektiğini unutmayın.

Moldova, Ukrayna ve Romanya arasında yer alan, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, küçük bir Doğru Avrupa ülkesidir.

Avrupa Birliği’ne yarım üyeliği bulunan ülkenin tam üyelik için görüşmeleri de devam etmektedir. Dolayısıyla geleceği parlak bir ülke arayışında olanlar için aranan niteliktedir.

Moldova vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız; Moldova’da oturma izni nasıl alınır öğrenmeli ve birkaç yılını bu ülkeye vermelisiniz.

Moldova’da yaşamadan vatandaşlık alabilmenin herhangi bir yolu yok. Bu nedenle ülkeden çok fazla çıkış yapmadan uzunca bir süreyi ülke sınırları içinde yasal olarak geçirmeniz gerekiyor.

Moldova vatandaşı oturma izni süresi bitmesine yakın durumunu değerlendirerek vatandaşlık başvurusunda bulunabilir ya da oturma izninizi uzatabilirsiniz.

Çifte vatandaşlık Moldova vatandaşlık kanunlarında kabul edilen, yer bulan bir durum. Dolayısıyla kendi vatandaşlığınızdan çıkmadan çifte vatandaşlık hakkından da faydalanabilirsiniz.

Çifte vatandaşlık, askerlik Moldova‘da yetkili birimlerde detaylarını sorup öğrenebileceğiniz konular. Çifte vatandaşlık olması halinde askerlik durumu nedir; başvurunuzu  yapmak için gittiğinizde sorabilirsiniz.

Moldova Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Moldova’dan vatandaşlık almanın herhangi kolay bir yolu yoktur. Her başvuru türünde uzunca bir süre vatandaşlık almak için beklemeniz gerekir. Şartlar açısından bakıldığında yatırım yaparak vatandaşlık almanın biraz daha kolay olduğu söylenebilir.

Moldova’dan evlilik, yatırım, doğum ve aile bağı gibi sebeplerle vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak çocuk üzerinden kendinize vatandaşlık almak gibi bir düşünceyle başvuruda bulunmanız pek önerilmez çünkü çocuk aracılığıyla yapılan başvurulara Moldova yetkilileri çok sıcak bakmamaktadır.

Moldova Vatandaşlığı için Gerekli Şartlar

Moldova vatandaşlığı için aranan şartlar, hangi yolla ülkeye vatandaşlık başvurusu yapacağınıza göre değişiyor ama her türlü başvuruda sizi zorlu şartlar bekliyor.

Vatandaşlığa başvuru hakkınızın olabilmesi için taşıdığınız şartların uygun olması çok önemli. Aksi halde mülakata gerek kalmadan doğrudan başvurunuz reddedilir.

Moldova’ya birkaç yıl önce herhangi bir sebepten gitmişseniz ve bu süre içinde ülkeye toplamda 350 bin Euro yatırım yapmışsanız; doğrudan vatandaşlık başvurusu yapma hakkınız doğuyor. Tabi ki bu süreçte herhangi bir suça karışmamış olmanız; ülke kültürüne uyum sağlamış olmanız gerekiyor.

Başvuru türünüz ne olursa olsun Romanca dilini bildiğinizi de ispat edebilmeniz gerekiyor. Moldova ülke tarihi hakkında tüm bilgilere ve kanunların detay bilgilerine sahip olmanız, güncel bilgileri bilmeniz, ülke marşını ezberlemiş olmanız da mülakatta gerekli olacak şartlardandır.

Ülkeye yatırım yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunacaksanız; 350 bin Euro’yu kuracağınız iş için harcayacağınızı , projenizin ne olduğunu, kazanç planınızı açıklamalısınız. Bu paranın 100 bin Euro kadarına devlet kendini garanti altına almak için el koyuyor yani sizin 250 bin Euro parayı uzun süre artırarak değerlendirmeniz gerekiyor.

Moldova Vatandaşlık - Çifte Vatandaşlık - Moldova Vatandaşı ile Evlilik

Moldova Vatandaşlık – Çifte Vatandaşlık – Moldova Vatandaşı ile Evlilik

3 ayda bir yapılan denetimlerde işin hala devam ettiğiniz, yatırım miktarının minimum seviyede kaldığını yetkililerin görmesi gerekiyor.

Moldova vatandaşı ile evlilik yoluyla yapacağınız başvurularda vatandaşlık alabilmek için önce evliliğin gerçekleşmiş olması gerekiyor. Evlilikten sonra gidip 1 yıllık oturma izni almanız gerekiyor. 1 yıl sonunda yabancı şubeye gittiğinizde ülke size 2 yıllık oturma izni veriyor.

2 yıl sonunda gittiğinizde 3 yıllık bir oturma izni daha alıyorsunuz ve ülke sınırları içinde bu şekilde 6 yıl boyunca yaşamış oluyorsunuz. Bu süreçte yetkililer evliliğin gerçekliğini görmek adına ziyaretler düzenliyor ve son aşamada Moldovalı eşten, eşin ailesinden evliliğin durumuna yönelik birer mektup talep ediyor.

Son 3 yıllık oturma izninin bitmesine 4 ay kaldığında yabancı şubeye gidip vatandaşlık için başvuruda bulunduğunuzda sizi 3 aylık dil kursuna başlatıyorlar ve sonucunda belgenizi veriyorlar. Kısacası Moldova vatandaşı evlenmek vatandaşlık için yeterli olmuyor ve tüm bu süreci 6 yıl içinde tamamlamanız gerekiyor.

Moldova Vatandaşlığı için Gerekli Evraklar

Moldova vatandaşlığı alabilmek için öncelikle geçerli bir pasaportunuz, vatandaşı olduğunuz ülkeden aldığınız adli sicil geçmişi, nüfus kayıt bilgilerinizi gösteren belge, Romanca dilini bildiğinizi ispat eden belge hazırlanmış olmalıdır.

Evlilik yoluyla yapılan başvurularda ayrıca uluslar arası evlilik belgesi, Moldovalı eşin doğum belgesi ve ülke kimlik belgesi, yabancı kişinin ülkesinden aldığı kimlik belgesi, yabancı eşin Moldova oturma izni belgesi, Moldovalı eş ve eşin ailesinden alınmış evliliğe yönelik bilgileri içeren mektup, dil kursu bitirme belgesi başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yatırım yoluyla yapılacak başvurularda iş projesi, projeye yönelik belgeler, yatırımın önümüzdeki yıllardaki durumunu ön gören belgeler, şirketin yasal belgeleri, şirket sahibinin kimlik belgeleri, yatırım tutarının nerelerde kullanılacağına ve paranın bankada olduğuna dair belgeler yetkililere sunulmalıdır.

Doğum yoluyla yapılan başvurularda çocuğun uluslararası doğum belgesi, ebeveynlerin doğum ve kimlik belgeleri, yabancı ebeveynin vatandaşlık için rıza gösterdiğini ispat eden noter onaylı belge başvuru dosyasında hazır edilmelidir.

Moldova Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Gerekli şartları sağladığınızdan eminseniz ve belgeleri toparlayıp hazırladıysanız; vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz. Moldova vatandaşlık başvuruları bulunduğunuz yerdeki yabancı şube kurumlarında yapılmaktadır. Buradan başvurunuzun durumunu ve sonucunu da öğrenebilirsiniz. Mülakat için de yine yabancı şubeden çağrılabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Şeyhmus dedi ki:

  Ben 18 yıldır evliyim eşim Moldova lı ,4 tane çocuklarım var onlarda çift vatandaş ve Türkiye de yaşıyoruz bende Moldova vatandaşı olmak istiyorum yani kısacası 3,5 sene beklemede ???

  • Vedat dedi ki:

   Esim ben ve 2 cocugumuzla gidip 350 bin euro luk yatirim yapip vatandaslik almak istiyoruz desek ve 100 bin euro yu bankaya yatirsak o parayi vatandas olduktan ne kadar sure sonra kullanabiliriz ?

   • Murat dedi ki:

    Kardeşim 350 bin € paran varsa Moldova vatandaşlığını ne yapacaksın, vatandaşlık alacak yer mi bulamadın. Ara beni ben sana detaylı anlatayım, o kadar parayı oralara götürüp riske girmene de gerek yok. 05436374350

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir