Motosiklet ile Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Paylaş

Motosikletle yurt dışına çıkmak, Avrupa turu yapmak keyifli göründüğü kadar düşündürücü bir olay. Birkaç saat süren bir uçuşla doğrudan gitmek yerine, güzergahtaki diğer ülkeleri de gezerek keyifli bir tatil yapmak elbette ilgi çekici.

Yurt dışı seyahat planı olan motosiklet tutkunlarının büyük kısmı elbette gezilerinin motosikletleriyle olmasını tercih ediyor.

Motosikletle yurtdışına açılmasının bir takım prosedürleri bulunuyor. Bu prosedürleri yerine getirenler, sorunsuz bir tatil geçirebilirler ama kendileri ciddi bir yasal prosedür beklediğini de bilmeliler.

Motosiklet ile Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Motosiklet ile yurtdışına çıkacak olanlar önce kendilerine bir rota belirlemeliler. Rota belirleme işini haritadan gidilecek noktalar seçmek olarak düşünmemek gerekiyor.

Gideceğiniz ülkeleri belirlerken, ülkelere girişlerde yanınızda olacak belgeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ülkelerin vize politikalarını öğrenmeli ve buna göre vize işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Motosikletle yurtdışı seyahatine çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırmalı; yasal açıdan bir sıkıntı olmayacağından emin olmalısınız. Yola çıktıktan sonra gümrük kapılarında sizden istenecek belgeleri eksiksiz sunmalısınız. Tüm yolculuğun rahatça geçmesi için tatil öncesi hazırlığınızı tam anlamıyla yapmalısınız.

Motosikletle Yurtdışına Çıkmak için Gerekli Belgeler

Normal şartlarda yurtdışına gitmek için zaten bir takım belgelerin elinizde olması gerekiyor. Yurtdışı gezisine bir de motosiklet detayı eklenince, görevliler sizden bir takım ek belgeler talep edebiliyor. Bu ek belgelerin büyük çoğunluğunu uluslararası alanda geçerli, yasal geçerliliği olan belgeler oluşturuyor.

Motosikletle yurtdışına çıkabilmeniz için öncelikle bir uluslararası taşıt belgesine sahip olmalısınız. Bu belge olmadan gittiğiniz ülkede motosikletin size ait olduğunu ispat etmeniz olanaksız.

İkinci olarak uluslararası sürücü belgesi edinmeniz gerekecek. Uluslararası sürücü belgesi gittiğiniz ülkelerde aracınızı kullanmak için zorunlu olan belgelerden bir tanesi.

15 günden bir yıla kadar geçerli olan uluslararası sigortayı yaptırmanız gerekiyor. Uluslararası sigorta, green card, yeşil sigorta isimleriyle de biliniyor.

Triptik belgesi motosikletle yurtdışı geziniz için gerekli olabilecek belgelerden bir tanesi. Triptik belgesi, gümrükten geçiş karnesi olarak da biliniyor. Triptik belgesi almak için gerekli gidilecek ülkelerin gümrük kurallarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Motosikletle yurtdışı geziniz için yanınızda pasaportunuzu, kimliğinizi de bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Ek olarak vize gerektiren ülkeler için vize belgenizi de mutlaka yanınızda taşımalısınız. Öğrencilik durumu söz konusuysa yol çıkmadan önce öğrenci belgesi almanızda yarar var.

Uluslararası Taşıt Belgesi Nasıl Alınır?

Uluslararası taşıt belgesini Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu veriyor. Aldığınız belgenin bir yıl geçerliliği olacağından seyahat tarihlerinizi göz önünde bulundurarak belge almalısınız.

Belgenin fiyatı her yıl yeniden belirleniyor. Uluslararası taşıt belgesini almak için motosiklet ruhsatınızın yanınızda olması yeterli oluyor. Seyahat öncesinde belge alacak vaktiniz olmadıysa belgeyi gümrük kapılarındaki T. T. O. K ofislerinden de talep edebilirsiniz.

Araç kendinize ait değilse; kiralanmışsa, şirket aracıysa ya da bir arkadaştan ödünç alınmışsa; noterden vekaletname alınarak yurtdışına çıkılması mümkündür.

Uluslararası Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Uluslararası sürücü belgesinin 200 civarında ülkede geçerliliği olan bir ehliyet belgesi olduğu söylenebilir. Bu belgeyi, var olan ehliyetinizin aslı, nüfus cüzdanınız, iki fotoğrafınız ile T.T.O.K ofislerinden temin edebilirsiniz.

Belgenin geçerliliği bir yıl olduğundan tatil planınızı düşünerek belgeyi almalısınız. Uluslararası sürücü belgesinin ücreti de her yıl yeniden düzenleniyor.

Ülkemizde yeni nesil ehliyetler verilemeye başlanmış olsa da bunların uluslararası alanda geçerliliği konusunda net bilgiler henüz oluşmamıştır. Yolculukta sıkıntı yaşamamak adına şimdilik uluslararası sürücü belgesi almayı ihmal etmemekte yarar var.

Triptik Belgesi Nasıl Alınır?

Triptik belgesini, T. T. O. K’dan gerekli belgeleri hazır ederek alabilmeniz mümkündür. Belgeyi almak için gittiğinizde motosiklet ruhsatınızın aslını, kimlik numarası için kimliğinizi yanınızda bulundurmalısınız. Kurum tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurup gerekli belgeleri vererek triptik belgenizi alabilirsiniz.

Seyahat için Hindistan, Mısır, Libya, Pakistan, İran gibi ülkelerden geçecekseniz T. T. O. K hesaplarına depozito yatırmanız gerekecektir. Bu rotanın aksine Avrupa tarafına gidecekseniz ve Schengen kapsamındaki ülkeleri seyahat edecekseniz triptik almanıza gerek kalmayacaktır.

Gidilecek ülkeye göre triptik belgesi almak için gerekli belgeler değişiklik gösterebiliyor. Turing ve Otomobil Kurumu web sitesini ziyaret ederek ülkeler için gerekli belgeler listesine ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için düzenlenen uluslararası sigorta, 46 ülkede geçerliliğe sahiptir. Sigortanın ücreti sigorta yaptırılacak gün sayısına göre değişiklik göstermektedir. Uluslararası sigortayı yaptırmak için yanınızda motosiklet ruhsatınız ile zorunlu trafik sigortanızın fotokopisinin bulunması gerekiyor.

Motosiklet ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Otomobille, uçakla gidebileceğiniz her ülkeye motosikletinizle gidebilirsiniz ama yolculuk şartları düşünüldüğünde çok uzak mesafelerden uza durmak akıllıca olacaktır. Örneğin okyanus ötesi ülkelerde daha çok sıkıntı çekeceğiniz düşünülürse; en akıllıca Avrupa ve Asya seyahatleri olacaktır.

Vizesiz girebileceğiniz ülkelerin olduğu bir güzergâh sizin için daha az uğraştırıcı olur. Güzergâh üzerindeki hemen her ülke vize istiyorsa her biri için ayrı ayrı işlem yapmanız gerekeceğini unutmamalısınız. Bu bakımdan en uygun yer yine Avrupa ülkeleri oluyor. Schengen kapsamındaki ülkelere, sadece Schengen vizesi alarak girebileceğinizden vize işlemleriyle çok fazla vakit kaybetmemiş oluyorsunuz

Motosikletle Yurtdışına Çıkacak Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Motosiklet sürücülüğü ciddi dikkat gerektirmektedir. Ehliyetiniz olsa dahi motosiklet kullanımı konusunda uzmanlaşmış olmanız yolculuğunuzun daha güvenli olmasını sağlayacaktır. Yolculuğa çıkarken araçta güvenliğinizi sağlayacak her türlü ekipmanın tam olmasına dikkat etmelisiniz.

Rotanız üzerinde motosikletinize yakıt alabileceğiniz yerleri, zorunlu ihtiyaçlarınız için durabileceğiniz noktaları yolculuğa başlamadan önce belirlemeniz yararınıza olacaktır. Yolculuk sırasında iletişim, internet bağlantısı gibi sorunlar olduğunda bu bilgilere kolaylıkla ulaşamayabilirsiniz.

Rotanızı oluştururken sınır kapılarını, hangi ülkeden hangi ülkeye geçebileceğinizi tespit etmeli; aralarında geçiş kolaylığı olan ülkelerden ilerlemeyi tercih etmelisiniz. Uzun bir yolculuk istiyorsanız; düz bir istikamet yerine istediğiniz ülkeler arasında bağlantı kurarak rotanızı oluşturabilirsiniz.

Motosikletle Yurtdışına Çıkmanın Maliyeti Nedir?

Motosikletle yurtdışına çıkmak için ciddi bir masraf yapılacağını tahmin etmek zor değil. Motosikletin yakıtı, yeme içme giderleri, yolculuk öncesinde yasal prosedürler için yapılan masraflar, vize ve pasaport için harç ücretleri, konaklama bedelleri düşünüldüğünde az bir bütçeyle bu yola çıkmanın pek akıllıca olmayacağı anlaşılabiliyor.

Motosiklet gezinizin size ne kadar mal olacağını hesaplamak biraz güçtür. Gidilecek ülkelerin hangileri olduğu, kaç ülkeye gidileceği, kaç vize alınacağı, kaç kilometre yol yapılacağı gibi birçok detay maliyet hesaplamanızda yer almalıdır.

Yolculuktan uzun bir zaman önce bu hesaplamayı yapmalı ve bilinçli olarak seyahat planınızı oluşturmalısınız.

Hangi Motosikletlerle Yurtdışına Çıkılır?

Hangi motosikletle yurtdışına çıkacağınız yasal açıdan bir sorun değildir ama yolculuğunuz rahat ve güvenli olması için sizi yakından ilgilendirir. Titreşimi az, benzin deposu büyük, güvenlik konusunda iyi bir motosiklet uzun mesafe yolculuk için ideal olacaktır. Örnek olarak kros bir motor aşırı titreşim yapacağından yolculukta çok rahatsızlık verebilir ama aynı motor birçok yol tipi üzerinde gidebilmesi açısından başarılıdır.

Motor gücü yüksek bir motosiklet kullanmanız da sizin yararınıza olacak. Örneğin 250 cc bir motor ile uzun bir yolculuk fazlasıyla yorucu olabilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir