Mumbai Gezi Rehberi

Paylaş

Hakkında birçok araştırma yapılmış olan ve yapılmaya devam eden, pek çok insanın gitmek ile gitmemek arasında kararsız kaldığı Hindistan’ın ünlü şehirlerinden Mumbai, her yıl meraklılarını ağırlamaya devam etmektedir.

Mumbai Hakkında Genel Bilgi

1995 yılına kadar ismi Bombay olan ve daha sonra Mumbai olarak değiştirilen bu şehir, Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin değerli başkenti olarak bilinir. Mumbai’nin Hindistan için en önemli özelliği, ülkenin en büyük şehri olmasıdır. Bu şehir aynı zamanda dünyada yer alan tüm şehirler içerisinde dokuzuncu büyük şehirdir.

Yaklaşık 13 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan kentin temelleri Salsette Adası üzerine inşa edilmiş haldedir. Şehir merkezinde yaşayan insan sayısı ile dünyanın en kalabalık üçüncü şehri olma unvanını elinde bulunduran Mumbai ayrıca doğal bir limana sahiptir.

Ülkenin hem finans, hem kültür, hem de ticaret başkenti olan kentte Bollywood ismi ile anılan ve tüm Hint filmlerinin çevrildiği Hint Sinema Endüstrisi bulunur.

Barındırdığı Hint Sinema Endüstrisi nedeni ile ülkenin farklı pek çok kesiminden her yıl ciddi anlamda iç göç alan Mumbai’de bu yüzden çok sayıda dil ve kültürün bir arada yaşadığı söylenebilir.

Mumbai’ye Hangi Yollarla Gidilebilir?

Mumbai’ye gitmenin en kolay yolu elbette ki hava yolunu kullanarak seyahat etmektir. Bunun için İstanbul havalimanından kalkan uçaklar ile doğrudan Çatrapati Şivaci Havaalanı’na erişim sağlanabilir.

Eğer Mumbai’ye gitmek isteyen kişiler Türkiye’den değil de direk Hindistan içerisinden buraya ulaşım sağlamak istiyorlarsa Hindistan’ın her yerinden uçak ile kolaylıkla ulaşımlarını gerçekleştirebilirler. Havalimanında uçaktan inildikten sonra Mumbai şehir merkezine gidebilmek içinse pre paid sistemi üzerinden hizmet veren taksilerden faydalanmak mümkündür. Bu sistem ile çalışan taksilere ülkemizde ön ödemeli taksiler adı da verilir.

Şehrin en önemli merkezlerinden birisi olan Colaba’da yer alan Chattrapati Shivaji Terminus tren istasyonu şehir içerisindeki pek çok yere kolaylıkla ulaşım sağlamayı mümkün kılması ile bilinir.

Hindistan’ın içerisinde yer alan ve Mumbai’ye seyahat etmek isteyen kişiler uçak ve tren olanaklarının dışında Mumbai Central Bus Terminal üzerinden şehirlerarası 30 ila 50 Rupi arasında değişen fiyatlar ile rahatlıkla Colaba’ya erişebilirler.

Mumbai’ye Yılın Hangi Zamanlarında Gidilebilir?

Tropikal iklimin yoğun olarak yaşandığı bölgelerden birisi olan Mumbai’de Haziran ve Eylül aylarında muson yağmurları sık sık görülür. Mayıs ayı ise yaklaşık 30 derecelik bir sıcaklığa ulaşarak yılın en sıcak ayı olarak bilinir.

Mumbai’de en soğuk aylar 18-20 derecelik ortalamaları ile Ocak ve Şubat aylarıdır. Tüm bu bilgiler ışığında Mumbai’ye seyahat etmek ve rahatça gezebilmek için en uygun ayların yılın son üç ayı ile Ocak ve Şubat ayları olduğu söylenebilir. Bu aylar içerisindeki hava sıcaklığı 18 ila 24 derece arasında gidip gelmektedir.

Mumbai’ye Gitmek Ortalama Ne Kadar Mal Olur?

Mumbai’ye gitmenin seyahat edecek kişilere farklı maliyetleri olabilir. Ancak ortalama bir ücretlendirme çıkarmak gerekirse; İstanbul’da yer alan bir havalimanından Mumbai’ye doğrudan giden uçaklar için alınacak biletlerin 1000 TL’den başladığı ve 1500 TL’ye kadar çıktığı söylenebilir.

Hindistan’ın içerisinde bir bölgeden Mumbai’ye gitmek ise yaklaşık 100 TL’ye alınabilecek bir bilet ile halledilebilir. Çatrapati Şivaci Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek üzere tercih edilebilecek ön ödemeli taksiler şehrin en önemli yerlerinden birisi olan Colaba bölgesine 400 ila 600 Rupi arasında değişen fiyatlandırmalar ile yolcuları götürmektedir.

Mumbai’ye Gidildiğinde Nerelerde Kalınabilir?

Mumbai pek çok yönüyle seyahat edilebilecek ideal şehirlerden birisi olsa da konaklama fiyatları açısından Hindistan’ın diğer pek çok şehrine göre pahalı olarak nitelendirilebilir.

Şehir içerisinde çok sayıda üç, dört ya da beş yıldızlı lüks oteller bulunur. Ayrıca otelde kalmak istemeyenler için apart oteller, gezgin evleri, hosteller ya da pansiyonlar tercih edilebilecek seçeneklerdendir. Mumbai’de yer alan konaklama tesislerinin sayısının toplamda 400’den fazla olduğu bilinir.

Gezi amacı ile bu şehre seyahat edecek olan kişilerin en ideal ve en turistik bölgelerden birisi olan Güney Mumbai bölgesini tercih etmeleri yararlarına olacaktır. Toplu taşıma ağı iç kesimlerde fazla gelişmediği için, ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına turistik bölgelerde konaklamaya özen gösterilmesi çok önemlidir.

Mumbai’de kalınabilecek kaliteli otellere bazı örnekler verilebilir. Hotel Causeway, Suba Galaxy, Hotel Cruz Royale, Hotel Dragonfly ve The Fern Residency Mumbai  fiyat ile performans açısından bekleneni verebilecek otellerdendir.

Mumbai’de Bölgeye Özgü Neler Yenebilir?

Her ülkenin ve şehrin olduğu gibi Mumbai’nin de kendine özgü bazı lezzetleri bulunur. Hint mutfağı oldukça çeşitli bir mutfaktır ve neredeyse ülkenin her eyaletinin kendine özgü bir yemek konsepti bulunur. Yine de Mumbai’ye gidildiğinde mutlaka tadılması gereken yemeklere bazı güzel alternatifler sunulabilir. Hamur işi seven kişiler, mayasız hamurdan yapılan ve yuvarlak bir pide olan Roti ile saçta pişirilip üzerine tuz ve tereyağı gezdirilen Naan’ı deneyebilirler.

Masala denilen baharat karışımı baharat sevenler için birebirdir. Hindistan’ın milli yiyeceği olan Thali ise tabldot bir tepsi ile farklı yiyeceklerin tadımlık olarak sunulduğu yemek türüdür.

Tavuk etini tercih edecekler, Murgh Mahal adı verilen baharatlı ve kremalı yemeği düşünebilirler. Pilavdan ne olursa olsun vazgeçemeyenler ise Biryani’nin, yani soslu ve soğanlı pilavın tadına bakabilirler.

Mumbai’de Gezilebilecek Yerler Nereleridir?

Hindistan’ın en güzel şehirlerinden birisi olan Mumbai’nin pek çok restoran ile çevrelenmiş olan sahil şeridi görülebilecek en hoş yerlerdendir. Görkemli bir tarihe ev sahipliği yapan şehirde Hindistan Geçidi, Galler Prensi Müzesi, Gandhi Müzesi, Viktorya Terminali, Kilise Geçidi ve Chowpatty Plajı ziyaret edilebilir.

Özellikle Chowpatty Plajı Mumbai’nin en ünlü plajı olma özelliği ile bilinir ve yediden yetmişe giden herkesin büyük beğenisini kazanan bir bölgedir.

Mumbai’de Gece Hayatı Var mıdır?

Mumbai’nin gece hayatı sanıldığının aksine oldukça hareketli ve eğlencelidir. Şehrin tamamında çok sayıda gece kulübünün yanı sıra pub tarzı eğlence mekanları 7 gün 24 saat konuklarına hizmet verir.

Mumbai’nin gece hayatının bu kadar gelişmesinin en önemli nedeni ise Bollywood film endüstrisidir. Gece hayatını görmek amacıyla Colaba ya da Juhu ziyaret edilebilir.

Mumbai’de Ne Alışverişi Yapılabilir?

Şehirde alışveriş çok keyifli ve bol seçeneklidir. Mumbai’nin genelinde devasa alışveriş merkezleri, ünlü mağazalar ve kaliteli butikler yer alır. Özellikle el işi ürünler, antikalar ve dekoratif eşyalar Mumbai’den alınabilecek değerli eşya seçeneklerindendir.

Mumbai ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mumbai’de alışveriş konusunda pazarlık yapmanın önemi büyüktür. Zira özellikle yerli esnaf ve butikler, yerli müşterilerine verdikleri fiyatların kat be kat fazlasını turistlere söylemektedir.

Şehir giyim kuşam olarak kapalı zihniyette bir bölge olduğundan buraya seyahat edilirken kişilerin yanlarına alacakları kıyafetlere özellikle dikkat etmeleri, Mumbai’de sorun yaşamamaları adına mühimdir.

Şehrin yemekleri konusunda ise birçoğunda aşırı derecede baharat bulunacağı için midesi hassas olan kişilerin mümkünse Hint yemeklerinden uzak durmaları ve bunun yerine bildikleri fast food ürünlerinden tüketmeleri daha mantıklı olacaktır. Şehre Ocak, Şubat ve Mart aylarında seyahat edildiğinde 5 farklı festivalden birisine dahil olabilmek mümkündür.

Mumbai’ye gitmek için almanız gereken Hindistan vizesi için daha fazla bilgi almak isterseniz; https://vizevatandaslik.com/hindistan-vizesi-almak.html 

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Arda dedi ki:

    Vize gereklimi istanbuldan gitmeyi düşünüyorum!vize fiyatları ne kadar pasaportumda yok pasaportsuz gidilirmi!neye mal olur ayrıntılı bilgi rica ediyorum!mumbai ye gitmek istiyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir