Myanmar Vizesi Nasıl Alınır?

Myanmar Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Myanmar vizesi nasıl alınır, gidebilmek için nasıl bir yol izlemek gerekir soruları sıklıkla sorulmaktadır.

Myanmar, binlerce turist için en özel ülkelerden biridir çünkü neredeyse birkaç yıldır görülüp gezildiği bilinmektedir.

Her ne kadar varlığından haberdar olunsa da ülkeye giriş yapılması mümkün değildi.

Sonrasında yapılan düzenlemeler ve alınan kararlar doğrultusunda Myanmar kapılarını dünyaya açmış oldu.

Myanmar Konsolosluğu bu noktadan sonra sıklıkla ziyaretçi ağırlayıp vize işlemlerini yapan adreslerden biri olmuştur.

Bugün birçok kişi ziyaret edebileceği ülkeler arasında Myanmar’ı da bulundurmaktadır çünkü ülke doğal güzellikleri ile eşsiz bir yapıya sahiptir.

Ülkeyi dilediğiniz gibi gezip görebilmek için öncelikle yasal prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Myanmar Vize İstiyor Mu?

Myanmar vize istiyor mu,  seyahat etmek için vize almak gerekir mi sorusunun cevabı evettir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Myanmar arasında imzalanan seyahat protokolü gereğince ülkeler arası seyahatlerde iki ülke vatandaşları da vize temin etmek mecburiyetindedir.

Özellikle pasaport rengi ayırt edilmeksizin böyle bir şartın sunulduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Myanmar Vize İstiyor Mu? Vize ücreti ne kadar?

Myanmar Vize İstiyor Mu? Vize ücreti ne kadar?

Hangi pasaport sahibi olursanız olun, ülkeyi ziyaret edebilmek için vize almanız gerekmektedir.

Myanmar vizesi, seyahatin amacına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Siz seyahat nedeninize bağlı olarak dilediğiniz herhangi bir vize türüne başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında ülkenin vize işlemlerinin oldukça kolay olduğu bilinmektedir. Bu açıdan zorlanma ihtimaliniz düşüktür.

Myanmar Vizesi Nasıl Alınır?

Myanmar yolculuğu yapabilmek için vize almanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu vize sürecinin ise ne şekilde yapıldığını iyi öğrenmiş olmanız gerekmektedir.

Myanmar e vize, online vize ve kapıda vize gibi kolaylıklar tanıyan bir ülkedir.

Online sistem kullanımı hakkında fikriniz varsa Myanmar online vizesinden diğer vize başvurularına kadar her şeyi kolayca yapabilirsiniz.

Belli şartlar doğrultusunda elden vize başvurusu da kabul eden Myanmar, yetkili kuruma gidip başvuru yapanları da değerlendirmeye almaktadır. Bu bakımdan ben internetten anlamıyorum, kendim gitmek istiyorum diyorsanız bunu da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yetkili kuruma gidip evraklarınızı teslim edip vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Myanmar Vizesi İnternetten Nasıl Alınır?

Myanmar online vizesi alımı için öncelikle resmi internet sitesine tıklamanız gerekmektedir. Burada yer alan vize bölümünde size özel bir form sunulmaktadır.

Formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanızın karşılığında evrak tamamlamanız istenmektedir. Online işlemde evraktan kasıt yalnızca fotoğraftır.

Fotoğrafı istenilen ölçülerde hazırlamanız çok önemlidir aksi halde arka arkaya reddedilme sonucuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle detaylara dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Myanmar vizesini online olarak alabilmek için adımları doğru şekilde tamamladıktan sonra parayı ödemelisiniz.

Online vize başvurusunun bedeli 50 dolardır. Bu parayı yatırdıktan sonra işleminiz tamamlanmakta ve tarafınıza bilgi verilmektedir.

Vize alamama durumunuz olursa nedeni de belirtilmektedir ancak ödediğiniz para iade edilmemektedir.

Myanmar Vizesi Konsolosluktan Nasıl Alınır?

Myanmar vize başvurusu yapacak olan kişilerin aklına gelen adımlardan bir diğeri de konsolosluktur.

Konsolosluğa başvuru yapmak zor olabileceği gibi gidip gelmeler konusunda sıkıntı yaşanması da muhtemeldir. Bunun yanında internet kullanımını bilmeyen ya da internet başvurusu sıklıkla reddedilen kişiler bu şekilde başvuru yapmayı doğru bulmaktadır.

Yetkili kuruma gelip vize için başvuru yapmak istediğinizi söylediğinizde size başvuru formu doldurmanız gerektiği söylenecektir.

Arkasından onay verdikten sonra evrakları teslim edebilmeniz için süre tanınacaktır.

Tüm evrakları derleyip topladıktan sonra ikinci görüşmede teslim edebilirsiniz. Sonrasında başvuru süreci değerlendirilecek ve tarafınıza bildirilecektir.

Myanmar Vizesi İçin Türkiye Temsilciliği 

Myanmar Türkiye temsilciliği konusunda konsolosluk ya da büyükelçilik bulundurmamaktadır.

Ülkeye vize alabilmek için doğrudan bu görevi yapan konsolosluk bulabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle birçok kişi alternatif ülkeleri düşünmektedir.

Birçok kişi Mısır ya da Yunanistan üzerinden daha kolay vize alabildiğini dile getirmektedir. Ayrıca Fransa üzerinden de vize alınabilen ülkeler arasında yer almaktadır.

İlla ki Türkiye üzerinden vize almak istiyorum diyen kişiler, fahri konsolosluğu tercih edebilirler.

Ankara’da bulunan konsolosluk vize başvurularını alıp değerlendirmesini yapmaktadır. Buraya başvuru yapıp, evraklarınızı dilediğiniz gibi teslim edebilirsiniz.

Myanmar Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Myanmar, siyasi dengesi sürekli değişen ülkelerden biridir. Bu nedenle bu süreç içerisinde sorun yaşama durumuna göre havaalanında vize verme işlemi de değişkenlik göstermektedir.

Kapıda vize alabileceğinizi düşünüp gidebilir daha sonra çıkan sorunlar nedeniyle alamayıp geri dönebilirsiniz. Her şeye rağmen riski göze alıyorum diyebiliyorsanız bu durumda kapıda vizeyi basit şekilde alabilirsiniz.

Elinizde pasaportunuz ve 2 adet fotoğrafınızla birlikte Myanmar’a uçmalısınız. Sonrasında kapıda 30 Dolar ödeyerek vizenizi alıp ülkeye girmelisiniz.

Herhangi bir prosedür ya da yasal bir zorunluluk aranmaması nedeniyle kolaylıkla vize alıp girilmektedir. Bu durumda ülkenin durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Myanmar Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Myanmar vize için gerekli evraklar arasında en önemlisi pasaporttur. Pasaportunuzun kullanım süresinin en az 6 ay daha olması gerektiğini unutmamalısınız. Bununla beraber 2 boş yaprak bulundurması ve hiçbir yaprağının yırtık, eksik olamaması gerektiğini bilmelisiniz. Kullanmak istediğiniz pasaportunuzun süresi 10 yılı aşmamalıdır. 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.
  • Myanmar vizesi için gereken bir diğer evrak 2 adet biometrik fotoğraftır. Fotoğrafınızı söylenen ölçülerde yaptırmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Gerekli vize ücreti de istenen diğer evraklardandır.

Myanmar Vizesi Kaç Günde Alınır?

Myanmar vizesi almak isteyen kişiler bunun için birkaç gün önceden hareket etmeliler.

Vizenin reddedilmesine bağlı olarak zaman kaybetme durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durum özellikle acelesi olanlar için sorun teşkil edebilmektedir.

Myanmar vizesinin alınabilme süreci normal şartlar altında 3 iş günü sürmektedir. Konsolosluğa başvuru yapan kişiler 3 iş günü içerisinde vizelerinin sonucunu öğrenebilmektedirler.

Konsolosluk yerine internet sistemini kullananlar ise verdikleri ücrete göre farklı günlerce vize alabilmektedir.

Aynı gün içerisinde, ertesi gün ve 2 gün sonra olmak üzere vize alım süreleri bulunmaktadır. Kişi bunlara bağlı olarak ücret ödeyerek vizesini temin edebilmektedir.

Myanmar Vize Ücreti

Myanmar vize ücreti almak istediğiniz güne bağlıdır. Kapıda alım yapabilenler 30 Dolar, internet üzerinden alım yapanlar ise 50 Dolar ödemektedirler. Bununla beraber vizesini aynı gün almak isteyen kişiler 60 Euro, ertesi gün almak isteyenler de 56 Euro ödeyebilmektedirler. Bu sayede daha fazla verip acele şekilde vize alabilmeniz mümkün olmaktadır.

2 günlük sürenin sonunda vize almayı tercih eden kişiler 42 Euro ödeyerek süreci hızlandırabilmektedirler. Bu ücretler temel vize ücretine ilave olarak alınmaktadır. Bu sayede sizin önceliğini bulunmakta ve daha kısa sürede değerlendirilmeniz mümkün olmaktadır.

Myanmar Vizesi Almak Zor mu?

Myanmar vizesi almak zor değildir ancak nasıl bir başvuru yolu izlediğiniz önemlidir.

Birçok kişi online başvuruyu tercih etmektedir çünkü bu işlem oldukça kısa sürmektedir. Bunun yanında online işlemde fotoğraf konusunda sık sık problem çıktığı bilinmektedir.

İstenildiği gibi olmadığında reddedilmekte ve para yanmaktadır. Bu bakımdan riske girmek istemeyenler fahri konsolosluk aracılığıyla başvurularını yapabilmektedirler. Burada herhangi bir eksik ya da hata olduğu zaman düzeltebilme, yüz yüze konuşabilme şansınız bulunmaktadır. Bu bakımdan daha büyük kolaylık olduğuna inanılmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir