Nasıl Hollanda Vatandaşı Olunur? Vatandaşlık Şartları ve İşlemleri

Nasıl Hollanda vatandaşı olunur? Hollanda vatandaşlığı almak için şartlar neler? İşlemler nasıl yapılıyor? sorularının cevaplarını bulabileceğimiz içeriğimizde Hollanda'ya yerleşmek istiyorum diyenlere gerekli bilgileri vermeyi amaçladık.

Paylaş

Birçok ülkeden oldukça farklı vatandaşlık detaylarına sahip olan Hollanda, vatandaşlığın en zor alındığı ülkelerden biridir. Hollanda vatandaşı olmak için yapılması gereken prosedürler de bir o kadar karmaşıktır. Bunun yanında benzer kriterler ve kan bağı Hollanda vatandaşı olmak için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Hollanda vatandaşlığı almak her ne kadar zor olsa da birkaç kritere uygun olduğunuzda vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahip olduğunuz söylenebilir.

Benzer İçerik: Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Aile ile Hollanda Vatandaşı Olmak Mümkün mü?

Hollanda vatandaşı olmak için başvurabileceğiniz ilk seçenek kalıtımsal donanımınızdır. Ailenizde herhangi biri Hollanda vatandaşı ise bu durumda siz de Hollanda vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Temel kural, vatandaşlığın kan bağı ile sağlanmasıdır. Bu nedenle ailenizde herhangi birinin Hollanda vatandaşlığını kanıtladığınızda sizin de vatandaşlığınız onaylanacaktır.

Bir diğer seçenek ise daha önce Hollanda vatandaşı olmaktan geçmektedir. Eğer aile bireylerinizden herhangi biri daha önce Hollanda vatandaşıysa ve sonrasında vatandaşlıktan ayrıldıysa bu durumda sizin vatandaşlık elde etme hakkınız bulunmaktadır.

Bu madde ile ilgili bilmeniz gereken temel nokta vatandaşlıktan ayrılan bireylerin kendi rızaları ile ayrılmış olmaları gerektiğidir. Herhangi bir suç nedeniyle vatandaşlıktan çıkarılmış olanlar bu fırsattan yararlanamamaktadır.

Evlilik ile Hollanda Vatandaşı Olunur mu?

Hollanda vatandaşlığı almak isteyen bireylerin bir diğer seçeneği evliliktir. Hemen her ülkenin vatandaşlık için temel kriterlerinden biri olan evlilik, aynı zamanda Hollanda için de geçerlidir.

Sağlıklı bir karar alabilmek adına gerçek evlilik olması gerektiğini unutmamalısınız. Bireyin yapacağı evlilik devamlı gözetim altında tutulacaktır. Özellikle Avrupa ülkelerinin evlilik ile vatandaşlığa geçme konusunda sıkı denetim yapma durumu Hollanda için de söz konusudur.

Tercih ettiğiniz kişi, Hollandalı ise oturma izni aldıktan sonra uzun süreli kalabilme şansına sahip olmaktasınız. Daha sonra evliliğinizin gerçek olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için belirli dönemlerde düzenli olarak kontrollerden geçirilmeniz söz konusu olacaktır. Evliliğiniz en az 3 yıl sürdüğünde Hollanda vatandaşı olmaya hak kazanabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle Hollanda vatandaşlığından çıkanlar ise daha sonra boşandıklarında eski vatandaşlık haklarını geri alabilmektedir. Boşanma davanız sonuçlandıktan 1 yıl sonra Hollanda vatandaşı olabilmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Çifte Vatandaşlık Veren Ülkeler

Eğitim ile Hollanda Vatandaşı Olmak Mümkün mü?

Hollanda’da eğitim almak için ülkede bulunan üniversitelerden birinden onay mektubu almanız gerekmektedir. Kabul mektubunuz geldikten sonra rahatlıkla eğitim amacıyla ülkeye gidebilirsiniz.

Üniversite için 3 yıl ülkede ikamet etmeniz gerekmektedir. Son yıla girmeden Hollanda vatandaşlarından biri olma niyetindeyseniz başvurularınızı yapabilmeniz önemlidir fakat bunun tek şartı da iş bulabileceğinizin garantisini sunmanızdır.

Eğer ülkede kaldığınızda iş sıkıntısı yaşamayacağınızı ispat ederseniz bu durumda vatandaşlık alabilmeniz mümkündür.

Hollanda Vatandaşı Olmak için Ne Kadar İkamet Etmek Gerekir?

Hollanda halkından biri olmak isterseniz bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu kriterlerden biri de Hollanda’da ikamet etmektir. Eğer Hollanda sınırları içerisinde en az 15 yıl ikamet edip çalıştıysanız bu durumda siz de Hollanda vatandaşlığına geçme hakkı kazanabilirsiniz. Bunun için önemli olan oturma izni almaktır.

Oturma izni önce kısa süreli daha sonra uzun süreli verilecektir. Uzun süreli ikamet etme hakkını elde ettiğinizde vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Oturma izni ile beraber ülkede uzun süre kalacağınız için çalışma izninizin de olması gerektiğini unutmamalısınız.

Kimler Hollanda Vatandaşı Olabilir?

Hollanda’dan vatandaşlık temin etmek için birkaç kritere sahip olunmalıdır. Bunlardan ilki vatandaş olmak isteyen kişinin adli sicil kaydının temiz olması gerektiğidir. Herhangi bir sebepten hüküm giymemiş kişiler, Hollanda vatandaşı olabilecek kişilerdir. Bunun yanında farklı sebeplerden çalışma izni almış ve en az 15 yılını Hollanda’da geçirmiş kişiler de Hollanda vatandaşlığına başvurma hakkına sahiptir.

Hollanda vatandaşı olabilmenin bir diğer koşulu ise dil sınavında başarılı olmaktır. Ülkenin dilini hem iyi derecede konuşabiliyor hem de yazabiliyor olmanız gerekmektedir. Bu nedenle vatandaşlık başvurularınızı dili öğrendikten sonra yapmalısınız.

Süresiz oturma iznini temin eden kişiler, Hollanda vatandaşlığı için başvuruda bulunabilmektedir. Bunun yanında evlilik ve kan bağı da vatandaşlığı mümkün kılmaktadır.

Hollanda Vatandaşlığı için Seçenekli Prosedür Nedir?

Hollanda vatandaşı olabilmenin yollarından biri seçenekli prosedür ile mümkündür. Seçenekli prosedürde kendi vatandaşlığınızdan çıkmadan Hollanda vatandaşı olabilmeniz söz konusudur. Bunun yanında dili dahi bilmenize gerek kalmadan vatandaşlık başvurusunda bulunabilirisiniz. Seçenekli prosedürden yararlanabilen kişiler evlilik yolu, kan bağı ve 15 yıl oturma şartlarından birini sağlamalıdır.

En az 3 yıl ülke sınırları içinde çalışıyor olmanız ya da 3 yıldır evliliğinizin devam ediyor olması vatandaşlık temini için önemlidir. Seçenekli prosedürde kendi kendinize bakabildiğinizi, ailenizin geçimini sağlayabildiğinizi ispat etmelisiniz.

Yaşınız 18’den büyükse bu şartlardan en az birine sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar sağlandığı takdirde 3 ay içerisinde vatandaşlık alabilmeniz mümkündür.

Hollanda Vatandaşlığı için Normal Prosedür Nedir?

Vatandaşlık isteyenler için birkaç ayrı yol sunan Hollanda, normal prosedür yoluyla da pek çok kişiye vatandaş olma hakkı tanımaktadır. Normal prosedür ile başvuru yapıldığında uzun süreli oturma iznine ihtiyacınız olmadan başvuru yapabilme şansınız bulunmaktadır. Bu paketin en büyük dezavantajı kendi ülkenizin vatandaşlığından çıkarılmak zorunda olmanız.

Normal prosedürde en az 5 yıl Hollanda topraklarında yaşamış olmanız gerekmektedir. Dil sınavını verebilecek kadar Hollanda diline hâkim olmalısınız.

Normal prosedür yolu ile vatandaşlık elde etmek isteyenler en az 1 yıllık maaş dokümanını temin etmelidir. Ülkede çalışabildiğinizi bu belgeler ile kesinleştirmeniz önemlidir. Bu seçenekle Hollanda halkından biri olmak isterseniz başvurunuzun 1 yıllık süreci olduğunu bilmelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Şener DEMİR dedi ki:

  Merhaba. Vatandaşlık almak için profesyonel danışmanlık hizmetiniz söz konusu mu?

 2. Ömer dedi ki:

  Merhabalar ben hollanda da doğdum ve 7 yıl hollanda da yaşadım. Babam yüzünden hollanda dan kesin dönüş yaptik o yüzden hollanda pasaportumuz gitti ve şuan ben pasaportumu nasıl alabilirim.hollandaca konusmayi bilmiyorum.

 3. Nihat dedi ki:

  Oturum almak için ne yapmam gerekiyor

 4. Nihat dedi ki:

  NASIL GIDERIM HOLLANDA YA OTURUM ALMAK İÇİN

 5. Adile dedi ki:

  Hollandada yaşamak istiyorum iki çocuğumla beraber ne yapabilirim

 6. Yiğit Eray dedi ki:

  Eşim Hollandali ve 2 çocuğumuz var fakat 2010 dan beri Belcika da yaşıyoruz. Çocuklarımın pasaportlari da Hollanda pasaportu. Benim pasaportum Türk pasaportu. Hollanda vatandaşlığına basvurabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir