İran Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl İran Vatandaşı Olunur?

Paylaş

Ülkemizin dört tarafı pek çok farklı ülke ile çevrilidir. Hal böyle olunca, çevre ülkeler ile etkileşimler de had safhada olmaktadır. Bu etkileşimlerin neticesinde, beğenilen kültürler ve ülkeler insanın ömrünü orada devam ettirmek istemesine neden olabilir.

Ülkemizin en güzel komşularından birisi olan İran, yüksek okuma düzeyi, eğitim olanakları, iş gücü, ucuz besin ve petrol gibi temel kaynakların bolluğu, Hazar Denizi etrafındaki doğal güzelliği ve binlerce yıllık Pers İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış toprakları ile en çok vatandaşlığı alınmak istenilen ülkelerden bir tanesidir.

İran vatandaşlığı almak pek çok yolla gerçekleşebildiği gibi, genellikle evlilik ve İran’daki iş imkanlarının çeşitliliği nedeniyle gerçekleşmektedir. Günümüzde pek çok genç, okumak için İran gibi komşu ülkeleri tercih etmekte ve daha sonrasında bu ülkelerde çalışmaya başlamaktadırlar.

Çalışmanın başlaması ikamet izninin çıkması demektir. İkamet izni ise vatandaş olmak için bir adım anlamına gelir. Hayatını İran’da kurup şekillendirmek isteyen birisi için, İran vatandaşlığından daha iyi bir seçenek bulunmamaktadır.

Eğer siz de İran vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız, bu yazıda kendiniz ve aileniz için pek çok aydınlatıcı bilgi bulabilirsiniz.

İran’da Vatandaşlık Yasaları Nasıldır?

İran Milliyet Yasası’na göre doğan çocuklar, babaları tarafından vatandaşlık kazanabilirken, anneleri tarafından kazanamazlar. Yani İranlı bir adamın çocuğunun farklı bir ülkede doğması halinde, İran o çocuğu kendi ülke vatandaşı olarak görmektedir. Fakat annenin İran vatandaşı olması ve farklı bir ülkede doğum yapması halinde, çocuk İran vatandaşlığına kabul edilmeyecektir.

İran vatandaşı olma şartlarında bu durum aleni bir biçimde belirtilmektedir.

İran Hukukuna Göre Vatandaşlık Tanımı Nedir?

İran Medeni Hukuku’nda belirtilen yasalara göre İran vatandaşı olma şartları bulunmaktadır. Bu şartlar belirli hususların yerine getirilmesi ile mümkün olur.

Şartlara geçmeden önce hangi insanların İran uyruklu olduğunu hangi insanların ise olamadığını bilmekte fayda vardır. Buna göre şu kişiler vatandaş olabilirler;

  • İran’da doğan veya babası İranlı olan vatandaşlar
  • Annesi veya babası bilinmemesine rağmen İran’da doğmuş olan insanlar
  • Annesi ve babası yabancı olmalarına rağmen İran’da doğan bebeklerin, 18 yaşına gelmeleri beklenir. Sonrasında yasalar gereği bazı prosedürler uygulanır.
  • İranlı birisi ile evlenen her türlü yabancı uyruklu kadın
  • İran vatandaşı olma hakkını elde eden her tür yabancı uyruklu insan

Evlilik Yolu İle İran Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İranlı birisi ile evlenmeniz her zaman için İran vatandaşı olabileceğiniz anlamına gelmez. Eğer bir erkekseniz ve İran vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız, durum sandığınızdan biraz daha karışık olabilir.

İran hükümeti yalnızca erkek vatandaşlarının evlilik yolu ile eşlerini İran vatandaşlığına dahil edebilmelerine olanak vermektedir. Yani İranlı bir kadının yabancı uyruklu birisi ile yapacağı evliliğin sonucu her zaman için o kişinin İran vatandaşı olacağı anlamına gelmez. Tabi ki asla olamaz diye kesin bir kural yoktur fakat olma ihtimali daha zordur.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki evliliğin İran sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi, İran vatandaşı bir kadının eşini kendi ülkesine vatandaş yapabilmesi için son derece önemli bir etkendir. Çünkü evliliğin gerçekleştiği ülke, İran tarafından yaşanılmak istenilen yer olarak algılanır. Bu nedenle eğer İran’da yaşamak istiyorsanız, kesinlikle farklı bir ülkede evlenmeyin.

İkinci olarak, İran hükümeti her zaman için kadınların eşlerinin vatandaşı olduğu ülkelerde yaşaması gerektiği politikasını benimsemiştir. Bu nedenle evlenilen kişinin, İran’da oturma belgesinin ve çalışma ehliyetinin olması vatandaşlık için önemli ölçütlerdir.

Erkeğin İran’da çalışarak ailesine bakabileceği, maddi özgürlüğünü eline alabileceği ve kimseye muhtaç olmadan düzgün bir hayat sürebileceği hükümete inandırılmalıdır.

Evlilik Yolu ile Vatandaşlık İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi İran vatandaşlığı almak için cinsiyetçi bir yaklaşım bulunmaktadır. Bu nedenle ilk olarak, kadın ile erkek arasındaki farkları anlamak önemlidir.

İran vatandaşı olma şartları, pek çok belge içermektedir. Ama bütün bu belgelere geçmeden önce, vatandaş olması gereken kişinin bazı yeterliliklere sahip olması gerekir.

İran Hükümeti’nin ahlak ve dini kurallarına uyum gösterebilecek, saygılı olacak ve aykırı tutumlar sergilemeyecek biri olduğunu kanıtlamak son derece önemlidir.

Gerekli akıl ve beden sağlığına sahip olduğu onaylanmalıdır. İran vatandaşlığı isteyen kişi, yeterli derecede Farsça bilmeli ve ülkeyi orada yaşayabilecek ölçüde tanımalıdır. Sosyo-kültürel yönlerine yabancılık çekmemelidir.

Eğer vatandaşlık almak isteyen kişi erkekse, ailesini geçindirebilecek statüsü olduğunu ispatlamak zorundadır. Bu nedenle iş dökümlerini, mezuniyet belgesini, mesleğini ve gelirini belgelemelidir.

Hangi ülke vatandaşı olduğunu belli edecek şekilde pasaportunu mutlaka başvuru belgeleri arasına koymalıdır. Bu belge İran noteri tarafından tasdiklenmiş olmalıdır.

Eğer vatandaşı olduğu ülkede herhangi bir suç nedeniyle ceza almışsa o cezaya dair açıklamalı belgeler mutlaka bulunmalıdır. Tabi ki sicil kaydı, vesikalık fotoğraflar, evliliğin sahte olmadığını kanıtlayacak evraklar da son derece gereklidir.

Özellikle vatandaşlığa kabulün gelmesinin ardından, yapılacak olan mülakatta evliliğin gerçekliğine dair somut deliller sunmak son derece önemlidir. Sadece nikâh cüzdanı bu delilleri karşılamayacaktır. Bu nedenle 2-3 yıllın evli olmak, mülakat görevlilerinin bakış açısında son derece pozitif değer artışı sağlayacaktır.

Evliliğinizin gerçekliğini eşiniz ile beraber çıktığınız tatillere dair biletlerle, çevrenizden şahitler getirerek, aynı evi paylaştığınızı belirterek kanıtlayabilirsiniz. Size eşinizi tanıyıp tanımadığınıza dair çeşitli sorular sorulabilir.

Eğer İran vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız bu soruları mutlaka cevaplamak zorundasınız. Sorulara cevap verirken yanlış bir şey söylemekten korkmayın ve son derece doğal olun. Eşinizin ne cevap vereceğini tahmin etmeye çalışarak cevap vermeniz, daha kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle tanıdığınız kadarı ile cevap verin. Kalıp cümleler kurmamaya özen gösterin, çünkü ezber yaptığınız anlaşılırsa mülakatta reddedilebilirsiniz.

Evliliğinizin gerçekliğini kanıtlamak için başvurabileceğiniz en iyi yollardan bir tanesi de sizi ve ilişkinizi derinlemesine tanıyan dostlardan veya aile büyüklerinden yardım istemektir. Bu kişilerin size referanslık yapmayı kabul etmeleri halinde, size binaen yazacakları referans mektupları ile ilişkinizin derinliğini resmiyete dökebilirler. Özellikle bu kişilerin İran vatandaşı olmaları ve belirli bir okuma seviyesi, saygınlık sahibi olmaları sizin için son derece etkili olacaktır.

İran’da Çifte Vatandaşlık Var Mıdır?

İran, çiftli veya çoklu vatandaşlığı tanımamaktadır. Yani eğer siz de İran vatandaşı olmak istiyorum diyorsanız, İran hükümeti şuanda bulunan vatandaşlığınızı tanımayacaktır.

İran hükümeti çifte vatandaşlığı olan insanları yalnızca İran vatandaşı olarak görür, bu nedenle diğer vatandaşlıkları ile ilgili herhangi bir yaptırım İran’ı ilgilendirmez.

Ancak tek bir durum söz konusu olduğunda çifte vatandaşlık geçerli olabilmektedir. İran Medeni Kanunu’nun 967.maddesi çoklu vatandaşlık ile ilgilidir. 976.maddenin 4 ve 5.paragraflarına göre ise, İranlı ufak bir çocuk, yurtdışında doğmasına rağmen babasının İranlı olması nedeniyle İran vatandaşı sayılacağı için, eğer 18 yaşından sonra hala diğer ülkenin de vatandaşı olmak isterse, çifte vatandaşlık hakkı olmaktadır. Yani doğduğu ülkenin vatandaşlığını korumak istemesi halinde çifte vatandaş olabilir.

İran vatandaşı olma şartları içerisinde bu durum apaçık belirtildiği için 18 yaşını geçen gencin, bu yönde bir karar vermesi halinde İran Dışişleri Bakanlığı’nı bilgilendirmesi gerekmektedir.

  1. haan ılmaz dedi ki:

    ben turkıyede evlıyım 3 cocuk va rfakat ıranda calısıyorum rahad calısmak ıcın nasıl oturum alırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir