Amerika Nişanlılık Vizesi ( K Vize) Nasıl Alınır?

Amerika nişanlılık vizesi birçok kişinin yararlandığı vize hizmetlerinden bir tanesidir. Seyahat fikri olan kişiler nişanlılık vizesi avantajından yararlanabilmektedir.

Nişanlınızın Amerikalı olması, size o ülkenin kapılarını açabilir. Ama nişanlıyken Amerikan vatandaşı olabilmeniz mümkün değildir. Yapabileceğiniz en akıllıca işlem, Amerika nişanlılık vizesi almak ve bu vize sayesinde Amerika’ya gitmektir.

Seyahatinizin prosedür yükünü az da olsa hafifletmek istediğiniz zaman nişanlılık vizesinin birçok avantajı bir arada sunduğunu görebilirsiniz.

Amerika Nişanlılık Vizesi Nedir?

Amerika nişanlılık vizesi ‘K vize’ olarak geçer. Bu K vizenin diğer ABD vizesinden bazı farkları ve dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Bu noktalara geçmeden önce vizenin ne olduğunu, nasıl alındığını bilmek yarar sağlayacaktır.

Göçmen olmayan ABD vatandaşının, ABD vatandaşı olmayan nişanlısı için alabileceği vize türü olarak bilinmektedir. ABD vatandaşlığına geçmeyi düşünmeyen ancak ülkeye seyahat etmeyi planlayan kişilerin bu vize türü ile her türlü işi rahatlıkla yapabildiği bilinmektedir.

Seyahati kolaylaştırma adına Amerika nişanlılık vizesine başvuru yapmak yararlı bir adım olacaktır.

Amerika Nişanlılık Vizesi Nasıl Alınır?

Nişanlılık Vizesi şartlarını bilen herkes şartlar için uygun olup olmadığına göz gezdirdikten sonra başvuru yapmak durumundadır.

Başvuru süreci son derece basit olmasına karşın şartlar yerine getirilmediğinde seyahat edebilmenin mümkün olmadığı da akılda bulundurulmak zorundadır.

Nişanlılık vizesi için başvuru yapılmak istendiğinde öncelikle yetkili kuruma dilekçe verilmesi icap etmektedir. Dilekçeyi Amerika vatandaşı olan nişanlınızın sizin adınıza yazması gerekir.

Sizin adınıza bir nevi kefil olarak yazdığı bu dilekçe kurum tarafından incelenecek ve arkasından gerekli olan belgeler talep edilecektir.

Belgeleri doğru ve eksiksiz şekilde bir araya getirdikten sonra vizeyi alıp almadığınız tarafınıza bildirilecektir.

Amerika Nişanlılık Vizesi Şartları?

Amerika K nişanlılık vizesi almak için gerekli olan bazı koşullar vardır. Yazdığınız dilekçe aranan ilk şart olarak geçmektedir ve bu dilekçede en az 2 yıldır beraber olduğunuz yer almak zorundadır.

2 yıllık beraberlikten az beraberliğiniz varsa vizeyi alabilmenizin pek de imkânı yoktur. Evlenmek için herhangi bir maninizin olmadığı da dilekçenizde yerini almalıdır.

Amerika’da evlenmek istediğiniz belirtmeniz nişanlılık vizesi için sizden istenen şartlardan bir diğeridir.

Nişanlılık vizesini almaktaki en temel neden Amerika’ya giderek evliliğinizi burada gerçekleştirmektir. Yani eğer evlenemeyecek durumda iseniz asla ABD vizesi için başvuruda bulunmayın.

Amerika Nişanlılık Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalı?

Vize başvurusu dendiğinde akla ilk olarak sorumlu kurum gelmelidir. Konuyla bizzat ilgilenen yasal olarak sorumlu olan kurum size birçok bilgi verecek ve başvurunuzu yapmanızı sağlayacaktır.

Randevu alıp başvurunuzu yaptıktan sonra kurum size sonucu bildirecektir.

Vize onaylandıktan sona Amerika Büyükelçiliğine veya Konsolosluğa giderek onaylanmış vizenizi almanız gerekir. Burada gireceğiniz mülakatta en az 2 yıldır beraber olduğunuzu ispatlamak için, telefon kayıtlarının dökümlerini, beraber olan resimlerinizi, Facebook profillerinizi, birlikte çıktığınız tatillerin belgelerini kanıt olarak gösterebilirsiniz.

Görevlinin size inanmaması ve vizeyi reddetmesi halinde temyize gidebilir veya ikinci kez yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Amerika Nişanlılık Vizesinin Süresi Ne Kadar?

ABD evlilik vizesi ne kadar sürer sorusu kadar nişanlılık süresi ne kadar sürer sorusu da sık sık sorulmaktadır. Amerika Birleşik Devleti’nde dünya evine girmek isteyen kişilerin tercih ettiği bu vize, kişilere yeterli süreyi ayırmaktadır.

Kısa süre içerisinde başvuru yapıp daha sonra bize başvurusuna onay alırsanız vizenin süresinden sonuna kadar yararlanma şansı elde edersiniz.

ABD nişanlılık vize başvurusundan sonra onay alırsanız yasal olarak 3 ayınız bulunmaktadır. Evliliği gerçekleştirmek, gerekli şekilde hazırlık yapabilmeniz adına sistem tarafından 90 gün süre tanınmaktadır. Süre içerisinde dilediğiniz şekilde ülkede ikamet edebilme şansınız bulunmaktadır.

Amerika Nişanlılık Vizesi için Gerekli Evraklar

Vize için gereken evraklar dendiği zaman akla ilk olarak pasaport gelmektedir. Pasaport dışında nüfus cüzdanı fotokopisi, 1 adet biyometrik fotoğraf, DS-160 başvuru formu, yeminli geçim beyannamesi, sabıka kaydı da gereken belgeler arasında yerini almaktadır.

Belgelerle beraber tıbbi muayene raporları, belgelerin tercüme edilmiş versiyonları da teslim edilmek durumundadır.

Kişi daha önce evlenmiş ise bu durumda dul olduğunu kanıtlayan boşanma evrakları ya da ölüm belgesi teslim edilmek zorundadır.

İki kişi de hazır olduğunda, evraklar gerekli yerlere teslim edildiğinde nişanlılık vizesi için belgeler hazırlanmış olacaktır.

Amerika Nişanlılık Vizesi için Sağlık Evrakları

Amerika’nın nişanlılık vizesini almak isteyen kişiler bu vize için öncelikle belgeleri hazır kılmak durumundadır. Hazır kılınması gereken belgelerden bir tanesi de sağlık belgesidir.

Sağlık belgesi içerisinde birkaç belgeyi de barındırmaktadır. Her şeyden önce yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın kişinin tıbbi muayenesinin yapılması gerekmektedir.

Kurum tarafından yönlendirilen adreslerde muayene yapıldıktan sonra rapor alınmaktadır. Alınan bu sağlık raporu başvuru sürecinin en önemli adımlarından bir tanesidir.

Sağlık evrakları arasında aşı kayıtları da yer almak durumundadır. ABD göçmenlik yasasına göre belirlenmiş olan tüm aşıların yapılması ve yapıldığına dair belge sunulması icap etmektedir.

Nişanlılık Vizesi Aldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler, Uyulması Gereken Şartlar

Hiç şüphesiz Amerika nişanlılık vizesi, evlenmek için alınan bir vizedir. Zaten yasalarda açıkça belirtildiği gibi bu vizeyi almanız halinde 90 gün içerisinde Amerika’da evlenmeniz gerekmektedir.

Amerika’da evlenmeniz halinde, Yeşil Kart almanız ve Amerika’da ikamet etme hakkı elde etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Vize başvurusu yaptığınız andan itibaren kesinlikle Türkiye’de evlenmeyin, bu bütün çalışmalarınızı çöpe atacaktır.

Eğer Amerika’da başka biri ile evlenirseniz, direkt olarak ülkeden atılırsınız. Bu nedenle son derece dikkatli olmalısınız. İlişkinizin inandırıcı olması son derece önemlidir. Bu nedenle yanlış bilgiler ve yalan içeren işlemler yapmayın.

Unutmayın ki ABD vizesi almak pek kolay bir iş değildir, ama özellikle Amerika nişanlılık vizesi almak çok daha uğraştırıcı bir durumdur ve kuralları son derece katıdır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özcan dedi ki:

    Selâm Amerika yaşayan bayan arkadaşım nişanlılık vizesi başvuru bulundu ve birkaç gün önce nişanlılık vizesini iptal etti kız arkadaşım benim sorum nişanlılık süreci bitti ve bundan sonra ben Amerika Turist vizesine başvuruda buluna bilir miyim ve nişanlılık vizesi iptal edilmesi Turist vize basvurumu olumsuz yönde etkilermi