Vize Vatandaşlık » Vatandaşlık İşlemleri » Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Gerekli Şartlar ve Belgeler

Norveç vatandaşlığı nasıl alınır, hangi adımlarla vatandaşlığı elde edebilirim soruları merak edilen sorulardır. Dünyanın en mutlu ülkesi olarak tanımlanan Norveç hem doğal güzellikleri hem de yaşam kalitesi bakımından pek çok ülkeden daha ileridedir.

Binlerce kişinin merak edip araştırdığı ülke aynı zamanda pek çok kişi tarafından vatandaşlık başvurusu almaktadır.

Norveç vatandaşı olmaksa herhangi bir kolaylığı bulunmayan birçok ülkeden daha zor olan bir süreçtir. Yaşam standartları yüksek olan ve bunu korumak isteyen ülke, vatandaşlık vereceği kişilerde de farklı şartlar aramaktadır.

Norveç vatandaşlığı alabilmek için bu şartları eksiksiz şekilde yerine getirmek gerekmektedir.

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Norveç vatandaşlığı ekşi sözlük gibi platformlarda sıkça talep edilen bir vatandaşlıktır. Dünyanın sayılı güzelliklerine sahip olan ülkenin vatandaşlığını almak için ciddi prosedürleri kontrollü şekilde yerine getirmek gerekmektedir.

Norveç vatandaşı olmak istediğinizde öncelikle ülkeye yasal olarak girmelisiniz. 90 günden daha uzun süre kalmak isteyenler için oturma izni sürecini başlatan Norveç, geçici oturma izni ile kaçaklığa son vermektedir.

Vatandaşlık alabilmek için öncelikle geçici oturma iznini almış olmanız gerekmektedir. Sonrasında yapacağınız hamle ise kalıcı oturma izni talep etmektir. Kalıcı oturma izni almayanlara vatandaşlığın verilmesi söz konusu dahi olmamaktadır.

Norveç oturma izni için de belli prosedürler gerekmektedir. Başvurularınızı doğru yapmanız halinde hem geçici hem de kalıcı oturma izinlerini temin edebilirsiniz.

Norveç Vatandaşlığı İçin Şartlar

 • Norveç’e yerleşmek istiyorum diyenlerden biriyseniz her şeyden önce ülkede 3 yıldır ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Önce 3 yılı geçici oturma izni ile geçirmeli daha sonra 4 yıl da kalıcı oturma izni ile ikamet etmelisiniz.
 • Norveç’te iş imkânı oldukça boldur. Size düşen bu imkânları değerlendirmek ve arkasından yasal bir işe girmektir. Kendini ve ailesini geçindiremeyecek olan kişilere hiçbir şekilde vatandaşlık verilmediği görülmektedir.
 • Norveç’te işçi arayan firmalar gibi eğitim vermek isteyen kurslar da mevcuttur. Bu bakımdan kendinizi sosyal olarak hazırladığınızı kanıtlamanız için kurslara katılmanız gerekmektedir. Bu kurslar hem kültürel açıdan hem de sosyal açıdan sizi topluma adapte edecektir.

Sabıkası Olanlar Norveç Vatandaşı Olabilir mi?

Birçok ülkede olduğu gibi Norveç’te de önemli olan topum güvencesidir. Ülke ve ülke vatandaşları için herhangi bir güvenlik ihlali olmaması son derece önemli kabul edilmektedir. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için kişilerin sabıka kayıtları istenmektedir.

Başvuru yapan kişinin sabıkasında herhangi bir hüküm bulunursa bu durumda Norveç vatandaşlığına kabul edilmesi mümkün değildir.

Sabık kaydında özellikle kriminal suçlara dikkat edilmektedir. Bununla beraber yüz kızartıcı herhangi bir suç nedeniyle hüküm giymiş birinin Norveç vatandaşlığına kabul edilmesi mümkün olmamaktadır.

Norveç Vatandaşlık Şartları ve Koşulları - Norveç Vatandaşlık Başvurusu - Norveç Vatandaşı ile Evlilik

Norveç Vatandaşlık Şartları ve Koşulları – Norveç Vatandaşlık Başvurusu – Norveç Vatandaşı ile Evlilik

Norveç Vatandaşlığı İçin Dil Zorunlu mu?

Norveç’te yaşam nasıldır, adapte olmakta zorlanır mıyım soruları sık sık sorulmaktadır. Bu soruların temel cevabı dildir. Kişinin dil konusunda verdiği sınavlar, vatandaşlık alıp almayacağını belirleyecektir.

Norveç vatandaşlığı için başvuru yaparken sizden istenen temel detaylardan biri de dil sınavlarını vermenizdir. Dili ne ölçüde bildiğinizi ispat etmeniz, ülkede rahatça yaşamanız açısından önemlidir. Bu bakımdan başvuru yapan kişilere özel olarak dil sınavı düzenlenmektedir. Belli bir puanın altında kalanlara dil eğitimi verilmekte ya da vatandaşlık başvuruları iptal edilmektedir.

Kamu Borcunun Olması Norveç Vatandaşlığına Engel mi?

Norveç’te iş bulmak tahmin edildiği kadar zor değildir. Özellikle nitelikli bir elemansanız bu sayede kolayca iş bulabilirsiniz. İş bulduktan sonra paranızı kazanıp kendiniz için doğru olan vatandaşlık seçimini yapmanız mümkündür. Bununla beraber vatandaşlık için gerekli şartlardan biri budur. Kendini ve ailesini geçindirebilecek kişilerin vatandaşlık için başvuru yapması gerekmektedir.

Vatandaşlık başvurunuzun reddedilmesine neden olacak en önemli sorun borçlarınız olacaktır.

Kamu borcunuz var ise bunu ödemeden vatandaşlık başvurunuzun olumlu anlamda sonuçlanması mümkün değildir. Bu konuda detaylı bir araştırma yapıp borcunuz olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğum Yoluyla Norveç Vatandaşı Olunur mu?

Norveç vatandaşı olmak istiyorum diyen kişiler, anne ya da baba aracılığıyla bu isteklerini yerine getirebilirler. Kişinin Norveç vatandaşı olabilmesi için doğum hakkını kullanabilmesi mümkündür.

Nadir olan ancak otomatik olarak vatandaşlık elde etmeyi sağlayan bu durum sürecin kısalması bakımından da büyük kolaylık sağlamaktadır.

Doğum yoluyla vatandaşlık alabilmek için anne ya da babadan herhangi birinin Norveç vatandaşı olması gerekmektedir. Norveç vatandaşı olan ebeveynleriniz varsa ve doğumunuz Norveç’te gerçekleştiyse vatandaşlık almanız oldukça kolaydır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, anne ve babanızın evli olmasıdır.

Bebek dünyaya geldiğinde anne ve baba evli olmak zorundadır. Aksi halde vatandaşlık başvurusu reddedilmektedir.

Evlilikle Norveç Vatandaşlığı Alınır mı?

Norveç vatandaşıyla evlenmek kişinin vatandaşlık elde etmesini sağlayacak yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle vatandaşlık elde etmek için değil de gerçek bir aile kurmak için evlilik düşünüyorsanız vatandaşlığı almanız çok da kolay olacaktır.

Sahte evlilikler, ülke genelinde yapılan denetlemeler sonucunda reddedilmektedir. Vatandaşlık için evlendiği ortaya konan kişiler, ülkeden sınır dışı edilmektedir. Bu bakımdan yasal olarak evlilik yaparken aynı zamanda evliliğinizin gerçek olmasına da özen göstermelisiniz.

Birkaç yıl bir arada olmak aynı evi paylaşmak bu süreç için önemli detaylardır.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Ücretli mi?

Norveç vatandaşlık başvurusu için doğru adımları atmak isteyen kişiler her şeyi detaylı olarak düşünmek mecburiyetindedir. Kişinin vatandaşlık elde edebilmesi için başvuru sürecinde belli bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Her yıl değişen başvuru ücretleri, hizmet bedeli adı altında alınmaktadır. Ülkeden ülkeye değişen ve ekonomik durumla doğrudan bağlantılı olan bu ücretler, başvuruların yapılması açısından zorunluluk taşımaktadır. Bu bakımdan ücretleri ödemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Son güncellemenin ardından 500 dolar olan Norveç vatandaşlık başvuruları, başvuru yaptığınız yılda değişiklik içerebilir.

Norveç Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Norveç vatandaşlığı için başvuru yapmayı düşündüğünüzde yasal olarak adım atacağınız ilk adres büyükelçiliktir. Norveç Büyükelçiliği hem vatandaşlık sürecinde hem de sonrasında size yardımcı olabilecek bir adrestir.

Özellikle hangi evraklar gerekli,  başvuru sürecinde nelere ihtiyaç olduğu, kaç para ödenmesi gerektiği ve daha pek çok detayı bu adresten edinebilmeniz mümkün olmaktadır.

Büyükelçiliğe başvuru yaparken bizzat kendiniz gitmek durumundasınız. Süreç içerisinde herhangi bir acente ile görüşebilir, onlardan yardım alabilirsiniz fakat başvurularınızı kendiniz yapmak zorundasınız. Aksi halde başvuru süreci başlatılmamaktadır.

Norveç Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Çifte vatandaşlık tercih edilen ülke ile doğulan ülkenin vatandaşlığına aynı anda sahip olmayı sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, çifte vatandaşlık için herhangi bir engel bulundurmamaktadır.

Dileyen vatandaşlar hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmekte hem de istedikleri herhangi bir ülkenin vatandaşlığını alabilmektedir.

Türkiye’nin bu tutumuna karşın Norveç’te çifte vatandaşlık onayı bulunmamaktadır. Türkiye’den giden biri hem Norveçli hem de Türk olma özelliğine sahip olamamaktadır. Dolayısıyla başvurularınızı yaparken Türkiye vatandaşlığından ayrılmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için ayrılma adımını atmalı daha sonra Norveç vatandaşlığına geçmelisiniz. Bu noktada sonra tüm haklarınız ve sorumluluklarınız yalnızca Norveç üzerine olacak, vatandaş olarak tüm nitelikleri bulunduracaktır.

Etiketler:

“Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?” hakkında 10 yorum

 1. Norveç’ten bir iş teklifi aldım. Çalışma iznini de şirket halledecek ama doğru bir tercih mi olacak emin değilim. Bir süre orada çalıştıktan sonra Norveç vatandaşlığı almam mümkün olur mu?

 2. Kızımın norveçte dil okullarından yararlanmasını ve süreçte ilerlerse orada çalışma hayatına girmesini arzu ediyorum bu mümkünmu

  1. Benim oğlum Norveç’te eğitim aldı ve dilini oldukça geliştirdi. 4 yıl da orada çalıştı. Şimdi Kanada’da. Yeni nesin için güzel bir fırsat.

 3. Norveç yaşamak çalışmak isteriz. Göçmenlik için nerden nasıl başlamamız gerekiyor. Kriterleri ağır görünüyor ör: tc vatandaşlığından çıkmak gerekiyor gibi

 4. Norveç vatandaşı olmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olurdanız cok sevinirim saygılarımla

 5. Torunum 2 yılı geçti oradaçalışıyor hatta vize uzatmasıda yaptı çok iyi ingilizce bilir tabiiki norveç cede biliyor yabancı bayanla evli. şimdi biçocuğu doğdu orada çocuk norveç vatandaşı olurmu saygılar.

 6. Torunum 2 yılı geçti oradaçalışıyor hatta vize uzatmasıda yaptı çok iyi ingilizce bilir tabiiki norveç cede biliyor yabancı bayanla evli. şimdi biçocuğu doğdu orada çocuk norveç vatandaşı olurmu saygılar.ben ilk defa yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.