Özbekistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Gerek ülkemize benzeyen yapıları, gerek yakın oluşu, gerekse kültürel ortaklıklarımız nedeniyle keyifle gezilecek en güzel ülkelerden bir tanesi de Özbekistan’dır. Özellikle 3 milyona yaklaşan nüfusu ile Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Özbekistan ziyaretini gerçekleştirmek için bazı vize koşulları bulunmaktadır. Avrupa ülkelerine giriş için gerekli koşullar ile kıyaslandığında bu istekler son derece makuldür.

Özbekistan Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Özbekistan’a giriş ile ilgili en çok merak edilen konu kapıda vize alınıp alınamadığıdır. Özbekistan’ın kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Vizeler genellikle 2-3 hafta içinde çıkmaktadır bu nedenle seyahatinizden en az 20 gün önce, vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Özbekistan vizesi ile 180 gün içinde maksimum toplamda 90 gün Özbekistan’da kalma hakkınız vardır. Bu sürenin aşılması veya aşılacak olması durumunda hemen Özbekistan konsolosluklarına başvurmanız gerekmektedir.

Bordo veya yeşil pasaport sahibi olmanız Özbekistan vizesi almanız için fark oluşturmaz. Yeşil pasaport sahiplerinin de Özbekistan ziyaretleri öncesi mutlaka vize almaları gerekmektedir. Sadece diplomatik pasaport sahipleri vize almaksızın ülkeye girebilirler.

Özbekistan Vizesi Alırken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Özbekistan vizesi almak için öncelikle pasaportunuzun geçerliliğinden emin olmanız gerekmektedir. Pasaportunuz 10 yıldan daha yeni olmalı, en az 6 ay daha geçerliliği olmalıo ve giriş çıkış işlemlerinin rahatlıkla gerçekleştirilebilmesi için mutlaka 2 adet boş sayfası olmalıdır.

Turistik vize başvurusu yapmak isteyenler için; 2 adet biyometrik fotoğraf, vize başvuru belgesi, taleks numarası, vize dilekçesi, nüfus cüzdanı ve pasaport bilgileri, iş veya okul kayıtları gereklidir. Ayrıca eğer tur ile gidecekseniz onaylı tur belgeleri, bireysel gidecekseniz otel ve uçak rezervasyon bilgileri gereklidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir