Paris Louvre Müzesi ve Louvre Sarayı

Paylaş

Louvre Müzesi, her şeyden önce, dünyanın en büyük ve en çeşitli eserleri barındıran müzelerinden biridir. Da Vinci, Michelangelo ve Rembrandt gibi sanatçılar tarafından, Mezopotamya, Mısır ve Yunan uygarlıklarına ait eserlerden oluşan bu müze pek çok başyapıta ev sahipliği yapar.

Müzede 35.00’den fazla eser bulunmaktadır ve her bir esere tek tek bakmak yaklaşık olarak 9 ay sürmektedir. Bu nedenle hangi eserlere bakacağınıza dair bir plan yaparak müzeye girmek çok daha faydalı olacaktır. Bunun için internette de bulabileceğiniz müzenin haritasına bakmak gerekir.

Haritada hangi eserin nerede bulunduğuna dair faydalı bilgiler yer almaktadır.

Bugün Louvre Sarayı 4 kattan oluşmaktadır ve bu dört kat arasında sayısız merdiven bulunmaktadır. Merdivenler ve saray 3 kanada ayrılmış haldedir.

Sully Kanadı, Denon Kanadı ve Richelieu Kanadı’nı barındıran bu saray 12.yüzyılda Philippe-Auguste tarafından bir kale olarak yaptırılmıştır. 16.yüzyılda

Rönesans tarzı bir kraliyet ikametgâhı olarak yeniden yapılmıştır. Devrimci Sözleşmesi’nin imzalanması ile 1793 yılında ulusal bir müzeye dönüştürülmüştür.

Louvre’da sergilenen tablolar, heykeller ve eserler daha sonraki Fransız hükümetleri tarafından toplanılmaya devam edilmiştir. Aralarında Avrupa’nın her yerinden sanat ve ustalığın eserleri ve bu eserlere dair paha biçilmez koleksiyonları bulunmaktadır.

Louvre’un varlık nedeni, antik eserleri barındırmasının yanı sıra, sadece Fransız ve İtalyan değil aynı zamanda Hollanda ve İspanya’nın da eserlerini bünyesinde bulundurmak istemesidir. Çünkü bu medeniyetler Batı Sanatını en iyi şekilde sunan ve Batı’nın kültürel temelini oluşturan medeniyetlerdir

Birçokları için en önemli eser Mona Lisa olarak bilinen Leonardo da Vinci’nin La Joconde’sidir. Denon Kanadı’nın 1. katında ve 6.odasında bulunan bu eser mutlaka görülmelidir. Bu tüm bölüm aslında, başyapıtların en çok bulunduğu bölümler arasındadır.

Denon Kanadı zemin katta, Michelangelo’nun Dying Slave, Cupid ve Canova Psyche isimli eserleri 4.odada bulunmaktadır. meşhur eserlerin çoğu Denon Kanadı’nda sergilendiği için mutlaka oraya girmekte fayda vardır.

Sully ve Richelieu kanatlarının zemin katlarında pek çok antik hazine bulunmaktadır. özellikle mısır ve Mezopotamya uygarlıklarına dair büyüleyici eserler görmek isteyenler zemin katları mutlaka ziyaret etmelidirler. Ayrıca İslam Uygarlıkları’na dair eserler ve Bizans İmparatorluğu’ndan kalma ürünleri görmek isteyenler Denon kanadının zemin katını ziyaret edebilirler.

Louvre Müzesi için aldığınız biletler tüm gün için geçerlidir. Yani dolaşmaktan yorulup bir süre dışarıda dolaştıktan sonra tekrardan içeriye girip müzeyi gezebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir