Peru Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Nasıl Peru Vatandaşı Olabilirim?

Paylaş

Peru vatandaşlığı nasıl alınır? Başvuru yaparken hangi belgeler gereklidir? Bu soruların yanıtlarını tam anlamıyla bilmeden vatandaşlık başvurusu için hareket geçmemelisiniz.

Güney Amerika’da sahilin kıyısında sıkıştırılmış gibi görünen minik ülke Peru. Türkiye’de İzmir’den uçakla gitmek istediğinizde Peru’ya 22 saatlik bir uçuş sonrasında varabiliyorsunuz.

Peru’dan vatandaşlık almadan önce ülkeyi gidip görmeniz; karşınıza neler çıkacağına dair fikir edinmeniz gerekiyor. Peru para birimi TL ile yakın değerlerde ama ülkede büyük oranda dolar kullanıldığından; yolculuktan önce TL birikiminizi Dolara çevirmenizde fayda var.

Peru’nun çifte vatandaşlık konusuna nasıl baktığıyla ilgili net bir bilgi yoktur. Ülkeye gitme fırsatınız olduğunda yetkili birimlerle bu konuyu görüşebilirsiniz. Böyle bir imkânınız varsa Türk vatandaşlığından vazgeçmeden Peru vatandaşı da olabilirsiniz.

En kolay hangi ülkenin vatandaşı olunur sorusunun yanıtı en kısa haliyle Peru olabilir. Peru küçük bir yatırımla vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alıyor.

Birçok ülke vatandaşlık vermek için uzun yıllar ikamet talep ederken Peru hemen vatandaşlık veren ülkelerdendir.

Peru Vatandaşlık Şartları

Peru vatandaşlığı için vatandaşlık alma yönteminize göre şartlar farklılık göstermektedir. Evlilik, eğitim, ülkeye saygınlık ve ekonomik katkı sağlamaya yönelik başarılar söz konusu olduğunda prosedür farklı işlemektedir. Şartlar ülkede yaşayanlara ve yaşamayanlara göre ayrılabilir.

Peru’da Yaşayanlar için Vatandaşlık Şartları

Peru’da iki yıl boyunca yaşamış olan kişiler vatandaşlık almak için hak kazanmışlardır. Vatandaşlığa başvuracak kişilerin 18 yaşından büyük olması yasal olarak reşit olması gerekir.

Ülkede kaldığı bir müddetçe yasal suça karışılmamış olması da önemlidir. Ayrıca ülkede geçimini sağlayabildiğinizi de ispat etmeniz gerekiyor.

Evliyseniz ya da aile büyüklerinizle Peru’daysanız ve vatandaşlığa ailecek başvuruda bulunacaksanız; başvuru şartlarına aile bireylerinin de uyum sağlaması gerekiyor.

Peru’da Yaşamayanlar için Vatandaşlık Şartları

Peru’da yaşamadığı halde vatandaşlık almak isteyenlerin böyle bir şansı olmayacaktır. En kolay oturma izni veren ülkelerden olan Peru’dan çok cüzi bir miktar ödeme yaparak iki yıllık oturma izni alabilirsiniz.

Oturma izninden sonra 2 yılı Peru’da yasal olarak geçirmeli ve sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunmalısınız. Bu şartlarda ülkeye eğitim için gelmiş olan 18 yaşından küçük kişiler, eğitim bittiğinde 18 yaşını ve 2 yılı doldurmuşsa başvuruda bulunabilirler.

Peru Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Peru’dan vatandaşlık almak için başvuru yapacağınız zaman belgelerinizi hazır etmeli ve yetkili birime gitmelisiniz. Eksik belge olması işleminizin gereksiz yere uzamasına neden olacaktır.

Gerekli belgelere bakıldığında diğer ülkelerden pek farklı bir sistem olmadığı görülür. İstenen belgelere başvuru için gittiğinizde bazı ek belgeler eklenebilir. Yetkililer durumunuzu değerlendirdikten sonra sizden birtakım belgeler talep edebilir.

Peru Vatandaşlık Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Peru vatandaşlığına başvuru yaparken yanınızda mutlaka pasaportunuz ve pasaportunuzun fotokopisi bulunmalıdır. Ülkede yaşadığınız yerin ikamet bilgilerini gösteren belgeyi de yetkililere sunmalısınız. Geçim durumunuzu gösteren belge, varsa iş yerinize ait yasal belgeler başvuru dosyasına eklenmeli.

Peru Vatandaşlık Başvurusu için Özel Belgeler

Peru vatandaşlık başvurusu yapmanızda evlilik, doğum veya yatırım gibi özel durumlar varsa bir takım ek belgeler gerekli olabilir. Evlilik yoluyla yapılacak vatandaşlık başvurularında, evlenilecek Perulu kişinin nüfus bilgileri, evliliğin gerçekleştiğine dair yasal belge başvuru dosyasında olmalıdır.

Doğum yoluyla yapılan vatandaşlık başvurularında dünyaya gelen bebeğin doğum belgesi, anne babanın kimlik bilgileri hazırlanmalıdır.

Peru Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Peru’dan vatandaşlık almak evlilik, doğrudan başvuru, doğum, eğitim ya da yatırım gibi yollarla mümkündür. Hangi sebeple vatandaşlık alacaksanız; ona yönelik hazırlık yapmalısınız. Vatandaşlığın ne kadar sürede alınacağı da yine başvuru durumunuza göre değişiklik gösterecektir.

Peru online vatandaşlık veren ülkelerden olmadığından; başvurunuzu bizzat gidip göçmenlik işleriyle ilgilenen birimlere yapmalısınız. Bulunduğunuz bölgedeki göçmenlik bürosuna giderek başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Başvuru formuyla birlikte evraklarınızı yetkililere teslim etmenizle birlikte süreç başlar. Ön değerlendirme sonrasında bazı belgeler istenirse o belgeleri de tamamlayıp tekrar gelmeniz istenebilir.

Belgeler eksiksizce tamamlandığında değerlendirme süreci başlayacaktır. Başvurunun incelenme süresi tamamen belirsizdir ve yoğunluğa, adayın başvuru durumuna göre değişiklik gösterebilir. Sonuç kesinleştiğinde tarafınıza iletişim bilgilerinizden faydalanılarak dönüş yapılacaktır.

Evlilik Yoluyla Peru Vatandaşlığı

Peru vatandaşı biriyle evlendiğinizde sizin de vatandaşlık almak için hakkınız olacaktır.

Peru vatandaşı kişiyle evlendikten sonra ülkede yasal olarak bulunmanız ve belirli bir süre yaşamanız gerekiyor. Bu süreçte yetkilileri evliliğinizin gerçek olduğuna ikna etmeniz gerekecek.

Vatandaşlık işlemleriyle ilgilenen yetkililer karar verdiğinde vatandaşlık alma hakkı kazanmışsanız; tarafınıza haber verilecek.

Doğum Yoluyla Peru Vatandaşlığı

Anne ya da babadan biri Peru vatandaşı ise Peru’da ya da başka bir ülkede dünyaya gelen çocuk Peru vatandaşı olmak için hak kazanacaktır. Çocuğun anne babası Perulu olmasa bile, aile belli bir süredir Peru’da yaşıyorsa dünyaya gelen çocuk Peru vatandaşı olabilir.

Eğitim Yoluyla Peru Vatandaşlığı

Eğitim almak amacıyla Peru’da bulunmuşsanız ve bu süre iki yılı geçmişse vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eğitim için gelmiş olmanız ülkede yasal olarak bulunacağınız anlamına geldiğinden başvurunuzda pek sorun çıkmayacaktır. Sadece yaş şartına ve ülkede bulunma süresi hususuna dikkat etmelisiniz.

Yatırım Yoluyla Peru Vatandaşlığı

Ülkeye gittikten sonra iki yıl süreli hızlı bir vatandaşlık almak isterseniz; Peru’ya 25 bin dolarlık bir ödeme yapmalısınız. Diğer ülkelere bakıldığında bu ücret oldukça makul. İki yıl bu şekilde ülkede bulunduktan sonra tam vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

 1. Perihan dedi ki:

  Peruda evlilik yaparak vatandaşlığını alabilir miyim? Machu pıcchu çok hoşuma gidiyor. Böyle bir ülkede yaşamak istiyorum. Peruda yaşam şartları konusunda bilgi veren olursa sevinirim.

  • Tayfun dedi ki:

   Perihan hanım;
   Peruda bir arkadaşım yaşıyor ve yaşam şartlarından çok memnun ama ilk 3 yıl sağlık olarak çok zorlanmış. Türkiye ile iklim ve yükseklik durumları çok farklı. O nedenle detaylı bir sağlık kontrolünden geçmek önemliymiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir