Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Polonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Polonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Polonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Polonya oturma izni birçok kişi tarafından tercih edilen izinlerdendir. Avrupa ülkelerinden biri olarak popülaritesini hiçbir zaman kaybetmeyen Polonya, dünya genelinde sıkça ziyaretçi ağırlayan ülkelerdendir.

Gerek turistik seyahatler gerekse iş gezileri için dünyanın dört bir yanından konuk ağırladığı görülmektedir.

Yapılan bu seyahatlerin sonrasında Polonya’ya yerleşmek isteyen, ülkede ikamet etmeyi düşünen pek çok kişi olduğu görülmektedir.

Polonya’ya seyahat etmek isteyip arkasından oturma sürecini planlıyorsanız her şeyi yasalara uygun yapmalısınız.

Yasalara uygun şekilde tüm prosedürleri yerine getirdiğiniz zaman oturma konusunda çok da güçlük yaşamazsınız. Aksi halde fark edilmeniz durumunda ülkeden sınır dışı edilmeniz söz konusu olabilir.

Polonya Oturma İzni

Polonya oturma ve çalışma izni veren ülkelerden bir tanesidir. Ülkede yaşamayı, çalışarak hayatınızı sürdürmeyi düşünüyorsanız bu iki izne de ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Oturma izni olmadığında ülkeye yasal olarak yerleşmenizin herhangi bir yolu yoktur. Yalnızca seyahat edebilir, vize süreniz dolana kadar gezebilirsiniz.

Süre sona erdikten sonra ülkenize geri dönmeniz gerekir. Oturma izni olduğu zaman size ayrılan tüm süre boyunca Polonya’da bulunabilirsiniz.

Oturma izni beraberinde çalışma izni de alırsanız ülkede hem oturup hem de herhangi bir işte çalışabilirsiniz. Çok zorlanmadan dilediğiniz gibi sonuç almanıza yardımcı olacak yasal adımı atabilirsiniz.

Polonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Polonya oturma izni nasıl alınır sorusuna verilecek ilk cevap doğru noktaya başvuru yapmaktır. Doğru noktaya başvuru yaptığınızda sorunsuz ve zahmetsiz şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle başvuru noktasına gidip oturma izni dilekçenizi doldurup arkasından formla beraber resmi olarak kaydınızı oluşturmalısınız. Sonrasında sizden istenen evrakları bir araya getirmeli ve kısa süre içerisinde evrakları teslim etmelisiniz.

Tüm evrakları teslim etikten sonra oturma izni başvurusu değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme son bulduğu zaman tarafınıza olumlu ya da olumsuz şekilde sonuç bildirilecektir.

Polonya Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Polonya göçmenlik başvurusu olarak da tanımlanan oturma izni başvurusu çoğu zaman karmaşaya neden olabilmektedir. Başvuru yapmayı düşünen kişi Türkiye’den mi yoksa Polonya’dan mı başvuru yapacağı konusunda tereddüt yaşayabilmektedir.

Polonya oturma izniniz için başvurularınızı Polonya’da yapmanız gerekmektedir. Polonya göçmenlik bürosu bu konuyla ilgili olan kurumdur.

Yaşadığınız şehrin valiliği size bu konuda doğru adresi söylemektedir. Tüm oturma izni işlemlerini yapabileceğiniz adres valiliğin belirttiği adrestir.

Oturma iznini alma nedeniniz evlilik ise bu durumda başvurunuzu Türkiye’den yapabilirsiniz. Türkiye’de evlendikten sonra Polonya Konsolosluğu’na giderek başvurularınızı kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Oturma izni konusunda bu iki kurum dışında başvuru yapmanız gereken başka nokta bulunmamaktadır.

Polonya Oturma İzni Başvurusu Şahsen mi Yapılmalı?

Polonya vatandaşlığı öncesinde en çok başvuru alan konulardan biri oturma iznidir. Birçok kişi ülkeye gelip yerleşmeye karar verip sonrasında vatandaşlık düşünür.

Oturma izni ile süre tamamlamadan vatandaşlığın alınmasına izin verilmemektedir. Süreyi doldurabilmek için oturma izninizi eksiksiz şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Oturma izni başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktaları da asla es geçmemeniz önemlidir.

Başvuru sürecinde bilinmesi gereken en önemli nokta kişisel başvurudur. Kişi oturma izni başvurusu yaparken kesinlikle bireysel olarak başvuru yapmak durumundadır. Çocukları için yapmayı düşünüyorsa çocuklarının da kesinlikle yanında olması gerekmektedir.

Polonya Oturma İzni Türleri

Polonya oturma izni çeşitleri kişilerin seyahat nedenlerine bağlı olarak değişir. Seyahat etme nedeniniz eğitim ise bu durumda eğitim oturma vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Amacınız bir iş yerinde çalışmak ise bu durumda çalışan oturma izni almanız icap etmektedir. Ticari amaç güden kişilerden biriyseniz almanız gereken izin ticari oturma iznidir.

Birçok kişi aile birleşimi, ziyaret başlıkları altında oturma izni başvurusunda bulunmaktadır. Ailenizden ya da akrabalarınızdan herhangi biri Polonya’da ise bu durumda oturma izninizi bu başlık dâhilinde alabilirsiniz. Aynı zamanda evliliği de oturma izni için geçerli sebep sayabilirsiniz.

Eğitim İçin Polonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Eğitim için oturma izni almak isteyen kişiler her şeyden önce Polonya’nın bu alanda en iyi ülkelerinden biri olduğunu bilmeliler.

Dünyanın dört bir yanından birçok öğrenci ağırlayan ülkede Türk öğrencilerin sayısı da bir hayli fazladır. Eğitim için Polonya oturma izni almak istiyorsanız lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitim düzeyine sahip olmalısınız.

Gerekli görülmesi halinde Erasmus öğrencileri için de Polonya oturma izninin verildiği bilinmektedir.

Öğrenci oturma izni için gerekli evrakları hazırlarken bir yandan da okuldan kabul edildiği mektubu da eklemelidir. Böylece oturma izni almak hiçbir şekilde zorlayıcı olmayacaktır.

Polonya’da Eğitim Amacıyla Oturma İzni Almak İçin Gerekli Belgeler

Oturma izni için gerekli belgeler kişinin seyahat amacına göre değişiklik taşır. Eğitim için Polonya oturma izni almak isteyen bir kişi her şeyden önce kabul mektubunu, öğrenci belgesini, eğitim diplomalarını dosyaya yerleştirmelidir.

Beraberinde eğitim süresi boyunca yaşamını devam ettirebileceği kadar parası olduğunu da ispat etmek zorundadır.

Banka hesap dokümanı, sağlık sigortası ve sabıka kaydı da öğrencinin mutlaka teslim etmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Çalışan Olarak Polonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Polonya çalışma izni ne kadar sürede çıkar, çalışan olursam oturma izni alabilir miyim soruları kişilerin merak ettiği sorulardır. Özellikle çalışma ve oturma izninin hemen hemen paralel olması, sürecin daha da kolay ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

Çalışan olarak Polonya oturma izni almak isteyenler hem çalışma iznine hem de oturma iznine aynı zamanda sahip olmalıdır.

Çalışan kişinin işyerinden onay aldığını gösteren bir davet mektubuna ihtiyacı vardır. Yetkililer niçin ülkeye girdiğini sorduğunda kişi, elindeki davet mektubunu gösterebilecek durumda olmalıdır.

Beraberinde son çalıştığı zamanlara dair maaş dokümanı, banka hesap detayları, sabıka kaydı, sağlık sigortası, 4 adet vesikalık fotoğrafı, pasaportu da muhakkak evrak dosyasında yerini almak durumundadır.

Evlilikle Polonya Oturma İzni Nasıl Alınır?                

Evlilikle oturma izni en sık alınan oturma izinlerinden bir tanesidir. Polonya vatandaşı olan biriyle dünya evine giriyorsanız oturma izni için şansınız yüksek demektir.

Kısa süre içerisinde evrakları toparlayıp teslim ederek sonuçları bekleyebilirsiniz.

Evlilikle oturma izni almak için öncelikle evliliğinizin gerçek olmasına ve Polonya yasaları için de geçerliliği bulunmasına özen göstermelisiniz.

Gerekli evrakları düzenlerken evlilik cüzdanınızı da eşinizin belgelerini de yetkili kuruma teslim etmelisiniz.

Polonya Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Polonya’da öğrenci oturma izni, evlilik oturma izni ya da yatırım oturma izni fark etmeksizin her şekilde evrak teslim edilmesi mecburidir. Evrak teslim etmek isteyen kişiler başvuru formunu, Polonya dilinde yazılmış dilekçeyi ve pasaportu kesinlikle teslim etmek durumundadır.

Pasaportun en az 3 ay daha kullanım süresi olduğundan emin olunmalıdır. Beraberinde sabıka kaydı, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ikamet beyanı, banka hesap dokümanı, çalışmayı kanıtlayan son 3 ayın maaş bordrosu da gerekli evraklar dosyasında mutlaka bulundurulmalıdır.

Evraklar yetkili kurum tarafından genişletilebildiği için daha farklı evrak taleplerine de hazırlıklı olunması önemlidir.

Kurumlar; kişinin ailesine, ziyaret edeceği akrabalarına ilişkin detaylı bilgi isteyebildiği gibi dil kontrollerine ve bu alanda aldığı sertifikalarına da dikkat etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir