Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Romanya, hem ülkemize yakın oluşu hem de gezilecek yerlerinin çeşitliliği nedeniyle son derece tercih edilen bir ülkedir. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla nispeten uygun fiyatları bu gezileri çok daha çekici hale getirmektedir. Özellikle Bükreş, devasa şatoları, masallarsan fırlamış kaleleri ile muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır.

Romanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya’ya kısa süreli kalmak için giriş yaptıysanız kalış sürenizi uzatmanız mümkün olmayacaktır. Yani 180 gün içinde maksimum 90 gün kadar kalabilirsiniz. Bu süreyi Romanya’da bulunduğunuz veya Türkiye’ye döndüğünüz süre içinde değiştirmeniz mümkün değildir. Ancak ve ancak Türkiye’ye geri dönerek uzun süreli kalma vizesi başvurusunda bulunmanız halinde, çıkan yeni vizeniz ile daha uzun süre kalabilirsiniz.

Romanya’ya Seyahatte Schengen Vizesi Geçerli Midir?

Schengen Vizesi ile Romanya topraklarında iki farklı şekilde kalabilirsiniz. Bunlardan ilki süresi 5 gün olarak sınırlı olan transit vizesi aracılığı ile Romanya’da bulunmaktır. Bu vizedeki asıl amaç, araba ile yolculuk yapanların diğer Schengen ülkelerini gezileri sırasında Romanya topraklarından geçişlerini kolaylaştırmaktır.

Yeni yapılan düzenlemeler ile Schengen vizesi olan ve herhangi bir aksaklık yaşamayan, belgelerinin tamamı geçerli ve yeterli olan kişiler de vize almaksızın Romanya’da kalabilirler. Fakat bu kalma işlemi için, vize sürelerinde kalacakları gün kadar süre kalmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişi kesinlikle ülkeye kabul edilmeyecektir.

Romanya Vizesi Alırken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya vizesi almak isteyenlerin, öncelikle seyahat amaçlarını bildirmeleri ve kalacakları süreyi iyi hesaplamaları gerekmektedir. Bu sonuçlara bağlı olarak transit vize, kısa süreli vize veya uzun süreli vize alabilirler. Turistik geziler için genellikle kısa süreli vize verilmektedir ve 90 günlük kalma hakkı içermektedir.

Romanya vizesi ortalama 4-5 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Pasaportunuz 10 yıldan yeni olmalı, boş iki sayfası bulunmalı ve en az 6 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. Aksi takdirde vize başvurunuz onaylanmayacaktır. Otel, uçak veya tur rezervasyonlarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Arabanız ile seyahat ediyorsanız, araba için istenilen belgeleri mutlaka taşımanız ve sınır kapısında göstermeniz gereklidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Romanistan :) dedi ki:

    Geçtiğimiz sene schengen vizesi ile Romanya’ya gittim. Transit vize olarak giriş yapmıştım ama bu sene tekrar schengen vizesi alabilirsem uzun süreli kalmak istiyorum. Gerçekten çok güzel bir ülke. Tadı damağımda kaldı 🙂

    • Madalina dedi ki:

      🙂 evet Romanya çok güzel bir ülke ama gezmen gerek çok daha fazla kalman gerek,gezilecek okadar yer varki 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir