Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler ve Şartlar Nelerdir?

Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler ve Şartlar Nelerdir?

Paylaş

Rusya vatandaşlığı nasıl alınır sorusu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Rusya ile hem iş hem de turistik açıdan çok fazla bağı bulunan Türkiye özellikle çalışma amacıyla birçok vatandaş göndermektedir.

Çalışmaya ya da turistik seyahat amacıyla giden kişilerin vatandaşlık için Rusya tercih etme durumları karşılaşılabilen bir durumdur. Giden pek çok kişinin en çok istediği şeylerin arasında Rusya’nın resmi vatandaşı olabilmek gelir.

Rusya devleti talep ettiği koşulların karşılanması halinde bazı durumlarda diğer ülke vatandaşlarına Rus vatandaşlığı imkanını sağlamaktadır.

Rusya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişiler, gerekli prosedür işlemlerini yerine getirdikten sonra başvuru sürecini başlatabilmektedirler. Bunun için önemli olan hangi yolla vatandaşlık talebinde bulunulması gerektiğidir.

Rus vatandaşı olmanın avantajlarından faydalanabilmek için başvuruyu doğru şekilde yapmak önemlidir.

Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ekonomisi ve sosyal fırsatları ile dünya devleri arasında kabul edilen Rusya en popüler ülkelerden biridir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’nden değil dünyanın pek çok noktasından vatandaşlık başvuruları alabilmektedir.

Rusya vatandaşlığı alabilmek için tercih edilebilecek birkaç yol bulunmaktadır. Hangi ülkeden olursanız olun bu birkaç yolun dışında Rusya vatandaşlığı için adım atmanız mümkün değildir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pek çoğu ikamet tezkeresi ile vatandaşlık başvurusunda bulunmaktadır. Nitekim en hızlı 2 vatandaşlık yolundan biri ikamet tezkeresi başvurusudur.

Rusya vatandaşlığı almak isteyen kişiler, kurallara uygun şekilde başvuru yaptıklarında kendilerini zorlayan çok fazla sıkıntı ile karşılaşmazlar.

Rusya Vatandaşlığı Hangi Yollarla Alınabilir?

Rusya vatandaşlığı alabilmek için geçici oturma izni sıklıkla tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Bunun dışında daha kolay yoldan Rus vatandaşı olma imkanları da bulunur.

Vatandaşlık işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler için sizi buraya alalım. https://vizevatandaslik.com/category/vatandaslik-islemleri

Geçici Oturma İzni İle Rusya Vatandaşlığı Alma

Rusya vatandaşlık konusunda net çizgilere sahip ülkelerden biridir. Bu nedenle her isteyen istediği zaman vatandaşlık başvurusunda bulunamamaktadır.

Rusya vatandaşlığı alabilmek için öncelikle geçici oturma izninin alınması gerekmektedir. Geçici oturma izni öncesinde ise çalışma izninin temin edilmesi istenmektedir.

Çalışma izninin istenme nedeni geçici oturma süresi boyunca boş şekilde oturmamanızı sağlamaktır. Rus vatandaşı olmak niyetindeyseniz ülkenin diğer vatandaşları gibi kendinize bakmanın bir yolunu bulmalısınız. Bu sayede ailenizi de getirip onların da vatandaşlık işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Geçici oturma izni belgesini aldıktan sonra 1 yıl kadar Rusya’da yaşamanız gerekmektedir. 1 yılı doldurmayan hiç kimse vatandaşlık başvurusunda bulunamamaktadır. Dolayısıyla sürenin dolmasının ardından bir sonraki adıma geçilmesi uygun görülmektedir.

Rusya Vatandaşlığı İçin Geçici Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya vatandaşlığı almak istediğinizde başvurunuzu oturma izni ile yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle oturma iznini vatandaşlık şartlarına uygun şekilde almalısınız. Yapmanız gereken ilk şey beyannamede bulunmaktır.

Dilekçe ile oturma izninizi istediğinizi dile getirmelisiniz. 1 yıllık oturma izni için maaşınızı beyanname ile bildirmeli, 4 adet fotoğraf teslim etmeli, pasaportunuzla beraber yetkili kuruma gidip başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Geçici oturma izni alınması için çok fazla zorlanmanız söz konusu değildir. Kısa süre içerisinde onay alıp 1 yıllık sürenizi doldurmaya başlayabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Rusya Vatandaşlığı Alma

Evlilik ile vatandaşlık başvurularını kabul eden ülkelerden biri de Rusya’dır. Rusya vatandaşı olan bay ya da bayan ile evlilik yapılması halinde yasal olarak vatandaşlık talep etme hakkınız doğmaktadır.

Vatandaşlık elde edebilmek için en hızlı ve kestirme yol evlilik olarak bilinmektedir. Bu nedenle çok fazla evlilik yapıldığı ve vatandaşlık alındıktan sonra boşanmaların gerçekleştiği gözlemlenmektedir. Rusya vatandaşlığını alabilmek için evliliğinizin gerçek olması gerekmektedir.

Aile bakanlığı tarafından ailenin ve evliliğin kutsallığını koruyabilmek adına vatandaşlık başvurusu sürecinde evliliğiniz sık sık kontrol edilecektir. Gözlemlemeler, çevrenizdeki kişilere sormalar gizli şekilde sürdürülecektir.

Evliliğinizin sahte olması gibi bir durum söz konusu değilse endişe etmenizi gerektirecek herhangi bir sıkıntı da söz konusu olmayacaktır.

Kan Bağıyla Rusya Vatandaşlığı Alma

Anne ya da babası Rusya vatandaşı olan fakat kendi farklı bir ülkede ikamet eden kişiler, Rusya vatandaşlığı için başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Annesi ve babası ayrı ya da birleşik olsun fark etmeksizin kan bağı yoluyla vatandaşlık talep etme şansı bulunmaktadır.

Kan bağıyla Rusya vatandaşı olmak isteyen kişiler, doğum belgesi ile bu durumu ispat etmek mecburiyetindedir. Aksi halde herhangi bir yolla vatandaşlık kabulü mümkün görünmemektedir.

En Kolay Rus Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Rusya hükümetinden en kolay şekilde vatandaşlık almak isteyen kişiler için önerilebilecek tek yol; Rusya’da doğmuş olan ve burada yaşamını sürdüren bir Rus vatandaşı ile evlenmeleridir.

Rus bir vatandaş ile evlenen Türk vatandaşı Rusya hükümetinin devlet yasalarına göre Rusya vatandaşı olarak kabul edilir. Bu durum kontejyan dışı Rus vatandaşlığı hakkı kazanılmasını sağlamaktadır.

Geçici oturma izni ile kazanılan Rus vatandaşlığı ise kontenjan içi vatandaşlık hakkı olarak ayrı bir bölümde incelenir. Rusya’da geçici oturma izni evlenme yolu ile vatandaşlık kazanımına göre çok daha zor olsa da, vatandaşlık alabilmek için herkesin evlenemeyeceği göz önünde bulundurulduğunda mümkün olan tek yol gibi görünmektedir.

Rus Vatandaşlığı İçin Gereken Geçici Oturma İzninin İncelikleri

Rus vatandaşı olabilmek adına gerekli şartların başında gelen ülkede geçici oturma izni için devletin kişilerden talep ettiği bazı evraklar bulunur. Bu evrakların başında 2 nüsha olacak şekilde gelir beyannamesi gelir.

Gelir beyannamesinin içeriği iş yerinden ya da vergi idaresinden alınacak olan belgeler, varsa emekli maaşı gibi sosyal yardım kurumu belgeleri, banka hesap numaraları, dilekçe sahibinin geçindirmekle yükümlü olduğu kişilerin gelir durumları gibi konuları kapsamalıdır. Bu beyanname içerisinde Rus devlet vatandaşı olmak isteyen kişilerin yıllık gelirleri ve aylık yaptıkları harcamaların tutarlarını da belirtmeleri gerekir.

Gereken belgeler toparlanıp oturma izni için başvuru yapıldıktan sonra Rusya devletinden olumlu bir cevap gelmesi durumunda kişiler pasaportları ile birlikte Rusya’daki ev adreslerinin bağlı olduğu Federal Göçmen Bürosu’na giderek geçici oturma izni haklarını pasaportlarına mühürletebilmektedirler.

Rusya’ya giriş yapıldığı esnada Rus vatandaşı olmayan istisnasız herkes tarafından doldurulan Göçmen Kartı ise, geçici oturma izni mührünün pasaporta işlenmesi ile birlikte mühür işlemlerini gerçekleştiren yetkililer yoluyla kişilerden geri alınır.

Pasaportuna mühür vurulan kişiler Rusya’da yaşayacaklarını belirttikleri adresi doğrulamak ve kayıt yaptırmak için 7 iş gününe sahiptirler. Bu süre içerisinde ev adreslerinin bağlı bulunduğu muhtarlığa giderek kayıtlarını gerçekleştirebilirler.

Rus Vatandaşlığında Geçici Oturma İzni İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Rusya vatandaşlığı için başvuruda bulunmak isteyen kişiler öncelikle oturma izni için Rusya Federal Göçmenlik bürosuna giderek oturma izni belgesini temin etmeliler. Sonrasında süre dolduktan sonra vatandaşlık başvurusunu gerçekleştirmek için Rusya Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Yetkili kuruma başvuruda bulunmak isteyen kişinin bizzat gidip başvurması mecburidir. Ailenizden biri ya da tanıdığınız herhangi bir arkadaşınız, Rusya vatandaşlığı için konsolosluğa gidip sizin yerinize başvuruda bulunamaz.

Geçici Oturma İzni Ne Kadar Süre ile Geçerli Olmaktadır?

Rusya vatandaşlığı alabilmek için en gerekli şartlardan birisi olan geçici oturma izni bir kez kazanıldığı zaman bunun geçerlilik süreci 3 yıl sürmektedir.

3 yılın tamamlanmasının ardından aynı evraklar yeniden toplanarak Federal Göçmen Bürosu’na başvurulması halinde onay işlemlerinin yapılmasının ardından geçici oturma izninin süresi uzatılabilmektedir.

Kişilerin yaptığı geçici oturma izni başvuruları en fazla 6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu sürenin uzaması Rusya anayasalarına göre mümkün değildir ve kanunda net çizgiler ile belirlenmiştir.

Rusya Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Rusya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin vatandaşlık sahibi olabilmesi için tüm evrakları eksiksiz şekilde teslim etmiş olması gerekmektedir. Belgelerini eksiksiz şekilde teslim eden kişiler, vatandaşlık alma aşamasında herhangi bir sekteye uğramazlar.

Ülkenin içinde bulunduğu durum, sosyal ve siyasi sıkıntılar vatandaşlık başvuru sürecini doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla kişiler, vatandaşlık başvurusunda bulunmak istediklerine bir süre beklemeleri gerektiğini bilmeliler.

Rusya vatandaşlığı için başvuru yapan kişilerin en az 12-13 ay bekledikleri bilinmektedir. Durumun gidişatına bağlı olarak 2 yıla kadar vatandaşlık inceleme sürecinin uzadığı tespit edilmektedir.

Rusya Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Rusya Federasyonu’na başvuruda bulunmanız halinde çifte vatandaşlık alabilmeniz mümkündür. Yapılan düzenlemeler sonunda kendi vatandaşlarına da çifte vatandaşlık hakkı tanıyan Rusya, bu konuda prosedürlerin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Rusya Federasyonu vatandaşı olmak isteyen kişiler, kendi ülkelerinin vatandaşlıklarından feragat etmeden çifte vatandaşlık için haklarını kullanabilmektedirler.

Rusya Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu’na vatandaşlık için başvuru yaparken aynı zamanda çifte vatandaşlık hakkınızı da kullanabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan anlaşmalar sonucunda karşılıklı olarak çifte vatandaşlık şansı tanıyan Rusya bu konuda resmi makamlara bildirimi zorunlu tutmaktadır.

Resmi makamlara bildirmeden çifte vatandaşlık şansını kullanmak isteyen kişilere 200 bin ruble civarında para cezası verilmektedir. Ayrıca 400 saat kadar kamu hizmeti uygulaması yapılmaktadır.

Çifte vatandaşlık başvurusu için federal göçmen bürosuna gitmeniz gerekmektedir. İkinci ülkenin hangi ülke olduğunu, hangi tarihten sonra çifte vatandaşlığa geçiş yapacağınızı bildirmeniz gerekmektedir. Bunlarla beraber pasaport, kimlik tarihi ve numarası da teslim edilmesi gereken önemli belgeler arasına yer almaktadır.

Rusya Vatandaşlığı İçin Gereken Evraklar

 • Rusya vatandaşlığı için gereken belgelerden ilki, geçici oturma izni belgesidir.
 • Oturma izninin yanına nerede kaldığınızı gösteren ikametgâh belgenizi yerleştirmeniz gerekmektedir. İkametgâh belgenizde açık adres olmasına özen göstermelisiniz.
 • Apartmanlarda oturan kişilerin kayıt defteri özeti ve mali hesap sureti teslim etmesi gerekmektedir.
 • Vatandaşlık dilekçesini veren kişinin doğum belgesini teslim etmesi istenmektedir.
 • Kimlik belgeniz ve pasaportunuzda gerekli evraklar arasında yer almaktadır.
 • Rusya vatandaşlığı için çalışma izni belgesi gerekmektedir.
 • Çalışılan kurumun adresi, kişinin görev kimlik kartı ve son birkaç ayın maaş bordrosu istenmektedir.
 • Başvuru yapan kişi, emekli ise kendi ülkesindeki emeklilik karnesinin noter tasdikli çevirisini teslim etmesi gerekmektedir.
 • 4 adet fotoğraf da dosyada yer almalıdır.
 • Vatandaşlık gereken belgelerden bir diğeri sicil kaydıdır. Adli sicil kayından utanç verici suçlardan herhangi biri nedeniyle hüküm giymiş kişilerin vatandaşlığa alınması mümkün değildir.
 • Vatansız kişi olarak başvuruda bulunmak isteyenler vatansız olduklarını ispat edecek belge teslim etmek zorundadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Zeytim dedi ki:

  Evlilik yoluyla Beyaz Rusya izin veriyor ama Rusya’yı bilmiyorum.

  • ferit dedi ki:

   5 yildir rusyada yasiyorum ne vatandasligi . ilk 1 yillik / sonra 3 yillik / sonra 5 yillik oturum izni almaniz gerekir ,

 2. Fatih dedi ki:

  Anne baba ayrı, baba Rus vatandaşı olan birisi vatandaşlık alabilmesi için neler yapması gerekir?

 3. Kiev dedi ki:

  Rus vatandaşı ile evlilik yapacağım. Nikahımız burada kıyılacak. Rusya’ya bildirmemiz mi gerekli? Yoksa orada ayrı bir nikah mı kıyılacak? Ücretli olarak yardımcı olacak varsa benimle iletişime geçsin.

  • sibiryali dedi ki:

   2 sefer nikag yapilmaz en iyisi nikagini rusyada yap diger islamlerin icin kolay olur sibiryali eger yazismak istersen e mail at ok yardimci olurum

 4. Selami dedi ki:

  Rusya vatandaşlığı almak istiyorum ama hem türk hem rus vatandaşı olmak mümkün mü?
  Bir de duydum ki Rusya vatandaşlığı alınınca Kırım vatandaşı da olunabiliyormuş. Orada Türklere çok iş varmış. Bu şekilde Kırım vatandaşı nasıl olunur?

 5. sibiryali dedi ki:

  arkadaslar eger nikan yapacaksan rusyada yap senin icin daha kolay olur vatandasligi alman yani evlilik cuzdanini rusyadan yaptir .turkiyeden yaptirma cifte vatandaslik var vatandasligi aldigin zaman bunu da alabilirsin

  • Selim dedi ki:

   Merhaba..eşimle haftaya türkiyede nikah kıyacağız. Ama rusyada yasamak istiyoruz. Okuduklarımıza göre ve sizde aynı seyi söylemissiniz, rusyada evlenmek daha iyi. Simdi iptal etmeye değer mi burda ki nikahımızı..cok tesekkürler

 6. tio dedi ki:

  arkadaslar aranizda rus vatandasligi alan varmi eger varsa yazsarsaniz sevinirim

 7. Önder dedi ki:

  Eşim Kazakistan doğumlu ama Rus kökenli. Ancak evlendikten sonra, Kazakistan çifte vatandaşlık vermediğinden, Türk vatandaşlığına geçti. Şimdi Rus vatandaşlığı için baş vurabilir mi?

 8. Samet dedi ki:

  Rusya’da ikamet almak için ne gerekli? Vatandaşlık almasam sadece vize ile oturabilir miyim? Yoksa oturma izni gerekli mi? Orada çalışmayı düşünmüyorum..

 9. Elisa genç dedi ki:

  Dedem Rusya doğumlu dedemin annesi Rus. Çifte vatandaşlık hakkı doğar mı ?

 10. onur kesgin dedi ki:

  merhaba rusyada şirket kurmak istiyorum.acaba rusça dil şartı varmı . amacım hem şirketi kurmak hemde oturum almak

  • Derya dedi ki:

   Merhaba Onur bey. Sart dediğınız zaman neyi kastediyorsunuz? Oturum almak icin rus dilini bıldıgınızı kanıtlayan ımtıhandan geçmeniz gerekecek. Şirket kurup kimi işe alacaksınız ve kime servisinizi sunmayı duşunuyorsunuz, rusçasız?

 11. Selim dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık bir ay önce rusyada evlendim, eşim rus. Evlilik ardından rvp için tüm evraklarımı teslim ettim. Şubat ortası TR ye dönüs yapıp, nisan başı Rusyaya geleceğim 3 aylık davetiye ile.Haziran başı Rvp cevabım gelmiş olacak. Sonrasında direkt rus vatandaşlığına başvurabilir miyim ? Çifte vatandaş olabilir miyim ? Birde evliliğimi Türkiye için Moscov a mı yoksa Türkiye de mi tescil ettirmeliyim ? Çok teşekkürler

 12. cevat dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben Rusya’da ailem ile birlikte çalışmak istiyorum. Ailem ile gitmek istersem bana ne tür sıkıntılar çıkar ve çalışmak için nereye başvuracam çünkü ben daha bir çalışma yeri bulamadım. Acaba orada türk şirketleri var mı oraya gittiğimizde devlet bize yardımcı oluyor mu yoksa biz orda tek başımıza mı olacaz. lütfen bana bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir