Vize Vatandaşlık » Vatandaşlık İşlemleri » Rusya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Rusya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Rusya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Rusya; devasa ekonomisi, geniş coğrafyası ve mega sanayi gücü ile insan gücüne en çok ihtiyaç duyan ülkeler arasındadır.

Rusya, bu iş gücünü karşılayabilmek adına her sene mesleki sektörlere göre yabancı uyruklu vatandaşlar için özel kotalar açmaktadır.

2017 yılı genel kotası 177.043 kişiden oluşmaktadır, 2018’in ilk yarısından gelen veriler ise bu sayının geçileceği yönündedir.

Rusya’da çalışabilmenizi sağlayacak çalışma iznini alabilmek için, Rusya çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan (BDT) gelen vatandaşlar, Rus çalışma izni istenmeyen tek vatandaşlardır.

Eğer Rus çalışma vizesi dışında bir vizeyle Rusya’ya girdiyseniz ve çalışmaya başladıysanız, acilen çalışma vizenizi çıkartmanız ve ülkeden çıkıp Rusya’ya çalışma vizeniz ile tekrar giriş yapmanız gerekmektedir.

Turist veya öğrenci vizesi ile çalışma hayatına başlayanlar, çalışma vizesi için başvuruda bulunmadıkları takdirde kalıcı suretle sınır dışı edilebilirler.

Rusya Çalışma İznine Kimler Başvurabilir?

Rusya hükümetine bağlı şirketlerin her biri için yıllık farklı işçi kotaları bulunmaktadır. Bu kotalardan bazıları da Türk işçiler için ayrılmış durumdadır.

İş başvurusu yapacağınız şirketin Türk personel kadrosunda boşluk olması halinde, yabancı uyruklu işçi kontenjanından işe alınmanız sağlanabilir.

Rusya çalışma izninin daha kolay alınabilmesinin bir diğer yolu, Türk işçi çalıştırma iznine sahip, Rusya’da faaliyet halinde olan şirketlere başvurmaktır. Bu şirketler direkt olarak izne sahip oldukları için firma aracılık edecek, böylelikle bireysel başvuru yaparak çalışma izni almanız gerekmeyecektir.

Rusya Çalışma İzninin Kapsamı Nelerdir?

Rusya çalışma iznini sağlayan Rusya çalışma vizeleri, işveren ve işçiye bağlı olarak 90 gün ile 3 yıl arasında verilebilir. 90 günlük ticari vize alınabileceği gibi, 1 senelik şoför vizesi de alınabilir.

Şoför vizeleri çok girişlidir ve çalışma izni alabilmek için çok girişli vize almak şarttır. Bu vize türleri özellikle ulaşım, nakliye gibi Türkiye – Rusya sınır hattında ticari faaliyet gösteren lojistik şirketlerinin ihtiyacı olan vize çeşitleridir.

Rusya çalışma vizesi almadan önce dikkat edilmesi gereken iki önemli kural vardır. Bunlardan ilki tüm yabancı uyruklular için geçerli olan HIV testinin yapılmasıdır.

Rusya’nın bu konudaki tavrı son derece nettir, yabancı uyruklu işçinin sağlık taramasının yeterli bulunmaması halinde Rusya’daki tıbbi kuruluşlardan HIV tetkiki yapılması talep edilebilir.

Unutulmaması gereken ikinci önemli nokta ise işe giriş sözleşmesinin eksiksiz biçimde hazır olmasıdır. İşe giriş sözleşmesi hem işveren hem de işçi tarafından karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak hazırlanmış ve imzalanmış olmalıdır.

Rusya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci

Rusya çalışma izni alabilmek için yapılması gereken ilk adım iş sözleşmesi hazırlamaktır. Sözleşme hazırlandıktan sonra çalışanın, çok giriş çıkışlı vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Rusya’da çok yoğun biçimde yabancı ülke vatandaşları çalıştığı için tüm bu iş arama ve iş bulma süreci ile yabancı işçi bulma kurumu ilgilenmektedir.

Kurumun en önemli görevlerinden bir tanesi 30 günlük süreç içinde işçiyi uygun pozisyona yerleştirebilmektir. Hükümetler arası politikaların anlık durumuna göre çalışma izni alma süreci 30-60 gün arasında değişebilmektedir.

Şirketler aracılığı ile başvuruda bulunulabileceği gibi, çalışmak isteyen kişi şahıs başvurusunda da bulunabilir. Bu durumda çalışacağı şirkete dair tüm bilgileri kendisi edinerek Rus Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilir.

Rusya Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

Rusya Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

Rusya Çalışma Vizesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya çalışma izni alabilmek için gerekli olan belgeler, alınacak iş vizesine göre farklılık göstermektedir. İşverenin yabancı işçi bulma kurumundan edinmesi gereken belgeler dışında gerekli olan temel belgeler şunlardır:

  • Noter tarafından onaylanmış ve Rusça çevirisi yapılmış pasaport fotokopisi.
  • İşçinin çalışacağı alanı ve mesleki yeterliliğini gösteren başarı belgesi (Uzman kategorisindeki çalışanlar için uzmanlık belgesi veya diploma fotokopisi. Diplomalar ve uzmanlık belgeleri apostil ile onaylanmış olmalıdır.)
  • Konsolosluğun belirttiği sayıda ve ölçülerde biyometrik fotoğraflar.
  • İşverenin karşıladığı veya işçinin bireysel olarak yaptırdığı sağlık sigortası formu.
  • Çalışılacak şirketten gelen çalışma izni davetiyesi ve tarafların birlikte hazırladığı iş sözleşmesi.

Rusya Çalışma Vize Türleri ve Ücretleri

Rusya çalışma izin süreleri 90 gün ile 2 yıl arasında değişebilmektedir ve bu süre gerekli durumlarda uzatılabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı vize türleri tek yıllıktır ve her bitişinde yenilenmesi gerekmektedir. Türk vatandaşları tarafından en çok tercih edilen 4 Rusya çalışma vizesi ve fiyatları şu şekildedir:

  • Senelik çok girişli şoför vizeleri, her sene yenilenmesi gereken vize türleri arasındadır. Başvuru tarihinden itibaren 22 iş günü içinde çalışma izni verilmektedir. Genellikle tanınmış lojistik firmaları tarafından tercih edilen bir vize türü olduğu için işlerin acil olması durumunda süre azalabilmektedir. Çeşitli aracı kurumlardan alınan aracılık işlemleri ile birlikte toplam 950 USD civarında maliyeti bulunmaktadır.
  • Senelik Rusya ticaret vizesi, fuarlara katılmak veya iş görüşmelerine katılmak amacıyla alınan çok girişli vizeler arasındadır. Diplomatik ticari ilişkilerin kapsamında olması halinde 5 gün içinde, bireysel başvurularda ise 17 iş günü içinde alınabilmektedir. Vizenin ücreti 850 USD ile 900 USD arasındadır.
  • Rusya çalışma vizesi, genellikle işçilerin en çok tercih ettiği vize türüdür. 90 gün ile 2 yıl arasında verilebilir. Şirketlerden gelen davetiyeler referans olarak alınır. Harç masrafları ve konsolosluk ücretleri kalınacak süreye ve başvurulan şirkete göre değişiklik gösterebilir, fiyatı 1800 USD ve temin edinme süreci 45 gündür.
  • 90 günlük Rusya ticari vizesi, özellikle Rusya ile ortak iş yapan yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen vize türüdür. 90 günlük kullanımından sonra gerekli durumlarda yenilenebilir ve maliyetinin uygunluğu sayesinde yenilenme şartları uygundur. Ticari vizeyi çıkartmanın bedeli 450 USD, iznin verilme süreci ise 17 gündür. Aracı şirketlere başvurularak süre daha da azaltılabilir.

Rusya Çalışma İzni Süresi Nasıl Uzatılabilir?

Rusya’ya yatırım yapacak bir girişimciyseniz, bir miktar paranızı Rusya’daki piyasalara sokmanız, Rusya oturma izni almanıza olanak sağlayacaktır. Geçici oturma iznini aldıktan 1 yıl sonra, iş durumunuza bağlı olarak kalıcı oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda iş durumunuzun uygunluğu saptanır ve Rusya’da yaşamanız için engel bulunmuyorsa 5 yıllık oturma izni elde edersiniz. Bu izin her 5 senede bir yenilenir ve bu yenilenmeler süresince dilediğiniz kadar Rusya’ya giriş çıkış yapabilir, çalışma izninizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Rusya hükümetine giriş yaptıktan 3 ay sonra, eğer dilenirse çalışma izni uzatılabilir. Bu iznin uzatılması vizenin bitme sürecinden 14 gün öncesine kadar başvurmak için süre tanınmaktadır.

Çalışma izninin belgesi olarak Rus hükümeti tarafından verilen belgeler plastik kart olarak adlandırılmaktadır ve yapılan tüm işlemler bu kart üzerinden yürütülür.

Çalışma izninin uzaması talebi vermek için plastik kart ve gerekli evraklar ile birlikte Rusya Federasyonu Göç Bakanlığı’na başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Rusya çalışma izni alındığı tarihten itibaren, kişinin istihdam edildiğine dair bilginin Rusya’da bulunan vergi dairesine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bildiri için 10 günlük süreç tanınmaktadır. 10 günlük süreçten sonraki 30 günlük süreçte ise çalışan kişinin işçi denetim kurumuna, Rusya’da çalıştığına dair bildiride bulunması gereklidir.

“Rusya Çalışma İzni Nasıl Alınır?” hakkında 1 yorum

  1. Rusya’ya Türkçe öğretmeni olarak yerleşmek ve orada bir kadınla evlenip yaşamak istiyorum. Belki okuyan olur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir