Saint Barthelemy Vizesi Nasıl Alınır?

Saint Barthelemy Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Saint Barthelemy vizesi alarak Saint Barthelemy seyahatine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle vize koşullarına hâkim olmaları gerektiğini bilmeliler. Seyahatten hemen önce kendinize uygun olan vize türünü seçmeniz, doğru evrakları teslim etmeniz bu açıdan oldukça önemlidir.

Saint Barthelemy, dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce turist ağırlayan ülkelerden biridir. Ada ülkesi olduğu için doğal güzellikleri nedeniyle birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Ülkeye gezip görmek ve daha pek çok amaçla seyahatte bulunan kişilerden bazıları da Türkiye’den gitmektedir. Türkiye ile yapılan anlaşmalar gereğince Saint Barthelemy ile vize muafiyeti bulunmamaktadır.

Ülkeye seyahate çıkmak isteyen herkesin pasaport türü ne olursa olsun vize alması mecburidir.

Saint Barthelemy Vizesi Nasıl Alınır?

Merak edilen ada ülkelerinden biri olan Saint Barthelemy birçok kişinin ziyaret etmek istediği adreslerden biridir. Ziyaretçiler seyahat planlarını yaparken öncelikle Saint Barthelemy vizesi nasıl alınır sorusuna cevap bulmalıdır. Aksi halde seyahatlerinin gerçekleşmesi söz konusu olmayacaktır.

Vize alabilmek için yetkili temsilcilikten randevu almanız gerekmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra zaman kaybetmeden sizden istenen evrakları bir araya getirmeniz önemlidir.

Tüm evrakları eksiksiz ve hatasız şekilde bir araya getirdiğinizde vize inceleme süreci başlatılacaktır. Vize almaya uygun görülmeniz halinde belirlenen sonuç size bildirilecektir.

Saint Barthelemy vizesiz seyahat hakkı sunmadığı için vize başvuru sürecinde her şeyi doğru yapıp, vizenizi temin etmeniz önemlidir.

Saint Barthelemy Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Saint Barthelemy vizesi için gerekli belgeler; pasaport, kimlik fotokopisi, seyahat rezervasyon belgeleri, vize başvuru formudur. Özellikle pasaport konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar ihmal edilmemelidir.

Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması, en az 6 ay kadar kullanılabilmesi ve yapraklarının eksik ya da yırtık olmaması gerekmektedir. Bununla beraber en az 2 yaprağının boş olmasına da özen gösterilmelidir.

Vize başvuru formu konusunda dikkat edilmesi gereken detay ise doğru ve eksiksiz bilgi sunmaktır. Kişisel bilgilerinizin detaylı ve doğru olması, vize almanızı kolaylaştıracaktır. Aksi halde vizenize onay almanız oldukça zordur.

Saint Barthelemy Vize Türleri

Saint Barthelemy vize türleri temelde 2’ye ayrılmaktadır. Turistik ve ticari vize türleri arasından en çok turistik vize tercih edilmektedir. Saint Barthelemy, turistik vizesini almak isteyen kişiler öncelikle seyahat amaçlarına bağlı olarak form doldurmak mecburiyetindedir.

Vize başvuru formunda yer alan seyahat nedeni bölümüne gerekçe yazılmalıdır. Bu sayede turistik vize için başvuruda bulunulabilmesi mümkündür.

Turistik vizenin dışında tercih edilebilecek diğer vize türü ticari vizedir. Ticari vize daha çok iş sebebiyle seyahat etmek isteyenlerin tercih edebileceği bir vizedir. Bu nedenle çalışanlar ve işverenler için ayrı şekilde hazırlanmaktadır.

Hangi kategoride yer alıyorsanız vize başvurunuzda belgelerinizi de ona göre hazırlamanız gerekmektedir.

Saint Barthelemy Turistik Vizesi

Saint Barthelemy turistik vizesini almak isteyen kişiler öncelikle hangi meslekten olduklarını belirtmeliler. Başvurular esnasında hangi meslekten olduğunuzu dile getirmeniz önemlidir çünkü teslim etmeniz gereken belgeler değişikliğe uğramaktadır.

Turistik vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öğrenci, memur, çalışan, işveren, emekli ve ev hanımı olmak üzere başvurularda bulunabilirler.

Öğrenci olarak vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler; öğrenci belgesi, transkript, aileden herhangi birinin Saint Barthelemy vizesi ve kişiye maddi destek sağlayacak kişinin banka hesap dokümanı teslim etmesi gerekmektedir.

Emekli olarak vize talep etmek isteyen kişiler; emeklilik belgesi, sağlık karnesi, sağlık raporu ve varsa gayrimenkul tapusu teslim etmek mecburiyetindedir.

Ev hanımı olarak vize almak isteyenler ise eşlerinin maaş bordrosunu, üzerlerine kayıtlı olan gayrimenkul tapusunu ve kendi banka hesap dokümanlarını teslim etmelidir.

Saint Barthelemy Ticari Vizesi

Saint Barthelemy ticari vizesi, kişilerin iş merkezli çıktığı seyahatlerde alınmaktadır. Bu vizeyi temin edebilmek için çalışan veyahut işveren olmak gerekmektedir.

Çalışan olarak ticari vize almak isteyenler; SGK giriş belgelerini,  şirketteki görev kimliklerini, son birkaç ayın maaş dokümanını ve hizmet belgesini teslim etmelidir. Ayrıca şirketin antetli kağıdına yazılı olan vize talep dilekçesi de dosyada yerini almalıdır.

Ticari vize almak isteyen kişiler işveren ise bu durumda; şirketin vergi levhasının, faaliyet raporunun, ticari sicil gazetesinin, imza sirkülerinin fotokopi şeklinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Saint Barthelemy Vizesi İçin Nereye Başvurulmalı?

Saint Barthelemy, Türkiye’de yetkili temsilcilik bulundurmamaktadır. Bu nedenle vize başvuruları konusunda birçok kişinin sıkıntı yaşadığı bilinmektedir.

Ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler, vize alabilmek için Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilmektedir. Dış işlerinde Fransa bağlantısı bulunan ülke, vizelerini de Fransa aracılığıyla almaktadır.

Fransa Konsolosluğu’nun yanı sıra Fransa Büyükelçiliği de vize taleplerine yanıt vermektedir.

Saint Barthelemy Vizesi Kaç Günde Alınır?

Saint Barthelemy vizesi almak isteyen kişiler, seyahat öncesinde başvurularını yapmalılar. Doğru zamanda yapılan başvurular kişilerin gecikme sorunu yaşamadan vizelerini almalarını sağlamaktadır. Bu nedenle vize için önce randevu alma daha sonra başvuruyu tamamlama süreci seyahat tarihine bağlı olmalıdır.

Saint Barthelemy vizesi için başvuru yapan kişiler, 5 iş günü içerisinde vizelerini temin edebilmektedir. Ne var ki oluşabilen birtakım aksilikler, vizenin daha uzun sürede alınabilmesine sebep olmaktadır.

Seyahatinizden en az 15 gün önce vize başvurusunda bulunduğunuzda yeterince geniş zamanda vize almış olursunuz. Aksi halde vize reddi veyahut gecikme ile karşılaşırsanız itiraz etmek için vakit bulmakta zorlanmanız mümkündür.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir