Samoa Vizesi Nasıl Alınır?

Samoa Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Samoa vizesi çoğunlukla turistik seyahatlerde bulunmak isteyen kişilerin temin ettiği vizelerden biridir.

Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan adalardan biri olan Samoa, yıl içerisinde binlerce turisti ağırlamaktadır. Gerek eğlenceli, keyifli tatiller için gerekse iş görüşmeleri için alternatif adresler arasında görülmektedir.

Samoa’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yapılan karşılıklı protokol gereği pasaportlarına bağlı olarak vize almak mecburiyetindedir.

Vizesiz giriş için muafiyet sağlanan gruba dâhil olmuş olmak gerekmektedir. Vize alması gereken pasaport sahipleri gerekli prosedür işlemlerini yerine getirmeli daha sonra vizeleri için başvuruda bulunmalıdır.

Samoa Vizesi Nasıl Alınır?

Samoa vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bazı konularda dikkatli olmak mecburiyetindedir. Vize alabilmenin temel yolu daha önce herhangi bir ülkeden sınır dışı edilmemiş olmaktır.

Başka herhangi bir ülke vatandaşlığından çıkarılmış olan kişiler Samoa vizesi alamamaktadır. Bununla beraber Samoa vizesi nasıl alınır sorusunun bir başka yanıtı ise yüz kızartıcı suç işlememiş olmaktır. Ülke bu iki konuda esnek davranmamakta, aksi durumlarda vize vermemektedir.

Samoa vizesinin detaylı protokolü Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlenmektedir. Amerikan adalarından biri olarak da kabul edilen Samoa için pasaportunuza göre başvurunuzu yapabilmeniz mümkündür.

Samoa Vizesinden Muafiyet

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler, Samoa seyahatine çıkmak istediklerinde pasaportlarına bağlı olarak vize almak zorunda olmayabilirler. Bu noktada sahip olduğunuz pasaportun türünü bilmelisiniz.

Bordo pasaport olarak isimlendirilen umumi pasaport sahipleri Samoa vizesi almak mecburiyetindedir.

Yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaport sahipleri, gri pasaport olarak bilinen hizmet pasaportu sahipleri ve diplomatik pasaport sahipleri vize almak mecburiyetinde değildir. Ülkeye seyahat edebilmek için vizeden bir süreliğine muafiyet hakkı tanınmaktadır.

Samoa Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Samoa vizesi için başvuruda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle hangi vize türünü almak istediklerine karar vermeliler.

Vize türünüzü, seyahatinizin amacına göre belirlemeniz gerekmektedir. Bununla beraber kararınızı verdikten sonra başvuruda bulunmak için Amerika Birleşik Devletleri konsolosluğundan randevu almanız önemlidir. Randevu almadan gittiğinizde görüşme talebiniz reddedilecektir. Bu nedenle önce randevu almalısınız.

İlk görüşmenizde sizden istenen evraklar bildirilecektir. Evrakları yerine getirmeniz halinde bir sonraki görüşmenizde eksiksiz şekilde teslim edebilirsiniz.

Sonrasında vize başvurunuz inceleme altına alınacaktır. İncelenen vize başvurunuz onaylanırsa size dönüş yapılacaktır. Sonrasında seyahatinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Samoa Vize Türleri

Samoa’ya seyahat etmek isteyen kişiler her şeyden önce vize türlerine karar vermeliler. Seyahatinizin amacına ve mesleki durumunuza göre vize türünü seçebilirsiniz.

Samoa vizeleri arasından en çok tercih edilen turistik vizedir. Kişiler turistik vize çeşitlerinden; öğrenci, aile ziyareti, çalışan, işveren, ev hanımı veyahut emekli vizesini seçebilmektedirler.

Turistik vizenin hemen arkasından ticari vize tercih edilmektedir. Ticari vize daha çok iş seyahatleri için tercih edilen vizedir. Çalışan ve işveren ticari vizesi olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Son vize türü ise transit vizedir. Kişiler birkaç ülke arasında seyahat etmek istediklerinde kısa süreli uğrama alanlarından biri Samoa ise transit vize ile geçiş haklarını kullanabilirler. Samoa transit vize, kolay alınabilen vizelerden biridir.

Samoa Vizesi Gerekli Belgeler

Samoa vizesi almak isteyen kişiler, gerekli belgeleri kısa süre içerisinde toparlayıp teslim etmek mecburiyetindedir. Bu noktada önemli olan ilk adım tüm vizeler için ortak olan evrakları bir araya getirmektir. Bu evraklar arasında öncelik pasaporttur.

Kişinin pasaportunun seyahatten sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Bununla beraber pasaport yapraklarının en az 2 sayfasının boş olması, yırtık ya da dağınık bulunmaması önerilmektedir.

Gereken belgelerden diğerleri; kimlik, 2 adet biyografik fotoğraf, evlilik cüzdanı fotokopisi ve vize ücretidir. Bununla beraber vize ücretinin de teslim edilmesi gerekmektedir.

Seyahatiniz hakkında detaylı bilgi vermesi adına uçak veyahut gemi gidiş dönüş biletleriniz, konaklayacağınız adreste yaptığınız rezervasyon bilgisi de belgelerle beraber gösterilmelidir. Tüm bunlara ilave olarak seyahat sağlık sigortası da dosyada yerini almalıdır.

Samoa Ticari Vizesi Gerekli Belgeler

Samoa ticari vizesi alması gereken kişiler öncelikle belgeleri teslim etmelidir. İşveren olarak ticari vize alınacağı zaman istenen belgeler arasında ise; ticaret odasından alınan faaliyet raporu, ticaret sicil gazetesi ve şirkete ait vergi levhasının fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca şirket banka işlemleri, açılış ve işleyiş detayları dosyaları da vize sürecinde incelenmek istenebilmektedir.

Çalışan olarak ticari vize almak isterseniz; işyerinde çalışmaya başladığınız tarihi gösteren belge, görev tanımınızı taşıyan evrak, SGK dokümanınız ve son 3 ayın maaş bordrosu da gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

Samoa Turistik Vizesi İçin Gereken Evraklar

Samoa seyahatine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat öncesi tercih ettikleri vize türlerine göre evraklarını teslim etmelidir.

En çok tercih edilen ve kapsamlı olduğu için birçok kişi tarafından alınan vize, turistik vize olmaktadır. Turistik vize için öğrenciyseniz ortak belgelere ilave olarak öğrenci belgenizi, okuduğunuz veyahut mezun olduğunuz okulun bilgilerini yerleştirmelisiniz.

Emekliyseniz turistik vize alabilmek için emeklilik tarihinizi, belgelerinizi, üzerinize kayıtlı tapu veyahut ruhsatları da belgelere eklemelisiniz. Kaç yıldır emekli olduğunuz ve hangi kurumdan emekliye ayrıldığınızı gösteren belgeler son derece önemlidir.

Aile ziyareti için turistik vize almak isteyen kişiler, tüm belgelere ilave olarak davet mektuplarını da yanlarında bulundurmalılar. Ayrıca ailenin ikametgâhının da dosyada yerini alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir