Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » San Marino Vize İstiyor Mu? Nasıl Alınır?

San Marino Vize İstiyor Mu? Nasıl Alınır?

San Marino Vize İstiyor Mu? Nasıl Alınır?

San Marino vizesi, Türkiye Cumhuriyeti’nde yeşil, bordo, siyah ve gri pasaportlara sahip olan herkesin almasının zorunlu olduğu vize türüdür.

San Marino vizesi, o bölgede uluslararası havalimanının eksikliğinden dolayı İtalya toprakları üzerinden alınır. Alınması gereken vizenin ismi ise Schengen vizesidir. San Marino Vizesi, İtalya konsolosluğu tarafından denetlenmektedir.

San Marino Vizesi Nasıl Alınır?

San Marino vizesi alabilmek için en yaygın yöntem, San Marino Schengen Konsolosluğu’na şahsi olarak başvurmaktır.

Türkiye’de San Marino Başkonsolosluğu ve San Marino Büyükelçiliği bulunur. San Marino Başkonsolosluğu İstanbul Beyoğlu’nda, San Marino Büyükelçiliği ise Ankara Çankaya’da bulunur. Her iki binaya da ayrıca vize başvurusu yapılabilir.

San Marino vize başvurusu için ilk adım olarak San Marino vize başvuru formu doldurulur ve vize kabul süreci bu şekilde başlamış olur.

San Marino Vize Başvuru Formu

San Marino vize başvuru formu, Schengen konsolosluğundan veya online olarak yapılabilir. Vize başvuru formunda istenen bilgiler arasında; ad-soyad, uyruk, cinsiyet, doğum yeri ve tarihi, pasaport bilgileri ve pasaport rengi, kimlik bilgileri, banka bilgileri, San Marino’ya seyahat amacı, ne kadar kalınacağı, medeni hal gibi sorular sorulur.

San Marino vize başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekir. Aksi takdirde konsolosluk tarafından başvuru kabul edilmez ve vize başvurusu iptal edilir.

San Marino’ya seyahat edebilmek için en önemli noktalardan biri, kişisel bilgilerin eksiksiz doldurulmasıdır. San Marino vize başvuru formu sonuçları yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

San Marino Vizesi İçin Gerekli Evraklar

San Marino vizesi için gerekli belgeler, o bölgeye seyahat edecek kişilerin eksiksiz bir şekilde teslim etmesi istenilen formlardır. Bu belgelerin birinin eksikliği durumunda vize başvuru işlemi onaylanmaz.

  • San Marino vize başvuru formu,
  • San Marino’ya seyahat amaçlı yazılmış vize talep dilekçesi,
  • Kimlik fotokopisi ve 2 adet biometrik fotoğraf,
  • Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olan ve 2 sayfası boş pasaport belgeleri San Marino vizesi için gerekli formlardandır.

San Marino vizesi için gerekli ek evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. San Marino vize türleri; ticari, eğitim ve aile ziyareti vizeleridir.

San Marino ticari vizesi gerekli evraklar içerisinde, son üç ay içerisinde alınan maaş çizelgesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet geçmişi belgeleri yer alır. Bu belgeler San Marino vizesi için gerekli evraklarla birlikte istenmektedir.

San Marino ziyaret vizesi için istenen belgeler; San Marino vize belgelerine ek olarak o bölgede bulunan aile, arkadaş veya akraba tarafından San Marino Schengen Konsolosluğu’na yazılmış davet mektubudur.

San Marino turistik vize için gerekli belgeler, vize başvurusu sırasında istenen temel evraklardan oluşur. Ancak kişi öğrenciyse seyahat edebilmek için güncel tarihli bir öğrenci belgesi gösterilmesi gerekir.

San Marino vizesi için gerekli formlar, seyahat edecek kişinin mesleğine göre de değişmektedir. Örneğin kişi; emekli olmuşsa emekli maaş ödemelerinin yapıldığı banka kartı, bir şirkette çalışan olarak görev yapıyorsa çalıştığı şirkete dair güncel tarihli evraklar, sözleşmeli devlet memuru ise de seyahat izin belgesiyle birlikte yaka kartının ön ve arka yüzlerinin fotokopisi istenir.

San Marino Vize Ücretleri

San Marino vize ücretleri her vize türünde sabittir. San Marino’ya vize alabilmek için ticari, turistik ve aile ziyareti vize türlerinin her birinde gereken ücret 573 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.