Schengen Vize Ücreti 2019

Schengen Vize Ücreti

Paylaş

Schengen vize ücreti ne kadardır, vizeyi alabilmek için kaç para ödemek gerekir sorusu birçok kişi tarafından sorulan sorulardır.

Avrupa ülkelerinin ekonomik ve siyasi dayanışma amacıyla imzaladığı Schengen anlaşmasının neticesinde bugün birçok Avrupa ülkesi, Schengen ülkesi olarak bilinmektedir.

Pek çok ortak noktaları bulunmasının yanında Schengen ülkelerinin bir başka ortak noktası da vizedir. Kişi Schengen vizesi aldığı zaman bu kapsama dâhil olan ülkelerin her birini rahatlıkla gezebilmektedir.

Birçok ülkenin vizesinden daha zor alınan ve şartları biraz daha ağır kabul edilen Schengen vizesi, alındıktan sonra süreci son derece kolay kılmaktadır.

Schengen Vize Ücreti Nasıl Belirlenir?

Schengen vize ücreti 2019 yılında da öncesi ve sonrasında da aynı mantık üzerinden belirlenmektedir. Tüm Schengen ülkeleri bir araya gelmekte ve vize ücretinin belirlenmesi konusunda bu şekilde karar alınmaktadır.

Ülkelerden genel bir fikir çıkıp kabul edildikten sonra vize ücreti sabit kılınmakta ve arkasından vizeyi almak isteyenlere duyurulduğu bilinmektedir.

Schengen vize ücreti ödenirken yalnızca ülkelerin belirlediği fiyat değil aynı zamanda aracı firmaların belirlediği fiyat da ödenmektedir. Bu alanda hizmet veren yüzlerce acente olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Her firmanın sabit fiyat üzerine eklediği fiyat değişkendir. Sizin için en uygun fiyatla hizmet veren firma hangisi ise onunla çalışmanız daha mantıklı bir adım olacaktır.

Schengen Vize Ücreti Süreye Göre Değişir mi?

Schengen vize çeşitleri süreye göre farklılık göstermektedir. Kişi, seyahat edeceği zamana bağlı olarak vize başvurusunda bulunmaktadır.

Kalacağınız süre ne kadar uzun olursa fiyatta da o kadar değişiklik olmaktadır. Schengen vizesi alabilmeniz için öncelikle ne kadar süre seyahat edeceğinizi, vizenin size ne kadar uzun süre lazım olduğu detaylarını düşünmelisiniz.

Schengen vize ücretleri genellikle 6 aylık olacak şekilde temin edilmektedir. Vize ücretleri arasından en az verilen de 6 aylık vizedir. Bunun dışında 1, 2 ve en fazla 5 yıllık olmak üzere vize süresi belirtilebilmektedir. En pahalı olan vize de 5 yıllık Schengen vizesidir.

Kısa Süreli Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Kısa süreli Schengen vizesi almak istediğiniz zaman başvurularınızın ücretlendirmeleri de farklılık göstermektedir.

Çoğu zaman kısa süreli vizeler için sabit ücret alındığı bilinmektedir. Kişi Schengen vizesini kısa süreli istediğini vurguladığında sabit şekilde 60 Euro alınacağı bildirilmektedir.

Kısa süreli kalışlardan kasıt 90 günlük kalışlardır. Kişi gittiği herhangi bir ülkede 90 günden daha kısa süre seyahat etmek isterse bu durumda vize için ödeyebileceği ücret 60 Euro ile sınırlandırılmaktadır. Uzun süreli vizelerde fiyatta değişiklik olduğu bilinmektedir.

Uzun Süreli Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen vizesi indirimli ülkelerden biri olmadığı için Türk vatandaşlara fiyatlar çok uygun gelmemektedir.

Özellikle sabit fiyatlandırmanın dışına çıkmak isteyen seyahatinin 90 günle sınırlandırılmasından hoşlanmayan kişiler daha uzun süreli vize başvurularında bulunabilmektedirler.

90 günden uzun süren seyahatleriniz için Schengen vize ücretleri 99 Euro gibi bir fiyatlandırmaya tabidir.

Uzun süre kalacağınızı, ikamet sürenizin 90 günden daha uzun süreceğini belirttiğiniz zaman sizden istenen ücret 99 Euro civarında olacaktır. Parayı yatırdıktan sonra dekontu alıp başvuru evraklarınızın arasında bulundurmanız gerekmektedir.

Çocuklar İçin Schengen Vize Ücretleri

Çocuklar için Schengen vizesi almak isterseniz ebeveyn olarak düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.

Her şeyden önce çocuğunuzun tüm evrakları bir araya getirmeli ve vizenin ona düşen payını ücret olarak yatırmalısınız. Çocuklar söz konusu olduğunda birçok kişi fiyatlandırma hatası yapabilmektedir.

Çocuğunuz için yatırmanız gereken ücreti yaşına bağlı olarak ayarlamanız gerekmektedir. Schengen vizesi alacak olan çocukların 6 ila 12 yaş aralığında ödeme yapması gerekmektedir.

Çocuğunun 6 ila 12 yaş aralığında ise bu durumda 35 Euro gibi bir fiyata vize başvurusunda bulunmanız mümkündür. 12 yaşını geçtikten sonra fiyatlandırma yetişkinlerle aynı şekilde değerlendirilmektedir.

Transit Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Transit vize özellikle Avrupa ülkeleri arasında seyahat edecek kişilere çok yardımcı olmaktadır.

Birçok ülkeyi bir arada görmek isteyen kişiler Schengen vizesi başvurusunda bulunurken transit olduğunu dile getirmeliler. Böylece tek bir ülkeyi gezmektense birçok ülkeyi bir arada gezebilmek mümkün olmaktadır.

Transit vizenin de diğer vize çeşitlerine kıyasla farklı bir ücretlendirmesi olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Kişi transit vize almak istediği zaman başvuru anında belirtmeli ve 60 Euro vize ücretini yatırmalıdır. Yatırdıktan sonra başvuru süreci tamamlanabilmektedir.

Schengen Vize Ücreti Seyahat Sigortası Ücretini Kapsıyor mu?

Seyahat sağlık sigortası ücreti birçok kişinin gözünü korkutan maliyetlerdendir. En yanlış bilinenlerden biri olarak seyahat sağlık sigortasının vize ücretinden ayrı tutulduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Seyahat sağlık sigortası ile vize ücretini ayrı ayrı ödemeniz gerekmekte ve belgeler arasında dekontlarına yer vermeniz istenmektedir.

Schengen vizesi alacak olan kişiler 7 günlük seyahatleri için 10 Euro, 1 aylık seyahatleri için 20, 3 aylık seyahatleri için 30 Euro ödemek durumundadırlar.

6 aylık seyahatlerde 40 Euro ödenirken 1 yıllık seyahatlerde ödenecek seyahat sigorta bedeli 60 Euro olarak bilinmektedir.

Schengen Vizesi Kimlere Daha Ucuz?

Vize ücretleri 2019 yılında gözden geçirilmekte ve Schengen için yeni fiyatlandırma düşünülmektedir. Henüz belirlenen bir artış görülmediği için birçok kişi vizeyi en uygun fiyata alma yollarını araştırmaktadır.

Schengen vizesiyle ilgili en çok yapılan hatalardan bir tanesi de 35 Euro olduğunu düşünmektedir. Bu yanlış bilginin temeli birçok ülkeye yapılan indirimden kaynaklanmaktadır.

Kişi; Rusya, Gürcistan, Ukrayna ve Kosova vatandaşı ise bu durumda vize için ödeyeceği meblağ sabit 35 Euro olarak bilinmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da bu 4 ülkeden herhangi biriyle de vatandaşlık bağınız varsa çifte vatandaşlık sayesinde 35 Euro ödeyerek Schengen vizesi alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Schengen Vizesi Öğrenciler İçin Ne Kadar?

Öğrenciler için Schengen vizesi alınmak istenirse ücretsiz şekilde alınabildiği unutulmamalıdır. Schengen vizesi almak isteyen kişiler,  eğitimlerini ziyaret edecekleri ülkede devam ettirebilirler.

Gerek eğitim almak gerekse eğitimle ilgili seminer, toplantı, kurs gibi etkinliklere katılmak istenildiğinde öğrencilerin vize bedeli ödemesi istenmemektedir.

Özellikle üniversite öğrencileri tarafından çok sık değerlendirilen bu durum aynı zamanda yüksek lisans, doktora yapan öğrenciler için de geçerli olmaktadır.

Yalnızca öğrenciler değil öğretmenler de ücretsiz Schengen vizesi alabilme fırsatından yararlanmaktadırlar.

Schengen Vizesi Kimlere Ücretsiz?

Ücretsiz vize imkânından yararlanmak isteyen ve bunu ne şekilde yapacağını araştıran kişiler Schengen vizesinin kapsamına göz gezdirmeliler.

Schengen vize kapsamında birçok kişi için ücretsiz vize almanın yolları yer almaktadır. Schengen vizesini alabilmeniz ve bunun için ücret yatırmamanız için uluslararası platformlarda kabul gören isimlerden biri olabilirsiniz.

Sanatçılar, sporcular, bilim adamları ya da kültürel alanda adım atanlardan biri olduğunuzda vize ücreti ödemenizde de gerek kalmamaktadır.

Üçüncü dünya ülkeleri araştırmacıları, 25 yaş altı hayırsever girişimciler de Schengen vizesi için ödeme yapmazlar.

Herhangi bir kar amacı güdülmeyen kurumlarda çalışan girişimciler 25 yaş altı olmak şartıyla Schengen vizesi kapsamında seyahat edebilirler. Üstelik hiçbir şekilde ücret ödemelerine de gerek kalmayacak şekilde vize alabilirler.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Ebru dedi ki:

    Merhaba…Almanya da yasiyorum ve süresiz Schengen vizem var..Küba ya bu kosullarda seyahat edebilir miyim ?? Iyi calismalar

  2. Zehra Yıldıran dedi ki:

    2020 yılında Schengen Vizesi ücretleri zam gelmesi bekleniyor mu? Ona göre erken davranıp başvuruda bulunmak için soruyorum. Tecrübeli arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir